Georg Philipp Telemann

niemiecki kompozytor

Georg Philipp Telemann(ur.14 marca?/24 marca1681wMagdeburgu,zm.25 czerwca1767wHamburgu) –niemieckikompozytor okresubaroku.

Georg Philipp Telemann
Ilustracja
Georg Philipp Telemann (1750)
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1681
Magdeburg

Pochodzenie

niemieckie

Data i miejsce śmierci

25 czerwca 1767
Hamburg

Gatunki

muzyka poważnamuzyka barokowa

Zawód

kompozytor

Faksymile

Georg Philipp Telemann urodził się 14 marca 1681 według obowiązującego wówczas w Magdeburgukalendarza juliańskiego(kalendarz gregoriański został tam przyjęty dopiero w roku 1700). W 1685 zmarł jego ojciec. Muzyką zaczął się interesować w wieku 10 lat, a w wieku 12 lat napisał pierwszą operę. Jednak jego talent nie był akceptowany przez rodzinę, która chciała, by zdobył bardziej lukratywny zawód. Jego matka skonfiskowała mu wszystkie instrumenty i w 1693 wysłała do szkoły w Zellerfeld, gdzie uczył się do 1698. Superintendent tej szkoły zaakceptował talent muzyczny swego ucznia i Telemann nadal komponował muzykę i na własną rękę rozszerzał swe umiejętności muzyczne. W czasie, gdy kontynuował naukę w Gymnasium Andreanum wHildesheim,był już multiinstrumentalistą, który niemal wyłącznie sam nauczył się gry naflecie prostymiflecie poprzecznym,szałamai,oboju,puzonie,organachiklawesynie,skrzypcach,violi da gambaikontrabasie.

Od 1701 studiował prawo na uniwersytecie wLipsku.W mieście tym pracował też jakoorganista.Po studiach przebywał w różnych miastach w Niemczech, a także wŻarachnaŁużycach,gdzie miał okazję poznać muzykę ludową.

W 1702 został dyrektorem muzycznym opery w Lipsku. W 1704 objął stanowisko organisty przy Nowym Kościele (obecnie kościół św. Mateusza) w Lipsku, gdzie założyłCollegium Musicumdla młodzieży studenckiej. W 1705 został kapelmistrzem hrabiówPromnitz.Podczas pobytu wŻarachoraz wPszczynieiKrakowieTelemann poznał polską muzykę ludową, która stała się inspiracją jego wielu awangardowych kompozycji instrumentalnych. Od 1708 byłkapelmistrzemna dworze wEisenach(gdzie zaprzyjaźnił się zJohannem Bernhardem Bachemi z działającym w niedalekimWeimarzeJohannem Sebastianem Bachem), od 1712 weFrankfurcie n. Menem;od 1721 byłkantoremi dyrygentem muzyki kościelnej wHamburgu.

Telemann w Hamburgu

edytuj

Telemann był jednym z najważniejszych kompozytorów operowych epoki późnego baroku. Dziś jego opery wykonywane są rzadko. Działał przez wiele lat w Hamburgu wTheather am Gänsemarkt,gdzie zaczęła się jego sława. Najważniejszym kompozytorem wówczas w Hamburgu byłReinhard Keiser.Telemann i Keiser konkurowali ze sobą. Gdy Keiser wyjechał na dłużej do Italii, po powrocie zastał już Telemanna w glorii największego kompozytora operowego w Hamburgu.

Telemann a Händel

edytuj

W 1701 roku Telemann poznał w Hamburgu młodegoHändla.Zaprzyjaźnił się z nim i utrzymywał kontakt do końca życia Händla (1759). Ich korespondencja (Telemann pisał potem do Londynu, gdzie od 1714 roku stale przebywał Händel, a ten mu odpisywał) jest bardzo interesującym źródłem do badań kultury muzycznej późnego baroku. Obaj bardzo cenili nawzajem swój talent. W ich muzyce widać wyraźnie liczne wzajemne zapożyczenia, które prawdopodobnie sami sobie proponowali. Händel mawiał o Telemannie, że jest on „człowiekiem, który potrafi napisaćmotetna cztery głosy w krótszym czasie, niż większość ludzi byłaby w stanie napisać list”. Krytyce muzycznej w Hamburgu ton nadawał inny przyjaciel Händla,Johann Mattheson,z którym również Telemann był w dobrych stosunkach, jako że Mattheson uważał Telemanna za największego geniusza muzyki niemieckiej po Hassem i Händlu.

Telemann i Polska

edytuj
Ławeczka G.F. Telemanna w Żarach

W latach 1704–1708 Telemann przebywał na dworze hr. Promnitza (dworzanina Augusta II, króla polskiego) w Żarach jako muzyk nadworny i kapelmistrz. Objął to stanowisko po 63-letnimWolfgangu Kasparze Prinzu.W miesiącach letnich bywał częstym gościem wPszczynie.Żarski dwór Promnitza uchodził za jeden z najświetniejszych sasko-polskich dworów magnackich. Panował tam przepych i ceremoniał. Niemal bez przerwy gościły włoskie i francuskie zespoły operowo–baletowe. Promnitz utrzymywał stałą kapelę, składającą się z muzyków polskich, czeskich i niemieckich.

