Ernest Jan Biron

książę Kurlandii

Ernest Jan Biron, Ernest Jan Biren,właśc.Ernest Jan Bühren(łot.Ernests Johans Bīrons,niem.Ernst Johann von Biron,ros.Эрнст Иоганн Бирон) (ur.23 listopada1690wKalnciems,zm.29 grudnia1772wMitawie) –książę Kurlandii i Semigaliiw latach 1737–1741 i 1763–1769,hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego,panWolnego Państwa Stanowego Sycowaod 1734,faworyti doradca polityczny cesarzowejAnny Iwanowny,po jej śmierci w 1740 roku regent Cesarstwa Rosyjskiego w zastępstwie małoletniego caraIwana VI.

Ernest Jan Biron
Ilustracja
Ernest Jan Biron
ilustracja herbu
książę Kurlandii i Semigalii
Okres

od 1737
do 1741

Poprzednik

Ferdynand Kettler

Następca

Ludwik Ernest von Braunschweig-Lüneburg-Bevern

książę Kurlandii i Semigalii
Okres

od 1763
do 1769

Poprzednik

Karol Krystian Wettyn

Następca

Piotr Biron

Dane biograficzne
Dynastia

Bironowie

Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1690
Kalnciems

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1772
Jełgawa

Ojciec

Karol von Bühren

Matka

Katarzyna Jadwiga van der Raab

Żona

Benigna Gottlieba von Trotha

Dzieci

Piotr Biron
Jadwiga Elżbieta Biron
Karol Ernest Biron

Faworyt cesarzowej Anny Iwanowny

edytuj
Cesarzowa Anna Iwanowna, której Ernest Jan Biron zawdzięczał swoją zawrotną karierę oraz bogactwo
Gabinet ministrów cesarzowej Anny Iwanowny sportretowany przez Valerego Jacobiego
Ekscentryczny dwór cesarzowej Anny Iwanowny sportretowany przez Valerego Jacobiego

Ernest Jan Bühren pochodził ze szlachty inflanckiej. Był synem średniozamożnego posiadacza ziemskiego zKurlandii,Karola von Bührena i Katarzyny Jadwigi van der Raab. W młodości studiował nauniwersytecie w Królewcu.

Awans społeczny i karierę zawdzięczał żonie Fryderyka Wilhelma Kettlera, księżnej Annie Iwanownie Romanow, która w 1716 roku wybrała go na swojego doradcę i faworyta po śmierci męża.

W 1730, kiedy Anna zostałacarycąRosji, Ernest Jan Bühren wraz ze swoją rodziną przeniósł się doPetersburga,gdzie z nadania kochanki uzyskał tytuł hrabiego, urządpodkomorzego,Order św. Aleksandra NewskiegoiOrder św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania.Przybrał sobie w tym czasie herb i nazwisko książąt francuskich Bironów, a następnie, dzięki protekcji imperatorowej, w 1733 otrzymał tytuł hrabiego Rzeszy od cesarzaKarola VI Habsburgai zakupił dobra ziemskieWolnego PaństwaSycowa.

Posiadając nieograniczone zaufanie Anny Iwanowny, zaczął gromadzić dla siebie urzędy państwowe w Rosji. Wszedł jako minister w skład trzyosobowego gabinetu cesarskiego, w którym odgrywał pierwszoplanową rolę. Przejął kontrolę nad administracją cywilną i zwierzchnictwo nad armią obsadzając stanowiska swoimi zaufanymi ludźmi najczęściej inflanckimi Niemcami. W 1737, po śmierciFerdynanda Kettlera,został wykreowany przez Annę Iwanowną na jego następcę i uczyniony dziedzicznym księciem Kurlandii i Semigalii.

Szybko zaczął się bogacić, a jego majątek dorównywał majątkowi rodziny cesarskiej. Był znany z prowadzenia wystawnego życia i hodowli koni. Na dworze carskim organizował liczne polowania, uczty, ekscentryczne gry i zabawy. Wprowadził w Rosji modę na przepych i obnoszenie się z bogactwem. Od połowy lat 30. XVIII wieku faktycznie sprawował pełną władzę w Rosji.

Jego rządy były pełne surowości, terroru, nadużyć podatkowych i biurokratycznych. Spowodowały lokalne bunty i powstania chłopskie. Aby tępić wystąpienia ludności stworzyłTajną Kancelarię do Spraw Śledczych,na której czele stanął lojalny muAndriej Uszakow.Był przeczulony na punkcie możliwości utraty swojej pozycji. Wszczynał procesy polityczne i był inicjatorem wielu intryg dworskich.

W 1733 brał udział w polityce Rosji w sprawie obsady tronuRzeczypospolitejpo śmierciAugusta II Mocnego.W 1735, za namową Ernesta Jana Birona, caryca Anna Iwanowna wypowiedziaławojnę Turcjicelem zdobyciaKrymu.Pomimo zwycięstw i szybkiego marszu armii rosyjskiej, która opanowała znaczne obszaryPorty Osmańskiej,kampania okazała się klęską z powodu nieumiejętnych posunięć dyplomacji rosyjskiej.

Regent Cesarstwa Rosyjskiego

edytuj

W 1740 Ernest Jan Biron został wyznaczony na opiekuna następcy tronu rosyjskiegoIwana Antonowiczaz dynastii Welfów. Wystarał się ponadto od umierającej Anny o tytułregentado czasu osiągnięcia przez carewicza pełnoletniości. Gdy monarchini zmarła (17 października 1740), roku natychmiast przejął władzę. Nie utrzymał się jednak długo, gdyż został obalony przez spisek dworski, na którego czele stała matka cara, księżnaAnna Leopoldowna.

Zesłanie

edytuj

W nocy 9 listopada 1740 Ernest Jan Biron został aresztowany przez żołnierzy feldmarszałkaBurkharda Münnicha,zamknięty wtwierdzy szlisselburskiej,a kilka dni później dekretem nowej regentki oskarżony o zbrodnię zdrady stanu. Osądzony przez powołaną naprędce komisję został skazany na śmierć przez poćwiartowanie. Anna Leopoldowna zmieniła jednak ostatecznie orzeczenie sądu i skazała Birona na zesłanie. Książę utracił wszystkie godności, urzędy, majątki i został13 czerwca1741roku pod strażą wywieziony do Pełymu wgubernitobolskiej.NaSyberiimiał przebywać do swojej śmierci. W Kurlandii i Semigalii mimo próby ustanowienia nowym księciem feldmarszałka Ludwika Ernesta von Braunschweig-Lüneburg-Bevern, nastało kilkunastoletnieinterregnum.Państwem zarządzała Rada Książęca, której przewodniczyłlandhofmeisterKrzysztof Fryderyk von Sacken-Appricken.

Za rządów cesarzowejElżbietylos Ernesta Jana Birona nieco się poprawił. Imperatorowa złagodziła wyrok swojej poprzedniczki i zmieniła zesłanie na areszt domowy. Zdetronizowany książę kurlandzki osiadł wJarosławiunad Wołgą, gdzie miał do dyspozycji pałac ze służbą, bibliotekę oraz stadninę koni. Mógł też urządzać polowania. Pozostawał jednak cały czas jako więzień stanu pod kontrolą i nie miał prawa powrotu do stolicy Rosji. Dopiero w 1762 carPiotr IIIpozwolił wrócić Bironowi do Sankt Petersburga. On też go ułaskawił i zwrócił urzędy oraz ordery.

Powrót na tron Księstwa Kurlandii i Semigalii

edytuj
Pałac Ernesta Jana Birona w Mitawie
Pałac Ernesta Jana Birona w Rundāle

W 1763, za sprawą cesarzowejKatarzyny II,Biron został wykorzystany do umocnienia polityki rosyjskiej w Rzeczypospolitej i za protekcją tej władczyni przywrócony na Księstwo Kurlandii i Semigalii, gdzie od kilku lat rządził syn Augusta III Sasa,Karol Krystian Wettyn.Po odzyskaniu tronu szybko zaczął wprowadzać w państwie kurlandzkim rządyabsolutystyczne.Podjął się budowy okazałychrezydencji pałacowych w Mitawieiw Rundāle.Jako człowiek wiekowy nie był jednak w stanie sam sprawować władzy i faktycznie w jego imieniu rządził syn i następca,Piotr Biron.W 1769 Ernest Jan Biron zrezygnował z dalszego panowania i abdykował.

Pochowany został obok innych książąt Kurlandii i Semigalii wkrypciepod pałacem w Mitawie.

Życie prywatne

edytuj

W latach 1716–1740 Ernest Jan Biron był faworytem księżnej kurlandzkiej, a później cesarzowej rosyjskiej Anny Iwanowny Romanow.

Z zawartego w 1723 małżeństwa z Benigną Gottliebą von Trotha, Ernest Jan Biron doczekał się trojga dzieci:

  • Piotra Birona,księcia Kurlandii i Semigalii oraz Żagania
  • Jadwigi Elżbiety, żony tajnego radcy dworu rosyjskiego barona Aleksandra Czerkasowa
  • Karola Ernesta Birona,generała-majora wojsk rosyjskich, pana na Sycowie, założyciela śląskiej linii książątBironów von Curland

Zobacz też

edytuj

Bibliografia

edytuj
  • AndrzejAndrusiewicz,Carowie i cesarze Rosji. Szkice biograficzne,Warszawa: „Fakty”, 2001,ISBN83-7311-126-3,OCLC830302126.
  • Marek ArpadKowalski,Kolonie Rzeczypospolitej,Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2005,ISBN83-11-10285-6,OCLC69278111.

Linki zewnętrzne

edytuj