Georg Friedrich Händel
Georg Friedrich Händel(ang.George Frideric HandellubGeorge Frederick Handel;pol.Jerzy Fryderyk Händel[wym. Hendel], ur.23 lutego1685wHalle,zm.14 kwietnia1759wLondynie) –niemieckikompozytorpóźnego baroku, który dokonał syntezy barokowych osiągnięć muzycznych, zwłaszcza niemieckich, włoskich i angielskich. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymioperyioratoria.Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku[1].
G.F. Händel na obrazie pędzlaBalthasara Dennera,1733 | |
Data i miejsce urodzenia |
23 lutego 1685 |
---|---|
Pochodzenie | |
Data i miejsce śmierci |
14 kwietnia 1759 |
Gatunki | |
Zawód | |
Strona internetowa |
Życiorys
edytujDzieciństwo i młodość
edytujHändel urodził się w 1685 roku w niemieckim mieście Halle w rodzinie bez tradycji muzycznych[2].Jego ojciec, Georg Händel, był cyrulikiem na miejscowym dworze wWeissenfels.W wieku sześćdziesięciu lat – po śmierci pierwszej żony – ożenił się ponownie ze znacznie młodszą kobietą, która urodziła czwórkę dzieci, w tym Georga Friedricha Händla. Talent muzyczny ich syna objawił się wcześnie.John Mainwaring,autor pierwszej biografii kompozytora, wydanej kilka lat po śmierci Händla, pisał o chłopcu grającym potajemnie na klawikordzie na strychu domu w Halle. Mało prawdopodobne, by rzeczywiście działo się to bez zgody ojca. Wiadomo, że Georg senior lekceważył muzykę i sztukę kompozytorską jako sposób zarabiania pieniędzy, lecz przypadkowy popis syna w grze na organach zrobił wielkie wrażenie na lokalnym władcy[3].Nalegał on, by ojciec pozwolił synowi na edukację muzyczną. Ojciec przystał na to pod warunkiem, że młodzieniec będzie również studiowałprawo.Händel rzeczywiście zaczął studia prawnicze naUniwersytecie w Halleod 1702 roku, jednak po pewnym czasie zrezygnował. Również w 1702 roku został mianowany organistą kościoła katedralnego w Halle. Gry na organach uczył Händla od 1696 rokuFriedrich Wilhelm Zachau,utalentowany muzyk i kompozytor[4].W 1701 roku młody Händel poznałGeorga Philippa Telemanna,z którym utrzymywał przyjazne kontakty przez wiele lat. Dzięki niemu Händel poznał operę, Telemann bowiem był poważnie zaangażowany w rozwój tej dziedziny sztuki w Lipsku[5].W 1704 roku przyszły kompozytor postanowił zrezygnować z kariery organisty i opuścił rodzinne Halle, by udać się do Hamburga.
Hamburg i opera
edytujXVII-wiecznyHamburgbył wówczas centrum sztukioperowejw Niemczech. W 1678 roku powstała tu pierwsza w tym kraju instytucja opery publicznej,Oper am Gänsemarkt[6],gdzie Händel został zatrudniony jakoskrzypekiklawesynista,a wkrótce rozpoczął pisanie oper. Źródłem inspiracji do napisania jego hamburskich dzieł była muzykaReinharda Keisera– słynnego niemieckiego kompozytora i dyrektora hamburskiej opery. W 1704 doszło do pojedynku między Händlem a jego kolegą, kompozytorem i śpiewakiem,Johannem Matthesonem.Podczas przedstawienia opery Matthesona,Cleopatry,Händel zastępował Matthesona przy klawesynie, gdy ten ostatni śpiewał jako solista, ale po zejściu Matthesona ze sceny nie odstąpił mu miejsca klawesynisty. Wzburzony Mattheson natarł na Händla z wyciągniętą szpadą, a ten zasłonił się partyturąCleopatry.Według innej wersji (podanej przez samego Matthesona) kompozytorzy stoczyli pojedynek pod wpływem podekscytowanych kłótnią słuchaczy, a Händla miał uratować mosiężny guzik jego surduta. Już tego samego wieczoru obaj muzycy byli pogodzeni i spożywali wspólną wieczerzę w jednej z hamburskich oberż[7].W 1705 roku Händel wystawił w Hamburgu swoją pierwszą operę,Almirę.Słuchacze docenili tę kompozycję – została powtórzona dwadzieścia razy. W tym samym roku odbyła się premiera kolejnej opery HändlaNero,tym razem bez sukcesu, przede wszystkim ze względu na wady libretta[8].