Kompozytor – podczas pobytu w Żarach i Pszczynie, a potem w trakcie podróży po kraju (Kraków, Warszawa) – zetknął się z muzyką polską, zarówno taneczną dworską, jak i ludową. Stylistyczne nawiązania do polskiej muzyki ludowej obecne są w wielu napisanych przez Telemanna utrworach: sonatach skrzypcowych, Suicie polskiejPartie polonaise,tzw.Koncertach polskichna czworo skrzypiec (nietypowa obsada jest nawiązaniem do składu polskich kapel skrzypcowych), czy sześciuPartitach(suitach) "alla polacca" na skrzypce, flet traverso ibasso continuo.

Telemann a Bach

edytuj

Telemann znał równieżBacha,gdyż w późnych latach trzydziestych odwiedził Lipsk, gdzie założył Towarzystwo Telemanna (Telemanns Gesellschaft), organizujące cotygodniowe koncerty. Należeli do niego wszyscy kompozytorzy lipscy i wielu z innych miast. Telemann jako dyrektor towarzystwa uczynił Lipsk drugą stolicą muzyczną XVIII-wiecznychNiemiec.

Był znany również wParyżu,gdzie wydał 8 Kwartetów paryskich (Pariser Quartette), w których doszukać się można wątków muzycznych opartych na śląskich tańcach. Od czasówGeorga Muffatabył pierwszym kompozytorem niemieckim docenionym w stolicy Francji. W jego ślady poszedł później m.in.Johann Adolf Hasse.

Telemann, sztych Georga Lichtenstegera z 1745 r

Spuścizna

edytuj

Był kompozytorem samoukiem. Przez całe życie utrzymywał się wśród najbardziej postępowych twórców. U współczesnych zyskał uznanie także jako organista i kapelmistrz. Jest uważany za najbardziej płodnego kompozytora wszystkich czasów. Napisał ponad 3000 utworów, często znacznych rozmiarów (niestety wiele z nich zaginęło lub uległo zniszczeniu, zwłaszcza w czasie II wojny światowej), wśród nich:

  • 12 roczników kantat kościelnych;
  • 15mszy;
  • 46pasji;
  • 35oratoriów;
  • 50oper;
  • około 1000suitorkiestrowych;
  • koncertyna 1 i wiele instrumentów solowych, wśród nich z niespotykaną u innych kompozytorów obsadą solową;
  • utwory klawesynowe i organowe, w tymfantazjeifugi;
  • sonatysolowe i triowe;
  • muzykę kameralną na przeróżne (też niespotykane) składy.

Kompozytor miał kiedyś stwierdzić, że wie, iż skomponował niektóre dzieła po kilka razy, ale nie był w stanie zapanować nad swą własną gigantyczną spuścizną artystyczną.

Jego muzyka była niezwykle popularna za jego życia i jeszcze przez kilkadziesiąt lat po śmierci. W pierwszych dekadach XIX w. była już wykonywana rzadziej. Ostatnie wykonanie dzieła Telemanna dużych rozmiarów,Der Tod Jesu(śmierć Jezusa), miało miejsce w 1832 r. Ponowne zainteresowanie muzyką Telemanna datuje się na pierwsze dekady XX w., a jego kulminacją było krytyczne wydanie, realizowane przez dom wydawniczyBärenreiterw latach 50.

Niektóre dzieła

edytuj
  • Tafelmusik(suity orkiestrowe);
  • Pariser Quartette(Kwartety Paryskie);
  • Darmstädter Ouvertüren(Uwertury Darmstadzkie);
  • Hamburger Ebb und Fluth(Przypływ i odpływ morza w Hamburgu) –uwertura;
  • Pimpinone– opera;
  • Weinachtsoratorium– oratorium na Boże Narodzenie;
  • Die Tageszeiten(Pory dnia) – cykl 4 kantat;
  • 12 Metodische Sonaten– sonaty metodyczne na flet (lub skrzypce) i continuo (z autorską bogatą ornamentacją, dodaną do głosu solowego bez ornamentów w częściach wolnych);
  • 12 Fantasien fur Violine solo– fantazje na skrzypce solo.

Posłuchaj

edytuj
(info)
Sonata skrzypcowa Telemanna część I
(info)
Sonata klawesynowa Telemanna TWV 41 - triste
(info)
Sonata e-moll
(info)
Sonata kanoniczna nr. 4
Problem ze ściągnięciem pliku? Zobaczpomoc.


Zobacz też

edytuj

Bibliografia

edytuj
  • Encyklopedia muzyki.Andrzej Chodkowski (red.). Warszawa: PWN, 1995, s. 895–896.ISBN83-01-11390-1.(pol.).
  • The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. T.Oxford University Press, 2004.ISBN978-0-19-517067-2.(ang.).
  • E. Valentin,Georg Philipp Telemann,Kassel 1931.
  • E. Klessmann,Telemann in Hamburg 1721–1767,Hamburg 1980.
  • W. Menke,Thematisches Verzeichnis der Vokalwerke von Georg Philipp Telemann,t. 1–2, Frankfurt a.M. 1982–83.
  • Ph. Telemann,Autobiografia,Pszczyna 2008.

Linki zewnętrzne

edytuj