Johann Adolf[a]Hasse(ur. ok.25 marca1699wBergedorfie,zm.16 grudnia1783wWenecji) – niemiecki kompozytor doby późnego baroku. Pod koniec życia dostosował swą muzykę dostylu klasycystycznego.ObokGeorga Philippa TelemannaHasse był w swych czasach uważany za największego z kompozytorów niemieckich.

Johann Adolf Hasse
Ilustracja
Johann Adolf Hasse, obraz Balthasara Dennera, 1740
Data i miejsce urodzenia

25 marca1699(data chrztu)[1]
Bergedorf

Data i miejsce śmierci

16 grudnia1783
Wenecja

Typ głosu

tenor

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor

Życiorys

edytuj

Hasse urodził się 25 marca 1699 r. wBergedorfieniedalekoHamburga,gdzie ojciec nauczył go podstaw muzyki. Obdarzony ładnym tenorem, poświęcił się karierze śpiewaczej i przystąpił do trupy artystycznej, którą kierowałReinhard Keiser,i w którego orkiestrzeHändelgrał nieco wcześniej drugieskrzypce.Hasse odniósł sukces i został zatrudniony w operze dworskiej księstwaBrunszwik-Lüneburg.Tam debiutował jako kompozytor oper (Antigonus1723). Książę sfinansował dalszą naukę Hassego w Italii. W 1724 roku Hasse odwiedziłNeapoli uczył się uNicola Porpory,z którym nie zgadzał się w wielu kwestiach muzycznych, a także innych. W Neapolu jego przyjacielem i przez jakiś czas przewodnikiem muzycznym zostałAlessandro Scarlatti.Dzięki niemu Hasse mógł wystawić operę, którą śpiewali potemFarinellii słynna śpiewaczka Tesi.

Hasse stał się popularny i zaczął komponować dla królewskiej opery w Neapolu. W 1726 udał się na objazd całych Włoch. W Wenecji (1727) poznał słynną śpiewaczkę, w której się zakochał.Faustina Bordoni(urodzona w Wenecji w 1693 r.) wyszła za niego w 1730 roku. Król PolskiAugust II Mocnyzaprosił słynną parę doDrezna.W 1731 August II mianował Hassegokrólewsko-polskim i elektorsko-saskim kapelmistrzem(Königlich-Polnischer und Kurfürstlich-Sächsischer Kapellmeister)[3].Hasse pozostał tam dwa lata, po czym wrócił do Włoch, a stamtąd podążył do Londynu. W Londynie od 1733 przyłączył się do Porpory konkurującego zHändlem.Pozostał tam jednak tylko tak długo, jak wystawiano tam napisaną przez Hassego w 1730 roku operęArtaserse(pierwsze wystawienie Wenecja 1730).

Faustina stała się ulubienicą publiczności i (kochliwego) elektora. Zrozpaczony Hasse mógł widywać się z żoną jedynie czasami. Dopiero w 1739 roku, gdy August II już nie żył, Hasse zdecydował osiedlić się w Dreźnie na stałe. Mieszkali tam z żoną do 1763 roku, gdy wycofali się z aktywnego życia artystycznego. Żyli odtąd z dość wysokiej renty. Jednak nie na długo zadowalało to energicznego Hassego, który pojechał z rodziną doWiednia,gdzie wystawił swą ostatnią operęRuggiero(1771). W Wiedniu wysłuchał też dzieła czternastoletniegoMozarta,o którym stwierdził, że „ten młodzik przebije nas wszystkich”. Na życzenie żony powrócili do Wenecji, gdzie Hasse zmarł w 1783 roku.

Pobyty w Warszawie

edytuj

W okresie służby dla Augusta III Hasse osobiście nadzorował i prowadził premiery swych oper przeznaczonych dla Drezna, jednak czas, gdy dwór króla przenosił się do Warszawy, kompozytor na ogół wykorzystywał, by wraz z Faustiną podróżować do Włoch i tam wystawiać swe dzieła. Udokumentowany źródłowo jest tylko jeden pobyt Hassego w Warszawie w latach 1762–1763, lecz Alina Żórawska-Witkowska, badaczka polskiej kultury muzycznej w XVIII w., wysuwa hipotezę, iż mógł bywać w tym mieście także w 1754, 1759, 1760 i 1761 przy okazji wystawień tu swych oper. Jedna z nich,Zenobia,powstała specjalnie z myślą o królewskim teatrze w Warszawie (tzw.Operalni) i tu miała swą premierę w 1761 z okazji urodzin króla. Inne opery Hassego, które po drezdeńskich premierach wystawiano (nierzadko w postaci zaadaptowanej do lokalnych warunków) w Warszawie, to m.in.Nitteti,Demofoonte,Artaserse,Semiramide riconosciuta, Il trionfo di Clelia,Ciro riconosciutoorazIl re pastore,a także serenataSogno di Scipioneoraz oratoria (szczególnym powodzeniem cieszyło sięI pellegrini al sepolcro di Nostro SignoreorazCantico de’ tre fanciulli)[4].Nie są potwierdzone pobyty Hassego w innych polskich ośrodkach, lecz nie można wykluczyć, iż mógł towarzyszyć Augustowi III podczas jego wizyt na magnackich dworach.

Dzieła

edytuj

Jego dzieła to 120oper,wieleoratoriów,kantat,mszyi najróżniejsze utwory instrumentalne. Podczas oblężenia Drezna przezPrusakóww 1760 roku większość jego manuskryptów, zgromadzonych do wspólnego wydania pod elektorskim patronatem, spłonęła. Niektóre jednak, jak operaAlcide al Bivio(1760), przetrwały i zostały opublikowane. Ich oryginały znajdowały się w bibliotekach Wenecji i Drezna.

Posłuchaj

edytuj

Se del fiume,fromArtaserse(1730-1734)

  1. Spotyka się też pisownię Adolph[2].

Przypisy

edytuj
  1. Biografia kompozytora w serwisie Hasseproject.[dostęp 2012-07-21].
  2. Johann Adolph Hasse Gesellschaft München e.V: Ziele[online], hasse-gesellschaft-muenchen.de[dostęp 2019-10-29](niem.).
  3. Johann Adolf Hasse Museum » KomponistenQuartier[online], komponistenquartier.de[dostęp 2017-11-24][zarchiwizowane zadresu2016-01-06](niem.).
  4. Alina Żórawska-Witkowska,Muzyka na polskim dworze Augusta III.Cz. I., Lublin 2012, s. 209–230.

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj