Michael Jary

niemiecki kompozytor

Michael Jary(ur.24 września1906wHucie LauryjakoMaximilian Michael Andreas Jarczyk,zm.12 lipca1988wMonachium) –niemieckikompozytor,dyrygent,twórcamuzykifilmowej i rozrywkowej, pochodzący zGórnego Śląska.

Michael Jary
Data i miejsce urodzenia

24 września 1906
Laurahütte

Data i miejsce śmierci

12 lipca 1988
Monachium

Gatunki

muzyka rozrywkowa

Zawód

kompozytor,dyrygent

Odznaczenia
Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN
Strona internetowa

W latach pięćdziesiątych XX wieku obwołanykrólem niemieckiego szlagieru.Odznaczony w 1987 rokuOrderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec[1].

Życiorys

edytuj

Do II wojny światowej

edytuj

Na świat przyszedł jako najstarszy syn Anny i Hugo Jarczyków zHuty Laury(na terytorium dzisiejszychSiemianowic Śląskich). Został ochrzczony 30 września wkościele św. KrzyżajakoMaximilian Michael Andreas[2].Mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem przy Wilhelm-Fitzner-Straße (dzisiejszaulicy Komuny Paryskiej)[3].Miał młodszego brata Herberta (1913-1968), który również został kompozytorem, tworzącym muzykę do licznych niemieckich seriali i słuchowisk[4].

Tablica pamiątkowa przy dawnym domu Jarego na berlińskiej Fasanenstraße, odsłonięta w 2008 roku przez władze Berlina

Ojciec,mistrzwhuciei matka,krawcowa,dbali o wykształcenie dzieci. Jary jako dziecko pragnął zostać misjonarzem. W wieku lat dziesięciu został wysłany doklasztoruŚw. KrzyżaZgromadzenia Misjonarzy Słowa Bożego(Werbiści) wNysie.Tam przygotowując się do kariery klasztornej poznał pięknochorału gregoriańskiegoi zaczął komponować własnąmuzykę,która jednak mimo starań nauczycieli była bardziej świecka niż kościelna. W wieku lat osiemnastu opuścił Zgromadzenie i zdał egzaminmaturalnywBytomiu,gdzie następnie uczył się w konwersatorium muzycznym. W trakcie nauki w gimnazjum prowadził licznychórmęski w kościele Św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich. Przygrywał na fortepianie jakotaperwkiniei wkawiarnimiejskiej. W 1924 roku zadebiutował na falachgliwickiej radiostacjiprezentując własneutwory muzyczne.Karierę zawodową na polu muzycznym zaczął od stanowiska drugiegoKapelmistrzaTeatru Miejskiego w Nysie.

W 1929 roku zdał jako jeden z trzech na trzydziestu kandydatów egzamin do Staatliche Hochschule fur Musik w Berlinie. Studiował w klasie kompozycji pod okiem m.in.Arnolda Schönberga,Igora Strawinskiego,Franza SchrekeraorazPaula Hindemitha.W czasie studiów wykonywał swoje kompozycje w Bytomiu wraz z orkiestrą teatru (Kontrapunkty). W 1931 roku zdobył prestiżową Nagrodę Beethovenowską Miasta Berlin.Egzamindyplomowy odbył się 8 lutego 1933 roku, niedługo po dojściu A. Hitlera do władzy. Na egzaminie Jarczyk zaprezentował swojąkompozycjęna dwafortepiany,trąbkę,puzoniorkiestrę.Koncertnawiązujący do kompozycjiKurta Weillaoburzył kompozytora i prominentnego działaczaNSDAPPaula Gränera i został burzliwie nazwany „typowym dla bolszewickiej kultury jazgotem polskiego Żyda”.

W latach 30. przyjął pseudonimy artystyczne takie jak: Jackie Leeds, następnie, wykorzystując transformowanie swego nazwiska, używał pseudonimu Max Janzen, aby po pewnym czasie stworzyć funkcjonujący do dziś pseudonimMichael Jary.W roku 1934, powrócił do Bytomia, tym razem do teatru miejskiego, gdzie wystawił operetkę Wiceadmirał (Der Vizeadmiral).

