Kalifornia

stan w Stanach Zjednoczonych


Kalifornia(ang.California) (wymowa:/kælɪˈfɔrnjə/) –stanna zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, najludniejszy w kraju (39 536 653 mieszkańców w 2017 roku)[3],a trzeci pod względem powierzchni (423 967 km²[1];poAlasceiTeksasie). Stolicą stanu jestSacramento,a największymi miastami:Los Angeles,San Diego,San JoseiSan Francisco[4].

Kalifornia
State of California
stan
31. stan od 9 września 1850
Ilustracja
MostnadGolden Gatewidziany zSan Francisco
Pieczęć Flaga
Pieczęć Flaga
Hymn:I love you, California
Dewiza:(gr.) Eureka (Znalazłem)
Państwo

Stany Zjednoczone

Stolica

Sacramento

KodISO 3166-2

US-CA

Gubernator

Gavin Newsom(D)

Powierzchnia

423 967 km²[1]

Populacja(2017)
• liczba ludności


39 536 653[2]

• gęstość

83,9 os./km²

Strefa czasowa

UTC-08:00
UTC-07:00

Języki urzędowe

angielski

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Położenie na mapie
Strona internetowa
Mapa stanu
Kalifornia
Pieczęć Kalifornii

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Kalifornia

Stan znany jest ze zróżnicowanego środowiska przyrodniczego i klimatu, a także z wielowarstwowego i wielokulturowego społeczeństwa.

Terytorium stanu rozciąga się między wybrzeżemOceanu Spokojnegoa góramiSierra Nevadana wschodzie, pustyniąMojavena południowym wschodzie i lasami (z przewagąsekwoiijedlicy) na północnym wschodzie. Centrum stanu zajmujeDolina Kalifornijska,jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie. Leżąca na terenie stanuDolina Śmierci(86 m p.p.m.) jest najniższym punktem wAmeryce Północnej[5].Na północy Kalifornia graniczy ze stanemOregon,na wschodzie zNevadą,na południowym wschodzie zArizoną,a na południu zmeksykańskimstanemKalifornia Dolna.

W okresie pierwszych kontaktów z Europejczykami Kalifornię zamieszkiwały ludy:Pomo,Kostanoan,Jokut,Czumasz,Mohave(nie mylić zMohawkami) iSerrano,mówiące językami:na-dene,tano,penutianihokan-siu.W końcu XVIII w. Kalifornia została skolonizowana przezhiszpańskichosadników i stała się częścią wicekrólestwaNowej Hiszpanii.W 1821 wraz z innymi terytoriami wchodzącymi w skład wicekrólestwa uzyskała niepodległość i stała się częściąMeksyku.Przez powstanie osadników amerykańskich iwojnę meksykańsko-amerykańskąw latach 1846–1848 Kalifornia stała się częścią Stanów Zjednoczonych. W 1850 Kalifornia została przyjęta doUniijako 31. stan. W XIX wieku, na wieść o odkryciu złóż złota w okolicachSan Francisco,wybuchła tzw.Gorączka Złota.Było to przełomowe wydarzenie w dziejach całej Kalifornii. Dzięki masowemu napływowi osadników i poszukiwaczy złota stan zaczął się rozwijać. Wpływ gorączki złota na ten obszar doskonale obrazuje przykład San Francisco – z osady stało się nagle ludnym i prężnym miastem.

Na początku XX wiekuLos Angelesstało się centrum amerykańskiego show-biznesu, który do dziś jest wizytówką miasta. Innymi ważnymi dla stanu dziedzinami gospodarki są turystyka, rolnictwo (głównie w Dolinie Kalifornijskiej), przemysł kosmiczny,informatykai przemysł naftowy[potrzebny przypis].

Gospodarka Kalifornii, mierzonaproduktem krajowym brutto,jest największa pośród amerykańskich stanów[6].Gdyby Kalifornia była samodzielnym państwem, byłaby 5. gospodarką na świecie, z produktem krajowym brutto wyższym niż PKBWielkiej Brytanii[7].