Pobyt we Włoszech
edytujW 1706 roku Händel wyjechał z Hamburga i udał się do Włoch. Podczas czteroletniego pobytu w Italii poznał słynnych włoskich kompozytorów –Arcangela Corellego,Domenica Scarlattiegoi jego ojcaAlessandra.Händel urodził się w tym samym roku, coDomenico ScarlattiiJohann Sebastian Bach.WeFlorencjiwystawił z sukcesem swoją pierwszą włoską operęRodrigo(1707). Popularność zdobyła także późniejsza operaAgrippinaz 1710 roku, którą wystawiano aż dwadzieścia siedem razy z rzędu[9].Wcześniej, w 1707 roku, Händel skomponował dzieło oparte na psalmieDixit Dominus.Do dziś pozostaje ono dowodem na to, jak szybko kompozytor osiągnął dojrzałość artystyczną[10].Händel w czasie pobytu weWłoszechnapisał także kilka innych kompozycji sakralnych, między innymiNisi Dominus,Salve Regina.Te religijne kompozycje ukazują, jak skutecznie młody Händel przyswoił sobie specyfikę i osiągnięcia włoskiej muzyki religijnej. W czasie czteroletniego pobytu w Italii Händel skomponował liczne kantaty świeckie, w tym na głos solowy ibasso continuo.Traktował je jako okazję do nauki i przyswojenia sobie włoskich arii[11].Istotne są też skomponowane wtedy dwa oratoria – pierwsze to świeckie oratoriumIl Trionfo del Tempo e del Disinganno(Triumf Czasu i Rozczarowania) (1707), napisane do tekstu kardynałaBenedetta Pamphiliego,natomiast drugie (La Resurrezione) z 1708 roku porusza tematykę religijną[12].Oratoria te mają podobną budowę, zbliżoną do konstrukcji oper Händla, z dominacją partii solowych. Händel w swojej włoskiej twórczości nawiązywał bowiem do opery neapolitańskiej, reprezentowanej między innymi przez Alessandra Scarlattiego. W późniejszych, angielskich oratoriach Händla chór spełnia zdecydowanie większą rolę.
Hanower i początki działalności w Anglii
edytujPo powrocie z Italii Händel został w 1710 roku muzykiem na dworzeJerzego Ludwika,elektoraHanoweru(późniejszego króla Jerzego I Hanowerskiego). Elektor zatrudnił go na dogodnych warunkach – Händel mógł na życzenie wyjechać z Hanoweru na długi okres w dowolne miejsce. Kompozytor już po kilku miesiącach skorzystał z tego uprawnienia i w 1711 roku wyjechał do Anglii, gdzie z powodzeniem zaprezentował operęRinaldo(1711); wystawiana była przez piętnaście wieczorów[13].Pod koniec sezonu Händel powrócił do Hanoweru, ale po kilku miesiącach ponownie poprosił elektora o zgodę na wyjazd do Anglii. Zachęcony angielskim sukcesemRinaldaHändel w 1712 roku postanowił przeprowadzić się tam na stałe, co wiązało się z niedotrzymaniem obietnicy danej Jerzemu Ludwikowi. Kompozytor musiał się liczyć z tym, że elektor Hanoweru, zgodnie z ustaleniamiAct of Settlement,może po śmiercikrólowej Annyzostać królem Wielkiej Brytanii[14].Brytyjczycy spragnieni byli świeckiej muzyki, ponieważ od śmierciHenry’ego Purcellanie było w tym kraju dobrych kompozytorów operowych. Händel nie był jedynym muzykiem, który uświadomił sobie istnienie zapotrzebowania na opery[15].Zdawał sobie z niego sprawę takżeGiovanni Battista Bononcini;obaj byli głównymi kompozytoramiRoyal Academy of Musici z czasem zaczęli ze sobą rywalizować. W tym okresie Händel, poza pisaniem oper, skomponował kilka dzieł, które nawiązywały do angielskich tradycji muzycznych, w tymOdę na urodziny królowej Annyna początku 1713 roku orazUtrecht Te Deumz okazji podpisaniaTraktatu Utrechckiego,wykonane 7 lipca 1713 roku w katedrze św. Pawła[16].
Do czasu założeniaRoyal Academy of MusicHändel przebywał (od 1717 roku) w nowo wybudowanym pałacu Cannons na dworze księcia Chandos jako kompozytor-rezydent[17].Stanowisko dyrektora muzycznego pełnił tam już od dłuższego czasuJohann Pepusch.W tym czasie Händel skomponował cykl 11 hymnówChandos AnthemsorazChandos Te Deum[18].Hymny te wyrażają händlowskie skłonności eklektyczne – do jego stylu przyczyniła się muzyka niemiecka, włoska i angielska (z tej ostatniej zwłaszcza kompozycje Purcella)[19].W Cannons kompozytor napisał również dwiemaski– utrzymaną w pastoralnym styluAcis and Galatea[20]orazEsther,o tematyce religijnej. W późniejszym okresie Händel przekształcił drugą maskę w oratorium (1732). Ponadto w 1717 roku Händel wystawił na barce na TamizieWater Musicdla króla Jerzego I Hanowerskiego[21].
Okres komponowania oper
edytujW 1719 roku angielska arystokracja z poparciem króla Jerzego I założyłaRoyal Academy of Music,towarzystwo muzyczne, w którym Händel został „mistrzem orkiestry z pensją”. Po kilku latach Akademia ta zbankrutowała (1728), jednak lata dwudzieste były okresem największych triumfów oper Händla[22].W 1724 roku powstały dwie opery kompozytora, które odniosły wówczas duży sukces[23]:Juliusz Cezar w EgipcieiTamerlano.W 1725 roku Händel napisał operęRodelindaz charakterystyczną arią:Vivi tiranno.W lutym 1727 roku król Jerzy I złożył podpis pod aktemnaturalizacjiHändla. W tym samym roku Händel skomponował z okazji koronacji królaJerzego II HanowerskiegoczteryCoronation Anthems.Jeden z nich –Zadok the Priest– jest wykonywany podczas każdej kolejnej uroczystości koronacyjnej monarchów brytyjskich[24].
W 1728 roku brytyjscy twórcy próbowali reanimować angielską sztukę operową przez wystawienieOpery żebraczejdo libretta AnglikaJohna Gaya,jednak z muzyką kompozytora niemieckiegoJohanna Pepuscha.To nietypowe dzieło, wystawiane wielokrotnie i będące między innymi reakcją na opery Händla i Porpory, zniechęciło część publiczności do oper włoskich. W 1733 roku pojawił się na polu kompozytorskim konkurent Händla w osobieNicola Porpory.Prowadził on towarzystwo muzyczneOpera of the Nobility.Porpora stanowił dla Händla zagrożenie nie tylko z racji swego talentu kompozytorskiego i dysponowania w zespole wielkimi śpiewakami (Farinelli,Senesino), lecz także z powodu poparcia udzielonego mu przez księcia WaliiFryderyka Ludwikaoraz opozycyjnych wobec króla arystokratów i polityków. Kwestie polityczne bowiem również wpływały na wybór opery przez publiczność. Pierwszą operą, którą Porpora wystawił w Londynie, byłaArianna in Nasso(1733), później napisałPolifema(1735)[25].Händel, starając się przyciągnąć słuchaczy, skomponował między innymi operęAlcinao tematyce czarodziejskiej[23](1735), a potem operęSerse(1738) ze znaną ariąOmbra mai fu[26].Ta ostatnia nie odniosła jednak sukcesu. W 1734 roku Händel zerwał kontrakt z Johnem Heideggerem – dyrektorem teatruKing’s Theatreprzy Haymarket, w którym dotychczas kompozytor wystawiał swoje opery – i przeniósł się do nowo wybudowanegoTheatre Royalw Covent Garden. Po kilku latach jednak odnowił współpracę z Heideggerem[27].W 1737 rokuOpera of the Nobilityzbankrutowała, a Porpora opuścił Londyn.
W kwietniu 1737 roku zdrowie kompozytora znacząco się pogorszyło. Ówczesne gazety pisały o paraliżu prawej ręki Händla (London Evening Post,14 maja), który uniemożliwiał mu przez kilka miesięcy wykonywanie własnych kompozycji. We wrześniu Händel pojechał na terapię doAkwizgranu;okazała się ona skuteczna, i już w listopadzie powrócił do Londynu[28].Wcześniej, bo w marcu 1737 roku, odbyła się premiera przerobionej i poszerzonej wersji włoskiego oratorium Händla (Tryumf Czasu i Rozczarowania) pod nowym tytułemIl Trionfo del Tempo e della Verita(Triumf Czasu i Prawdy). W tym okresieLondynodwiedziłFrancesco Geminiani,z którym Händel już w 1715 roku – podczas poprzedniej wizyty Włocha – zawarł przyjaźń. Geminiani wydał w Londynie swojeConcerti Grossi,co zainspirowało Händla do wydania w 1739 roku własnychConcerti Grossi op. 6[29].PrzyBrook Street25 (obecnie jest tam muzeum Händla i Hendrixa), gdzie mieszkał on od 1724 roku do końca życia, jego sąsiadem byłMaurice Greene– kompozytor angielski, mniej znany od Händla, co nie przeszkadzało im utrzymywać stosunków dobrosąsiedzkich. Greene pisał muzykę, której – jak miał stwierdzić Händel – „brakowało powietrza”[30].Tuż obok przyBrook Street23, w 1969 roku zamieszkałJimi Hendrix,któremu również urządzono tu muzeum[31].
Do 1741 roku, do momentu premiery ostatniej w dorobku artysty opery, Händel skomponował kilka oratoriów; stanowiły one zapowiedź tego okresu w działalności kompozytora, w którym komponował przede wszystkim oratoria. W 1736 roku odbyła się premiera ody HändlaAlexander’s Feast,wykonywanej później wielokrotnie[32].Również istotne były wykonania kolejny choratoriów (poEsther,Deborze,Athalii) –SaulaorazIzraela w Egipciew 1739 roku. OratoriumIzrael w Egipcielondyńska publiczność przyjęła z dystansem[33].Wkompozycjiprzeważają partie chóralne, partie solowe są nieliczne[34].Już nigdy później Händel w oratorium nie zredukował tak radykalnie rolisolistówna rzeczchóru.
Okres komponowania oratoriów
edytujGeorg Friedrich Händel zauważył, że Anglicy pragną słuchać dzieł wokalnych śpiewanych po angielsku[35].Dlatego już w 1732 roku wystawił w Londynie swoje pierwsze angielskieoratoriumEsther,które skomponował w czasie pobytu w Cannons, a później znacząco przekształcił, dodając między innymi hymn koronacyjnyZadok the Priest.W 1733 roku w Oksfordzie wystawił trzecie (poEstheriDeborze) angielskie oratorium,Athalia[36].W następnych latach również komponował oratoria (np.Saula), a od lat czterdziestych całkowicie zaniechał komponowania oper na rzecz oratoriów. Jego ostatnią operą byłaDeidamia,wystawiona w 1741 roku; wystawiona była tylko trzy razy. Händel porzucił pisanie oper ze względu na spadek popularności opery włoskiej. Kompozytor zauważył bowiem, że oratoria w języku angielskim są bardziej cenione przez londyńską publiczność niż włoskaopera seria.Najsławniejszym z jego oratoriów jestMesjasz,najpierw wystawiony w Irlandii w 1742 roku, a następnie w 1743 roku w Londynie[37].Najbardziej znanym fragmentem kompozycji jest chórHallelujah,a według tradycyjnego przekazu król Jerzy II wstał z miejsca podczas jego wykonywania. Pomimo zalet artystycznychMesjaszzostał przyjęty przez londyńską publiczność chłodniej niż w Dublinie. Pozostałe Händlowskie oratoria przedstawiają również wysoki poziom artystyczny, zarówno w ariach, jak i w partiach chóralnych[38].W 1743 roku w Londynie odbyła się premiera kolejnego oratorium Händla,Samson,które odniosło duży sukces ze względu na wyrazistą warstwę muzyczną i dramatyczną akcję. Zarówno entuzjastyczne przyjęcie jego dzieł w Irlandii, jak i powodzenieSamsonaw Anglii zachęciło kompozytora do dalszego pisania oratoriów. Również w 1743 roku Händel skomponował podniosłeDettingen Te Deumz okazjizwycięstwa angielskiej armii pod Dettingen[39].
OratoriaMesjasziIzrael w Egipciespotkały się z krytyką ówczesnych środowisk protestanckich, które sprzeciwiały się wystawianiu w teatrze dzieł zawierających słowa Pisma Świętego[33].Muzykę innych oratoriów, jak na przykładSaula(1739),Samsona(1743),Judy Machabeusza(1747),Salomona(1749),Jeftego(1752) kompozytor pisał do tekstów poetyckich opartych na Biblii. Niektóre oratoria Händla poruszają tematykę mitologiczną –Semele(1744),Herkules(1745).
Najsławniejszym librecistą Händla był Charles Jennens, który napisał między innymilibrettodoMesjasza.
Charakterystycznym elementem wykonań oratoriów Händla były jego koncerty instrumentalne, grane w przerwach między aktami (np. koncerty organowe). W 1749 roku Händel skomponowałMuzykę dla Królewskich Ogni Sztucznychz okazji podpisaniatraktatu w Akwizgranie[40].
