Jarmark
Jarmark(niem.Jahrmarkt–targ doroczny) – rodzajtarguśredniowiecznegoo znaczeniu ponadlokalnym, będącego centrum wymianytowarówhandlu dalekosiężnego[1].
Historia
edytujWśredniowieczubyła to jedna z podstawowych form wolnegohandlu,główniehurtowego.Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazjiświętakościelnego.Przywilejeświeckie i kościelne gwarantowałykupcombezpieczeństwo osobiste i nienaruszalnośćmienia(pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei), a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarkucechowymonopolsprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od 1–2 dni do 2 tygodni. Niekiedy na jarmarkach czas ten dzielono na terminy wystawiania towarów, zawierania umów i rozliczania zobowiązań. Masowy napływ na jarmarki kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitumiastjarmarcznych. Od początku XII wieku funkcjonowały jarmarki, na których wymieniano towary zBliskiego Wschoduoraz zachodniej i północnej częściEuropy.Najpopularniejsze były jarmarki szampańskie. Jarmarki pełniły również rolęwystawigiełd towarowych,atransakcjeoparte były głównie nakredycie.Rozwijały się rozmaite formy zobowiązań ispółek handlowych.W XVI wieku wraz z rozwojemkomunikacjii pojawieniem się nowych form handlu rola jarmarków znacząco się zmniejszyła.
W Polsce
edytujWPolscejarmarki upowszechniły się w XIII wieku wGdańskui weWrocławiu,a wwiekachpóźniejszych weLwowie,Łucku,Grodnie,Wilnie(głównieprodukty leśne);Jarosławiu,Kłecku(sukna),Przemyślu,Przeworsku(woły);Krakowie,Sandomierzu,Kazimierzu Dolnym,Płocku,Toruniu(zboża) iLublinie(wina węgierskie,zboża, woły).
Na jarmarkach skupowano towary wywożone masowo (szlakami wodnymi i lądowymi) na zachódEuropy(zboża,futra,woły,produkty leśne,len). Z zachodniej Europy przywożonosukno,wyroby metalowe, korzenie,wino,dobra luksusowe.
Współcześnie nieliczne istniejące nadal jarmarki mają miejscowy zasięg lub stanowią rodzajfestynu(Jarmark św. DominikawGdańsku,Jarmark JagiellońskiwLublinielub coroczny jarmark odbywający się 15 sierpnia wSkotnikach).
W potocznej polszczyźnie nazwytargijarmarkużywane są zamiennie.
Zobacz też
edytuj- Stragan
- Artykuły i przekierowania do artykułów zaczynające się od „Jarmark”
- Występowanie tekstu„Jarmark” w tytułach artykułów i w przekierowaniach
Przypisy
edytuj- ↑jarmark,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2021-11-15].
Bibliografia
edytuj- Encyklopedia Historii Gospodarczej Polski do 1945 roku,Henryk Samsonowicz, Warszawa 1981, t. I, s. 279–281