Pochodzenie nazwy

edytuj

Mianem „Kalifornii” określano niegdyś tereny obecnie należące do amerykańskich stanów: Kalifornia,Nevada,Utah,ArizonaiWyoming,a także meksykańskich:Kalifornia DolnaiKalifornia Dolna Południowa.Samą nazwę powszechnie wywodzi się od nazwy utopijnego raju, w którym wedle legend miały mieszkać Amazonki, rządzone przez królową Califię. Na bazie tego mitu w 1510hiszpańskipisarzGarci Rodríguez de Montalvonapisał książkę pt.Las sergas de Esplandiáno wyspie zamieszkiwanej tylko przez kobiety. Prawdopodobnie dlatego teżhiszpańscyodkrywcy, badającyMeksykz poleceniaHernána Cortésa,gdy w 1533 dowiedzieli się o wyspie (dziś wiemy, że to półwysep) nieopodal zachodniego wybrzeżaPacyfiku,którą według podań miały rządzić kobiety, nadali jej nazwę Kalifornia.

Historia

edytuj

Sukcesywnie zasiedlana przez kolejne fale przybyszów w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat, Kalifornia była jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem językowym i kulturowym regionów prekolumbijskiejAmeryki Północnej[8].Mieszkało tu ponad 70 odmiennych grupIndian.Duże, osiadłe grupy Indian zamieszkiwały wybrzeżePacyfiku,który był głównym źródłem pożywienia. Obok połowurybpolowano nassaki morskie.Grupy zamieszkujące tereny śródlądowe żyły zmyślistwaizbieractwa.Indianie kalifornijscy w zależności od grupy znacznie różnili się w organizacji – istniał podział na grupy, plemiona, wioski. Mimo różnic byli ze sobą powiązani sojuszami, więzami handlowymi, rodzinnymi, choć toczyli także walki.

Kalifornię odkrył portugalski żeglarzJoão Rodrigues Cabrilhow 1542. Mimo iż byłPortugalczykiem,służył Hiszpanii.Angielskiodkrywca i korsarzFrancis Drake37 lat później opłynął wybrzeże Kalifornii i zgłosił pretensje do jego części. Hiszpańscy kupcy zaczęli wykorzystywać Kalifornię w trakcie podróży zFilipindo koloniihiszpańskich w Meksykuod roku 1565. W 1602 Sebastian Vizcaino zbadał i opisał na mapie wybrzeże Kalifornii na polecenie wicekrólestwaNowej Hiszpanii.

Hiszpańscy duchowni zaczęli zakładaćośrodki misyjnewzdłuż wybrzeża (powstało ich 21), aby nawracać miejscowych Indian. Pierwszy ośrodek misyjny został założony wSan Diegow 1769. Wokół misji pojawiły się małe miasteczka, był to początek hiszpańskiego osadnictwa w tej części Kalifornii. Nową prowincję nazwano „Alta California” (Górna Kalifornia, do dziś istnieje wMeksykustan o nazwie Kalifornia Dolna). W 1821, w wyniku powstania przeciwko władzy Hiszpanii, Kalifornia stała się częścią niepodległego Meksyku i pozostała nią przez 25 lat.

Od 1820traperzyi osadnicy z USA oraz Kanady zaczęli przybywać do Północnej Kalifornii, stając się motorem przemian, które wkrótce dotknęły tę część Meksyku. Ci nowi przybysze odkryli szlaki przez góry oraz pustynie Kalifornii, zasiedlając niezamieszkane dotąd rejony. W tym samym okresieImperium Rosyjskiebadało wybrzeże Kalifornii i założyło punkt handlowy wFort Ross[9].

