Bill Clinton

42. prezydent USA (1993–2001)

Bill Clinton,właśc.William Jefferson Clinton(ur. jakoWilliam Jefferson Blythe III19 sierpnia1946wHope) – amerykański polityk, 42.prezydent Stanów Zjednoczonychw latach 1993–2001, gubernator stanu Arkansas w latach 1976–1978 i w latach 1978–1980, prokurator generalny stanuArkansasw latach 1976–1978.

Bill Clinton
Ilustracja
Bill Clinton (1993)
Pełne imię i nazwisko

William Jefferson Clinton

Data i miejsce urodzenia

19 sierpnia 1946
Hope

42.prezydent Stanów Zjednoczonych
Okres

od 20 stycznia 1993
do 20 stycznia 2001

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Pierwsza dama

Hillary Clinton

Wiceprezydent

Al Gore

Poprzednik

George H.W. Bush

Następca

George W. Bush

Gubernator Arkansas
Okres

od 9 stycznia 1979
do 19 stycznia 1981

Poprzednik

Joe Purcell

Następca

Frank D. White

Okres

od 11 stycznia 1983
do 12 grudnia 1992

Poprzednik

Frank D. White

Następca

Jim Guy Tucker

Prokurator generalny Arkansas
Okres

od 1977
do 1979

Poprzednik

Jim Guy Tucker

Następca

Steve Clark

Faksymile
Odznaczenia
Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę PublicznąOrder Lwa Białego I klasy (Czechy)Order Tomáša Garrigue Masaryka I KlasyOrder Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia)Honorowy Wielki Komandor Orderu Logohu (Papua-Nowa Gwinea)Krzyż Wielki Orderu Dobrej Nadziei (RPA)Philadelphia Liberty Medal

Wczesne życie

edytuj
Bill Clinton w dzieciństwie
Od prawej:gubernatorelektArkansasBill Clinton iprezydent Stanów ZjednoczonychJimmy Carter

Urodził się jakoWilliam Jefferson Blythe III19 sierpnia 1946 roku wHopew stanieArkansas[1].Jego ojciec byłkomiwojażerem,który trzy miesiące przed narodzinami syna zginął w wypadku samochodowym wMissouri[1].Matka Billa Clintona nazywała się Virginia i była pielęgniarką[1].W 1950 roku wyszła za mąż za sprzedawcę samochodów Rogera Clintona[1].Potem rodzina przeniosła się doHot Springs,również w Arkansas[1].Tam William Blythe ukończył szkołę podstawową i średnią[1].Jego ojczym byłalkoholikiemi stosowałprzemoc domową[1].W 1962 roku Virginia i Roger rozwiedli się, ale kilka miesięcy później ponownie wzięli ślub[1].Wtedy William Blythe przyjął nazwisko ojca i od tego czasu nazywa sięWilliam Jefferson Clinton[1].

W 1963 Clinton został wybrany na delegata stanuArkansasna ogólnoamerykańskim spotkaniu wWaszyngtonie[1].Wizyta wKongresie Stanów Zjednoczonychi spotkanie z senatoremJ. Williamem Fulbrightemoraz prezydentemJohnem Fitzgeraldem Kennedymmiały być początkiem zafascynowania Billa Clintona polityką[1].

Wykształcenie

edytuj

W 1964 roku ukończył szkołę średnią i podjął studia na wydziale spraw międzynarodowych naUniwersytecie Georgetown[1].Jako student pracował w biurze senatoraJ. Williama Fulbrighta[1].Ukończył studia z wyróżnieniem w 1968 roku. Za dobre wyniki w nauce i pracy społecznej otrzymał stypendiumRhodes Scholarna dwuletnie studia naUniwersytecie OksfordzkimwAnglii,które podjął[1].Jego opiekunem naukowym na Oksfordzie został profesorZbigniew Pełczyński[1].

Wiosną 1969 otrzymał wezwanie do amerykańskiego urzędu wojskowego[1].Aby uniknąć wcielenia do armii i udziału wwojnie wietnamskiej,zapisał się na kurs szkolenia oficerów rezerwy[1].Gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły rekrutację poprzez loterię, Clinton wylosował wysoki numer oznaczający niską szansę na obowiązkową służbę wojskową[1].Wtedy zrezygnował z kursu oficerów rezerwy[1].

W 1971 otrzymał stypendium na wydziale prawaUniwersytetu YalewNew Havenw stanieConnecticut[1].

W 1976 roku zamieszkał z żonąHillary ClintonwLittle Rockw stanieArkansasi wykładał prawo naUniwersytecie Arkansas[1].

Wczesna kariera polityczna

edytuj

W 1972 wTeksasieze swoją ówczesną partnerkąHillary Rodhamorganizował prezydencką kampanię wyborczą kandydataPartii DemokratycznejGeorge'a McGoverna[1].

W latach 1974–1976 bez powodzenia kandydował na członkaIzby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[1].

W 1976 roku wygrał wybory na prokuratora generalnego stanuArkansas[2].Urząd pełnił od 1977 roku do 1979 roku[3].

W 1978 roku został wybrany na gubernatora Arkansas[1].W 1980 roku stracił stanowisko przegrywając wybory, ale odzyskał je po kolejnych wyborach w 1982 roku[1].Z powodzeniem ubiegał się o reelekcje w latach 1984, 1986 i 1990[1].Jako gubernator aktywnie uczestniczył w konferencjach ogólnokrajowych[1].Urząd pełnił od 9 stycznia 1979[4]do 13 stycznia 1981[5]i od 11 stycznia 1983[6]do 12 grudnia 1992, kiedy zastąpił go na tym stanowisku zastępca gubernatoraJim Guy Tuckerw związku z wyborem Clintona naprezydenta Stanów Zjednoczonych[7].

