Kultura (miesięcznik)

polski emigracyjny miesięcznik

Kultura– polski emigracyjnymiesięcznikwydawany w latach 1947–2000, początkowo w Rzymie, od 1948 w Paryżu przezInstytut Literacki,stanowiący centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej poII wojniewywierając wpływ naPolskę Ludową.

Kultura
Ilustracja
Przedruk paryskiej „Kultury” z 1984 roku
Częstotliwość

miesięcznik

Adres

91, avenue de Poissy 78600 Le Mesnil-le-Roi

Wydawca

Instytut Literacki

Tematyka

literatura

Pierwszy numer

1947

Ostatni numer

2000

Redaktor naczelny

Jerzy Giedroyc

Strona internetowa

Założenie „Kultury”

edytuj

Powód założenia Instytutu Literackiego „Kultury” przezJerzego GiedroyciawedleWojciecha Karpińskiegopolegał nastworzeniu kanonu, swobodnej i sensownej myśli, na utrwaleniu silnego nurtu polszczyzny, który pomagałby w budowie swobodnego polskiego domu, swobodnej przestrzeni duchowej polskiej, europejskiej, ludzkiej[1].Jednocześnie dążyło do uformowania nowoczesnej kultury polskiej, a więc między innymi obnażenia się iluzji, stworzenie Polaka nowoczesnego, wolnego od megalomanii i jednocześnie wpływało na Polskę Ludową i kraje Zachodnie w sposób polityczny. Linię polityczną prowadzoną przez Giedroycia należy także upatrywać w pismach kierowanych przez niego przed wojną – „Myśl mocarstwowa” i „Polityka” (inny tytuł: „Bunt Młodych” ), a także ogromnego wpływuJózefa Piłsudskiegona jego światopogląd dotyczący Europy Wschodniej. Tym światopoglądem byłPrometeizmdążący do wyzwolenia narodów na terenach Rosji dla rozbicia jej reżimu. Ogólnym ideałem Jerzego Giedroycia było stworzenie „nowegoHotelu Lambert”,którego głównym celem była niepodległość Polski pod względem kulturalnym i politycznym. Potem ujawniła się także zgodna z koncepcjami ks.Czartoryskiego,jak i Prometeizmu idea Polski jako państwa wpływającego naUkrainę,LitwęiBiałoruś(„ULB” proponowana przez Giedroycia iMieroszewskiego) poprzez pomoc w walce o ich niepodległość, w demokratyzacji, przy wstępowaniu do struktur międzynarodowych, w emancypacji kulturalnej itp, ziem, które mają ślady polskie, a jednocześnie nową państwowość[2].

Wzorem pisma był między innymi „Le Combat” współtworzone przezCamusa.Jego ostatnie wydanie z nagłówkiem „Silence, on coule!” („Cisza, toniemy!” ) Giedroyc umieścił w swym gabinecie w Maisons-Laffitte jako memento.

Pierwszy numer pisma wyszedł wRzymiew czerwcu 1947 roku. Pismo byłokwartalnikiem.Jego redaktorami byliJerzy GiedroyciGustaw Herling-Grudziński(później włoski korespondent „Kultury” paryskiej). Od początku współpracownikami przy wydawaniu pisma byliZofia HertziJózef Czapski,który dzięki swym szkicom artystycznym kierował pismo na nowoczesny nurt sztuki. Zarówno Giedroyc, Grudziński, Hertz i Czapski byli żołnierzamiarmii generała Władysława Andersa,który osobiście wspierał ich inicjatywę. Pierwszy numer został zainicjowany esejamiPaula Valery’ego(Z „Kryzysu ducha”) iBenedetta Croce(Zmierzch cywilizacji). Teksty przetłumaczono z osobistymi uwagami obu autorów. Do pierwszego numeru wchodzą również nazwiska takie jakTymon Terlecki,Andrzej Bobkowski,Józef Czapski,Marian Kamil Dziewanowski(artykuł:Wiosna Ludów w Hotelu Lambert) iWiktor Weintraub.

Przeniesienie do Paryża i rozwój jako ośrodek kulturalno-polityczny

edytuj
Jerzy GiedroyciZofia Hertz(1982)

Nieporozumienia między Giedroyciem a Andersem w sprawie poglądu na wolność Polski w roku 1947 były powodem przeniesienia „Kultury” do Paryża. Rozważano również istotność Paryża jako stolicy światowej kultury. Numer 2/3 pisma ukazał się w lipcu w Paryżu. Giedroyc, Hertz i Czapski znaleźli na początku porzucony dom wMaisons-Laffittepod Paryżem. Organizowanie pieniędzy przez Giedroycia, a więc poszukiwanie fundatorów i wierzycieli, było uważane nawet przez niego za wybitną, ponieważ uruchomienie i prowadzenie takiego funduszu doprowadziło do udostępnienia im nowego domu w Maisons-Laffitte. Fundatorami i wierzycielami byli między innymi polscy arystokraci.