Zarabiając na życie grywał w barach, kawiarniach i lokalach tanecznych niemieckiej stolicy (m.in. w lokalu Moka-Efti przyFriedrichstraße), a także – na rok przed rozpoczęciem wojny – założył w BerlinieKammer-Tanzorchester.Mimo że w swej edukacji muzycznej wychowany był na muzyce poważnej, Jary szukał swego miejsca w muzyce rozrywkowej – był zainteresowany muzyką amerykańsko-angielską, swingującymi big bandami, jazzem, rytmami foxtrotów. W tym duchu komponował i wykonywał wraz z kierowaną przez siebie orkiestrą taneczną wiele utworów, swoich kompozycji i znanych standardów. Udało mu się grywać i wydawać płyty z nagraniami swinga w czasie, gdy był on zabroniony w Niemczech. Popularność jego i jego orkiestry rosła. W podsumowaniach ważnych wydarzeń muzyki, jazzu przedstawień scen berlińskich latach 1920–1940 Michael Jary i jego orkiestra wymieniane są na równi z nazwiskami Barnaby von Geczy czy Marka Webera. Nadal jednak poszukiwał swego miejsca w komponowaniu muzyki innej niżmuzyka taneczna.

Wykorzystując swe wykształcenie w zakresie kompozycji i muzyki poważnej w roku 1936 rozpoczął swą wielką przygodę z filmem. W tym samym roku skomponował utwór muzyczny do filmu oBalzakuDie große und die kleine Welt,komedii kryminalnejSpiel an Bordoraz piosenki do filmu Nunzia MalasommyDie unerhörte Frau.W 1937 roku skomponował muzykę do polsko-niemieckiego filmu w reżyserii Carla BoeseDyplomatyczna żona.Rozpoczął współpracę z autorem tekstów Bruno Balzem, który od tego roku, pisał teksty do jego kompozycji. Mieszkali w jednej berlińskiej kamienicy przy Fasanenstrasse 50[5][6].Balz był prześladowany przez władze i dzięki staraniom Jarego, wyciągnięto go z więzienia.

3 października 1938 roku na rynku pojawiła się płyta wydana przez Telefunkena z piosenką z filmuSchwarzfahrt ins Glǘckpod tytułemRoter Mohn[7].Utwór ten w rytmie tanga stał się przebojem duetu Jary-Balz. Piosenkę tę wykonywała chilijska piosenkarka Rosita Serano. Otrzymał zaproszenie od szwajcarskiego kompozytoraErnesta Ansermetado Genewy, celem współpracy zOrchestre de la Suisse Romande,ale władze nazistowskie odmówiły Jaremu zgody na opuszczenie kraju. W 1939 roku kolejne dzieło Jarego, utwór śpiewany przez aktorskie trio –Heinza Rühmanna,Josefa Siebera i Hansa Brausewettera –Das kann doch einen Seemann nicht erschütternz filmu Kurta HoffmannaDas Paradies des Junggesellen,stał się ogólnoniemieckim szlagierem.

Kontynuował komponowanie muzyki do filmowych hitów wytwórniUFA,w tym utworówIch weiß, es wird einmal ein Wunder gescheh’norazDavon geht die Welt nicht unterz filmuDie große Liebe,w wykonaniuZarah Leander,które na trwałe zapisały się w niemieckiej muzyce filmowej.

W 1944 roku Jary znalazł się naGottbegnadeten-Liste(Lista obdarzonych łaską Bożą w III Rzeszy)[8].

Kolejne filmy z muzyką Jarego toKoncert życzeń(Wunschkonzert,1940) iKarnawał miłości(„Karneval der Liebe”, 1942). Oprócz tworzenia muzyki filmowej Jary komponował utwory muzyki rozrywkowej, prowadził orkiestrę i wypełniał artystyczne życie muzyczne kolejnymi przebojami oraz wydawał kolejne płyty z muzyką.

Po II wojnie światowej

edytuj

Tuż po zakończeniu wojny, Jary rozpoczął pracę w nowymRadiu Berlin,rozpoczynając pracę z legitymacją służbową Radia z numerem 1[9],gdzie niebawem założył kierowaną przez siebie Orkiestrę taneczną Radia Berlin (RBT –Radio Berlin Tanzorchester). Jego Górnośląski rodowód pomógł mu dostać dokumenty podróżne pozwalające na poruszanie się, nie tylko po strefie radzieckiej, ale i po innych strefach Berlina, jak i Niemiec. Pierwszy koncert założonej przez Jarego orkiestry odbywa się dziewiętnaście dni po zakończeniu wojny. Orkiestra jego liczyła wtedy 48 członków[7].

W listopadzie 1948 roku zorganizował udany powrót na sceny powojennych Niemiec piosenkarkiZarah Leander,poprzez przygotowanie dwóch koncertów wSaarbrücken,w których udział wzięła zorganizowana przez Jarego orkiestra z 40 muzykami, którym akompaniował, a także grał własne utwory[10].

W 1948 roku założył własne wydawnictwo,Michael Jary Production,które otwarło swoje przedstawicielstwo również wNowym Jorku.W 1949 roku „Mäcki”, jak nazywali go przyjaciele, wyjechał do Hamburga[11].W kolejnych latach był bardzo aktywny na forum muzycznym. Dyrygował orkiestrą, komponował nowe przeboje, aranżował utwory dla gwaizd niemieckiej muzyki takich jak:Zarah Leander,Lale Andersen(remake słynnego przeboju piosenkarki z 1939 rokuLili Marleen), Rosita Serrano,Heinz RühmannorazHans Albers.Wiele z jego utworów staje się szlagierami. Dla hamburskich wytwórniReal FilmiArion Filmskomponował muzykę do filmówDie Dritte von rechts(1950),Tanzende Sterne(1952) orazDie Beine von Dolores(1957).

W 1960 roku skomponował utwórWir wollen niemals auseinandergehn,który był prezentowany na konkursieGrand Prix Eurovision 1960,gdzie śpiewał go reprezentująca Niemcy Heidi Brühl. Piosenka ta zajęła drugie miejsce na tym festiwalu, była też najczęściej odtwarzanym utworem w radiowych koncertach życzeń i numerem jedenniemieckiej listy przebojów.

Napisał także musicalNicole. Eine Pariser Geschichte in vier Bildern,którego premiera odbyła się w 1963 roku w Norymberdze a rok później musical ten był wystawiany wOperetce Śląskiej w Gliwicach.Musical ten cieszył się dużym powodzeniem i wystawiany był na licznych scenach teatralnych Europy Wschodniej. Jary swym doświadczeniem wspierał przygotowania do przedstawienia tego musicalu w Gliwicach. Pojawił się w Sopocie naXII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki[12].Odwiedził też swoje miasto rodzinne. Pracował nad kolejnym musicalem opartym na motywachChaty wuja Toma.

W 1961 roku Jary skomponował swoją ostatnią muzykę do filmu reżysera Hansa Questa pod tytułemBei Pichler stimmt die Kasse nichtzTheo Lingenw roli głównej.

Grób rodzinny na cmentarzu w Hamburgu

Obok Hamburga pomieszkiwał także w Szwajcarii, nadJeziorem Logano,gdzie komponowałmuzykę poważną.W 1973 roku przebył trzy zawały serca, przez co ograniczył intensywną pracę twórczą.

W 1977 uhonorowany nagrodąPaul-Lincke-Ring,która przyznawana jest muzykom zasłużonym niemieckojęzycznej muzyce rozrywkowej[13],w 1981 honorowąNiemiecką Nagrodą Filmową[14],a w 1988 rokuOberschlesischer Kulturpreis[1].

W trakcie swego życia Michael Jary skomponował muzykę do ponad 130 filmów i musicali oraz ponad 200 piosenek[15],dzięki czemu nazywany byłkrólem szlagierów.

Zmarł w szpitalu wMonachiumw wieku 82 lat. Został pochowany w grobie rodziców nacmentarzu OhlsdorfwHamburgu.

