Ludwik Józef de Vendôme

Ludwik Józef de Vendôme,zwanyWielki Vendôme,(ur.1 lipca1654,w Paryżu – zm.11 czerwca1712wVinaròs) – książę de Vendôme,marszałek Francji.SynLudwika II,księcia Vendôme, iLaury Mancini,siostrzenicy kardynałaMazarin.PrawnukHenryka IV– króla Francji, iGabrielli d'Estrées– jegometresy(księżnej de Beaufort i Verneuil, markizy de Monceaux).

Ludwik Józef de Vendôme
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
książę
Dane biograficzne
Dynastia

de Vendôme

Data i miejsce urodzenia

1 lipca1654
Paryż

Data i miejsce śmierci

11 czerwca1712
Vinaròs

Ojciec

Ludwik II

Matka

Laura Mancini

Odznaczenia
Order Ducha Świętego (Francja)Order Złotego Runa (Austria)

1672-1700

edytuj

Wstępując do armii w wieku 18 lat wkrótce wyróżnił się energią i osobistą odwagą w holenderskich wojnach. W1672brał udział w ataku naHolandię,w1675walczył pod wodząTurenne'a,a w1688awansował do stopnia generała-lejtnanta. Wwojnie palatynackiejsłużył pod wodząmarszałka Luksemburskiegowbitwie pod Steenkerkeoraz pod wodząNicolasa CatinatapodMarsaglią,a w1695otrzymał naczelne dowództwo nad armią działającą wKatalonii,gdzie zdobyłBarcelonę.Jeszcze w tym samym roku został marszałkiem Francji.

1700-1705

edytuj

W1702,po pierwszej nieudanej kampanii Catinata iVilleroiazostał naczelnym wodzem armii francuskiej we Włoszech podczashiszpańskiej wojny sukcesyjnej.Podczas trzech kampanii włoskich udowodnił sobie, że jest godny swego wielkiego przeciwnika księciaEugeniusza Sabaudzkiego,z którym stoczył nierozstrzygniętą bitwępod Luzzarąi pokonał w bitwie podCassano,gdzie dzięki swej niezwykłej odwadze i talentowi dowódczemu, poprowadził swe wojska i zmienił porażkę, spowodowaną indolencją jego brataZakonnika de Vendôme,w świetne zwycięstwo.

1706-1712

edytuj

W następnym roku (1706) został wysłany doFlandriiby naprawić szkody wynikłe po klęsce podRamillies,z którymi nie mogli dać sobie rady aniFerdinand de Marsinani książęFilip Orleański.Dowodząc armią francuską wspólnie z księciemLudwikiem Burgundzkimzostał pobity w bitwie podOudenaarde.

Książę de Vendôme przybył doWersalu15 grudnia1708roku i był mimo przegranej bitwy pod Oudenarde witany jak bohater, a cała winę za porażkę (raczej niesłusznie) zrzucano na księcia Burgundii.Louis de Rouvroy, książę de Saint-Simonkrytykował w swychPamiętnikachprzesadną atencję, jaką darzono Księcia, i zestawiał obraz zarozumiałego de Vendôme'a z innym dowódcą, według Saint-Simona (i króla) zdolniejszym, a na pewno skromniejszym –Louis-François de Boufflers,który przybył na dwór w jeden dzień po księciu Vendôme. Saint-Simon uważał, że Vendôme otrzymał zaszczyty dzięki intrygom koterii dworskich, a Boufflers był bohaterem rzeczywistym.

Rozczarowany formą współdowodzenia, jaką mu narzucono i która według niego była główną przyczyną niepowodzenia, osunął się od spraw wojennych i udał się na spoczynek do swych posiadłości. Jednak nie a długo, gdyż wkrótce wezwano go, by objął dowództwo nad armią Filipa w Hiszpanii, gdzie odniósł swoje ostatnie zwycięstwa, koronując swą karierę wojskową bitwami podBrihuegąiVillaviciozą.Jeszcze przed końcem wojny zmarł nagle wVinaròs11 czerwca1712.

Talent wojskowy

edytuj

Vendôme był jednym z najbardziej znaczących wodzów w historii francuskiej armii, na początku XVIII wieku przewyższał go geniuszem wojennym tylko słynnyClaude de Villars.Pomysłowość, wyobraźnia, odwaga żołnierska i talent pozwalały mu osiągnąć wiele sukcesów na różnych frontach. Bardzo pomocny był fakt, że jego osobowość wywierała ogromny wpływ na jego podwładnych, wzbudzając u nich pełne zaufanie do dowódcy, dzięki czemu dowodzone przez niego wojska zachowywały wysokie morale.

Bibliografia

edytuj
  • Louis de Rouvroy, książę de Saint-Simon,Pamiętniki,PIW Warszawa 1984, t. II, s. 56-60.
  • De Bellerive,Les dernières campagnes de Louis Joseph de Vendôme(Paris, 1714)
  • Voltaire,Le siècle de Louis XIV
  • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I