Pedro de Aranda
Don Pedro Pablo Abarca de Bolea,hrabia Aranda (hiszp: Pedro Pablo Abarca de Bolea, conde de Aranda) (ur.1 sierpnia1719,zm.9 stycznia1798) –hiszpańskimąż stanu iAragończykz pochodzenia. W Hiszpanii znany jako: Conde de Aranda. W 1792 był najwyższym urzędnikiem w państwie piastując urząd Primero secretario de Estado (pierwszego sekretarza stanu). Jeden z założycieli hiszpańskiej masonerii i antyklerykał, a także patriota monarchista.
Pedro de Aranda | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Hiszpański pierwszy sekretarz stanu | |
Okres |
od 1792 |
Poprzednik | |
Następca |
Życiorys
edytuj1718–1740
edytujPedro Pablo Abarca de Bolea urodził się w zameczku wSiétamow bogatej i wykształconej rodzinie aragońskiej. Rodzina wywodziła się od Żydów, dawno nawróconych nakatolicyzm.Kształcił się w seminarium we włoskim mieścieBoloniai wRzymie.Wiele podróżował. Najważniejsiencyklopedyściznali go z widzenia.
W roku1740wstąpił do armii, gdzie jego dowódcami byli z markiz de Montemar i generał Gages. Później wyjechał do Prus, gdzie poznał osobiścieFryderyka Wielkiego,pomieszkał wParyżui wrócił do Hiszpanii.
1740–1762
edytujW latach 1757–1759 był hiszpańskim ambasadorem w Portugalii, a w latach1760–1762w Polsce.
Do Polski przybył w roku 1760. Wysłano go ponieważKarol III Hiszpańskibył zięciem Augusta III. Dotychczas nie było hiszpańskich ambasad do Polski. Jako ambasador mało interesował się kwestiami politycznymi, np. rosyjską polityka wobec Polski, lecz za to dbał o zacieśnienie kontaktów handlowych między Hiszpania a Polską. W tym celu odbył nawet podróż do głównego polskiego portuGdańska.
Podczas pobytu w Polsce jako ambasadora, jego służba pobiła się ze sługami prymasa polskiWładysława Łubieńskiegoo miejsce przedPałacem Saskimdla karet ich panów. Sam Aranda sprzeciwił się obyczajowi przepijania z tego samego kielicha wina podczas spotkań towarzyskich. Starał się zmodernizować dawny ceremoniał dyplomatyczny, który jako człowiek oświecenia uważał za zbyt rozbudowany, rubaszny i czasochłonny.
1762–1766
edytujGdyKarol III Hiszpańskiuciekł do Aranjuez podczas zamieszek (Motín de Esquilache) wywołanych polityką ministra Esquilache (Squilacciego) w 1766, powierzył kierowanie nawą państwa Arandzie. Minister królewski, z pochodzenia WłochLeopoldo de Gregorio, markiz Esquilachepodjął wiele działań mających zwiększyć bezpieczeństwo stolicy, nie spodobały się one jednak ludowi, ponieważ były w jego oczach wymierzone przeciw tradycji. Minister kazał zaniechać noszenia długich płaszczecapasi wielkich kapeluszysombrerosby zwiększyć wykrywalność przestępstw, ponieważ wielu zbójców miejskich chowało w swych szatach noże.
Mieszczanie byli oburzeni na „przeklętego Włocha”, który chce wykorzeniać hiszpańską kulturę. Przedstawili swe postulaty, niszcząc przy tym domy włoskich ministrów. KrólKarol III Hiszpańskipodczas zamieszek uciekł doAranjuez.Oddelegowany doMadrytunowy minister Pedro de Aranda – Hiszpan, dość łatwo przekonał mieszczan do krótkich francuskich płaszczy i trójgraniastych kapeluszy.
1766–1798
edytujAranda był zwolennikiem rządu zdecentralizowanego. Uczynił wiele dla pacyfikacji nastrojów i odbudowania prestiżu monarchy. Jako szef rady Kastylii (Consejo de Castilla,) wprowadzał reformy o jakich pisaliVoltairei hiszpańscy „ilustrados”.
