Imogen Heap(ur.9 grudnia1977w hrabstwieEssex) –angielskamultiinstrumentalistka,piosenkarka,kompozytorka,muzyczka,autorka tekstów,producentka muzyczna.Tworzy i produkuje w gatunkach muzycznychambient,rock alternatywny,indie rock,popielectronica.Jest byłą członkinią i wokalistką zespołu muzycznegoFrou Frou,jej wspólnego projektu muzycznego zGuyem Sigsworthem.

Imogen Heap
Ilustracja
Imogen Heap na scenie 2006 Coachella Valley Music and Arts Festival,USA
Imię i nazwisko

Imogen Jennifer Jane Heap

Data i miejsce urodzenia

9 grudnia 1977
Essex

Instrumenty

fortepian[1],klarnet[1],wiolonczela[1],perkusja[1],mbira[1],keytar

Gatunki

ambient,rock alternatywny,indie rock,pop,electronica

Zawód

muzyczka,kompozytorka,wokalistka,producentka muzyczna

Aktywność

od 1998

Wydawnictwo

Almo Sounds, Megaphonic,Sony BMG

Powiązania

Frou Frou,Guy Sigsworth,deadmau5

Strona internetowa
Imogen Heap
Imogen Heap

Rys biograficzny

edytuj

Lata wczesne

edytuj

Imogen Heap uprawiała muzykę poważną już we wczesnym dzieciństwie, ucząc się gry na szeregu instrumentów, w tymfortepianie(jej pierwszy instrument),wiolonczeliiklarnecie.Później sama nauczyła się gry nagitarze,perkusjii instrumencie zwanymArray Mbira– nowoczesnej modyfikacjiafrykańskiegoinstrumentumbira.Zaczęła tworzyć piosenki jako 10-latka. Jej matka,arteterapeutkaz zawodu, i jej ojciec, sprzedawca materiałów budowlanych, zdecydowali się naseparację,kiedy Imogen Heap miała 12 lat. Winternacie,do którego ją wysłano, nie było nikogo zainteresowanego muzyką i w dodatku została skłócona z nauczycielem muzyki. W rezultacie, Heap nauczyła się sama stosowaniasekwencera,samplingu,technik nagrywania i produkcji muzycznej na komputerachAtari.Następnie uczęszczała do BRIT School of Performing Arts & Technology wlondyńskiejdzielnicyCroydon(w której później kształciły sięKatie MeluaiAmy Winehouse). Podpisała swoją pierwszą umowę na wydanie nagrania dźwiękowego z niezależną wytwórnią Almo Sounds w wieku lat 18. Jej prestiżowy debiut – wykonanie czterech piosenek zakompaniamentemnajbliższych przyjaciół, w tym zespołu Acacia, miał miejsce w 1996 wHyde ParkuwLondyniew ramach koncertu Prince’s Trust Concert, pomiędzy występamiThe WhoiErica Claptona.

Lata 1998–2001:i MegaphoneiBlanket

edytuj

Jej debiutancki album,i Megaphone(anagram„Imogen Heap” ) został wydany w 1998 na rynku międzynarodowym przez Almo Sounds, otrzymując pochlebne opinie krytyków, którzy porównywali utwory do twórczościPJ Harvey,Kate BushiAnnie Lennox.Płyta zawiera utwory zarówno jej autorstwa i produkcji muzycznej, jak i współtworzone ze znanymi producentami muzycznymiDavidem Kahne,Dave’em StewartemiGuyem Sigsworthem.Heap odbyła tournée poUSAi miastacheuropejskich.Trzysinglezostały wydane komercyjnie w ograniczonym nakładzie wWielkiej Brytanii:Getting Scared,ShineiCome Here Boy.PiosenkaOh Me, Oh Myzostała udostępniona rozgłośniom radiowym w USA zamiastShine.Almo Sounds obcięła fundusze na promocję w Wielkiej Brytanii, wyznaczając Heap limit czasowy na przygotowanie nowych utworów na drugą płytę. Następnie powiedziano jej, że nowe utwory nie nadają się na przeboje i pozostawiono ją na łasce losu przez rok. Sytuacja pogorszyła się, kiedy sprzedano firmęUniversalowi.Heap została porzucona przez Universal, pozostając bez kontraktu. Dopiero znacznie później, po zdobyciu komercyjnej renomy w ramach projektuFrou Frouz Guyem Sigsworthem i po ukazaniu się jej drugiej płyty solowej,Speak for Yourself,Heap udało się wznowići Megaphone14 listopada 2006, na początek nowego tournée USA jesienią 2006.

Podczas okresu kiedy Almo Sounds nie chciało nagrywać jej drugiej płyty, Heap pojawiła się na dwu singlach w Wielkiej Brytanii:Meantime,utworze Guya Sigswortha i Alexandra Nilere’a dlaścieżki dźwiękowejniezależnegofilmubrytyjskiego pt.G:MT – Greenwich Mean Time,iBlanket,owocu jej współpracy z zespołemUrban Species,wydanym komercyjnie na dwu płytach kompaktowych, jak i naeponimowymalbumie Urban Species. W międzyczasiei Megaphonezostał wydany na licencji Almo Sounds przez Aozora Records wJaponiiw styczniu 2002, dodatkowo zawierającBlanketiremiksw wykonaniu Frou Frou jej utworuAeroplane.WideozAeroplaneukazało się wyłącznie w mediach japońskich. Wersja japońska albumu miała odrębne opakowanie, szatę graficzną i poprzednio niewydany, ukryty utwórKidding,nagrany „na żywo” podczas tournée w 1999. Po sprzedaży i likwidacji Almo Sounds wszystkie wersjei Megaphoneoprócz japońskiej pozostają trudnymi do zdobycia, nie będąc wznawianymi od 1999.Brazylijskawytwórnia Trama Records ogłosiła, że ma prawa do tego tytułu i zaczęła wznawiać go małym nakładem. RównieżiTunesumożliwiło zakup tej płyty w sieci w 2006 i od tego czasu jest ono osiągalne również w sklepie na stronie internetowej Heap.

Lata 2002–2003: Frou Frou

edytuj

Imogen Heap utrzymała kontakt z Guyem Sigsworthem, współtwórcą i współproducentemGetting Scaredzi Megaphone.Początkowo Guy Sigsworth zamierzał złożyć album z utworów jego własnego autorstwa i produkcji, z udziałem wokalistki, twórcy piosenek, poety lubrapera,do wydania przez zespół Frou Frou. W tym samym okresie Sigsworth również miał kłopoty ze swoją wytwórnią płytową i jego zespół muzyczny, Acacia, nie miał poparcia. Według Heap, Sigsworth zaprosił ją do swojego studia muzycznego, aby napisała słowa do nowej melodii, pod jednym warunkiem, że użyje słowa „love” gdziekolwiek. Jej pierwszym natchnieniem był wers „lung of love, leaves me breathless” („płuco miłości, pozostawia mnie bez tchu” ), dający początek utworowiFlicksna przyszłym albumieDetails.Tydzień później Sigsworth zadzwonił ponownie i razem napisali i nagraliBreathe In.Sytuacja powtarzała się, dopóki niemal pół płyty nie zostało skompletowane. W grudniu 2001 Heap i Sigsworth postanowili stworzyć formalny duet. Jego pierwszy wydany utwór to remiks jej piosenkiAirplanept.Aeroplane.

W sierpniu 2002 wydali albumDetailsi singleBreathe In,It’s Good To Be in LoveiMust Be Dreaming(ostatnie dwa nie zostały wydane komercyjnie). Ich album – owoc całkowitej współpracy duetu, z Imogen Heap śpiewającą to co napisali i produkowali w studiu razem – zyskał uznanie krytyków, lecz nie zawojował rynku, i w końcu 2003, po intensywnym tournée promocyjnym po Wielkiej Brytanii, Europie i USA, ich wytwórnia płytowa Island Records zapowiedziała, że nie zamierza wydawać ich drugiego albumu. Natomiast, Island Records wyraziła zainteresowanie zakontraktowaniem Imogen Heap jako artystki solowej, czemu odmówiła, nie ufając firmie po jej nieudanych zabiegach z promocjąDetails.Heap wypowiedziała się na ten temat: „If you had taken a shirt into a dry cleaners and they burned it, would you then go, 'Thanks very much. I’ll bring in my other dry cleaning tomorrow’? You wouldn’t. So I didn’t take the deal.” („Gdybyś zaniósł koszulę do pralni chemicznej i zniszczyliby ją, poszedłbyś wtedy, powiedział: 'Dzięki, przyniosę jutro inne rzeczy do prania’? Nie. Więc nie wzięłam tej propozycji”.)

Heap i Sigsworth pozostali dobrymi przyjaciółmi, współpracując ponownie, w tym podczas tymczasowego odtworzenia zespołu w 2003, w celu wykonania interpretacji słynnego przebojuBonnie TylerHolding Out for a Hero,użytego podczas wyświetlania listy płac filmuShrek 2(wersja w wykonaniu aktorkiJennifer Saunderswystępuje w filmie wcześniej). Frou Frou ponownie uzyskało rozgłos, gdy piosenkaLet Gozostała elementem ścieżki dźwiękowej filmówGarden State(2004) iThe Holiday(2006).

Lata 2004–2005:Życie na faliiSpeak for Yourself

edytuj

W 2003 Heap ogłosiła na swojej stronie internetowej, że zamierza stworzyć drugą płytę solową, używając swojej strony internetowej jako interaktywnegobloga,gdzie fani będą mogli współpracować z nią nad wyborem tekstu dlaDaylight Robbery(piosenki, która miała swój początek jakosamplingdla reklamy telewizyjnej). Heap wyznaczyła sobie limit czasowy jednego roku, rezerwując sesjęmasteringuna dokładnie rok później w grudniu 2004. Aby pokryć koszty projektu, dała swoje mieszkanie w zastaw. W ciągu tego roku prototypy piosenek były ujawniane w USA przez stacjęKCRW,która przedtem promowała płytę jej zespołuFrou Frou.W końcu 2004, z albumem prawie gotowym, Heap ujawniła dwa utwory w sieci, do nabycia przed wydaniem płyty:Just for NowiGoodnight and Go.Ten drugi był użyty jako fragment ścieżki dźwiękowej epizodu z drugiego sezonuamerykańskiegoserialu telewizyjnegoŻycie na fali.Heap powiedziała podczas koncertu w miasteczku uniwersyteckimLawrencew amerykańskim stanieKansas,żeJust for Nowzostał napisany pierwotnie dlaŻycia na falijako połączenieChanukowo-Bożo-Narodzeniowept.Chrismukkah(odang.nazw świąt „Christmas” i „Hanukkah” ), jednak został odrzucony przez producentów programu jako zbyt poważny (ang.:too dark). W kwietniu 2005 wŻyciu na faliużyto jeszcze innego utworu Imogen Heap,Hide and Seek,na końcu ostatniego odcinka z drugiego sezonu serialu. Utwór natychmiast pojawił się w sieci m.in. dostępny oprogramowaniemiTunes,stając się przebojem w USA i w Wielkiej Brytanii. (Hide and Seekzostał później również użyty w reklamie ostatniego epizodu 3. sezonu serialuZagubieniprzez brytyjski kanał telewizyjnySky Onew 2007.) W trzecim sezonieŻycia na faliużyto piosenki Imogen HeapSpeeding Cars,jak i jej interpretację piosenkiLeonarda Cohenapt.Hallelujah.(W ostatnim epizodzie pierwszego sezonu serialu użytoHallelujahw interpretacjiJeffa Buckleya.)

Mając za sobą złe doświadczenia z wytwórniami płytowymi, Imogen Heap zdecydowała się na wydanie swojej nowej płyty samodzielnie w Wielkiej Brytanii, zakładając w tym celu własną firmę Megaphonic Records. Album pt.Speak for Yourself– kompletnie opracowany przez nią samą od A do Z, łącznie z szatą graficzną – został scharakteryzowany przez autorkę jako „bardziejMadonnaniżGuns N’ Roses,bardziejDonnie DarkoniżDirty Dancing... na lewo od centrum, smyczkami elektronicznie posypanymi zaczarowanym pyłem, zharfamii tym podobnymi, ze świetnymi tekstami”. Album ukazał się 18 lipca 2005 w Wielkiej Brytanii jakopłyta kompaktowai w sieci za pośrednictwem iTunes, wchodząc do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Pierwszy nakład 10 000 egzemplarzy rozszedł się szybko. PiosenkaHide and Seek,dzięki użyciu w serialuŻycie na fali,była nadawana przezBBC Radio 1,gdzieDJScott Mills uznał ją za płytę tygodnia, przy dużych różnicach zdań innych DJ-ów tej rozgłośni. Utwór został wydany komercyjniea cappellaw Wielkiej Brytanii jako wydanie ograniczone do 1500 egzemplarzy 7-calowejpłyty winylowej,z utworem instrumentalnymCumulusumieszczonym na odwrocie. Popularność tego utworu spowodowała włączenie go do rozmaitych kompilacji gatunkudowntempo,np.The Chillout Session 2006.Pozostałe single z albumuSpeak for YourselftoGoodnight And GoiHeadlock.

W sierpniu 2006 Heap udzieliła licencji na wydanieSpeak for Yourselfw USA,KanadzieiMeksykuwytwórni płytowej RCA Victor, stanowiącej część koncernuSony BMG.Zgodnie z planem, album został wydany wAmeryce Północnejw listopadzie 2006, debiutując jako nr 144 na liście przebojowych albumów Billboard Top 200. Heap wystąpiła w ramach tournée Hotel Cafe Tour, jak i na własnym mini-tournée promując płytę.

Koncertując, Imogen Heap stanowi jednoosobowy zestaw muzyczny, kontrolując dźwięk klawiaturąlaptopaApplePowerBook,jednocześnie śpiewając, grając na fortepianie lub naArray Mbirze.Przedstawiła drugiego singla z albumuSpeak for Yourself,Goodnight and Go,w amerykańskiej telewizji jako gość rywalizujących popularnych programów publicystycznychThe Late Show withDavid Letterman(11 stycznia 2006) iThe Tonight Show withJay Leno.Również zaśpiewałaHide and SeekiGoodnight and Gojako gość programuLast Call WithCarson Daly.Po powrocie z USA, gdzie w tym czasie sprzedano 120 000 egzemplarzy albumuSpeak for Yourself,wystąpiła przed dwutysięczną widownią w teatrzeShepherd’s Bush Empirew marcu 2006 i przed 3300 widzów wRoundhousew październiku 2006, w pierwszym koncercie po remoncie tej londyńskiej estrady.

Lata 2006–2007

edytuj

Po powrocie do Wielkiej Brytanii Heap również oznajmiła, że albumSpeak for Youselfzostanie wydany w innych krajach i ponownie w Wielkiej Brytanii, tym razem przez nową wytwórnię White Rabbit, część koncernu Sony BMG. W tym układzie, Heap zachowa kontrolę artystyczną, łącznie z zaangażowaniem jej zespołu menadżerskiego z Megaphonic Records, natomiast płyta uzyska promocję dobrze znanego producenta i rozprowadzacza nagrań. AlbumSpeak for Yourselfzostał wydany ponownie w Wielkiej Brytanii 24 kwietnia 2006, a 8 maja 2006 – jego drugi singel,Goodnight And Go(w szacie graficznej autorstwa Ryana Obermeyera, z trójwymiarową fotografią na okładce z zastosowaniem technikilenticular), i jako 7-calowa płyta winylowa. Piosenka została zremiksowana przez Heap specjalnie dla potrzeb rozgłośni radiowych, zawierając nagrania koncertowe, i została rozpowszechniona z podtytułemImmi’s Radio Mix.Na odwrocie umieszczono nowy utwórSpeeding Cars,którego wideo pokazano w kanałach telewizyjnychMTViVH1Wielka Brytania w kwietniu 2006. Singel ten dotarł do pozycji nr 56 na oficjalnej liście UK Top 75 Singles. Trochę inna wersja tego wideo dla USA została wydana pod koniec kwietnia 2006. ZarównoSpeeding Cars,jak i remiksImmi’s Radio MixpiosenkiGoodnight & Goukazały się w sieci za pośrednictwem oprogramowania iTunes parę dni później, na czas jej występów na Coachella Valley Music and Arts Festival i w telewizji w programieThe Tonight Show With Jay Leno.

W sierpniu 2006 Heap zagrała na V Festival, a piosenkaHeadlockzostała wytypowana jako trzeci singel zeSpeak for Yourself,z datą wydania w Wielkiej Brytanii 16 października 2006, także zremiksowana jakoImmi’s Radio Mix,z umieszczeniem na odwrocie (ang.:B-side) nowej piosenki śpiewaneja cappellapt.Mic Check.Jesienią Heap odbyła tournée po Wielkiej Brytanii, przy okazji zorganizowała konkurs w serwisie internetowymMySpacewyłaniającysupportjej występów[1].Później odbyła tournée po Kanadzie i USA. Było to jej pierwsze tournée w Ameryce Północnej z udziałem akompaniamentu innych osób, w tymkontrabasu,perkusji,Kid BeyondwykonującymbeatboxiLevi Weavergrającym na gitarze. Na przełomie 2006/2007 Imogen Heap nagrała ścieżkę dźwiękową dlafilmu dokumentalnegooflamingachwKenii.W grudniu 2006 Heap ukazała się na okładce czasopismaThe Green Room.

7 grudnia 2006 Imogen Heap została dwukrotnie zgłoszona jako kandydatka do nagrodyGrammy,w kategoriach: Najlepszy Nowy Artysta i Najlepsza Piosenka dla Filmu, Telewizji lub Innym Mediów Wizualnych za utwórCan’t Take It In.W 2007 amerykański koncern telekomunikacyjnyVerizonużył w swojej reklamie instrumentalnej wersji jej piosenkiHeadlock.Heap oznajmiła, że nie będzie się udzielać publicznie w 2007, w celu rychłego skompletowania ścieżki dźwiękowej dla filmu dokumentalnegoDisneyai jej trzeciego albumu solowego.

Od roku 2008

edytuj

W sierpniu 2008 roku polska stacja telewizyjnaTVNużyła fragmentu piosenki „Just for now” wspociereklamującym nową, jesienną ramówkę TVN[potrzebny przypis].

Imogen pojawiła się gościnnie na wydanym 19 maja 2009 albumieKingdom of Welcome AddictionprojektuIAMX– zaśpiewała w duecie zChrisem Corneremw utworze „My Secret Friend” (Heap jest współautorką tekstu tego utworu oraz wystąpiła wteledyskudo niego nakręconym).

24 sierpnia 2009 ukazał się trzeci studyjny album Imogen Heap, zatytułowanyEllipse,promowany (od 10 lipca) singlem „First Train Home”.

21 września 2009 ukazał się kolejny album z gościnnym udziałem Heap:The Boy Who Knew Too Muchlibańskiego wokalisty o pseudonimieMika,z którym zaśpiewała piosenkę „By the Time”.

18 sierpnia 2014 ukazał się jej czwarty album studyjny,koncepcyjnySparks.

Dyskografia – kariera solowa

edytuj

Albumy studyjne

edytuj
  • i Megaphone(1998, wyd. Almo Sounds/Aozora Records)
  • Speak for Yourself(2005, wyd. Megaphonic Records/RCA Victor/White Rabbit)
  • Ellipse(2009) – 39 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii[2]
  • Sparks(2014) – 40 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii[2]