W 1846 osadnicy amerykańscy zbuntowali się przeciwko Meksykowi (tzw. Rewolta Niedźwiedziej Flagi), ustanawiając wSonomieRepublikę Kalifornii.Pierwszym i zarazem ostatnim prezydentem Republiki byłWilliam B. Ide,który odegrał bardzo ważną rolę w czasie powstania. Okres jego urzędowania trwał 25 dni i zakończył się wraz z zajęciem Kalifornii przez siłyStanów Zjednoczonych.

Republika Kalifornii istniała zatem bardzo krótko. Gdy wybuchła rewolta niedźwiedziej flagi, trwaławojna amerykańsko-meksykańska(1846–1848). Powstańcy w Kalifornii liczyli zatem na wsparcie ze Stanów Zjednoczonych. Pomocy udzielono – komandorUS Navy,John D. Sloat, wpłynął nazatokę Montereyi rozpoczął okupację Kalifornii przez Stany Zjednoczone. Po serii kampanii na południu (oblężenieLos Angeles,bitwy pod Dominguez Rancho, San Pasqual, Rio San Gabriel i La Mesa) Górna Kalifornia skapitulowała w czasie krótszym niż miesiąc przed siłami Amerykanów. Californios (jak określało się hiszpańskojęzycznych mieszkańców regionu) w 1848 w Cahuendze podpisali traktat oddający Kalifornię Amerykanom. Na mocytraktatu z Guadalupe Hidalgo,kończącego wojnę między Meksykiem a USA, Kalifornia została podzielona między obydwa państwa.

W 1848 liczba osadników amerykańskich w Kalifornii nie przekraczała 15 tys., ale wraz z odkryciem złota i powiązanymi z tym masowymi migracjami ze Stanów,EuropyiKanady– znacznie wzrosła. W 1850 Kalifornia przystąpiła do Unii jako 31 stan.Niewolnictwobyło w niej zakazane.

Miejscem pobytu władz Kalifornii pod rządami Meksyku byłoMonterey(od 1777 aż do 1835, gdy meksykańskie władze opuściły Kalifornię). Amerykańska administracja szukała miejsca na swą siedzibę. Początkowo było toSan Jose(od 1850 do 1851). NastępnieVallejo(1852–1853) iBenicia(1853–1854). Ostatecznie jednak stolicą stanu zostało w 1854Sacramentoi jest nią (z małą przerwą w 1861, gdy podczas powodzi posiedzenia legislatury stanowej odbywały się wSan Francisco) do dziś.

Podróże między Kalifornią a środkową i wschodnią częścią Stanów Zjednoczonych były bardzo czasochłonne i niebezpieczne. Zmieniło się to jednak wraz z budową pierwszej transkontynentalnej linii kolejowej, przebiegającej przez przełęcz Donner w górachSierra Nevada.Wraz z budową tej linii kolejowej setki tysięcy osadników przybywały do Kalifornii ze wschodu. Główną przyczyną migracji były znakomite warunki do uprawy ziemi.

We wczesnym okresie XX w. liczba przybywających do Kalifornii uległa zwiększeniu wraz z rozwojem połączeń kolejowych i budową autostrad. W okresie od 1900 do 1950 ludność stanu wzrosła z 1,4 mln do 10,5 mln, co sprawiło, że Kalifornia stała się najbardziej zaludnionym stanem w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze daty:

  • 1542 – Kalifornia została odkryta przez żeglarzaJuana Rodrigueza Cabrillo
  • 1769 – pierwsza hiszpańska misja w San Diego. Powstało 21misji
  • 1841 – pierwsza zorganizowana grupa osadników amerykańskich
  • 1846 – proklamowanie niepodległejrepubliki Kalifornii
  • 1848 – Meksyk przekazał Kalifornię Stanom Zjednoczonym. Wybuch „gorączki złota”
  • 9 września 1850 – Kalifornia została przyjęta do Unii (jako 31. stan)
  • 1869 – ukończenie pierwszej linii kolei transkontynentalnej

Geografia

edytuj
Wyspy whrabstwie Mendocinou wybrzeży północnej Kalifornii

Pierwszy geograficzny opis Kalifornii w języku angielskim opublikował polski lekarz oraz podróżnik,Feliks Wierzbicki,w książce pt. „California Guidebook”, wydanej w 1849 roku w Kalifornii[10].Rok później książka pt. „Opis Kalifornii pod względem geograficznym, statystycznym i geologicznym”[11]ukazała się w języku polskim wKrakowie.