W ostatnich latach życia Händel wydał dwa oratoria –Jefte(1752) orazThe Triumph of Time and Truth(Triumfu Czasu i Prawdy;1757). O ile muzyka pierwszego dzieła była nowa i stanowiła podsumowanie muzycznego dorobku Händla, toTriumf Czasu i Prawdyjest jedynie rozszerzoną wersją młodzieńczego oratorium, jednak już z tekstem angielskim[41].Dla miłośnikówmuzykiHändla znaczące jest, że oratorium o właśnie takim tytule jest jego ostatnią kompozycją[42].W 1751 roku, gdy Händel komponował oratoriumJefte,jego wzrok znacząco się pogorszył, przez co musiał przerwać pracę nad kompozycją. Wyjechał wówczas do wód w Bath i Cheltenham, jednak leczenie nie przyniosło rezultatu. Z trudem ukończył to oratorium. Pomimo utraty wzroku w lewym oku i pogarszającego się stanu prawego oka, kompozytorowi udało się zaprezentować prawykonanie nowego oratorium w 1752 roku. Pod koniec tego roku, po dalszym pogorszeniu wzroku, Händel postanowił poddać się operacji. Wykonał ją chirurg księcia Walii, William Bromfield. Na pewien czas kompozytor odzyskał wzrok, ale już w styczniu całkowicie go stracił[43].Pod koniec życia Händel jeszcze raz podjął próbę wyleczenia wzroku; poprosił o wykonanie zabiegu sławnego wędrownego okulistę, Johna Taylora, który operował równieżBacha.Podobnie jak w przypadku Bacha, wzrok Händla się nie polepszył. Zmarł 14 kwietnia 1759 roku w Wielką Sobotę. Został pochowany 20 kwietnia wOpactwie Westminsterskim.Na jego pogrzebie było około 3000 osób[44].
Händel był sławny za życia w całej Europie i sława ta przetrwała do czasów obecnych[45].Uznawany jest, wrazH. Purcellem,za brytyjskiego kompozytora narodowego. Jako człowiek Händel cechował się poczuciem humoru[46].Nigdy się nie ożenił. Znany był ze swojego zamiłowania do jedzenia i wina[47],a także z działalności charytatywnej.
Twórczość
edytujMuzyka Händla
edytujHändel jest uważany za jednego z największych kompozytorów epoki barokowej[4].W jego kompozycjach pojawia się większość ówczesnych gatunków muzycznych, w tym opery (w stylu włoskiego gatunkuopera seria) i oratoria[48].W utworach Händla rola polifonii została zredukowana na rzecz faktury łączącej polifonię z homofonią[49].W jego dziełach można jednak spotkać także kunsztowne wykorzystanie głosów, np. w poczwórnej fudze zAlexander’s Feast[50].Melodykadzieł Händla charakteryzuje się wyrazistością[51].Wpłynęły na nią muzyczne style krajów, w których przebywał[52].Ponadto na kompozycje Händla w silny sposób oddziałałamuzyka taneczna[53].Na podkreślenie zasługuje również wykorzystywanie orkiestry w dziełach chóralnych Händla[50]orazinstrumentacjajego kompozycji. W operzeJuliusz Cezar w Egipcieoraz w oratoriumAlexander Balus– w związku z dalekowschodnią tematyką – kompozytor wprowadził harfy i mandoliny[54].W oratoriumSaulwłączył do zespołu instrumentalnego rzadko używany wówczascarillon,który szczególnie słychać w momencie „tańca kobiet izraelskich”.
Händel znany jest przede wszystkim ze swoich licznychoratoriów[48].Rozwinął nowy, barokowy gatunek muzyczny, jakim było właśnie oratorium[55].Późniejsi twórcy oratoriów, jak np.Joseph Haydn,nawiązywali do twórczości Händla[56].Przyczynił się także do rozwoju angielskiej muzyki sakralnej, zwłaszczaanthemu(hymn)[57].Napisał on dwa cykle anthemów (Chandos AnthemsiCoronation Anthems). W swoich hymnach Händel, choć nawiązywał do wcześniejszych dzieł angielskich twórców, to jednak rozwinął tradycyjne anthem kantatowe[58].W znanych dziełachWater Music(1717) iMuzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych(1749) Händel znacząco rozbudował sekcję instrumentów dętych, co stanowiło rzadkość dla barokowej muzyki instrumentalnej[29].Było to związane z wykonaniem wspomnianych dzieł na wolnym powietrzu. Również dokonania Händla z zakresu oper są istotne[48].W jego niektórych operach bowiem, jak np. wOrlando,nastąpił wzrost składnika dramatycznego, co poprzedzało reformę operową Glucka[23].Ponadto część arii operowych Händla, np. z operyAgrippina,została skomponowana w stylu monofonicznym, z silnym wyakcentowaniem jednej linii melodycznej, co stanowiło zapowiedź nowego stylu muzycznego galant[59].
Jedną ze specyficznych cech muzyki händlowskiej są częste zapożyczenia, zarówno z kompozycji własnych, jak i cudzych[60].Większość zapożyczeń Händla pochodzi z jego własnych dzieł[61].W ówczesnych czasach praktyka zapożyczeń była powszechnie stosowana przez kompozytorów. Własne kompozycje Händel nierzadko wykorzystywał ponownie lub przekształcał[60],na przykład jeden zkoncertówz cykluConcerti a due corijest instrumentalną kompilacją jego wcześniejszych dzieł (np.Ody na urodziny królowej Anny,Mesjasza). Jednak bardziej kontrowersyjne wydają się liczne zapożyczenia z utworów innych kompozytorów (np. Carissimiego, Telemanna, Stradelli, Keisera, Muffata, Uria)[61].Na przykład wDettingen Te DeumHändel wykorzystałTe DeumUria, które mógł kupić podczas pobytu w Italii[39],wThe Occasional OratorioHändel dosłownie zacytował ustęp zMusique de TableTelemanna[62].Jednak nie wszystkie zapożyczenia Händla z cudzych utworów były dosłowne – często przerabiał on i udoskonalał zapożyczony materiał muzyczny[60].Fragmenty dzieł innych kompozytorów, jakie Händel wykorzystywał, nie zaburzały stylu jego kompozycji, ponieważ korzystał tylko z tych utworów, które postrzegał jako bliskie własnej muzyce.
Bardzo często dokonuje się porównania muzyki Händla i Bacha, ponieważ kompozytorzy ci należeli do twórców późnobarokowych, a także urodzili się w tym samym roku (1685). Kompozytorzy jednak nigdy się nie spotkali. Pomimo to niemiecki muzykolog Paul Barz napisał sztukę teatralnąKolacja na cztery ręce,która przedstawia wymyślone przez autora spotkanie dwóch muzyków w 1747 roku w Hotelu Turyńskim.Manfred Bukofzer,znany badacz muzyki barokowej, dokonał porównania muzyki Bacha i Händla. Zaznaczył, że styl obu kompozytorów jest odmienny, zarówno w stosowanej technice kompozytorskiej, jak i w melodyce[63].Händel w swoich utworach zredukował rolę polifonii[49],natomiast u Bacha polifonia ma o wiele większe znaczenie[64].Bukofzer stwierdził:Händel traktuje kontrapunkt jedynie jako środek do uzyskania określonego wyrazu dramatycznego, o czym świadczą nagłe zmiany faktury w jego utworach chóralnych, Bach natomiast uważa kontrapunkt za cel sam w sobie, co oznacza konieczność konsekwentnego stosowania tej techniki[64].PonadtomelodykaHändla jest zupełnie różna od melodyki Bacha – u Händla jest ona bardziej „prosta”, natomiast melodyka Bacha bardziej „złożona”[4].Bukofzer, podsumowując swoje porównanie, zauważył:Odznaczająca się swobodnym układem głosów polifonia Händla oraz ściśle linearna, instrumentalna polifonia Bacha stanowią dwa bieguny w muzyce późnego baroku[64].
Muzykę Händla znaliJoseph Haydn,Wolfgang Amadeus MozartiLudwig van Beethoven[65].Haydn był obecny w Anglii w 1791 roku, gdzie słyszał wykonania podniosłych dzieł Händla. Według relacjiWilliama Shielda,który wówczas mu towarzyszył, Haydn był pod wielkim wrażeniem kompozycji Händla[66].Mozart, choć przerabiałpartyturykompozycji händlowskich, uznawał go jednak za wybitnego twórcę:Händel wie lepiej niż ktokolwiek z nas, co wywoła efekt. Kiedy chce, uderza niczym grom[67].Beethoven także wyrażał uznanie dla muzyki Händla. W 1823 roku powiedział Edwardowi Schulzowi, żeHändel jest największym kompozytorem, jaki kiedykolwiek żył. Odkryłbym głowę i uklęknął przy jego grobie![68].Ponadto w 1724 roku do Londynu przyjechał kompozytor szwedzkiJohan Helmich Roman,który wykorzystał sposobność rozmowy z Händlem i słuchania jego muzyki. Styl händlowski wpłynął naDrottingsholmsmusiken(1744) Romana. W 1745 roku Händla odwiedziłChristoph Willibald Gluck,znany ze swoich planów wczesnoklasycystycznej reformy, które później urzeczywistnił. Händel był dla niego uprzejmy i udzielił mu rad, o jakie ten prosił, ale prywatnie w rozmowie ze swą wielbicielką Susanne Cibber stwierdził, że Glucknie wie więcej o kontrapunkcie niż mój kucharz,Waltz,który zarazem był śpiewakiem współpracującym z Händlem[69].
Händel w kulturze popularnej
edytujPostać kompozytora zaznaczyła się wkulturze popularnej;między innymi w roku 2007 nakręcono filmGeorg Friedrich Händel – Das Geheimnis eines Genies.Do kultury masowej przenikają także jego utwory lub ich fragmenty, choć odbiorcy nie muszą mieć świadomości ich autorstwa. Najbardziej znanym przykładem jest dokonana w roku 1992 przez Tony’ego Brittena adaptacja muzyki z kantaty koronacyjnej HändlaZadok the Priest,która stała się oficjalnymhymnem rozgrywekLigi Mistrzów UEFA[70].Również w znanychfilmachhistorycznych –Szaleństwie króla JerzegobądźMłodej Wiktoriijest częściowo wykorzystywanyZadok the Priest.Ponadto niektóre utwory kompozytora, zwłaszcza chórHallelujahzMesjaszabądź ustępy zMuzyki dla Królewskich Ogni Sztucznych,są wykorzystywane przez twórców kultury popularnej, dzięki czemu twórczość Händla znana jest szerokiemu odbiorcy.
Posłuchaj
edytuj
|
Przypisy
edytuj- ↑Chomińscy 1989, s. 295, Bukofzer 1970, s. 432.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 14.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 15–18.
- ↑abcBukofzer 1970, s. 432.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 25.
- ↑Buelow 2004, s. 561.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 28–29.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 32.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 53.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 40–41.
- ↑Bukofzer 1970, s. 438
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 44–48. OratoriumLa Resurrezionezostało wystawione w rzymskim pałacu markiza Ruspolego i wysłuchane przez papieża Klemensa XI. Jednak papież upomniał potem Ruspolego „za użycie śpiewaczki w oratorium”.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 69.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 76. Hogwood utrzymuje, że król Jerzy I Hanowerski nie żywił do Händla wielkiej urazy za niedotrzymanie umowy, a historia o ich pogodzeniu się dzięki skomponowaniuWater Musicjest nieprawdziwa.
- ↑Bukofzer 1970, s. 445.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 75. Według Hogwooda nie ma żadnego potwierdzenia, aby Händel otrzymał od dworu angielskiego zamówienie na napisanieUtrecht Te Deum,głównym kompozytoremEnglish Chapel Royalbył bowiem wówczas William Croft.
- ↑Bukofzer 1970, s. 456. Christopher Hogwood uważa, że Händel nie tyle pełnił tam funkcję dyrektora muzycznego, ile kompozytora-rezydenta:Hogwood 2010 ↓,s. 82.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 82.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 83.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 48. Händel już w czasie pobytu w Italii w 1708 roku napisał serenadęAci, Galatea e Polifemo(Acis, Galatea i Polifem), która porusza tę samą tematykę, co angielska maskaAcis and Galatea,jednak muzyka jest zupełnie odmienna.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 80, 341. Hogwood stwierdza, że utwór ten nie składa się z trzech różnych suit, powstałych z różnych okazji, ale stanowi integralną, złożoną z szeregu sekwencji całość.
- ↑Bukofzer 1970, s. 446.
- ↑abcBukofzer 1970, s. 447.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 104.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 145.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 174.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 142.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 159.
- ↑abBukofzer 1970, s. 467.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 171.
- ↑Handel&Hendrix in London/About us.handelhendrix.org. [dostęp 2021-02-25]. [zarchiwizowane ztego adresu(2020-02-25)].(ang.).
- ↑Chomińscy 1989, s. 296. Oda w znaczeniu muzycznym to kompozycja o charakterze zbliżonym do kantaty, która wykorzystuje poetycki tekst.
- ↑abHogwood 2010 ↓,s. 184
- ↑Bukofzer 1970, s. 460.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 165. Po śmierci Henry’ego Purcella (1695) próbowano w Anglii wskrzesić operę angielską, śpiewaną w języku narodowym. Jednym z największych orędowników tego ruchu był Aaron Hill, który wielokrotnie proponował Händlowi komponowanie oper angielskich.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 132.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 199. Händel został zaproszony do Dublina w 1741 roku przez Lorda Porucznika Williama Cavendisha. Wyruszył do Irlandii pod koniec 1741 roku (opuścił ją w 1742 roku). Skomponował wówczas dla publiczności irlandzkiej oratorium „Mesjasz” do libretta Jennensa oraz wykonał niektóre wcześniejsze kompozycje.
- ↑Bukofzer 1970, s. 461.
