Parma

włoska gmina

Parma– miasto i gmina w północnychWłoszech,w regionieEmilia-Romania,w prowincjiParma.174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w183 p.n.e.[1],jakokoloniarzymska.W latach 1545–1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastięFarnese,a następnieBurbonów.

Parma
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

Włochy

Region

Emilia-Romania

Powierzchnia

260 km²

Wysokość

55 m n.p.m.

Populacja(2005)
• liczba ludności
• gęstość


175 789
676 os./km²

Nr kierunkowy

0521

Kod pocztowy

43100

Tablice rejestracyjne

PR

Położenie na mapie Emilii-Romanii
Mapa konturowa Emilii-Romanii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parma”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parma”
Ziemia44°48′N10°20′E/44,80000010,333333
Strona internetowa

W mieście znajduje się wiele cennychzabytków.Parma jest ojczyzną dwóch wybitnych malarzyrenesansowychCorreggiaiParmigianina.Z Parmy pochodzi najsłynniejszy ser włoski –parmezan,aParma Calcio 1913jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim wywodzącym się z tego miasta. Lotnisko w Parmie nosi imięGiuseppe Verdiego(skrót IATA – „PMF” ).

Historia

edytuj

Miasto zostało prawdopodobnie założone i nazwane przezEtrusków,od nazwyparma(okrągłe pola). W 183 p.n.e. miasto podobnie jak sąsiedzkaModena,zostało kolonią rzymską. Rzymianie osiedlili tu 2000 rodzin. Parma była ważna, ponieważ położona była blisko skrzyżowaniaVia Aemiliai Via Claudia. W mieście było forum (w miejscu obecnego Skweru Garibaldiego). W 44 p.n.e. miasto zostało zniszczone, a odbudował je cesarz August. W czasie cesarstwa miasto otrzymało tytułJuliaza swoją lojalność domowi cesarskiemu.

Parmę oblegałAttyla,po upadku Rzymu, dostało się barbarzyńskiemu królowiOdoakrowii jego ludziom. W czasie wojny gockiej zostało zniszczone przezTotilę.W czasach panowania bizantyjskiego miastu zmieniono nazwę naChrysopolis,Złote miasto– pewnie ze względu na obecność w mieście skarbów armii. Od 569 Parma była częściąKrólestwa Lombardii.WśredniowieczuParma stała się ważnym przystankiem naVia Francigena,głównej drodze łączącejRzymz Europą Północną. Aby zwiększyć bezpieczeństwopielgrzymówwybudowano wtedy kilka zamków, szpitali i innych budynków.

W 774 pod rządamiFranków,Parma została stolicą hrabstwa. Jak większość miast północnych Włoch, nominalnie była częścią cesarstwaKarola Wielkiego,ale rządzona była przez biskupów (pierwszym był Guidobus). W czasie konfliktu między papiestwem a cesarstwem, Parma poparła cesarza. Dwóch z biskupów Parmy zostałoantypapieżami;Cadalu, fundator katedry zostałHonoriuszem II,i Wibert zostałKlemensem III.Około 1140 Parma była prawie niezależna. Po pokoju wKonstancjiw 1183, pogłębił się konflikt między miastem a jego sąsiadami (Reggio Emilia,PiacenzaiCremona).

W latach 1213–1248 miasto podzielił konflikt wewnętrzny. W 1248 Parmę bezskutecznie oblegałcesarzFryderyk II Hohenstauf.W 1341 miasto zostało podporządkowaneMediolanowi.Po krótkim okresie niezależności podczas rządów rodziny Terzi (1404-1409), rodzinaSforzaprzejęła rządy (1440-1449) poprzez podległe sobie rodziny Pallavicino, Rossi, Sanvitale i Da Correggio. Był to czas wzmożonej budowy zamków i wież obronnych w mieście i jego okolicach. Dobra rodzinne przekształciły się w niepodległe małe państwa. Landi w latach 1257–1682 rządzili doliną Taro, Pallavicino – wschodnią częścią dzisiejszej prowincji ze stolicą wBusseto.W Parmiesystem feudalnyzachował się dłużej niż w innych częściach Włoch; np.Solignanonależało do rodziny Pallavicino do 1805, aSan Secondonależało do rodziny Rossi do XIX wieku.

Parma w XV wieku

W XIV i XV wieku Parma znajdowała się w centrumwojen włoskich.Bitwa pod Fornuovomiała miejsce na terytoriach Parmy. W latach 1500–1521 miasto znajdowało się w rękachFrancuzów,tylko na krótko (1512-1515) było częścią terytoriów papieskich. Po wycofaniu się Francuzów, do 1545 Parma została częścią ziemi papieża. W 1545 papież z roduFarnesePaweł III,połączył Parmę iPiacenzęi podniósł do rangi księstwa, a następnie przekazał swojemu nieślubnemu synowi – Piotrowi Ludwikowi Farnese. Potomkowie Piotra Ludwika rządzili Parmą do 1731, kiedy zmarł ostatni męski potomek rodu Farnese – Antonio (1679-1731). Państwo skonsolidował Ottavio II Farnese (1547-1586), odnowił miasto i zrobił z niego stolicę małego, ale bogatego państwa.

W 1731 księstwo Parmy i Piacenzy trafiło do rąk królówHiszpaniiz dynastii Burbonów.Elżbieta Farnesebyła żoną królaFilipa V.Pod nowymi rządami miasto straciło znaczenie, w 1734 cała kolekcję dzieł sztuki z pałaców książęcych z Parmy, przewieziono doNeapolu.Popokoju w Akwizgraniew 1748, Parma znalazła się w strefie wpływów Francji. PremierGuillaume Du Tillotzmodernizował księstwo, ale narobił sobie przy tym wielu wrogów. Stworzył podstawy pod nowoczesny przemysł i walczył z feudalnymi przywilejami Kościoła. W tym czasie powstały biblioteki, muzea, galerie i ogród botaniczny oraz Królewska Szkoła Malarska pod kierunkiemGiambattisty Bodoniego.

Podczaswojen napoleońskich(1802-1814),Napoleonobalił Burbonów, a Parma była częścią departamentu Taro. 24 kwietnia 1808 pod francuską nazwąParmezostała przyznana za zasługiCharlesowi Lebrunowi,księciu Placencji.Kongres wiedeński,który miał przywrócić status quo sprzed wojen, uznał, że Parma nie trafi z powrotem do rąk Burbonów. Miała pozostać własnością wdowy po Napoleonie – cesarzowejMarii Ludwikiaż do jej śmierci. Cesarzowa zmarła w 1847, Parma wróciła do księciaKarola II.Już 15 września 1849 książę został obalony, władzę przejąłCarlo Farini,Burbonowie odzyskali tron, ale na krótko. W 1860 w plebiscycie mieszkańcy zdecydowali o przyłączeniu byłego księstwa do powstającegoKrólestwa Włoch.Utrata funkcji stolicy, spowodowała kryzys ekonomiczny i społeczny w Parmie. W 1859 po rozpoczęciu współpracy z Piacenzą iBolonią,i w 1883 – zFornuovoiSuzzara,Parma odzyskała znaczenie jako ośrodek przemysłowy.

Zabytki

edytuj

Kościoły

edytuj
Katedra i baptysterium w Parmie
Fragment fresku Correggia z Camera di San Paolo
  • Katedraromańska,w której znajdują się: XII-wieczna rzeźbaBenedetto Antelamii XVI-wieczne freskiAntonio da Correggio;katedra jest siedzibąbiskupa parmeńskiego.
  • Baptysterium, przyległe do katedry, jego budowę rozpoczął Antelami w 1196.
  • Kościół św. Jana Ewangelisty, powstały w latach 1498–1510 za absydą katedry. Mabarokowąfasadę i wieżę. Wybudowany na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami. W latach 1520–1522 Correggio ozdobił wnętrze kopuły freskami przedstawiającymi wizje św. Jana Ewangelisty. Parmigianino ozdobił freskami wnętrze kaplicy. Warte zobaczenia są też krużganki i stary ogród warzywny benedyktynów. W bibliotece znajdują się księgi z XV i XVI wieku.
  • Sanktuarium Santa Maria della Steccata,
  • Klasztorbenedyktyńskiśw. Pawła, ufundowany w XI wieku. W środku, w Camera di San Paolo, znajdują się bezcenne freskiCorregiaoraz Alessandro Araldi.
  • Kościółgotyckipod wezwaniem San Francesco del Prato, pochodzący z XIII wieku. Do lat 90. XX wieku pełnił funkcję miejskiego więzienia.

Pałace

edytuj
  • Palazzo della Pilotta, powstały w 1583. W pałacu znajduje się Akademia Sztuk Pięknych z parmeńską szkołą malarstwa, Biblioteka Książęca, Galeria Narodowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Bodoni i Teatr Farnese.
  • Pałac Książęcy, wybudowany w 1561 dla księcia Ottavio Farnese, zaprojektowany przezJacopo Barozzi da Vignola.Powstał na miejscu dawnego zamku rodzinySforza,w XVII-XVIII wieku został rozbudowany. Kompleks pałacowy zawiera również Palazzo Eucherio Sanvitale z interesującymi dekoracjami Gianfrancesco d’Agrate z XVI wieku i freskami Parmigianino. Kompleks pałacowy zawiera też park książęcy zaprojektowany przez Vignolę, w 1749 zamieniony w ogród w stylu francuskim.
  • Palazzo del Comune, wybudowany w 1627.
  • Palazzo del Governatore, wybudowany w XIII wieku.
  • Pałac biskupi, wybudowany w 1055.
  • Ospedale Vecchio,Stary Szpital,wybudowany w 1250 i następnie przebudowany wstylu renesansowym.W budynku znajdują się państwowe archiwa oraz biblioteka publiczna.
  • Teatro Farnese wybudowany w całości z drewna w latach 1618–1619 przez Giovana Battista Aleotti. Został zamówiony przez księcia Ranuccio I Farnese z okazji wizyty Kosmy I Medyceusza.
  • Cittadella, duża forteca z XVI wieku, wybudowana na rozkaz księcia Alessandro Farnese, blisko starych murów.
  • Pons Lapidis, znany jakoMost rzymskilubMost Teoderyka,kamienny most rzymski, jego powstanie datuje się na czasycesarzaAugusta.
  • Orto Botanico di Parma, ogród botaniczny, część Uniwersytetu Parmeńskiego.
  • Teatro Regio,Teatr Królewski,wybudowany w latach 1821–1829 przez Nicola Bettoli. Ma neoklasyczną fasadę i hall. W budynku znajduje się miejska opera.
  • Audytorium Niccolò Paganini, zaprojektowane przez Renzo Piano.
  • Muzeum Arturo Toscanini, znajduje się w budynku, w którym muzyk się urodził.
  • Museo Lombardi, w jego kolekcjach znajdują się pamiątki po cesarzowejMarii Ludwice Austriaczcei jej pierwszym mężu – cesarzuNapoleonie Bonaparte,ważne dokumenty dotyczące księstwa Parmy z XVIII i XIX wieku.

Transport

edytuj

W mieście znajduje się stacja kolejowaParma.

Miasta partnerskie

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Praca zbiorowa pod redakcjaAleksandra Krawczuka,2005,Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych,s. 283, Oficyna Wydawnicza Fogra,ISBN83-85719-84-9.