Kalifornia leży międzyPacyfikiem,stanamiOregon,Nevada,Arizonai meksykańskim stanemBaja California.Powierzchnia stanu wynosi 423 970 km². Gdyby Kalifornia była oddzielnym państwem, znajdowałaby się na 59. miejscu na liście największych państw świata.

W środkowej części stanu leżyDolina Kalifornijska,otoczona pasmami górskimi – górami leżącymi na wybrzeżu Pacyfiku (na zachodzie), pasmemSierra Nevada(na wschodzie),Górami Kaskadowymi(na północy) i górami Tehachapi (na południu). Na południe od wybrzeża znajdują sięChannel Islands.

Dolina Kalifornijska jest rolniczym sercem regionu i produkuje prawie 1/3 żywności dla Stanów Zjednoczonych. Dolina Kalifornijska przedzielona jestdeltąSacramentoiSan Joaquin.Jej północna część zwana jest doliną Sacramento, południowa zaś doliną San Joaquin, od przepływających przez nie rzek.

Obydwie rzeki pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w przyrodzie, ale i w działalności gospodarczej. Dzięki pracom nad pogłębianiem dna, rzeki zachowują głębokość umożliwiającą istnienie portów w wielu śródlądowych miastach stanu. System kanałów umożliwia zaś nawadnianie pól w Dolinie Kalifornijskiej. Delta Sacramento i San Joaquin zapewnia takżewodę pitnądla prawie 2/3 mieszkańców stanu.

WSierra Nevadaznajduje się najwyższy szczyt kontynentalnych stanów (Alaskaokreślana jest mianem stanu „zewnętrznego” i nie zalicza się jej do stanów kontynentalnych, mimo iż leży na kontynenciepółnocnoamerykańskim) –Mount Whitneyo wysokości 4421 m n.p.m. Temperatura w Sierra Nevada spada w zimie do podobnego poziomu co na terenach arktycznych. W tym paśmie górskim znajduje się też tuzin małychlodowców,z których najbardziej znane sąlodowce Palisade,najbardziej wysunięte na południe lodowce w USA. Do atrakcji turystycznych Sierra Nevada pozadoliną Yosemite(park narodowy), znaną z licznych form polodowcowych, należąPark Narodowy Sekwoi,gdzie rosną jedne znajwyższych drzewna Ziemi, orazjezioro Tahoe,największe z jezior na terenie Kalifornii.

Na wschód od Sierra Nevada leżądolina Owensijezioro Mono,ważny ośrodek dlamigrujących ptaków.W zachodniej części stanu znajduje sięjezioro Clear,największy pod względem powierzchni akwen słodkowodny, leżący w całości na terenie Kalifornii (jezioro Tahoe jest większe, ale jego część znajduje się na terenieNevady).

Około 45% powierzchni stanu zajmują lasy, mocno zróżnicowane pod względem gatunków drzew. Wiele drzew zWhite Mountainszalicza się do najstarszych na świecie, jedna z rosnących tamsosen ościstychliczy sobie ok. 4700 lat.

