Pierre Beaumarchais

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais,wym. [pjɛʁbomaʁˈʃɛ] (ur.24 stycznia1732wParyżu,zm.18 maja1799tamże) –francuskidramaturgipisarz,zegarmistrz,harfista,śpiewak,kompozytor,dyplomata,finansista,wolnomularz[1],podejrzewany także o bycieszpiegiem.

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 stycznia1732
Paryż

Data i miejsce śmierci

18 maja1799
Paryż

Zawód, zajęcie

pisarz i dramaturg

podpis

Życiorys

edytuj

Był jednym z synów zegarmistrza, jednak mimo pewnych dokonań w tej dziedzinie (skonstruował miniaturowy zegarek w pierścionku), nie chciał wykonywać zawodu ojca. Zaczął pisać sztuki teatralne i zajmować się – według legend – iluzją i złodziejstwem. Po niefortunnej bójce trafił do więzienia, udało mu się uciec spod szafotu. Był członkiem tajnego wywiaduLudwika XVi inspiratorem pomocy dla powstańców w koloniach brytyjskich w Ameryce. Ponadto uczył córki królewskie.

NazwiskoDe Beaumarchaisprzybrał od nazwyfolwarkuswej pierwszej żony.

Z jego inicjatywy w 1777 roku powstała pierwsza w świecie organizacja chroniąca prawa autorskie (fr.Bureau de Legislation Dramatique). Po rewolucji doprowadził do uchwalenia pierwszego na świecie prawa pozwalającego na pobieranie tantiem za wystawianie dzieł scenicznych.

Pochowany został naCmentarzu Père-Lachaise.

Twórczość

edytuj

Najsłynniejszym jego dziełem jest komediowa „trylogia o Figarze”:

  • Le Barbier de Séville(Cyrulik sewilski;1775)
  • La Folle journée ou Le Mariage de Figaro(Wesele Figara,premiera 27 kwietnia 1784, Comédie Française w Paryżu)
  • La Mère coupable(Występna matka;1792)

Cyrulik sewilski(wystawiony w 1775) orazWesele Figara(wystawione w 1784), nazwane były przezNapoleona„rewolucją w czynie”, a przezMarię Antoninę„okropną sztuką”. Obie komedie stały się tematamilibrettwielu słynnych kompozytorów, m.in.MozartaWesele Figara(1786) iRossiniegoCyrulik sewilski(1816).Wesele Figarawywołało niespotykaną dotąd rewolucję w literaturze. Opowiada bowiem o starciu sługi-plebejusza z panem hrabią, co więcej – sługa właśnie okazuje się tu bardziej przebiegły i zaradny. Wywraca więc Beaumarchais cały ustrój społeczny ówczesnej Europy, pośrednio inspirując przy tym lud do wielkiejrewolucji francuskiej.Historia ujęta w dwóch sztukach znalazła kontynuację w późniejszejWystępnej matce(wystawionej w 1792), generalnie uważanej za utwór znacznie słabszy od poprzednich.

TytułCyrulika…w języku francuskim (Le Barbier de Séville) mógł byćparodiąhiszpańskiego tytułu sztukiTirsa de Moliny(El burlador de Sevilla y convidado de piedra,tłum. na język polski jakoZwodziciel z Sewilli i kamienny gość).

Opery na podstawie komedii Beaumarchais’go[2]

edytuj

Cyrulik sewilski

Wesele Figara

Występna matka

Przypisy

edytuj
  1. Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy, Warszawa 1934, s. 8.
  2. Program festiwaluMozartiana2012.

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj