Beludżowielud indoeuropejskipochodzeniairańskiego.ZamieszkująPakistan,Iran,południowyAfganistan,Oman,TurkmenistaniTadżykistan.Są narodem bez własnej państwowości, zamieszkująhistoryczny regionzwanyBeludżystanem.Posługują sięjęzykiem beludżi,wyznająislam sunnicki.

Beludżowie
Populacja

ok. 15 mln

Miejsce zamieszkania

Pakistan
Iran
Afganistan
Turkmenistan[1]

Język

beludżi

Religia

sunnizm

Pokrewne

ludy irańskie

Główne grupy etniczne w Pakistanie i w okolicznych terenach w 1980 roku; obszar zamieszkany przez Beludżów zaznaczony na różowo.

Historia

edytuj

W VII w. zostali wyparci przezArabówz pierwotnych siedzib położonych nadMorzem Kaspijskim.W 971–972 roku pokonał ichAdud al-Dawlaz arabskiej dynastiiBujidów.W XVI w. Beludżowie utworzyli kilka feudalnych księstw. W XVII wieku plemienny przywódca Mir Hasan dał się poznać jako pierwszy „chan Beludżów”. Jego następcą od 1666 roku był Ahmad I, który założyłChanat Kalat,który wszedł w 1839 roku w skład Indii Brytyjskich, a później od 1948 roku w skład Pakistanu utrzymując do 1955 roku autonomię. Pozostałe terytoria zajmowane przez Beludżów weszły w skład Iranu. W 1958 wybuchło krótkotrwałe powstanie mające na celu odzyskanie przez Chanat Kalat odebranej autonomii.

Kultura

edytuj

Beludżowie zajmują się głównie półosiadłym lub osiadłympasterstwem(wielbłądy, owce, kozy), częściowo także uprawą zbóż. Lud ten ma bogate tradycjerzemieślnicze,przede wszystkimhaftui wyrobudywanów.Dywany te słyną w całym świecie.

Systemplemiennyoparty na więzi terytorialnej jest skomplikowany. Dziedziczni wodzowie kierują plemionami, złożonymi z podplemion irodów.Na przestrzeni wieków styl życia Beludżów zmienił się w niewielkim stopniu. Tradycje i obyczaje dzielą ze spokrewnionym ludemPasztunówzamieszkujących Afganistan.

Przypisy

edytuj