Na południu znajduje się duże śródlądowe słone jezioroSalton.Pustynie w Kalifornii zajmują około 25% powierzchni. Prawie cała południowo-wschodnia część Kalifornii to pustynie, na których panuje bardzo wysoka temperatura (zwłaszcza w lecie). Największą spośród nich jest pustyniaMojave.Na północny wschód od niej leżyDolina Śmierci,w której znajduje się najniżej położone miejsce wAmeryce PółnocnejBadwater Flat(86 m p.p.m.). Odległość między Badwater Flat a Mount Whitney (najwyższy szczyt Kalifornii) wynosi jedynie ok. 135 km.

Wzdłuż wybrzeża Kalifornii koncentruje się osadnictwo ludzkie. Znajdują się tam główne obszary metropolitarne stanu –Los Angeles-Long Beach-Riverside,San Francisco Bay AreaiSan Diego.

Kalifornia znana jest ztrzęsień ziemipozostawiających po sobie znaczneuskoki tektoniczne(np. uskokSan Andreas). Inne zjawiska przyrodnicze charakterystyczne dla tego stanu to:tsunami,powodzie,susze,wiatr Santa Ana,pożary lasów,osuwiskai występowaniewulkanów.

Klimat

edytuj

W większości stanu panujeklimat subtropikalno-śródziemnomorskiz łagodnymi, deszczowymi zimami i suchymi bardzo upalnymi latami. Chłodny Prąd Kalifornijski często powoduje latem tworzenie sięmgiełw pobliżu wybrzeża. Im dalej w głąb lądu, tym chłodniejsze zimy i cieplejsze lata.

W północnych partiach stanu zazwyczaj corocznie pada więcej deszczu niż w jego południowych częściach. W północno-zachodniej Kalifornii panujeklimat oceaniczno-subtropikalny,wDolinie Kalifornijskiejklimat śródziemnomorski, jednak są tam też wyższe temperatury niż na wybrzeżu. W wysokich górach, włączającSierra Nevadę,jestgórski klimat,zimą pada śnieg, a latem temperatury są umiarkowane. Na terenach pustynnych panują zróżnicowane klimaty; naPustyni Sonorapanuje klimat pustynno-subtropikalny, są gorące lata i łagodne zimy, na pustyniach znajdujących się powyżej 600 m n.p.m. – gorące lata i chłodne zimy. Najwyższe temperatury występują na terenieDoliny Śmierci.10 lipca 1913 r. zanotowano tam temperaturę 134 °F (57,8 °C), co było jak dotąd najwyższą temperaturą na Ziemi.

Dwie najważniejsze rzeki biegnące przez Kalifornię toSacramentoiSan Joaquin,która spływa przez Dolinę Kalifornijską doPacyfiku.Dwie inne ważne rzeki toKlamathna północy oraz rzekaKoloradobiegnąca przez południowo-wschodnią część stanu i stanowiąca granicę ze stanem Arizona.

Podział administracyjny

edytuj

Miasta

edytuj
Największe miasta w Kalifornii, powyżej 400 000 mieszkańców (2021)[4]

Na terenie Kalifornii znajdują się 482 miasta (citylubtown), w tym dwa o liczbie ludności przekraczającej 1 000 000, 76 powyżej 100 000, a 376 powyżej 10 000 mieszkańców (2021 r.)[4].

Lista miast zamieszkanych przez 100 000 lub więcej osób (2021 r.)[4]:

Symbole stanu

edytuj
BudynekCalifornia State CapitolwSacramentojest siedzibą władz stanu Kalifornia

Demografia

edytuj
Gęstość zaludnienia na milę kwadratową

Według szacunków w roku 2008 Kalifornię zamieszkiwało 36 756 666 ludzi, co stawia ją na pierwszym miejscu wśród stanów Stanów Zjednoczonych. Dane te uwzględniają zarównoprzyrost naturalny(liczba urodzeń – 4 498 700 minus liczba zgonów – 1 949 619), który wynosi 2 549 081, jak imigrację ludności– spoza USA (1 825 697) oraz migracje ludności między poszczególnymi stanami (spadek o 1 378 706). Dane własne stanu podają, iż od 1 stycznia 2009 liczba ludności wynosi 38 292 687. Kalifornia jest drugim co do liczby ludności obszarem administracyjnym (niżej od szczebla państwowego) nazachodniej półkuli.Więcej ludności (na szczeblu niższym od państwowego) liczy sobie tylko stanSão PaulowBrazylii.Jeśli chodzi o państwa, to gdyby Kalifornia nie była częścią Stanów Zjednoczonych, a niepodległym państwem, zajmowałaby 35. miejsce na liście najludniejszych państw świata.

Populacja Kalifornii, jako najbardziej zaludnionego od 1962 stanu Stanów Zjednoczonych, jest bardzo zróżnicowana pod względem pochodzenia etnicznego, rasowego, narodowego i religijnego. Stan kontynuuje politykę przyciągania dużych liczb imigrantów, przez co liczba ludności ciągle się zwiększa.

Wśród miast kalifornijskich jest 8, które zajmują miejsce wśród 50 największych miast Stanów Zjednoczonych, a są toLos Angeles– 2. miejsce,San Diego– 8.,San Jose– 10.,San Francisco– 13.,Long Beach– 34.,Fresno– 37.,Sacramento– 38. orazOakland,które zajęło miejsce 44.

Struktura rasowo-etniczna

edytuj

W Kalifornii żadnagrupa etnicznanie dominuje liczebnie znacząco nad innymi (to znaczy, że ogólny udział żadnej z grup nie przekracza 50%). Przez to stan określa się jako „majority-minority”. Jeśli chodzi o rasę, to wprawdziebiałychjest 59,8%, ale zalicza się do nich także ludnośćlatynoską(ponad 30% białych w Kalifornii, czyli ok. 17% na całą populację, to właśnie Latynosi), która to grupa jest także osobno ujmowana przez amerykański spis powszechny. W Kalifornii żyje największa spośród wszystkich stanów liczba białych Amerykanów – ocenia się ją na 21 810 156 mieszkańców. W stanie mieszka piąta pod względem wielkości populacjaAfroamerykanów– 2 260 648 osób. W Kalifornii mieszka też 1/3 Amerykanów azjatyckiego pochodzenia – 4,5 mln z 15 mln zamieszkujących teren Stanów Zjednoczonych. Liczbardzennych Amerykanów– oficjalnie 376 093 ludzi (ale przez wielu oceniana na ok. 1 mln) jest najwyższa spośród wszystkich stanów. Według danych z 2006 Kalifornię zamieszkuje największa liczba mniejszości spośród wszystkich stanów – biali (bez udziału białych Latynosów) to 43% populacji. Udział nielatynoskich białych w populacji Kalifornii spadł o połowę w zaledwie 36 lat – w 1970 stanowili jeszcze ok. 80%. Ogólnie Kalifornię zamieszkuje 21% wszystkich przedstawicieli mniejszości żyjących w Stanach Zjednoczonych. TylkoNowy MeksykiTeksasmają większy udział procentowy Latynosów w populacji, ale to w Kalifornii jest ich najwięcej, jeśli chodzi o liczbę bezwzględną. Podobnie rzecz ma się z Amerykanami pochodzenia azjatyckiego –Hawajemają największy procentowy udział, ale to w Kalifornii mieszka największa ich liczba.

Podział rasowy:

  • 59,8% biali Amerykanie – z czego 17,5% pochodzenia hiszpańskiego
  • 6,2%Afroamerykanie
  • 12,3% Amerykanie pochodzenia azjatyckiego
  • 0,7%rdzenni Amerykanie
  • 3,3% pochodzenie mieszane
  • 17,3% inna rasa
  • 35,9% było pochodzenia hiszpańskiego bądź latynoskiego

Podział ze względu na kraj pochodzenia:

Oprócz nich jest jeszcze ponad 60 różnychgrup etnicznychz całego świata, np.Albańczycy,HaitańczycyczyPakistańczycy.ZarównoLos Angeles,jak iSan Franciscozamieszkuje duża liczba osób pochodzeniafrancuskiego,włoskiego,portugalskiego,rosyjskiegoiskandynawskiego.

