Ludwik XVII,właściwie:Louis Charles de France(ur.27 marca1785,zm.8 czerwca1795) – książęNormandii,synLudwika XVIiMarii Antoniny.Dziedzic Korony KrólestwaFrancjiiNawarry(tzw.królz prawa od 21 stycznia 1793 do 8 czerwca 1795). Jego starszym rodzeństwem byli:Maria Teresa CharlottaiLudwik Józef,a młodszą siostrąZofia Helena Beatrycze.

Ludwik XVII
Ilustracja
Ludwik XVII(Aleksander Kucharski,1789)
ilustracja herbu
podpis
Delfin Francji
Okres

od1789
do1793

Poprzednik

Ludwik Józef de France

Następca

Ludwik Antoni de France

Król Francji de iure
Okres

od1793
do1795

Poprzednik

Ludwik XVI

Następca

Ludwik XVIII

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie

Data urodzenia

27 marca1785

Data śmierci

8 czerwca1795

Ojciec

Ludwik XVI

Matka

Maria Antonina

Pojęcie „króla z prawa” wywodzi się z koncepcjipraw fundamentalnych monarchii francuskiej– że korona Francji jest niedysponowalna – dlatego następca tronu staje się królem automatycznie, natychmiast po śmierci swojego poprzednika. Król / następca tronu Francji nie może abdykować lub odmówić przyjęcia korony. Wszelkie czynności i uroczystości urzędowe lub religijne (np. namaszczenie i koronacja wkatedrzewReims) są tylko potwierdzeniem wcześniej zaistniałego faktu. Po śmierciLudwika XVIjego jedyny syn Ludwik Karol był naturalnym następcą tronu, jakoLudwik XVII(król Francji) iLudwik VI(król Nawarry).

Urodził się wpół do ósmej rano w wielkanocną niedzielę 27 marca 1785. Od urodzenia do 1789 znany jakoLouis-Charles,książę Normandii. W latach 1789–1791 jakoLouis-Charles,delfin Viennois. W latach 1791–1793 jakoLouis-Charles,Prince Royal Francji. Wrogowie Marii Antoniny zarzucali jej, że ojcem chłopca jest hrabiaAxel Fersen.W 1792 w czasieWielkiej Rewolucji Francuskiej,razem z rodziną został uwięziony w twierdzyTemple,wParyżu.Oboje jego rodzice oraz ciotka –Madame Elisabethzostalizgilotynowani,a on odseparowany od starszej siostry, został oddany na wychowanie szewcowi-pijakowi Antoniemu Simonowi i jego żonie. Rewolucjoniści nie chcieli przyjąć żadnej z ofert monarchistów i wypuścić go. Chłopiec pozostał sam w swojej celi, piętro niżej od celi swojej siostry.

Zmarł w 1795 w wieku 10 lat, w niewyjaśnionych okolicznościach. Według wersji oficjalnej przyczyną byłagruźlica.Powstało wiele teorii na temat jego śmierci. Podobno miał nie umrzeć śmiercią naturalną, lecz zostać zgładzony jako zagrożenie dla przyszłych panujących. Podobno udało mu się uciec z Temple, a na gruźlicę zmarł chłopiec, którego podstawiono zamiast Ludwika XVII. Po 1795 zgłaszało się kilku samozwańczych pretendentów. Nie wiadomo co stało się z ciałem zmarłego. Prawdopodobnie pochowano go na cmentarzu kołokościoła Sainte Marguerite w Paryżu– do dnia dzisiejszego w kościele znajduje się tablica upamiętniająca pochowane tam ofiary rewolucji, w tymdziecko z Temple.

Po jego śmierci imięLudwik XVIInadanoksięciu Enghienzmłodszej liniiBurbonów.

SerceLudwika XVII przechowywane wbazylice Saint Denis
Maria Antonina z dziećmi; Ludwik XVII siedzi na kolanach matki (Élisabeth Vigée-Lebrun)

Po śmierci Ludwika XVII, w Temple została przeprowadzona sekcja zwłok. Przeprowadził ją Philippe-Jean Pelletan, który był wstrząśnięty, że chłopiec w chwili śmierci był niezwykle chudy i kościsty z niedożywienia, a na jego ciele znajdowały się ślady po maltretowaniu – blizny po chłoście pokrywały jego tułów z przodu i tyłu, oraz ramiona, nogi i stopy. Doktor Pelletan podczas sekcji, postępując zgodnie z tradycją zachowywania królewskich serc, wyjął serce chłopca i przemycił na zewnątrz. Ciało Ludwika XVII zostało zasypane w zbiorowej mogile, ale jego serce ocalało. Pelletan próbował zwrócić je Ludwikowi XVIII i Karolowi X, ale żaden z nich nie wierzył, że to rzeczywiście serce ich bratanka. Nie wiadomo, czy Pelletan zgłosił się do siostry zmarłego – Marii Teresy, księżnej Angoulême.

Serce zostało wykradzione przez jednego ze studentów Pelletana, który na łożu śmierci przyznał się do kradzieży i poprosił żonę o zwrot serca Pelletanowi. Wdowa zamiast tego wysłała serce do arcybiskupa Paryża i zostało ono u niego aż dorewolucji lipcowejw 1830. Przez jakiś czas znajdowało się w Hiszpanii. Przed 1975 było przechowywane w kryształowej wazie w kaplicy królewskiej wbazylice Saint-Denis– miejscu pochówku królów Francji i obojga rodziców Ludwika XVII.

Philippe Delorme poddał serce badaniomDNArazem z próbkami z kości Karla Wilhelma Naundorffa, jednego z najsłynniejszych samozwańczych pretendentów. W 2000 Ernst Brinkmann z Uniwersytetu wMünsteri belgijski genetyk profesor Jean-Jacques Cassiman z Katholieke Universiteit wLeuven,porównali DNA z rzekomego serca Ludwika XVII z DNA z włosa Marii Antoniny, jej dwóch sióstrMarii Joanny GabrieliiMarii Józefy,jej matkiMarii Teresyoraz DNA dwóch żyjących bezpośrednich potomków Marii Teresy – królowejAnny Rumuńskieji jej brata Andrzeja Burbon-Parmeńskiego. Testy dowiodły, że serce naprawdę należało do Ludwika XVII, a Naundorff nie był delfinem.

8 czerwca 2004 serce zostało pochowane w bazylice Saint-Denis.

Zobacz też

edytuj