Jary był dwukrotnie żonaty. Z drugiego małżeństwa z Christianą Michaelis miał jedną córkę – Michaelę (ur. 1956)[16],niemiecką pisarkę, która pod pseudonimemMichelle Marlynapisała m.in. biografięCoco ChanellMademoiselle CocoorazRomy SchneiderRomy i droga do Paryża[17].

Wybrane utwory

edytuj
  • 1938:Roter Mohn
  • 1939:Das kann doch einen Seemann nicht erschüttern
  • 1940:Er heißt Waldemar
  • 1941:Sing, Nachtigall, sing
  • 1942:Haben Sie schonmal im Dunkeln geküßt?
  • 1942:Davon geht die Welt nicht unter
  • 1942:Ich weiß, es wird einmal ein Wunder gescheh´n
  • 1943:Laß Dein Herz bei mir zurück
  • 1950:Winke-Winke
  • 1950:Leise rauscht es am Missouri
  • 1951:Ausgerechnet Du
  • 1951:Das machen nur die Beine von Dolores
  • 1952:Mäki-Boogie
  • 1953:Keine Angst vor großen Tieren
  • 1954:Heut liegt was in der Luft
  • 1955:Zwei Herzen im Mai
  • 1955:Ich möcht´ auf Deiner Hochzeit tanzen
  • 1956:Das Herz von St. Pauli
  • 1960:Wir wollen niemals auseinandergeh´n

Przypisy

edytuj
  1. abJARY, Michael Komponistenlexikon - Deutscher Komponistenverband[online], komponistenlexikon.de[dostęp 2024-04-24](ang.).
  2. Świadectwo Chrztu wydane 27 kwietnia 1933 roku przez Katolicki Urząd Parafialny św. Krzyża.
  3. rocznik cover[online], sbc.org.pl[dostęp 2024-04-24].
  4. Musiker 19[online], de/html/jarczykmusiker_19.html[dostęp 2024-04-24].
  5. Anglojęzyczna wersja hasła w Wikipedii[niewiarygodne źródło?]wspomina o nr.60, ale dokument podróży wystawiony przez władze berlińskie w 1945 podaje adres Fasanenstr.50.
  6. https://web.archive.org/web/20161202170156/https://www.deutsche-kinemathek.de/sites/deutsche-kinemathek.de/files/public/styles/medium_325/public/images/ausstellungen/michael_jary/passierschein.jpg?itok=lEJa9SHs
  7. abNur für Mitglieder – Grammophon und Schellackplatten Portal 78rpm[online], grammophon-platten.de[dostęp 2017-11-25](niem.).
  8. Jary, Michael. In: Theodor Kellenter: Die Gottbegnadeten: Hitlers Liste unersetzbarer Künstler. Kiel: Arndt, 2020ISBN 978-3-88741-290-6,S. 451f.
  9. Andrzej Gwóźdź; „Król szlagierów z Huty Laury” – Śląsk- 2007. Nr.1, s. 58–59.
  10. Unterhaltungsmusik im Dritten Reich[online], uni-konstanz.de[dostęp 2024-04-24](niem.).
  11. Hans J. Wulff, „Michael Jary (1906-1988)” – Kieler Beiträge zur Filmmusikforschung, 3, 2009 / 148 – (www.filmmusik.uni-kiel.de/kielerbeitraege3/KB3-Jary.pdf).
  12. Zygmunt Kiszakiewicz – tamże.
  13. Preisträger*innen - Paul Lincke Ring[online], goslar.de[dostęp 2024-04-24](niem.).
  14. Ehrenpreis Historie • Deutscher Filmpreis[online], deutscher-filmpreis.de[dostęp 2024-04-24](niem.).
  15. Zygmunt Kiszakiewicz: „Jary – niepożądana kariera” - „Panorama” nr 39 z dnia 24 IX 1972 roku.
  16. Gabriela Galvani[online], gabrielagalvani.de[dostęp 2024-04-24].
  17. Michelle Marly – marginesy.com.pl[online], marginesy.com.pl[dostęp 2023-01-02](pol.).

Linki zewnętrzne

edytuj