Radio Maryja

polska społeczno-katolicka rozgłośnia radiowa

Radio Maryjapolskarozgłośniaradiowao charakterze społeczno-katolickim, założona 8 grudnia 1991 wToruniuprzezzakonnikówze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) z o.Tadeuszem Rydzykiemna czele. Jest rozgłośnią religijną o największym zasięgu w Polsce. Część emitowanych audycji pokrywa się z równoległą transmisją wTelewizji Trwam.

Radio Maryja
Ilustracja
Dziedziniec przed siedzibą Radia Maryja
Państwo

Polska

Województwo

kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń

Język

polski

Data założenia

8 grudnia 1991[1]

Właściciel

Warszawska Prowincja Redemptorystów

Prezes

o. drTadeusz Rydzyk

Format stacji

Muzyka chrześcijańska(od strony muzycznej)
społeczno-religijny (katolicki) (od strony programowej)

Częstotliwości
w miastach

zob.osobną sekcję w artykule

Strona internetowa
Pomnik Jana Pawła II przed siedzibą Radia Maryja, dłuta gdańskiego rzeźbiarzaGiennadija Jerszowa2014 rok
Siedziba Radia Maryja widziana od strony południowej
Pomnik Chrystusa Króla w Toruniu,dar dla społeczności Radia Maryja odparafian św. Kamila w Chicago z USA

Lokalizacja

edytuj

Siedziba radia znajduje się w północnej części miasta, w dzielnicyChełmińskie Przedmieście,przy ul. Żwirki i Wigury 80.

Sytuacja własnościowa i prawna

edytuj

Radio funkcjonuje jako kościelnaosoba prawnanależąca doKościoła rzymskokatolickiego;posiadaczemkoncesjijestzakonkatolicki – Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), podlegający kanoniczniepapieżowi.Dyrektorem Radia jest o.Tadeusz Rydzyk.W dokumentach przedstawionychKRRiTo. Rydzyk figuruje jakojednoosobowy organ nadzorczy, jednoosobowy organ zarządzający i jednoosobowy organ kontrolnyRadia Maryja.

Radio Maryja nadaje na podstawie ogólnopolskiejkoncesjinr 003/K/2008-R z dnia 9 maja 2008. udzielonej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, która jest ważna do 2018. Koncesja określa program Radia Maryja jako program o charakterze społeczno-religijnym, przedstawiającym zagadnienia wiary chrześcijańskiej oraz problemy życia społecznego z punktu widzenia wiary i społecznej nauki Kościoła katolickiego. W lipcu 2018 koncesja została przedłużona na kolejne 10 lat, czyli do 2028[2].

Historia

edytuj

10 lutego 1990 wsanktuarium Bożego MiłosierdziawŁagiewnikacho.Tadeusz Rydzykwraz zIwano Pietrobellimpodjęli decyzję stworzenia Radia Maryja. W marcu 1991 prowincjał oo. redemptorystów w Polsce zgodził się na start radia. 9 czerwca 1991 stacja otrzymała pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze wToruniuiBydgoszczy[3].Środki na postawienie pierwszego masztu nadawczego Tadesz Rydzyk uzyskał odVassuli Ryden[4].

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu radiowego 9 grudnia 1991, działając jako stacja lokalna. Statut radiu nadałprowincjałoo. redemptorystów. Rozgłośnia otrzymała następnie 117koncesjilokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich odKRRiTczęstotliwości radiowe. 23 czerwca 1994Krajowa Rada Radiofonii i Telewizjizmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecała 80% pokrycia powierzchni kraju.

Radio Maryja w 1993 uzyskało statusnadawcy społecznego– w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie).

27 marca 1993 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie za pośrednictwem satelity Eutelsat II.

28 czerwca 1994 Radio zostało zaproszone przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,Lecha Wałęsę,do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odpowiadał on na pytania słuchaczy[3].

27 października 1994 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu za pośrednictwem satelity Galaxy VII na obszar Ameryki Północnej i Środkowej, a 20 lipca 1995 za pośrednictwem satelity Hot Bird 1. Od 23 sierpnia do 24 września nadawało próbną transmisję na falach krótkich, przeznaczoną dla Polaków na Wschodzie.

W grudniu 1998 roku powstała strona internetowa Radia Maryja podadresem URLwww.radiomaryja.pl[5],która w maju 2000 roku przekształciła się wportal internetowystacji radiomaryja.pl[6].

Od 2 maja 2006 nadzór nad programem i treściami emitowanymi w radiu sprawuje 8-osobowa Rada Programowa, w której skład wchodzi 4 członków powoływanych przezEpiskopat Polskioraz 4 członków powoływanych przez zakon redemptorystów. Jej pierwszym przewodniczącym został ks. prof.Wacław Depo,obecnie metropolita archidiecezji częstochowskiej.

24 czerwca 2006Konferencja Episkopatu Polskizatwierdziła umowę z Warszawską Prowincją Redemptorystów odnośnie do funkcjonowania Radia Maryja, a także statut Radia Maryja i regulamin Rady Programowej.

28 marca 2007 wWarszawieodbył się Marsz Dla Życia, którego głównym organizatorem było Radio Maryja iTelewizja Trwam.

5 stycznia 2008 Radio Maryja wraz zTelewizją Trwami„Naszym Dziennikiem”zostały uhonorowane medalemMilito pro Christoza „chwalebne i zaszczytne pełnienie misji pasterskiej, dając świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i umiłowanieOjczyzny”,odebrane z rąkbiskupa polowegoWojska PolskiegoTadeusza Płoskiegow warszawskiej katedrze polowej Wojska Polskiego[7].

25 listopada 2016Poczta Polskawprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek z okazji 25-lecia radia. Walor wydrukowano technikąrotograwiurową,na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43x31,25 mm. Nakład wyniósł 360.000 sztuk. Autorem projektu była Marzanna Dąbrowska[8].

Elementy programu

edytuj

Głównymi elementami programu rozgłośni są:ewangelizacja,modlitwa,medytacja,muzykareligijnaorazpublicystykaspołeczno-polityczna. Radio emituje programy, takie jak:Rozmowy niedokończone,w których porusza się różnorodne tematy,Aktualności dnia,Audycje dla małżonków i rodziców,Audycje dla młodych,Audycje dla rolników,Porady,Katechezyoparte naKatechizmie Kościoła Katolickiego,nauczaniupapieżyibiskupów,odmawianiubrewiarza,różańca,koronki do Miłosierdzia Bożego,godzinek.Codziennie transmitowana jestmsza świętaorazapel jasnogórskizCzęstochowy.Retransmitowany jest serwis informacyjnyRadia Watykańskiego.Transmitowane są wszystkiepielgrzymkipapieskieoraz cotygodniowa modlitwaAnioł Pański.Radio emituje też m.in. następujące programy:Mogę, chcę pomóc,audycje dla dzieci,Radiowa lektura(cykliczny program, w którym czytane są książki),Muzyka mistrzów(program omuzyce poważnej).

Struktura oferty programowej Radia Maryja w 2007 roku[9]

edytuj
  • 44,1% – Religia,
  • 21,5% – Publicystyka i informacje
  • 14,4% – Muzyka
  • 7,2% – Informacje,
  • 3,4% – Audycje dla dzieci i młodzieży,
  • 2,7% – Inne audycje słowne i słowno-muzyczne,
  • 2,4% – Audycje edukacyjne,
  • 1,5% – Literackie audycje i formy udramatyzowane,
  • 1,5% – Poradnicze,
  • 0,6% – Rozrywka.

Krytyka i kontrowersje

edytuj

Radio Maryja wywołało wiele kontrowersji i jest często krytykowane zarówno w kraju, jak i za granicą. BiskupTadeusz Pieronek,były sekretarz generalnyEpiskopatu Polski,powiedział, że Radio Maryja jestprawdziwym i narastającym problemem,dodając, że stacjaoferuje ograniczone spojrzenie na chrześcijaństwo,które jestwyjątkowo kompromitujące i wstydliwe, chore i niebezpieczne[potrzebny przypis].

Obawy Watykanu

edytuj

Watykanwyraził zaniepokojenie tą stacją[potrzebny przypis],aEpiskopat Polskiostrzegł Radio Maryja przed zaangażowaniem się wtransmisję polityczną.KardynałStanisław DziwiszzKrakowai ówczesny prymas kraju, kardynałJózef Glemp,wezwali biskupów do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko stacji[potrzebny przypis].W 2002 r. Prymas nakazał zakończyć działalność parafialnych biur Radia Maryja w swojej archidiecezji[10].Komentatorzy prasowi sugerowali, że może dojść doschizmy,ale grupa polskich biskupów odrzuciła te spekulacje, które, jak twierdzili,nie miały żadnego związku z rzeczywistością.W 2005 kardynał Józef Glemp powiedział, że Radio Maryja powoduje rozłam w Kościele[11].

W 2006nuncjusz papieskiw Polsce, arcybiskupJózef Kowalczyk,napisał do polskich biskupów z prośbą o pomoc wprzezwyciężeniu trudności spowodowanych niektórymi przekazami i poglądami prezentowanymi przez Radio Maryja.Ostrzegł także przed sankcjami za działalnośćuważaną za niezgodną z prawem lub szkodliwą dla Kościoła.Według oficjalnej watykańskiej strony internetowejRadio Maryja, ogólnopolski system radiowy zorganizowany przez Ojców Redemptorystów, znacznie bardziej zaangażował się w szerzenie ryzykownej polityki niż w głoszenieEwangelii.PapieżBenedykt XVIostrzegł Radio Maryja, aby przestało angażować się w politykę.

Podziały w polskim Kościele

edytuj

Polscy biskupi pozostają jednak podzieleni w stosunku do Radia Maryja, biorąc pod uwagę jego znaczny wpływ wśród głównych odbiorców, którzy są w przeważającej części starszymi osobami. Podczas gdy niektórzy biskupi skrytykowali Radio Maryja za rozpowszechnianie opinii niezgodnych z oficjalnym nauczaniem Kościoła katolickiego, inni popierają tę stację. Krytycy zauważają, że polscy biskupi od dawna są podzieleni przez Radio Maryja.

Lech Wałęsa,laureatNagrody Noblai były prezydent Polski, stwierdził, że Radio Maryjakłamie, jeśli uważa się za stację katolicką.Według artykułu z 2013 w liberalnym katolickim tygodnikuTygodnik Powszechnyprzyczyną chorób Kościoła w Polsce jest Radio Maryja.

Zarzuty dotyczące antysemityzmu

edytuj

WedługLigi Przeciwko Zniesławieniui innym krytykom radio od samego początku promowałonacjonalizmiantysemityzm.Zarzuty antysemityzmu skierowane przeciwko Radiu Maryja zwróciły na stację uwagę całego świata[potrzebny przypis].

W styczniu 2000 Radio Maryja przeprowadziło wywiad między Ryszardem Benderem, historykiem zKatolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,aDariuszem Ratajczakiem,skazanym za negacjęHolokaustu,który twierdził, żeAuschwitzbyło raczej obozem pracy niż obozem zagłady.

W kwietniu 2006 znany polski eseistaStanisław Michalkiewicz– główna postać w Telewizji Trwam, stwierdził, żemężczyźni zJudei... próbują nas zaskoczyć od tyłui nawiązuje doŚwiatowego Kongresu Żydówjakogłówna firma w branży holokaustu[potrzebny przypis].

W lipcu 2007 ponad siedmiuset polskich intelektualistów katolickich, dziennikarzy, księży i aktywistów podpisało publiczny list protestacyjny potępiający antysemickie uwagi Radia Maryja. Rada Etyki Mediów określiłasłabo udokumentowane oskarżeniastacji przeciwko Żydom jakoprymitywny antysemityzmi potępiła Radio Maryja[potrzebny przypis].

Departament Stanu USAw raporcie z 2008 r. określił Radio Maryja „jedną z najbardziej ewidentnie antysemickich rozgłośni w Europie”[12].RaportRady Europystwierdził, że Radio Maryjaod kilku lat otwarcie nawołuje do antysemityzmu.

31 stycznia 2009 w trakcie audycji prowadzonej m.in. przezJerzego Roberta Nowaka,z rozgłośnią połączył sięBogusław Wolniewicz.Jego ponad 8-minutowa wypowiedź zawierała w sobie wiele treści antysemickich – napisali do prokuratury działacze stowarzyszeniaOtwarta Rzeczpospolita[potrzebny przypis].Jako przykład tego rodzaju treści przytoczyli opinie na temat przedwojennego pisarzaBrunona Schulza.Gość toruńskiej rozgłośni protestował przeciwko działaniom władz państwowych, które – jego zdaniem – zbytnio zajmują się promowaniem kultury żydowskiej kosztem polskiej. Zaznaczył przy tym, że według niego problem dotyczy zarówno rządu, jak i głowy państwa. Gdy działacze stowarzyszenia zapowiedzieli działania w sprawie wypowiedzi Wolniewicza, spotkało się to z natychmiastową reakcją toruńskiej rozgłośni. W jej imieniu zaatakował w czwartek organizację prof. Jerzy Robert Nowak, który długo i obszernie wyliczał, kto z członków rady programowej Otwartej Rzeczpospolitej w przeszłości sympatyzował z poglądami forsowanymi przez władze PRL, bądź – według niego – otwarcie je popierał.

W styczniu 2017 w raporcie opublikowanym przezLigę AntydefamacyjnąwUSAoskarżono Radio Maryja o25 lat antysemityzmu.

W 2017 o.Tadeusz Rydzyk,z pomocą szefa fundacji From The Depths Jonny’ego Danielsa – zaprosił grupę izraelskich polityków, w tym wiceprzewodniczącegoKnesetuYehiela Bara i izraelskiego ministra komunikacjiAyoub Kara,na uroczystość upamiętniającą Radio Maryja w Toruniu poświęconą na tematPamięci i nadziei.Wydarzenie odbyło się w kaplicy Pamięci, znajdującej się wkościele Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II,i rzekomo odbyło się na cześć polskichSprawiedliwych wśród Narodów Świata,którzy uratowali Żydów z niemieckich obozów śmierci podczas II wojny światowej.

Wizyta delegacji izraelskiej została silnie zaatakowana przez niektórych komentatorów, zwłaszcza w izraelskich mediach, którzy oskarżyli członków delegacji o przymykanie oczu na długą historię antysemityzmu Radia Maryja i jej dyrektora.

Zaangażowanie w politykę

edytuj

Jarosław Kaczyński,były premier Polski, był stałym gościem Radia Maryja, podobnie jak inni prawicowi i skrajnie prawicowi politycy, tacy jakRoman GiertychiZbigniew Ziobro.Gdy dowiedział się o służbie stacji dla partii konserwatywnych, Watykan zażądał, byporzuciła politykę.Zapytany, czy ks. Rydzyk sam stworzy partię, biskupPieronekodpowiedział, że nie wyobraża sobie księdza zakładającego organizację polityczną[13].W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Bp. Pieronek narysował analogię, mówiąc, żeAdolf Hitlerwykorzystywał także religię do swoich celów politycznych, stosując mottoGott mit uns[14].

Radio Maryja zdecydowanie sprzeciwiło się przystąpieniu Polski doUnii Europejskiejw 2004. Stacja promowała program polityczny partiiPrawo i Sprawiedliwość,który wraz zLechem Kaczyńskimdążył do wprowadzenia kary śmierci w Polsce i całej Europie. Poparcie dlakary śmiercisilnie kontrastuje z głównymi naukami Kościoła rzymskokatolickiego.

W lutym 2006 Prawo i Sprawiedliwość podpisały kluczowe porozumienie z dwiema innymi partiami politycznymi, na które zaproszono tylko ks. Rydzyk i dziennikarze Telewizji Trwam – którzy czynnie wspierali Prawo i Sprawiedliwość podczas wyborów – zostali wpuszczeni do pokoju podczas podpisywania. Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk oświadczyła, że nie ma uprawnień do działania w związku z tymi skargami, ponieważ została powołana przez Prezydenta RPLecha Kaczyńskiego,członka Prawa i Sprawiedliwości. Krytycy twierdzili, że rząd obawiał się wyobcowania oddanej publiczności Radia Maryja, która stanowi znaczną część bazy politycznej Prawa i Sprawiedliwości.

Rada Etyki Mediównegatywnie zaopiniowała zasadność nałożenia 22 marca 2006 roku 500 000 zł kary naTelewizję Polsatza programKuby Wojewódzkiegowyemitowany 26 lutego 2006, w którym zaproszonaKazimiera Szczuka,krytyk literacki i osobowość telewizyjna, szydziła (zdaniem wielu widzów skarżących się doKrajowej Rady Radiofonii i Telewizji) z niepełnosprawnej redaktorki Radia Maryja,Magdaleny Buczek,która często odmawia modlitwy, jednocześnie jak Szczuka twierdziła nie wiedząc, że porusza się na wózku inwalidzkim. Pomimo publicznych przeprosin Szczuki,Krajowa Rada Radiofonii i Telewizjiuznała ją za winnąobrażania osoby niepełnosprawnej i kpienia z jej religii.Jedyny odrębny członek Rady,Wojciech Dziomdziora,spekulował, że związki Radia Maryja z Prawem i Sprawiedliwością byłyprawdziwym powodemkary Szczuki, zauważając, że Szczuka została zmuszona do zapłacenia sztywnej grzywny, podczas gdy Radio Maryja mogło bezkarnie dyskredytować inne religie.

We wrześniu 2012 Radio Maryja iTelewizja Trwamzorganizowały demonstrację pod hasłemPrzebudźcie się, Polsko!z udziałem Prawa i Sprawiedliwości w celu protestu wobec rzekomej próby centralnego uciszenia przez rząd obu stacji poprzez niewłączenie ich do multipleksu telewizji cyfrowej w tym kraju. Demonstracja doprowadziła do ponownej krytyki upolitycznionego przesłania stacji przez wysokiej rangi duchownych katolickich. Biskup Piotr Jarecki, wiceprzewodniczącyKomisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej,powiedział w wywiadzie, że działania stacji byłyniezgodne z doktryną Kościołai powiedział, żeprzystępują do niebezpiecznej ścieżki zamieszania.

Uwagi na temat Lecha i Marii Kaczyńskich

edytuj

W 2007 pierwsza damaMaria Kaczyńskaspotkała się z pięćdziesięcioma dziennikarkami naDzień Kobiet;kobiety podpisały oświadczenie, aby zaprotestować przeciwko zaostrzeniu polskich przepisów dotyczącychaborcji.O. Rydzyk wywołał kontrowersje, gdy opisał spotkanie jakoszambo.Później gazetaWprostopublikowała nagranie z jednego z wykładów o. Rydzyka, w którym nazwał Kaczyńskączarownicą, która powinna wykonaćeutanazjęna sobie.Twierdził także, że prezydentLech Kaczyńskioszukałgo; nazwałoszustem, który skłonił się pod naciskiem lobby żydowskiego.O. Rydzyk zasugerował, że taśmy zostały przerobione i nazwał tę historięfikcyjną.

Arcybiskup Józef Michalik powiedział, że nie zostaną podjęte żadne działania dyscyplinarne przeciwko dyrektorowi Radia Maryja:Nie można osądzać osoby na podstawie jednego stwierdzenia lub na podstawie pewnego braku taktu.

W 2012 Radio Maryja, od dawna krytykujące rzekomą masonerię, wyemitowało wywiad, w którym twierdził, żekatastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku– wśródwielu innych czynów– była wynikiemmasońskiegospiskuprzeciwko partii Prawo i Sprawiedliwość.

Zniesławianie ekologów

edytuj

Radio Maryja jest znane też z licznych kontrowersyjnych wypowiedzi skierowanych przeciwko ekologom[15].

Nieprawidłowości w gospodarce finansowej

edytuj

Prokuratura Rejonowa w Toruniu i Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe prowadziły w 1995 r. sprawę dotyczącą zaginięcia z prywatnego mieszkania 200 tysięcymarek niemieckich,należących do toruńskiego Radia Maryja i przeznaczonych na zakup za granicą sprzętu radiowego. Śledztwo w sprawie kradzieży zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Przy okazji tego śledztwa okazało się, że mieszkający w Bydgoszczy Piotr R. prawdopodobnie użyczał Radiu Maryja swojego konta walutowego i wywoził za granicę dewizy w gotówce bez zezwoleń bankowych. Prokuratorzy bydgoscy nie znaleźli w dokumentach celnych śladu zagranicznych zakupów lub darowizn dla Radia Maryja. Na tej podstawie uznali, że zachodzi podejrzenie nieprawidłowości finansowych w radiostacji, a ponieważ mieści się ona w Toruniu - tam przekazali sprawę.[16]

Zwolennicy i ich reakcja na krytykę

edytuj

Entuzjaści stacji twierdzą, że Radio Maryja jest celem mediów, które przeprowadziłykampanię oszczerstwi że wypowiedzi transmitowane przez stację są bardzo rzadkie i pochodzą od słuchaczy, a nie od pracowników. Były gabinetJarosława Kaczyńskiegootwarcie poparł Radio Maryja. W grudniu 2006 Kaczyński dołączył do obchodów 15-lecia Radia Maryja i chwalił stację jako źródłopocieszenia i nadziei.

Po międzynarodowej krytyce w 2006 polska konferencja biskupów chwali Radio Maryja. Wsparcie dla Radia Maryja jest często wyrażane wNaszym Dzienniku,który jest związany ze stacją.

Zasięg

edytuj

Polska

edytuj

Radio Maryja nadaje z 126nadajnikówUKFna terenie całego kraju. Jest ich zdecydowanie więcej niż innych stacji ogólnopolskich, ponieważ nadają one z mniejszą mocą niż stacje komercyjne czy publiczne. Poza tym stacja obecna dostępna jest w trzech multipleksachDAB+[17].

Zagranica

edytuj

Sygnał stacji przekazywany jest przez satelity doEuropyiAmeryki Północnej,poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach wStanach ZjednoczonychiKanadzie(do 2020 roku) oraz przezInternet.Do 2003 emitowano ją również z nadajników krótkofalowych wynajmowanych wRosji[potrzebny przypis].

Statystyki słuchalności

edytuj

W latach 2001–2009 średni udział w czasie słuchania stacjiRadio Maryjawyniósł 2,52% czasu antenowego dając jej stabilną, piątą pozycję wśród ogólnopolskich rozgłośni radiowych[18].Według danych za okres od września do listopada 2012 udział w czasie słuchania rozgłośni wyniósł 2,90%[19].

We wrześniu 2011Radio Maryjazajęło trzecią pozycję wśród najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Na informacje pochodzące z toruńskiej rozgłośni media powoływały się łącznie 92 razy, dla porównania w tym samym okresie naRadio Zetpowołano się 97, natomiast na lidera rankingu –RMF FM– 417 razy[20].

Według badania Radio Track (wykonane przezMillward BrownSMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności radia Maryja wynosi 2,5 proc., co daje tej stacji 5. pozycję w Polsce[21].

Przedział wiekowy słuchaczy w 2011 roku[22]

edytuj
  • ok. 41% – osoby w wieku 60–75 lat,
  • 40% – osoby w wieku 40–59 lat,
  • 14% – osoby w wieku 25–39 lat,
  • 5,6% – osoby w wieku 15–24 lat.

Przedział słuchaczy pod względem poziomu wykształcenia w 2011 roku[23]

edytuj
  • 46% – wykształcenie średnie,
  • 25% – wykształcenie wyższe (13,5% w 2006; 9% w 2001 roku),
  • ok. 16% – wykształcenie zawodowe,
  • 12% – wykształcenie podstawowe.

Społeczność

edytuj

Rodzina Radia Maryja

edytuj

Wspólnota słuchaczy i osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w Radiu Maryja tworzy tzw. Rodzinę Radia Maryja. Organizacyjnie tworzy ona struktury działające przy parafiach za zgodąproboszczów:

Od 1993 corocznie w drugą niedzielę lipca odbywają siępielgrzymkiRodziny Radia Maryja (słuchaczy Radia Maryja) naJasną Górę.Na XIII Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja 9–10 lipca 2005 na Jasną Górę przybyło ok. 500 tysięcy wiernych identyfikujących się z Rodziną Radia Maryja. Podobnepielgrzymkiorganizowane są dla kół młodzieżowych i Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Rodzina Radia Maryja spotyka się ponadto na cotygodniowych spotkaniach regionalnych oraz na dniach skupienia.

Fundacja Nasza Przyszłośćwydaje miesięcznikRodzina Radia Maryja.

Ponadto co roku od końca lat 90. XX w. w siedzibie rozgłośni wToruniuodbywa się coroczny zjazd słuchaczy i miłośników rozgłośni –Zlot Słuchaczy Radia Maryja.

W 1997 powstała organizacja Zespół Wspierania Radia Maryja mająca na celu wspieranie Radia Maryja i jego programów. Co roku 7 grudnia podczas obchodów rocznicy powstania Radia Maryja Zespół Wspierania Radia Maryja przedstawia komunikat podsumowujący działalność rozgłośni.

14 marca 2012Konferencja Episkopatu Polskizatwierdziła statut Rodziny Radia Maryja[24].

Po objęciu władzy przez partięPrawo i Sprawiedliwośći jej koalicjantów jesienią 2015, w działalność Radia włączają się przedstawicieleRady Ministrów.Uczestniczą w publicznych wydarzeniach organizowanych przez Radio. Np. 1 grudnia 2018 podczas uroczystej mszy z okazji 27. rocznicy powstania Radia wystąpił z przemówieniem premierMateusz Morawiecki,który modlił się w słowach: „Matko Boska Nieustającej Pomocy, to jest moja wielka prośba, wielkie zawołanie: Miej w opiece naród cały. Również tych, którzy nie kochają Polski aż tak mocno jeszcze, póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała rodzina Radia Maryja”[25].Czynny udział w tym nabożeństwie wzięli także udział m.in.Mariusz Błaszczak,Antoni Macierewicz,Joachim Brudziński,Beata KempaiJan Szyszko[26].

W 2019 roku odbyły się 28. urodziny Radia Maryja. Odbyły się wArena Toruń.Przyjechało wiele wiernych z całego kraju, a także politycy m.in.Zbigniew ZiobroiMariusz Błaszczak.Wokół tego wydarzenia narosło wiele kontrowersji ze względu na sposób uciszania wiernych przez o.Tadeusza Rydzyka[27].

Krajowy Sekretariat SOS dla Radia Maryja

edytuj

Organizacja założona w 1999 przez prof.Ryszarda Bendera,której udało zebrać się 7 milionów podpisów zwolenników przyznania koncesji dla Radia Maryja[28].Organizacja działa nadal i zabiera głos w sprawach dotyczących głównie Radia Maryja, inicjatyw przy nim powstałych i o.Tadeusza Rydzyka.W skład komitetu oprócz Ryszarda Bendera wchodzą jeszcze dwie osoby:Anna SobeckaiJan Szafraniec[29].

Osoby związane z rozgłośnią

edytuj
Z tym tematem związana jest kategoria:Ludzie związani z Radiem Maryja.

Prowadzący audycje

edytuj

Większość audycji prowadzą ojcowie z zakonu warszawskiej prowincjiredemptorystów,część zaś osoby świeckie (w tym studenciWyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej). Najbardziej znani prowadzący to:

Niekiedy audycje prowadzi sam o.Tadeusz Rydzyk,są to najczęściej porannekatechezyalbo programy wieczorne. Dawniej z Radiem Maryja współpracowali: o.Jan Mikruti o.Tomasz Jurkiewicz.

Stali publicyści i komentatorzy

edytuj

Dawniej do najbardziej znanych felietonistów należeli:

Niektórzy felietoniści występują w cyklicznej audycji pt.Myśląc Ojczyzna.Częstymi komentatorami bieżących wydarzeń są także dziennikarzeNaszego Dziennika.

Fundusze

edytuj

Głównym źródłem finansowania są dobrowolne składki radiosłuchaczy. Wsparcia radiu i innym przedsięwzięciom dyrektora radia udzielał równieżJan Kobylański,biznesmen polskiego pochodzenia oraz prezes największej organizacji polonijnej (USOPAŁ) w Ameryce Południowej[31].

Stacja współorganizowała duże, ogólnopolskie zbiórki finansowe na cele, których nie zrealizowała (wykupStoczni Gdańskiej,wykup spółki Tormięs). Reagując na liczne zarzuty w mediach zaoferowała w okresie późniejszym, poprzez komunikaty na swojej antenie, zwrot przelewów oraz innychdarowiznosobom, które takich zwrotów mogły się słusznie domagać. Między innymi dlatego 12 maja 2006Prokuratura Krajowa,podobnie jakprokuratura okręgowa,nie znalazła podstaw by wszcząćśledztwow tej sprawie[32].

Inne przedsięwzięcia medialne

edytuj

Pokrewnymi przedsięwzięciami zainicjowanymi przez o. Tadeusza Rydzyka są:Telewizja Trwam,Nasz Dziennik,wydawnictwoFundacji Nasza PrzyszłośćorazWyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Należąca do o.Tadeusza Rydzykai dwóch innychredemptorystówFundacja Lux Veritatisjest instytucją świecką i nie ma bezpośrednich powiązań z władzami kościelnymi, podobnie jak spółka wydająca gazetęNasz Dziennikformalnie należąca do jej redaktor naczelnej – Ewy Nowiny-Konopka.

Nagrody

edytuj

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. XXIII rocznica powstania Radia Maryja.radiomaryja.pl. [dostęp 2014-11-29].
  2. Radio Maryja z koncesją na kolejne 10 lat i nową umową z Emitelem. Treści także w telewizji hybrydowej na MUX-8[online], wirtualnemedia.pl[dostęp 2020-06-06](pol.).
  3. abInformator Radia Maryja (1997).
  4. Niezwykły dar Vassuli Ryden a historia powstania Radia Maryja w Polsce - Misja Vassuli Ryden[online], vassula.pl[dostęp 2022-04-19].
  5. RadioMaryja.pl[online], radiomaryja.pl[dostęp 1998-12-06][zarchiwizowane zadresu1998-12-06].
  6. RadioMaryja.pl[online], radiomaryja.pl[dostęp 2000-05-11][zarchiwizowane zadresu2000-05-11].
  7. Radio Maryja zasłużone dla Chrystusa i Ojczyzny[online], naszdziennik.pl, 7 stycznia 2008.
  8. Radio Maryja,Poczta Polska wydała specjalny znaczek w związku z XXV rocznicą powstania Radia Maryja.
  9. KRRiT: Informacja o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2007 roku[online], krrit.gov.pl, marzec 2008.
  10. Glemp kontra Rydzyk[online], Wprost, 30 sierpnia 2002[dostęp 2023-07-07](pol.).
  11. Radio Maryja rozbija Kościół[online], Media2.pl[dostęp 2023-07-07](pol.).
  12. Strona błędu[online], wirtualnemedia.pl[dostęp 2024-04-25].
  13. https://wiadomosci.wp.pl/duchowny-to-nie-polityk-6039117788365953a?amp=1
  14. Miliardy w szarej strefie - rp.pl[online], rp.pl[dostęp 2024-04-25](pol.).
  15. Grzegorz Giedrys:O. Rydzyk na wojnie z ekologami. Epitety, wyzwiska: Antychryści, ekoterroryści.wyborcza.pl, 2020-02-07. [dostęp 2020-02-07].(pol.).
  16. Pieniądze Radia Maryja. Gorący kartofel,„Dziennik Polski”, 69 (16735), 21 marca 1996, s. 4.
  17. RadioPolska • Program | Radio Maryja[online], radiopolska.pl[dostęp 2018-12-18].
  18. Ranking roczny 2001–2009; Udział w czasie słuchania.radiotrack.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2014-10-18)]..Radio Track, MillwardBrown SMG/KRC, dostęp: 23 grudnia 2011.
  19. Największe stacje radiowe straciły słuchaczy, zyskało Radio Maryja.wirtualnemedia.pl, 11 grudnia 2012.
  20. Instytut Monitorowania Mediów: Najbardziej opiniotwórcze polskie media we wrześniu 2011 roku[online], instytut.com.pl, październik 2011[dostęp 2011-12-23][zarchiwizowane zadresu2012-01-05].
  21. Kuba Wajdzik:Radio Zet w górę, RMF FM w dół.10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].(pol.).
  22. Radio o. Rydzyka i jego inteligenccy słuchacze[online], rp.pl, 2 grudnia 2011.
  23. Radio Maryja rozgłośnią polskich inteligentów? 25% słuchaczy toruńskiej rozgłośni ma wykształcenie wyższe[online], wpolityce.pl, 3 grudnia 2011.
  24. 357. zebranie KEP.[dostęp 2012-03-15].
  25. Kto najmocniej kocha Polskę? Według Morawieckiego sprawa jest jasna. „Rodzina Radia Maryja”.gazeta.pl,2 grudnia 2018. [dostęp 2018-12-04].
  26. Przedstawiciele rządu na urodzinach Radia Maryja. Wspólne wykonanie „Abba Ojcze” zwróciło uwagę internautów.onet.pl,3 grudnia 2018. [dostęp 2018-12-04].
  27. Ojciec Rydzyk na 28 urodzinach stacji Radio Maryja. Ostro odezwał się do wiernych[online], pinbook.pl[dostęp 2019-12-10](pol.).
  28. Nie zgadzamy się na dyskryminację[online], radiomaryja.pl, 21 grudnia 2007[dostęp 2007-12-23][zarchiwizowane zadresu2007-12-26].
  29. „S.O.S. dla Radia Maryja” apeluje o ratowanie stacji[online], rp.pl, 13 grudnia 2007 [zarchiwizowane zadresu2013-05-04].
  30. Redemptoryści pracujący w Toruniu[online], www.jozeftorun.pl[dostęp 2024-06-23].
  31. Słowa o. Tadeusza Rydzyka podczas Mszy św. z dnia 8 grudnia 2007 w Bydgoszczy podczas obchodów XVI rocznicy powstania Radia Maryja.
  32. Nie będzie śledztwa ws. stoczni i Radia Maryja[online], Wprost, 12 maja 2006[dostęp 2023-08-06](pol.).
  33. Premier Beata Szydło nagrodzona. Razem z prof. Bogdanem Chazanem i Radiem Maryja.wp.pl, 2017-03-19. [dostęp 2017-12-07].

Linki zewnętrzne

edytuj