Sterowiec

aerostat z własnym napędem

Sterowiecaerostat(statek powietrznylżejszy od powietrza), odbalonuróżniący się posiadaniem steru i napędu, dzięki którym może się samodzielnie poruszać, niezależnie od otaczającego go powietrza[1].

PolskiLechnadWarszawą– 1926
W 1927 w czasie cumowania 201-metrowegoUSS Los Angelesnagle zmienił się kierunek wiatru i nie zdążono obrócić sterowca wokół wieży zgodnie z nowym kierunkiem wiatru. Sterowiec wyszedł z tej akrobacji tylko z drobnymi uszkodzeniami.
Pozostałościhali sterowcówprzyAl. SolidarnościwPoznaniu

Historia

edytuj

W 1851 rokuHenri Jules Giffardzgłosił patent na zastosowanie maszyny parowej do napędu statków powietrznych. Opracował pierwowzór sterowca –balonwyposażony wśmigłonapędzanemaszyną parowąomocy2,2kW.24 września 1852 wzniósł się zhipodromuwParyżuna wysokość 1800 m i pokonał 27-kilometrową trasę doÉlancourtkołoTrappesz prędkością około 9 km/h.

9 sierpnia 1884 r. wChalais-Meudonkpt.Charles Renard(1847–1905) ikpt.Arthur Krebs(1850–1935) pokonali 7,6-kilometrową trasę sterowcemLa Francez prędkością niemal 20km/h(5,5 m/s). Sterowiec o wydłużonym kształcie miał podwieszonągondolę,na końcu której był zamocowanysilnik elektrycznyo mocy 6,6 kW ze śmigłem.Statkiemkierowano za pomocąsteru.

Na początku XX wieku NiemiecFerdinand von Zeppelin(1838–1917) skonstruował nowy rodzaj sterowca –Luftschiff-Zeppelin 1.Zamiast powłoki wypełnionej gazem, która zmieniała swój kształt, zastosował szkielet obciągniętyimpregnowanątkaniną. Dzięki temu sterowiec stanowił solidną konstrukcję.

Pierwszy zeppelin miałdługość126,8 m iśrednicę11,6 m. Jego napęd stanowiły dwasilniki spalinoweDaimlero mocy 5 kW. 2 lipca 1900 r., o godzinie 20:00, wzniósł się wraz z 5 osobami i 350 kgbalastu,po czym wykonał 18-minutowylotzFriedrichshafennadJeziorem Bodeńskim.Już podczas drugiej próby uzyskał prędkość około 27 km/h.

Sterowiec w środku zawiera komory wypełnionegazemlżejszym od powietrza –helemlubwodorem.

Podział sterowców

edytuj
USS Macon (ZRS-5)nadNowym Jorkiem– 1933

Współczesne wykorzystanie

edytuj

Coraz większą popularnością na świecie, jako efektowny i efektywnynośnik reklamy,cieszą się sterowce reklamowe. O ile na wykorzystywanie dużych załogowych sterowców reklamowych mogą pozwolić sobie tylko największe światowekoncerny,o tylezdalnie sterowanesterowce reklamowe o długości 10–11 m mogą być wykorzystywane przez większość firm. Ponieważ sterowiec taki może latać znacznie niżej niż jego załogowy odpowiednik, z ziemi jest równie dobrze widoczny.

Polskie sterowce

edytuj

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj

Bibliografia

edytuj
  • Szymon Pilecki:Lotnictwo i kosmonautyka. Zarys encyklopedyczny.Warszawa: WKŁ, 1984.