Działalnością Jerzego Giedroycia była centralizacja najwybitniejszych nazwisk literatury polskiej rozproszonej po wojnie na świecie, ale także i uznanych w literaturze obcojęzycznej. Do „Kultury” pisali myśliciele tacy jakAlbert Camus,Thomas S. Eliot,Emile CioranczyAndré Malraux.W latach 50. Giedroyc zwrócił się doWitolda Gombrowiczaprzekonując go do powrotu do pisarstwa. Namówił go później na pisanie „Dziennika”,jednak pisarz poświęcił „Kulturze” swoje najważniejsze dzieła powojenne takie jak „Pornografia”.Z powodu nieprzychylności angielskich wydawców wobecGeorge’a Orwella(obrażającego politycznego sprzymierzeńcaWinstona ChurchillaJózefa Stalina) Giedroyc zaproponował pisarzowi wydanie „Roku 1984”w „Kulturze”. W 1951 roku, po wielu listach i rozmowach z GiedroyciemCzesław Miłosz,poprosił o azyl weFrancji,Giedroyc zapewnił mu mieszkanie. Pomógł również w emigracjiLeszka KołakowskiegoiZygmunta Baumana.„Kulturze” stawała się coraz silniejszym polskim ośrodkiem polityczno-kulturalnym. Ukazywały się w niej dzieła pisarzy i poetów zażelazną kurtyną,jakZbigniew Herbert,Marek Hłasko,Boris Pasternak,Anna AchmatowaczyAleksandr Sołżenicyn,a także twórczość emigracyjnych dziennikarzy, np.Konstantego „Kota” Jeleńskiego,Stanisława SwianiewiczaiJuliusza Mieroszewskiego.

Już w latach 50. dom w Maisons-Laffitte stał się ośrodkiem politycznym prowadzącym tajne akcje w krajach komunistycznych. Do głównych działań należało przemycanie „Kultury” do Polski. W latach 70. i 80., gdy strajki budziły nadzieję na wyzwolenie Polski z reżimu komunistycznego, „Kultura” wzmogła pomoc dla intelektualistów krajowych.

W 2000 r., zgodnie z ostatnią wolą Jerzego Giedroycia, „Kultura” została zamknięta. Dom w Maisons-Laffitte stał się miejscem pracy polskich naukowców nad archiwizacją dzieła „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”.Archiwum dostępne jest na stronie Instytutu Literackiego www.kulturaparyska.com.

W kwietniu 2024 r. na ścianie pawilonu Instytutu Literackiego oraz na murze graniczącym z przejściem pomiędzy posesjami (Passage de la Procession) powstał mural przedstawiający Zygmunta Hertza, Zofię Hertz, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia, zrealizowany w wyniku konkursu przeprowadzonego w 2023 r. wspólnie przez Instytut Literacki i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie pod dyrekcją Małgorzaty Hołówki.[3]

Mnóstwo osób w Polsce twierdzi, że wychowały się na „Kulturze”, ale ja mam poczucie, że takie przypadki są bardzo nieliczne. Pisze się nam laurki, w których przebija ton przemówienia pogrzebowego i które wydają mi się często bardzo przesadzone. „Kultura” przenikała do Polski. Ale przenikanie i wpływy – to dwie różne rzeczy.

Jerzy Giedroyc[4]

Zespół i współpracownicy „Kultury”