Język

edytuj

57,59% mieszkańców Kalifornii powyżej piątego roku życia jako języka codziennego używajęzyka angielskiego,zaś 28,21% mówi pohiszpańsku,2,04% mówi pofilipińsku,1,59% pochińsku,1,4% powietnamsku,1,05% pokoreańsku.Ogólnie 42,4% mówi w innym języku niż angielski. Na terenie stanu używa się ponad 200 języków, co czyni go jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem językowym rejonów na świecie.

Urzędowym językiem Kalifornii jest język angielski – od czasu uchwalenia 63 poprawki w 1986. Mimo to wiele urzędów stanowych nadal wydaje oficjalne dokumenty w innych językach.

Religia

edytuj
SiedzibaKościoła Poczwórnej EwangeliiwLos Angeles
Sobór Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w San Francisco

Dane z 2014 r.[12]:

Siły zbrojne

edytuj
Główna brama wjazdowa na teren Camp Pendleton, który jest główną baząUnited States Marine Corps

Siły zbrojne:

  • 123 948 żołnierzy na służbie

Z czego:

Do tego dochodzi 2 596 340 weteranów – 504 010 zII wojny światowej;301 034 zwojny koreańskiej;754 682 zwojny wietnamskiej;278 003 zI wojny w Zatoce Perskiej.

Gospodarka

edytuj

W 2018 r.produkt narodowy bruttow stanie Kalifornia wynosił prawie 3 biliony dolarów (2935 mldUSD[14]), był największy ze wszystkich stanów Stanów Zjednoczonych. Kalifornia wytwarza 14,4% produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych[14].Wzrost gospodarczy w 2018 r. wyniósł 3,7%[14].

Kalifornia cechuje się dużym wskaźnikiem PKB, czyliproduktu krajowego brutto,który w 2007 r. wynosił 38 956 dolarów (około 90 tys. PLN, w zależności od kursu dolara) per capita. W 2018 r. było to 74 000 dolarów. Kalifornia zajmowała 1. miejsce w USA i plasowała się na 5. miejscu w światowej skali. Poziom dochodu PKB jest bardzo zróżnicowany. Najmniejszy PKB dotyczy m.in. osób pochodzących z Meksyku i innych krajów cechujących się dużym odsetkiem słabo zarabiających i biednych. Najwyższy dotyczy zatrudnionych wprzemyśle filmowymi pracowników zajmujących wysokie stanowiska w branżach informatycznych i komputerowych. W roku 2010 w Kalifornii było ponad 660 tys. milionerów[15][16].

Swoje siedziby w Kalifornii mają największe korporacje internetowe (Google,Yahoo!,eBay,Facebookitp.).

Zasoby naturalne i przemysł

edytuj

Energia

edytuj

Kalifornia jest najludniejszym stanem Stanów Zjednoczonych, a to oznacza duże zapotrzebowanie naenergię elektryczną.Energię otrzymuje się welektrowniachwodnych, jak icieplnych,opalanych węglem lub gazem, a także welektrowniach jądrowych.Ze względu na zapotrzebowanie na energię, oraz silne ruchy dążące do ochrony środowiska, władze stanu Kalifornia prowadzą działania mające na celu rozwój energetyki odnawialnej. Obecnie w Kalifornii istnieje kilka elektrowni słonecznych, takich jakSolar Energy Generating Systems(SEGS), czyli po prostu systemy wytwarzania energii słonecznej. Elektrownia ta znajduje się na pustyni Mojave, gdzie istnieją dogodne warunki do rozwoju tego typu przemysłu energetycznego. Na terenie stanu Kalifornia istnieje także kilkafarm wiatrowych,takich jak elektrownia wiatrowa wAltamont Passw środkowej części stanu[17][18].

