Chiny (region)

region kulturowy w Azji, starożytna cywilizacja, obejmuje Chińską Republikę Ludową i Republikę Chińską na Tajwanie
(Przekierowano zChiny)

Chiny– region historyczno-kulturowy wAzji,będący jedną z najstarszych cywilizacji na świecie. Zamieszkany przez wielenarodówigrup etnicznych,z których największą sąChińczycy Han.

Chiny
Ilustracja
Nazwachińska
Pismo uproszczone

Trung quốc

Pismo tradycyjne

Trung quốc

Hanyu pinyin

Zhōngguó

Wade-Giles

Chung-kuo

Jyutping

Zung¹ kwok³

Pe̍h-ōe-jī

Tiong-kok

Wymowa (IPA)

/ʈʂʊ́ŋ.kwǒ/

Nazwakoreańska
Hangul

중국

Hancha

Trung quốc

Transkrypcja poprawiona

Jungguk

Transkrypcja MCR

Chungguk

Nazwatybetańska
Zapis tybetański

ཀྲུང་གོ་

ZWPY

Krung-go

Roszczenia terytorialneRepubliki Chińskiej,odziedziczone poDynastii Qing.

„Chiny” to także nazwa krótkaChińskiej Republiki Ludowej[1][2],państwa zajmującego większą część historycznego regionu. Do 1949 roku, tj. do zakończeniachińskiej wojny domowej,nazwa ta odnosiła się doRepubliki Chińskiej.Państwo to istnieje do dnia dzisiejszego, ma jednak ograniczoneuznanie międzynarodowe,a terytorium nad którym sprawuje kontrolę zasadniczo ogranicza się do wyspyTajwan,stąd współczesna zwyczajowa nazwa tego kraju to „Tajwan”[1][3].

Licząca ponad 5000 lat chińska cywilizacja jest ojczyzną wielu wynalazków, m.in.prochu,papieru,czykompasu.Wywarła znaczny wpływ na kultury krajów sąsiednich:Korei,Japonii,WietnamuiMongolii.Chiny są też ojczyzną bogatych tradycjimuzycznej,teatralnej,literackiejifilozoficznej.

Nauka zajmująca się szerokim zakresem zagadnień związanych z Chinami tosinologia.

NazwaZhōngguó(Chiny) zapisanapismem uproszczonymitradycyjnym

W przeszłości Chiny miały wiele różnych nazw.Rzymianienazywali jeSerica.Od czasówMarco Poloprzyjęła się nazwaKataj(ros.Kitaj,odKitanów), a w epoce odkryć geograficznychChinai wywodząca się od niej nowa nazwa łacińska –Sina,obie pochodzące z sanskrytu (od dynastiiQin), gdyżIndiebyły pierwszym krajem Azji, do którego dopłynęli Portugalczycy. Do XVII w. portugalskaChinai opisany przez Marco PoloKatajbyły uważane za odrębne kraje, a na mapach daleko na północ odPekinuumieszczano Chanbałyk. Jednym z pierwszych, którzy zwrócili uwagę na ten błąd był polskijezuita,o.Michał Boym.

Benedykt Chmielowski,autor późnobarokowej encyklopediiNowe Ateny,tak pisał o nazwie Chin:

Luzytańczykowie i Hiszpanii Chińskie państwo nazywająChinam,Włosi ToskańcyCinam,NiemcyTchinam,Arabowie zowiąSin,Ptolemeusz GeografSinySericam,SaraceniKatayalboKitay,sami zaś Chińczykowie państwu swemu co raz inne dają imię, gdy inna tam panuje familia (...)

Wjęzyku polskimfunkcjonowała początkowo zaczerpnięta z języków europejskich nazwaChina,z „ch” czytanym według polskiej wymowy, co dodatkowo oddaliło ją od pierwowzoru. Podobnie jak w przypadku Indii, nazwa ta została z czasem wyparta przez formę wliczbie mnogiejChiny.

