Józef I Reformator

król Portugalii

Józef Izwany Reformatorem (port.José o Reformador) (ur.6 czerwca1714,zm.24 lutego1777) – królPortugaliiz dynastiiBragança.Urodził się wLizboniejako trzecie dziecko królaJana Vi jego żonyMarii Anny Austriaczki.Starszy brat Józefa Piotr (Pedro) zmarł w wieku 2 lat.

Józef I Reformator
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
król Portugalii
Okres

od31 lipca1750
do24 lutego1777

Poprzednik

Jan V Wielkoduszny

Następca

Maria I

Dane biograficzne
Dynastia

Bragança

Data i miejsce urodzenia

6 czerwca1714
Lizbona

Data i miejsce śmierci

24 lutego1777
Lizbona

Ojciec

Jan V Wielkoduszny

Matka

Maria Anna Austriaczka

Żona

Marianna Wiktoria Burbon

Dzieci

Maria I,
MariannaFranciszka Józefa,
Maria FranciszkaDorota,
Maria FranciszkaBenedykta

Pomnik Józefa I naPraça do ComérciowLizbonie.

Życiorys

edytuj

W 1729 Józef ożenił się z księżniczkąMarianną Wiktorią Burbon(córką królaHiszpanii,Filipa ViElżbiety Farnese), jednocześnie jego starsza siostraMaria Barbarawyszła za przyszłegokróla HiszpaniiFerdynanda VI.

Małżonka królewska wolała muzykę i polowania niż sprawy królewskie, z kolei Józef poświęcał się głównie sprawom Kościoła ioperze.Zasiadł na tronie w 1750 w wieku 35 lat i wkrótce przekazałwładzę wykonawcząw ręceSebastião José de Carvalho e Melo,który zapisał się w historii jako markiz dePombal.Markiz starał się kontrolować wszelkie aspekty życia w kraju, gospodarcze, społeczne i politykę kolonialną, starając się zmienić państwo w efektywną organizację.

Spisek arystokratów wymierzony przeciwko królowi i jego premierowi dał Pombalowi pretekst do pozbycia się swoich osobistych wrogów, rodziny Távora. Z kolei wypędzeniejezuitówwe wrześniu 1759 pozwoliło przejąć kontrolę nad edukacją młodzieży i bogatym majątkiem zakonu.

Za rządów Józefa 1 listopada 1755 miało miejsce wielkietrzęsienie ziemi w Lizbonie,w którym i następującej po nim falitsunami,zginęło 100 tysięcy ludzi. Trzęsienie przyczyniło się do rozwinięcia się u władcy ciężkiej postaciklaustrofobii.Nie mógł znieść przebywania w murowanych budynkach, przeniósł dwór do wystawionego na wzgórzach Ajuda miasteczka namiotowego. Stolica została odbudowana ze zniszczeń, a wielka statua króla po dziś dzień dominuje na głównym placu miasta.

Po śmierci króla tron objęła jego najstarsza córka. Markiz de Pombal został odsunięty od władzy.

Potomstwo

edytuj