Szkolnictwo wyższe

edytuj
Zabudowania kampusu UC Berkeley

University of Californiajest instytucją zatrudniającą najwięcej laureatównagrody Noblana świecie. Jego siedziba główna jest wOaklandi składa się z 10 kampusów:

Niektóre pozostałe:

Muzyka

edytuj
Grającyfunk rockzespółRed Hot Chili Peppersbardzo często wspomina Kalifornię w swojej muzyce, m.in. w przebojach„Californication”,czy „Dani California

Z Kalifornii pochodzi wiele światowej sławy zespołów, jakSystem of a Down,Red Hot Chili Peppers,Linkin Park,Guns N’ Roses,Eagles,Toto,The Beach Boys,The Doors,Slayer,Rage Against the Machine,The Byrds,Mötley Crüe,Metallica,Jane’s Addiction,The Monkees,Megadeth,Maroon 5,Thirty Seconds to Mars,A Perfect Circle,Primus,Incubus,Deftones,Korn,The Offspring,Green Day,The Carpenters,Journey,Counting Crows,Stone Temple Pilots,Faith No More,Van Halen,Machine Head,Dead Kennedys,Queens of the Stone Age,Blink-182,Santana,Bad Religion,P.O.D.,Papa Roach,Quiet Riot,Possessed,Cypress Hill,Sly and the Family Stone,Tool,War,Avenged Sevenfold,The Runaways,Grateful Dead,czy teżAudioslave.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. abState Area Measurements and Internal Point Coordinates.U.S. Census Bureau. [dostęp 2018-04-09].(ang.).
  2. U.S. Census Bureau QuickFacts: California[online], census.gov[dostęp 2018-01-04](ang.).
  3. Resident Population Data – 2010 Census.U.S. Census Bureau. [dostęp 2011-02-02].(ang.).
  4. abcdCity and Town Population Totals: 2020–2021.U.S. Census Bureau. [dostęp 2023-04-22].(ang.).
  5. Land Below Sea Level.2011-05-08.(ang.).
  6. Caitlin E. Coakley, Daniel A. Reed, Shane T. Taylor:Gross Domestic Product by State.U.S. Bureau of Economic Analysis, czerwiec 2009. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane ztego adresu(2011-01-15)].(ang.).
  7. KieranCorcoran,Business Insider – Kalifornia jest obecnie piątą gospodarką na świecie. Wyprzedziła Wielką Brytanię[online], 6 maja 2018[dostęp 2019-09-14].
  8. State of California, Native American history.ceres.ca.gov. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-05-18)]..
  9. Fort Ross History.fortross.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2012-06-29)]..
  10. Felix Wierzbicki, California Guidebook, 1849.
  11. „Opis Kalifornii pod względem jeograficznym, statystycznym i geologicznym” Kraków, J. Czecha, 1850.
  12. Adults in California.Pew Research Center, 2014. [dostęp 2019-01-15].
  13. State Membership Report.The ARDA. [dostęp 2019-01-15].
  14. abcGross Domestic Product by State: Second Quarter 2018Bureau of Economic Analysis,2018.
  15. Cal Facts 2006 Legislative Analyst’s Office of California.lao.ca.gov, 2007-08-06. [dostęp 2011-04-06].(ang.).
  16. California’s San Joaquin Valley: A Region in Transition.Congressional Research Service, 2010-01-29. [dostęp 2011-04-06]. [zarchiwizowane ztego adresu(2009-03-24)].(ang.).
  17. California OKs new transmission for renewables.reuters.com, 2009-12-17. [dostęp 2011-04-06].(ang.).
  18. Mark Brunswick:Minnesota House says no to new nuclear power plants.sfgate.com, 2009-04-20. [dostęp 2011-04-06].(ang.).

Linki zewnętrzne

edytuj