Dieter Wohlfahrt(ur.27 maja1941wBerlinie,zm.9 grudnia1961tamże) – austriacki aktywista polityczny zastrzelony podczas pomocy uciekinierowi chcącemu przedostać się doBerlina Zachodniego.Wohlfahrt jest pierwszą potwierdzoną przez dotychczasowe badania historyczne ofiarą śmiertelną Muru Berlińskiego, będącą zarazem mieszkańcem Berlina Zachodniego bez niemieckiego obywatelstwa.

Dieter Wohlfahrt

Życiorys

edytuj

Dieter Wohlfahrt dorastał w położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Berlina mieścieHohen Neuendorf.Po przeprowadzce do mieszkającej wBerlinie Zachodnimciotki uczęszczał do Bertha-von-Suttner-Schule w dzielnicyReinickendorf.Po zdaniu matury dostał się naUniwersytet Techniczny w Berlinie,gdzie od 1961 r. studiował chemię. Dzięki ojcu posiadał obywatelstwo austriackie, zapewniające mu specjalny przywilej: w odróżnieniu do mieszkańcówBerlina Zachodniego,którym władzeNRDnie zezwalały na wjazd na stronę wschodnią, Wohlfahrt mógł bezproblemowo poruszać się pomiędzy obiema częściami podzielonego murem miasta. Status ten wykorzystał także angażując się w studencką pomoc uciekinierom pragnącym przedostać się na stronę zachodnią. Początkowo pomagał w ucieczkach przez sieć kanalizacyjną, odkąd te zostały jednak zablokowane, rozpoczął pomoc przy pokonywaniu przeszkód na granicy, wycinając m.in. otwory w płotach zabezpieczających.

Śmierć

edytuj

9 grudnia 1961 r. wraz z innymi pomocnikami wyciął dziurę w płocie umacniającym granicę pomiędzy należącym wówczas doBerlina WschodniegoStaakena zachodnioberlińską dzielnicąSpandau,chcąc umożliwić w ten sposób ucieczkę matce jednego ze znajomych. Ta powiadomiła jednak w międzyczasie władzeNRD[1].Wohlfahrt i jego towarzysze zostali odkryci w ten sposób przez żołnierzy wojsk granicznych, którzy otworzyli ogień. Trafiony jedną z kul w serce Wohlfahrt przeleżał około godziny w pasie granicznym bez jakiejkolwiek pomocy medycznej, wskutek czego wykrwawił się i zmarł.

Upamiętnienie

edytuj

Ku pamięci Dieter Wohlfahrta wzniesiony został w dzielnicySpandau(bezpośrednio przy murze na ulicy Bergstraße) drewniany krzyż w fotografią oraz tablicą pamiątkową.

Przypisy

edytuj
  1. Rainer Hildebrandt: „Es geschah an der Mauer.” Berlin 2003, s. 96f.

Linki zewnętrzne

edytuj