Sturm und Drang
Sturm und Drang(takżeOkres burzy i naporu) – nazwa okresu wliteraturze niemieckiejprzypadającego umownie na lata 1767–1785[1].
Nazwa wywodzi się od tytułu dramatu niemieckiego pisarzaFriedricha Maximiliana Klingeraotej samej nazwie.Dramat Klingera ukazał się w Polsce w roku 1901 pod tytułemBurza i szał,jednak w odniesieniu do epoki przyjęło się tłumaczenie tego wyrażenia jakoburza i napór.
Okres ten to protest literacki przeciwko rozbiciu państwa niemieckiego na małe państewka feudalne, przeciw uciskowi mieszczan i chłopów, przeciw upadkowi gospodarczemu i kulturalnemu. Artyści przedkładali intuicję i uczucie nadrozum,w swych utworach nawiązywali do źródeł narodowych i ludowych. Przywódcą duchowym ruchu byłJohann Gottfried Herder[2],niemiecki filozof, pastor i pisarz. W okresie tym działali najwięksi poeci niemieccy:Johann Wolfgang von GoetheorazFriedrich Schiller.Obaj pisarze w swojej ojczyźnie uznawani są za klasyków, natomiast w odniesieniu do reszty literatury europejskiej ich twórczość z okresu „burzy i naporu” uznawana jest za preromantyczną[2].Czołowymi utworami tego okresu sąCierpienia młodego WerteraGoethego orazZbójcySchillera[3].
Charakterystyczne cechy okresu Sturm und Drang to:
- postawa buntu,
- ukazywanie dramatu jednostki wybitnej,
- krytyka stosunków społecznych,
- zainteresowanie folklorem,
- kultSzekspira.
„Sturm und Drang” w muzyce
edytujW muzyce określenie „Sturm und Drang” odnoszone jest do utworów kompozytorów niemieckich z lat 70. i 80. XVIII wieku. Za reprezentantów tego kierunku uważani są przede wszystkimCarl Philipp Emanuel Bachi jego starszy bratWilhelm Friedemann Bach.Do muzyki „burzy i naporu” zalicza się symfonie komponowane wszkole mannheimskieji symfonieJosepha Haydnaz lat 1770–1780 (nr 44, 45, 49). Muzyka taka miała „wzburzać uczucia słuchaczy, a wyróżnia się obecnością nieoczekiwanychpauz,gwałtownychmodulacjioraz nagłych zmiandynamicznych”[4].
Przypisy
edytuj- ↑Jacek Baluch, Piotr Gierowski:Czesko-polski słownik terminów literackich.Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016, s. 364.ISBN978-83-233-4066-9.
- ↑abA. Nawarecki, D. Siwicka Przeszłość to dziś.
- ↑Nowa encyklopedia powszechna PWN, Warszawa 1996.
- ↑Danuta Gwizdalanka:Historia muzyki, Kraków 2006, s. 112.