- ↑abHogwood 2010 ↓,s. 224
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 256.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 270–271. Kwestia dodatków włączonych do ostatniego oratorium Händla jest problematyczna. Anthony Hicks, badacz muzyki Händla, stwierdził, że możliwe jest, że to nie Händel, ale jego sekretarz, John Smith, wprowadził dodatkowe numery doTriumfu Czasu i Prawdy.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 157.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 268.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 276.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 278–328.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 131, 212.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 48, 151.
- ↑abcChomińscy 1989, s. 295.
- ↑abChomińscy 1989, s. 298.
- ↑abBukofzer 1970, s. 463.
- ↑Bukofzer 1970, s. 472.
- ↑Bukofzer 1970, s. 437.
- ↑Bukofzer 1970, s. 450.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 246.
- ↑Bukofzer 1970, s. 462.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 294.
- ↑Chomińscy 1989, s. 296.
- ↑Chomińscy 1989, s. 297.
- ↑Bukofzer 1970,s. 444.
- ↑abcBukofzer 1970, s. 469.
- ↑abBukofzer 1970, s. 470.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 241.
- ↑Bukofzer 1970, s. 471.
- ↑abcBukofzer 1970, s. 474.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 300.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 299.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 298.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 300–301.
- ↑Hogwood 2010 ↓,s. 239.
- ↑UEFA Champions League anthem.[w:]UEFA Champions League[on-line]. UEFA.com. [dostęp 2016-06-26].
Bibliografia
edytuj- Christopher Hogwood:Händel.Kraków: Astraia, 2010.
- Romain Rolland:Haendel,Paris 1910; tłum. polskie Kraków PWM, 1971
- Stephen Pettitt:Haendel,PWN oraz Oficyna Wydawnicza Atena, Warszawa-Poznań 1995, Wydanie z CD
- Ludwik Erhardt: hasło o kompozytorze wEncyklopedii Muzycznej PWM,Kraków 1993
- Donald Burrows:Handel,Oxford, 1994
- Donald Burrows:Handel and the English Chapel Royal,Oxford, 2005
- Jonathan Keates:Handel. The Man&His Music,Pimlico, London, 2009
- Manfred Bukofzer:Muzyka w epoce baroku,PWN, Warszawa, 1970
- Danuta Szlagowska:Muzyka barokuAkademia Muzyczna w Gdańsku, Gdańsk, 1998
- Józef Chomiński,Krystyna Wilkowska-Chomińska:Historia Muzyki, cz.I,PWM, Kraków, 1989
- Danuta Gwizdalanka:Historia muzyki, cz. I, cz. II,PWM, Kraków, 2006
Linki zewnętrzne
edytuj- Georg Friedrich Händel– twórczość tego autora dostępna w bibliotece cyfrowejInternational Music Score Library Project
- Georg Friedrich Händel– nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowejChoral Public Domain Library (ChoralWiki)
- Oficjalna strona Muzeum Händla w Londynie
- Strona o Händlu w języku angielskim
- Strona o Händlu w języku włoskim
- Artykuł Piotra Napierały „Georg Friedrich Händel jako poddany brytyjski”.baroquecomposers.blogspot.com. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-03-19)].
- Artykuł o Händlu w serwisie „Bach Cantatas”
- Nuty Georga Friedricha Händelaw bibliotecePolona
- ISNI: 0000000122759702
- VIAF: 5126950, 8931159248059304870007, 3719159248224904870006
- ULAN: 500449411
- LCCN: n79129204
- GND: 118544489
- NDL: 00442362
- LIBRIS: 31fhj8wm55gk2h8
- BnF: 139873218
- SUDOC: 027271706
- SBN: CFIV041049
- NLA: 35167864
- NKC: jn19990003280
- BNE: XX1108806, XX4681923
- NTA: 068387032
- BIBSYS: 90051292
- CiNii: DA03739376
- Open Library: OL601846A
- PLWABN: 9810705909305606
- NUKAT: n97084155
- OBIN: 12192
- J9U: 987007282703205171
- PTBNP: 99656
- CANTIC: a11328216
- LNB: 000034911
- NSK: 000037446
- BNA: 000021545
- CONOR: 9546339
- BNC: 000064328
- ΕΒΕ: 71409
- BLBNB: 000235411
- KRNLK: KAC199611188
- LIH: LNB:V*81800;=BD
- RISM: people/36552
- PWN: 3909889
- Britannica: biography/George-Frideric-Handel
- Treccani: georg-friedrich-handel
- Universalis: georg-friedrich-haendel, haendel-reperes-chronologiques
- NE.se: georg-friedrich-händel
- Nacionālā enciklopēdija: 108819
- SNL: Georg_Friedrich_Händel
- VLE: georg-friedrich-handel
- Catalana: 0032104
- DSDE: Georg_Friedrich_Händel
- Hrvatska enciklopedija: 24302