Ginekologia

medycyna żeńskiej rozrodczości

Ginekologia– dziedzinamedycynyzajmująca sięprofilaktykąi leczeniemchoróbżeńskiego układu płciowego.Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to:zaburzenia miesiączkowania,stany zapalnepochwy,antykoncepcja,niepłodność,nowotworynarządów rodnych. Ściśle związana zpołożnictwem.

Wziernik dopochwowy
Rycina z 1822 roku przedstawiająca badanie ginekologiczne

Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16. rok życia lub rozpoczęła współżycie. Takie badanie powinno składać się z następujących elementów:

  • zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie (np. nowotworów), a także (specyficzne tylko dla badania ginekologicznego) dane dotyczące cyklu miesiączkowego (wiekmenarche,data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność), informacje na tematwspółżycia(bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku) czy występowania innych niepokojących objawów (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunkuraka szyjki macicyiraka sutka.
  • badaniepiersi– powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Młode kobiety powinny okresowo wykonywać badanie USG sutka (potocznie usg piersi), a po 40 roku życiamammografię.Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi.
  • badanie pacjentki – stricte ginekologiczne, którego elementami są badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy; badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, drugą na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej; badanie tarczyszyjki macicy(w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy).
  • w razie konieczności zlecenie badań dodatkowych, np. laboratoryjnych i obrazowych.

W Polsce wchodzi w zakresspecjalizacji lekarskiejpołożnictwo i ginekologia[1],której konsultantem krajowym od 1 sierpnia 2017 jest prof. dr hab.Krzysztof Czajkowski[2].

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Program specjalizacji w dziedzinie POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia.Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-06-14].
  2. Konsultanci krajowi.Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-06-14].

Linki zewnętrzne

edytuj