Sami Chińczycy najczęściej nazywają swój krajZhōngguó( trung quốc ), czyliPaństwo Środka.W języku chińskim istnieje jednak wiele nazw tego kraju o różnych zabarwieniach stylistycznych i emocjonalnych, m.in.Zhōnghua,TiānxiàalboShénzhōu– nazwa serii statków kosmicznychShenzhouzostała pomyślana jakohomofonnazwy Chin.

Geneza podziału państwa chińskiego

edytuj

Podział naChińską Republikę Ludową(Chiny) iRepublikę Chińską(Tajwan) utrzymuje się od 1949 roku, kiedy to członkowieKuomintangupod przewodnictwemCzang Kaj-szekapo przegranejwojnie domowej z lat 1945–1949z komunistamiMao Zedongawraz z 2 milionami zwolennikówuciekli na wyspę Tajwan,gdzie ustanowili rząd kontynuujący tradycjęRepubliki Chińskiej,powstałej w 1912 roku. Od 1949 roku aż do swojej śmierci w 1975 roku Czang Kaj-szek prowadził zTajwanupropagandę antykomunistyczną, przygotowując grunt dla swojego powrotu na kontynent. W tym okresie Republika Chińska była państwem autorytarnym pod rządami jednej partii. Zakończeniestanu wojennegow 1987 roku oraz śmierć kontynuującego politykę ojca prezydentaChiang Ching-kuow 1988 roku otworzyły drogę do demokratyzacji Tajwanu.

Chiny w ONZ

edytuj

Republika Chińskana Tajwanie do 1971 roku zajmowała wONZ,w tym wRadzie Bezpieczeństwa,miejsce reprezentanta Chin. W latach 70. XX wieku doszło do zbliżeniaStanów Zjednoczonychi komunistycznych Chin skierowanego przeciwkoZwiązkowi Radzieckiemu.Wówczas to większość państw wycofała swoje poparcie dla Tajwanu i nawiązała stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. 15 października 1971 rokuZgromadzenie Ogólne ONZprzegłosowało rezolucję 2758, która pozbawiła „rząd Czang Kaj-szeka” (w dokumencie nie są używane nazwy „Tajwan”, ani „Republika Chińska” ) prawa reprezentowania Chin na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych[potrzebny przypis].Według części historyków doprowadził do tego sam przywódca Republiki Chińskiej, który przed głosowaniem odwołał delegację Republiki Chińskiej do kraju[4].

Stany Zjednoczone, które bezskutecznie próbowały zablokować tę rezolucję, w 1979 roku nawiązały stosunki dyplomatyczne z Pekinem, a jednocześnieKongresprzegłosowałTaiwan Relations Act,ustawę, w której państwo zobowiązało się do obrony Tajwanu przed zewnętrzną inwazją.

Po 1971 roku Tajwan wielokrotnie próbował przywrócić swoje członkostwo w ONZ, jednak na podstawie rezolucji 2758 jego petycje były odrzucane. PrezydentChen Shui-bianstarał się, aby wyspa wstąpiła do organizacji pod nazwą „Tajwan”.

Religie

edytuj
Osobny artykuł:Religia w Chinach.
Wielki Budda z Leshan
Świątynia Longshan w Tajpej

Tradycyjny system wierzeń kontynuowany był przez większość dynastii chińskich od czasówdynastii Shang(1766 p.n.e.) do upadku ostatniejdynastii Qingw 1911 roku. System ten opierał się na kulcie najwyższego bóstwaShangdilub bóstwa Niebios. Kult ten miał cechymonoteizmu– najwyższe bóstwo było siłą wszechmocną, nie miało formy cielesnej.Konfucjuszwierzył, że nie da się oszukać najwyższego bóstwa, to ono kieruje życiem ludzi, ich relacjami, ustala zasady, którymi należy kierować się w życiu. Jednakże należy pamiętać, że nie był to system monoteistyczny, istniało wiele pomniejszych bogów i bożków, a także bóstw lokalnych, które były czczone równorzędnie z Shangdi. Zwykle uznawano, że pomniejsze bóstwa są po to, by wypełniać wolę Shangdi. Powstawały specjalne miejsca kultu – ostatnim, a zarazem najwspanialszym takim miejscem byłaŚwiątynia NiebawPekinie.Władcy Chin dokonywali corocznych rytuałów ku czci Nieba, zwykle była to ofiara, np. z byka. Popularność tradycyjnego systemu wierzeń spadła po pojawieniu siębuddyzmuitaoizmu,jednak niektóre jego elementy zostały przejęte przez religie istniejące na terenie Chin, przykładem jest terminologia używana w chińskim chrześcijaństwie.

Buddyzm przybył do Chin z Indii i terenówAzji Centralnejw czasie panowaniadynastii Hani został przyjęty przez przedstawicieli różnych grup społecznych. „Chińska wersja” buddyzmu powędrowała dalej doKorei,JaponiiiWietnamu.Popularnymi odłamamimahajanyw Chinach są szkołychan(jap.zen) orazSzkoła Czystej Krainy.Buddyzm jest największą religią Chin, niemniej jednak wielu Chińczyków uważa się zarówno za wyznawców buddyzmu, jak i taoizmu.

Kult przodkówjest elementem wspólnym dla wyznawców wszystkich religii w Chinach. Tradycyjna kultura chińska, taoizm,konfucjanizm,buddyzm przywiązują dużą wagę do szacunku dla starszych, oraz miłości i poszanowania dla swoich przodków. Chińczycy by oddać hołd swoim przodkom, zwykle składają im ofiary z jedzenia, modlą się, palą świece. Odbywa się to przy grobach, w specjalnych świątyniach cmentarnych lub w domowych kapliczkach.

Chrześcijaństwo pojawiło się w Chinach w VII w. za sprawą misjinestoriańskiej.Zyskało większą popularność w XVI wieku wraz z misjamijezuitów,którzy starali się dotrzeć przede wszystkim do elit, respektowali zasady konfucjanizmu aby zwalczać buddyzm. W tym samym okresie ważne były też misjeprotestanckie.Powstanie bokserówbyło w dużej mierze skierowane przeciwko chrześcijaństwu. W 1939 po wielu sporach wśród władz kościelnych papieżPius XIIzaakceptował ceremonie ku czci Konfucjusza i przodków. Legalnie istnieje w ChinachPatriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich,które jest kościołem katolickim, ale nie uznaje władzyWatykanu.W Chinach zwiększa się liczba protestantów. Coraz powszechniejsze są też nieuznawane przez władze kościoły domowe, które często nie posiadają określonej przynależności wyznaniowej, w swojej praktyce i teologii zbliżone są do zachodnich kościołów ewangelicznych. Liczbę tego typu „nielegalnych” chrześcijan trudno ustalić, ale wynosi ona wiele milionów[5].

Pierwsze kontakty Chińczyków zislamemdatuje się na 651 rok. Muzułmanie przybywali do Chin jedwabnym szlakiem w celach handlowych. W Chinach żyje około 20 mln muzułmanów, a ich liczba się zwiększa. Współczesne grupy muzułmańskie w Chinach toHui,którzy etnicznie są Chińczykami, odHanówodróżnia ich tylko religia, orazUjgurzy,żyjący w autonomicznym regionieSinciang.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. abUrzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata.Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2019. s. 383, 474. [dostęp 2024-06-15].
  2. Chiny,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2024-06-15].
  3. Tajwan,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2024-06-15].
  4. Chris Horton:Taiwan’s Status Is a Geopolitical Absurdity.The Atlantic, 2019-07-08. [dostęp 2024-06-14].(ang.).
  5. Film „Krzyż: Jezus w Chinach”.[dostęp 2012-11-04].