Albumy koncertowe

edytuj

Single

edytuj
z albumuiMegaphone
  • „Getting Scared” (1998)
  • „Shine” (1998)
  • „Come Here Boy” (1998)
  • „Oh Me, Oh My” (1998, tylko jakosingel promocyjny)[3]
  • „Aeroplane” (2001, tylko jako singel promocyjny)
  • „Candlelight” (2002, tylko jako singel promocyjny)[4]
z albumuSpeak for Yourself
  • „Hide and Seek” (2005)
  • „Goodnight and Go” (2006)
    singel „Goodnight and Go” zajął 56 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii[2]
  • „Headlock” (2006)
    singel „Blanket” zajął 74 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii[2]
z albumuEllipse
z albumuSparks
  • „Lifeline” (2011,digital download)
  • „Propeller Seeds” (2011,digital download)
  • „Neglected Space” (2011,digital download)
  • „Minds without Fear” (2011,digital download) – wspólnie zVishal–Shekharem
  • „Xizi She Knows” (2012,digital download)
  • „You Know Where to Find Me” (2012,digital download)
  • „Telemiscommunications” (2013,digital download) – wspólnie zdeadmau5[6]
  • „Run-Time” (2014, tylko jako singel promocyjny)[7]
  • „Entanglement” (2014, tylko jako singel promocyjny)[8]
inne

Dyskografia – Frou Frou

edytuj
  • Details(2002, wyd. Island Records/MCA/Universal) (Wielka Brytania: nr 128)
  • „Breathe In” (singel) (2002, wyd. Island Records/Universal) (Wielka Brytania: nr 44)

Dyskografia – kompilacje (różni wykonawcy)

edytuj
  • I Still Know What You Did Last SummerSoundtrack – „Getting Scared” – (1998, wyd. Warner Music Group)
  • Virtual SexualitySoundtrack – „Come Here Boy” – (1998, wyd. EMI)
  • G:MT: Greenwich Mean TimeSoundtrack – „Mean Time” (z GMT) – (1999, wyd. Island Records/Universal)
  • Women Talking DirtySoundtrack – „Getting Scared” – (2001, wyd. Polygram International)
  • Garden StateSoundtrack – „Let Go” (Frou Frou) – (2004, wyd. Epic/Sony Music)
  • Shrek 2 (Original Soundtrack)– „Holding Out For A Hero” (Frou Frou) – (2004, wyd. Universal)
  • Music FromThe O.C.– Mix 4– „Goodnight And Go” – (2005, wyd. Warner Music Group)
  • Music From Six Feet Under: Everything Ends– „I’m A Lonely Little Petunia (In An Onion Patch)” – (2005, wyd. Astralwerks/EMI)
  • Just Like HeavenSoundtrack – „Spooky” – (2005, wyd. Sony BMG)
  • Music FromThe O.C.– Mix 5– „Hide and Seek” – (2005, wyd. Warner Music Group)
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the WardrobeSoundtrack – „Can’t Take It In” – (2005, wyd. Disney Records/EMI)
  • The Last KissSoundtrack – „Hide and Seek” – (2005, wyd. Lakeshore Pictures)
  • Plague SongsVarious Artists – „Glittering Clouds (Locusts)” – (2006, wyd. 4AD)
  • The HolidaySoundtrack – „Let Go” and „Just for Now” – (2006)
  • In Search of Surise 6DJ Tiesto – „Hide And Seek (Tiesto’s In Search Of Sunrise Mix)” 2007

Przypisy

edytuj
  1. abcdef„60 Seconds: Imogen Heap”(wywiad z Imogen Heap).Metro.co.uk, 2006-10-23. [dostęp 2014-10-01].(ang.).
  2. abcdeImogen Heap.[w:]Official Charts[on-line]. The Official UK Charts Company. [dostęp 2014-10-01].
  3. Oh Me, Oh Myw bazieDiscogs.com(ang.)
  4. Candlelightw bazieDiscogs.com(ang.)
  5. Canvasw bazieDiscogs.com(ang.)
  6. Telemiscommunicationsw bazieDiscogs.com(ang.)
  7. Run-Timew bazieDiscogs.com(ang.)
  8. Entanglementw bazieDiscogs.com(ang.)
  9. Blanket (singel)w bazieDiscogs.com(ang.)
  10. Marew bazieDiscogs.com(ang.)
  11. Cumulusw bazieDiscogs.com(ang.)
  12. Glittering Cloudw bazieDiscogs.com(ang.)

Linki zewnętrzne

edytuj