Wspierał projekt budowyKanału Aragońskiego,który wciąż dostarcza wodę do licznych gmin Aragonii i Nawarry i jest używany do nawadniania.
Ofiarą jego polityki podliJezuici.Zlecił on bowiem państwowym służbom wywiadowczym zbadanie ewentualnego związku Jezuitów z buntem 1766 roku. W efekcie doprowadzono do tego, że zatrzymani zostali ojcowie Gándara i Hermos, a także dawny ministerZenón de Somodevilla y Bengoechea, markiz Ensenada.
W lutym 1767 roku królKarol III Hiszpańskiwydał dekret o wygnaniu Jezuitów z Hiszpanii.
Jezuitów oskarżono o próby wzniecenia antypaństwowego powstania w koloniach jezuicko-indiańskich wParagwaju,a generała zakonuLorenzo Ricciegoo organizowanie zamachu stanu w celu obalenia Karola III. PapieżKlemens XIVzniósł zakon w 1773 roku.
Aranda zlikwidował też przywileje lokalne (fuero) kościoła i innych instytucji.
José Moñino y Redondo, hrabia de Floridablancaprzejął obowiązki Arandy w 1777 roku.
1776–1784
edytujW latach 1776–1784 hrabia de Aranda był hiszpańskim ambasadorem wParyżu.
Napięcia między interesami handlowymi między W. Brytanią a Hiszpania doprowadziły do walki oMalwiny.MinisterJerónimo Grimaldii Aranda postanowili, że drugi z nich pojedzie do Francji szukać pomocy po utracie przez HiszpanięPort Egmont.Aranda złożył prezydenturęConsejo de Castillai w roku 1773 udał się doParyża.Francja nie mogła jednak mediować, gdyż zanim konflikt się zakończył zaangażowała się (1778) w pomoc dla G. Washingtona. Francuski reprezentant w ParyżuBenjamin Franklinusiłował bliżej zainteresować Adandę sprawami amerykańskimi.
patrz:listy Benjamina Franklina do Arandy.
W 1783 w Paryżu zawarto pokój, między trzema mocarstwami.Minorkapowróciła do Hiszpanii. Podczas wojny udało się też wzmocnić obronność Florydy, leczGibraltarBrytyjczycy zatrzymali.
W roku 1787 powrócił do Madrytu. Władzę miał już wówczas de Floridablanca.
1784–1798
edytujW roku 1792 Aranda znów objął rządy.
Bibliografia
edytuj- Historia Dyplomacji Polskiej – tom II 1572-1795,PWN Warszawa 1981, s. 435, 441-442.
Linki zewnętrzne
edytuj- listy Arandy i do Arandy.franklinpapers.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-06)].
- list B. Franklina do hr. de Aranda z 22 września 1784 roku.franklinpapers.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-06)].
Bibliografia
edytuj- Albiac, María Dolores:El conde de Aranda. Los laberintos del poder,Saragossa: Caja de Ahorros de la Inmaculada, 1998
- Olaechea, Rafael; Ferrer, José A.:El Conde de Aranda (mitos y realidad de un político aragonés),Saragossa: Librería General, 1978
- Pedro J. López Correas,La Huella del conde de Aranda en Aragón.Depósito Legal; Z-3142-02.
- M. Gómez del Campillo,El conde de Aranda en su embajada a Francia.Madrid, 1945.
- J. A. Ferrer,El conde de Aranda y el frente aragonés en la Convención (1793 – 1795).Zaragoza, 1965.
- J. A. Ferrer,El conde de Aranda, primer secretario de Estado.Zaragoza, 1969.
- J. A. Ferrer,El conde de Aranda y su defensa de España. Refutación de „El viajero de Fígaro a España”.Zaragoza, 1972.
- R. Herr,España y la revolución del siglo XVIII.Madrid, 1973.
- Cristina González Caizán,Cezary Taracha,Diego Téllez Allarcia, José Luis Gómez Urdañez,Cartas desde Varsovia. Corresponencia privada del Conde de Aranda conRicardo Wall,1760-1762,Lublin 2005.
- El conde Aranda y su tiempo.ISBN84-7820-562-4
- Universidad Juan Pablo II,Cartas desde Varsovia2005