Efraim Oloff (duchowny)
Efraim Oloff(ur.27 sierpnia1685podWarszawą,zm.15 czerwca1735wToruniu[1]) –duchownyluterański,uczonytoruński.
Data urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Wyznanie | |
Kościół |
Życiorys
edytujEfraim Oloff pochodził z rodziny o korzeniachduńskich,osiadłej wGrudziądzu.Jego ojcem był toruńskipastorMarcin Oloff,a matką Konkordia Kersten. W latach 1694–1706 kształcił się wGimnazjum Akademickim w Toruniu,a w latach 1706–1712 wLipsku,gdzie studiowałteologię.
W latach 1712–1713 nauczał w Gimnazjum Akademickim w Toruniu, gdzie był pierwszym profesoremjęzyka polskiego.Poza tym udzielał prywatnych lekcjihebrajskiegokandydatom na kaznodziejów, oraz wykładałhistorięigeografię.W 1713 przeniósł się doElbląga,gdzie zostałkaznodziejąpolskim i niemieckim. W Elblągu dalej nauczał języka polskiego. Wydał tam w 1713 r. druk w języku polskim pt.Potrzebne o żywot wieczny się staranie.W 1714 ożenił się z Krystyną Grass, córką kupca elbląskiego.
W 1721 r. Efraim Oloff powrócił do Torunia, gdzie otrzymał stanowisko pastora i kaznodziei polskiego i niemieckiego w kościeleŚwiętej TrójcynaNowym Mieście.Jako gorliwy luteranin wielokrotnie ostro występował przeciw polskim kołomkatolickim.W czasie tzw.tumultu toruńskiegow 1724 r. został posądzony o napisanie antykatolickiego paszkwilu, ajezuiciuznali go za jednego z inicjatorów tumultu i oskarżyli o podburzanie uczniów z Gimnazjum. W tej sytuacji musiał przejściowo schronić się, wraz z senioremzborutoruńskiegoKrzysztofem Geretem,wPrusach Książęcych.Sąd asesorskiskazał ich nawygnanie,jednakkrólwydał dla nichlist żelaznyi w początku 1725 r. Oloff wrócił do Torunia.
Działalność naukowa
edytujOloff był także naukowcem zajmującym siębibliografiąoraz posiadał pasję kolekcjonerską. Jako erudyta był on najwybitniejszym uczniem i kontynuatorem pracMarcina Böhma.Oloff zajmował się badaniami dotyczącymi toruńskiej oświaty i dziejówreformacjiw Toruniu. Wiele z zebranych przez niego materiałów pozostało w rękopisach, a niektóre zaginęły. Wśród zaginionych rękopisów Oloffa znalazła się niezwykle interesująca praca dotycząca dziejów drukarstwa polskiego, z której korzystałJoachim Lelewel.Niektóre z prac Oloffa ukazały się drukiem. W 1727 r. w Toruniu ogłosił on zbiorek, który niestety nie zachował się, pt.Pieśni niektóre z niemieckiego na język polski przetłumaczone...W następnym roku wznowił wydaną przezSamuela DambrowskiegoPostyllą chrześciańską,stanowiącą przez długi czas najpoczytniejszy druk naŚląskui wśród luterańskichMazuróww Prusach, służącą też, jako podręcznik do nauki języka polskiego.
Interesował się polską pieśnią kościelną. Uczestniczył w przygotowywaniu do druku wydanego wLipskuw 1728 r. zbioru pt.Kancyonał Toruński to jest pieśni chrześciańskie...Największym osiągnięciem Oloffa było przygotowanie wielkiego dzieła historycznego ohymnologiipolskiej. Dzieło to, zatytułowanePolnische Liedergeschichte von polnischen Kirchengesängen und dererselben Dichtern und Übersetzern...(Historia pieśni polskich, o polskich pieśniach kościelnych, ich autorach i tłumaczach...'), zostało wydane już po śmierci autora w 1744 r. wGdańsku[2].Obejmowało całość polskiej pieśni kościelnej: katolickiej, luterańskiej, kalwińskiej iariańskiej.
Efraim Oloff, podobnie jak jego ojciec, zgromadził bogaty księgozbiór. Składał się on w przeważającej mierze z dzieł teologicznych, w tym licznych poloników. Zbiory te zostały sprzedane po jego śmierci. Jego synem byłEfraim Oloff.
Przypisy
edytuj- ↑Efraim Oloff[online], www.ipsb.nina.gov.pl[dostęp 2024-07-23](pol.).
- ↑EfraimOloff ,Ephraim Oloffs weyl. Evangel. [...] Predigers [...] Polnische Liedergeschichte von Polnischen Kirchen- Gesängen und dererselben Dichtern und Ubersetzern, nebst einigen Anmerckungen aus der Polnischen Kirchen- und Gelahrten- Geschichte.,Gdańsk: Bey George Marcus Knoch, 1744.
Bibliografia
edytuj- S. Salmonowicz,Efraim Oloff (1685–1735) badacz literatury polskiej, erudyta toruński czasów saskich,„Ruch Literacki”, r. 13:1972, z. 5, s. 299-305.
- S. Salmonowicz,W kręgu toruńskich erudytów osiemnastego wieku,[w:]Księga pamiątkowa 400-lecia Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego,Toruń 1972, s. 225-239.