edytuj
  • Jerzy Giedroyc(1906–2000) – redaktor naczelny „Kultury”, założyciel i kierownikInstytutu Literackiego.
  • Andrzej Bobkowski(1913–1961) – prozaik, publicysta. Od 1939 w Paryżu, od 1948 wGwatemali.
  • Andrzej J. Chilecki(1935–1989) – dziennikarz. Od 1959 na emigracji, najpierw wWiedniu,następnie wMonachium.
  • Maria Czapska(1894–1981) – siostraJózefa Czapskiego,eseistka i tłumaczka.
  • Józef Czapski(1896–1993) – malarz i eseista.
  • Maria Danilewicz-Zielińska(1907–2003) – na łamach „Kultury” prowadziła m.in. rubrykę pt.Krajowe nowości wydawnicze.W Instytucie Literackim wydała m.in. 3 tomy bibliografii wydawnictw Instytutu Literackiego.
  • Henryk Giedroyc(1922–2010) – brat Jerzego Giedroycia. W latach 2003–2010 kierownik Instytutu Literackiego.
  • Witold Gombrowicz(1904–1969) – prozaik, eseista. Po 1939 na emigracji wArgentynie,NiemczechiFrancji.W „Kulturze” ukazał się m.in. pierwodruk jegoDziennika(w odcinkach, 1953–1969). W Instytucie Literackim wydał większość swoich książek.
  • Michał Heller[ps. Adam Kruczek] (1922–1997) – rosyjski historyk dziejów najnowszych, publicysta. Od 1957 na emigracji, najpierw w Polsce, a od 1969 weFrancji.
  • Gustaw Herling-Grudziński(1919–2000) – prozaik, eseista. Współzałożyciel Instytutu Literackiego i „Kultury”, przez wiele lat (do 1996) włoski korespondent pisma.
  • Zofia Hertz(1910–2003) – współpracę z Jerzym Giedroyciem rozpoczęła w marcu 1943 r. wII Korpusie Armii Polskiej.W „Kulturze” zajmowała się m.in. rachunkowością, tłumaczeniem tekstów, prowadziła rubrykęHumor krajowy.
Henryk Giedroyc z Maciejem Morawskim, Maisons-Laffitte, 2 grudnia 2008
  • Zygmunt Hertz(1908–1979) – mążZofii Hertz.Kierownik administracyjny, zajmował się m.in. prenumeratą i wysyłką „Kultury”.
  • Benedykt Heydenkorn(1906–1999) – socjolog, dziennikarz, publicysta. Podczas wojny wII Korpusie Armii Polskiej,od 1949 r. wKanadzie.
  • Konstanty Jeleński(1922–1987) – eseista, publicysta, tłumacz.
  • Andrzej Koraszewski(ur. 1940) – publicysta i pisarz ekonomiczno-społeczny, były dziennikarz BBC, wiceszef polskiej sekcji BBC, obecnie zastępca redaktora naczelnego portaluRacjonalista.pl.
  • Juliusz Mieroszewski(1906–1976) – czołowy publicysta „Kultury”, jej londyński korespondent, autor artykułów politycznych składających się na program pisma.
  • Czesław Miłosz(1911–2004) – poeta, eseista, laureat literackiejNagrody Nobla(1980). W Instytucie Literackim wydał większość swoich książek.
  • Bohdan Osadczuk(1922–2011) – dziennikarz i eseista ukraiński, prof. historii najnowszej dziejówEuropy Wschodniej.W „Kulturze” pisał oUkrainiei stosunkach polsko-ukraińskich.
  • Wojciech Skalmowski[ps. „Maciej Broński” ] (1933–2008) – od 1968 r. wykładowca na Uniwersytecie wLeuven(Belgia), gdzie osiadł na stałe. W „Kulturze” omawiał m.in. twórczość literacką w Polsce i na emigracji.
  • Jerzy Stempowski[ps. „Paweł Hostowiec” ] (1893–1969) – dziennikarz, eseista. Jego publikacje ukazywały się pod nazwąNotatnik niespiesznego przechodnia.
  • Leopold Unger(1922–2011) – dziennikarz, publicysta. Od 1969 r. na emigracji. Komentator spraw zagranicznych w „Le Soir”i „Gazecie Wyborczej”.Od 1970 r. stały współpracownik „Kultury”, gdzie pod pseudonimem „Brukselczyk” zamieszczał cykl pt.Widziane z Brukseli.

Pozostali autorzy i współpracownicy „Kultury” w latach 1947–2000 (wybór)

edytuj

Laureaci nagród „Kultury”

edytuj

Nagroda Literacka „Kultury”

edytuj

Nagroda plastyczna „Kultury”

edytuj

Nagroda literacka im. Zygmunta Hertza

edytuj

Nagroda publicystyczna im. Juliusza Mieroszewskiego

edytuj

Nagroda przyjaźni i współpracy

edytuj

Nagroda dla tłumaczy literatury polskiej im. Konstantego Aleksandra Jeleńskiego

edytuj

Inne nagrody

edytuj

Zobacz też

edytuj
Wykaz literatury uzupełniającej:Kultura (miesięcznik).

Przypisy

edytuj
  1. RFI – Paryska „Kultura”[online], rfi.fr[dostęp 2017-11-24](pol.).
  2. MałgorzataKozicz,Nie ma paryskiej „Kultury”, ale jest „Znad Wilii”. 25-lecie wileńskiego kwartalnika – Wiadomości Znad Wilii[online], zw.lt, 24 października 2014[dostęp 2024-06-10](pol.).
  3. Kulturalny mural - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie - Portal Gov.pl[online], Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie[dostęp 2024-07-11](pol.).
  4. Jerzy Giedroyc,Autobiografia na cztery ręce,Warszawa 2006, s. 244.

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj