Dorothea Erxleben
Dorothea Christiane Erxlebenz domuLeporin(ur.13 listopada1715wQuedlinburgu,zm.13 czerwca1762tamże) – pierwsza dyplomowana lekarkaniemiecką.
Życiorys
edytujByła córką lekarza Christiana Leporina, który od dzieciństwa przyuczał ją do zawodu lekarskiego i dał jej takie same wykształcenie, jakie otrzymał jej brat. Mimo to, jako kobieta nie mogła podjąć studiów na uniwersytecie.
Chociaż prowadziła praktykę lekarską, to inni lekarze krytykowali ją za brak formalnego wykształcenia. Jako protest przeciwko tej sytuacji napisała w 1740Gründliche Untersuchung der Ursachen, die das weibliche Geschlecht vom Studiren abhalten(Dogłębne badanie przyczyn odmawiania osobom płci żeńskiej dostępu do studiów), w którym wskazała, że odmawianie kobietom dostępu do nauki jest marnotrawstwem ich możliwości i szkodliwą społecznie niesprawiedliwością. W tym samym czasie zwróciła się do królaPrusFryderyka IIz prośbą o umożliwienie jej uzyskania tytułu doktora medycyny.
W 1741 na polecenie królaUniwersytet w Halleumożliwił Dorothei przystąpienie do egzaminów. Jednak Dorothea w tym czasie wyszła za mąż zapastora-wdowca z pięciorgiem dzieci Johanna Christiana Erxlebena i musiała zająć się liczną rodziną (urodziła czwórkę własnych dzieci) oraz praktyką lekarską, odziedziczoną po zmarłym w 1747 ojcu. Dopiero afera, związana ze śmiercią jednej z pacjentek, zmusiła Dorotheę do ponownego podjęcia starań o uzyskanie dyplomu.
W styczniu 1754 przedstawiła na uniwersytecie pracę doktorską pt.Academische Abhandlung von der gar zu geschwinden und angenehmen, aber deswegen öfters unsicheren Heilung der Krankheiten,którą obroniła podczas egzaminu w dniu 6 maja tego samego roku. Była pierwszą Niemką, która uzyskała stopień naukowy doktora medycyny. Do końca życia prowadziła praktykę lekarską w Quedlinburgu.
Dopiero ponad 100 lat po śmierci Dorothei, w dniu 20 kwietnia 1899,Cesarstwo Niemieckiepozwoliło kobietom na zdobywanie formalnego wykształcenia wmedycynie,farmacjiistomatologii.Najpóźniej, bo dopiero w 1908 r., pierwsze studentki medycyny immatrykulowano na Uniwersytecie Pruskim.
Bibliografia
edytuj- Gisela Stockmann:Dorothea Erxleben. Doktorwürde,w: Gisela Stockmann,Schritte aus dem Schatten. Frauen in Sachsen-Anhalt,Dingsda-Verlag Querfurt 1993.
- Emmy Kraetke-Rumpf:Die Ärztin aus Quedlinburg. Das Leben der Dorothea Christiane von Erxleben.2003.
- Julia von Brencken:Doktorhut und Weibermütze. Dorothea Erxleben – die erste Ärztin. Biographischer Roman.Kaufmann, 1997.
- Eva Brinkschulte, Eva Labouvie (red.):Dorothea Christiana Erxleben: Weibliche Gelehrsamkeit und medizinische Profession seit dem 18. Jahrhundert.– Halle (Saale): Mitteldeutscher Verlag 2006
Linki zewnętrzne
edytuj- Życiorys wMedecine Worldwide.m-ww.de. [zarchiwizowane ztego adresu(2005-04-04)].(niem.)