Kampania przed wyborami prezydenckimi w 1992 roku

edytuj
Bill Clinton jako prezydent-elekt i ustępujący prezydent George H.W. Bush (18 listopada 1992 r.)

3 października 1991 roku ogłosił, że zamierza ubiegać się o urządprezydenta Stanów Zjednoczonych[1].W tym okresie urząd ten pełniłGeorge H.W. Bush,który cieszył się popularnością i zamierzał ubiegać się o reelekcję[1].Według badań przeprowadzonych przezThe New York TimesorazCBSi opublikowanych 1 kwietnia 1992 roku,George H.W. Bushmiał poparcie 44% wyborców, Bill Clinton 31%, a niezależny kandydatRoss Perot16%[1].

W pierwszych stanowychprawyborach Partii DemokratycznejwNew Hampshirenajwięcej głosów, 33%, zdobył senatorPaul Tsongas[1].Clinton był drugi, otrzymując 25% głosów[1].Wygrał jednak prawybory w stanachGeorgia,Luizjana,Missisipi,Tennessee,Teksas,Oklahoma,Missouri,Floryda,Hawaje,Illinois,Michigan,Nowy Jork,Kansas,Minnesota,Pensylwania,Kalifornia,Ohio,New Jerseyi kilku innych, co zadecydowało o jego zwycięstwie w prawyborach ogólnokrajowych[1].9 lipca Clinton ogłosił publicznie, że wybrałAla Gore'ana swojego kandydata na wiceprezydenta[1].

13 lipca 1992 roku rozpoczęła się konwencjaPartii Demokratycznejw Nowym Jorku[1].Kontrkandydat Clintona,Jerry Brown,odmówił poparcia zwycięzcy prawyborów, przestrzegając przed złym wpływem biznesu i pieniądza na amerykańskie życie polityczne[1].Inny kontrkandydat,Paul Tsongas,poparł Clintona[1].15 lipca na konwencji zwycięzca prawyborów otrzymał poparcie 3372 delegatów, Jerry Brown 596 delegatów, a Paul Tsongas 209 delegatów[1].Al Goreotrzymał nominację jako kandydat na wiceprezydenta[1].16 lipca Clinton wygłosił przemówienie, w którym zadeklarował akceptację decyzji konwencji i wezwał do zawarcia nowego porozumienia między rządem, a społeczeństwem[1].WkrótceNew Covenant,czyli nazwa owego porozumienia, stała się jednym z głównych sloganów wyborczych kampanii Billa Clintona[1].

W swojej kampanii Clinton kładł duży nacisk na pozyskanie głosów klasy średniej[1].W tym celu często nawiązywał do swojego trudnego dzieciństwa, ubóstwa i braku wyższego wykształcenia matki oraz dziadka, a także podkreślał znaczenie roli rodziny w społeczeństwie[1].Obiecał odbudować gospodarkę i zadbać o podniesienie standardu życiowego Amerykanów[1].Innym sloganem popularyzowanym przez kampanię Clintona byłoGospodarka, głupcze,którym deklarował, że nie zapomni o sprawach gospodarczych[1].Swojemu głównemu kontrkandydatowi,George'owi H.W. Bushowizarzucał niewystarczające zaangażowanie wkonflikt w Bośni[1].Zalecał blokadę wobec Serbii, a w razie konieczności, zbombardowanie wojsk serbskich w Bośni[1].W lipcu 1992 ośrodki badania opinii publicznej po raz pierwszy odnotowały wyższe poparcie dla Clintona niż dla urzędującego prezydentaGeorge'a H.W. Busha[1].

KampaniaGeorge'a H.W. Bushazarzucała Billowi Clintonowi, że zmierza do największego w historii USA zwiększenia podatków[1].Przypominała też, że jakogubernator ArkansasClinton podnosił podatki i opłaty 128 razy[1].Zwracała uwagę na podejrzane jej zdaniem przeszłe wizyty Clintona wMoskwieiPradze,czyli w państwach rywalizującego ze Stanami ZjednoczonymiUkładu Warszawskiego[1].

Poparcie dla kandydatury Clintona wyrazili między innymicentrala związkowaAmerican Federation of Labor and Congress of Industrial Organizationsi admirałWilliam Crowe[1].

3 listopada 1992 roku odbyły sięwybory[1].Bill Clinton zdobył 43% głosów, a jego główny kontrkandydatGeorge H.W. Bush,37,4%[1].Clinton zdobył też większość wKolegium Elektorów,tym samym wygrywając wybory[1].

Prezydentura

edytuj

Bill Clinton był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych urodzonym poII wojnie światowej,pierwszym na tym stanowisku reprezentantem pokolenia określanego mianembaby-boomi pierwszym prezydentem urodzonym wArkansas[1].

W czasie jego prezydentury duży wpływ na politykę kraju miała jego żona ipierwsza damaHillary Clinton[1].Sam prezydent potwierdził w wywiadzie dla tygodnikaTime,że chciałby, aby towarzyszyła mu w gabinecie, gdy będzie podejmował szczególnie ważne decyzje[1].Sekretarz prasowy prezydentaDee Dee Myerspotwierdziła też, że rolą pierwszej damy będzie zajmowanie się sprawami polityki wewnętrznej, a jej gabinet zostanie przeniesiony bliżejGabinetu Owalnego[1].

8 czerwca 1994 roku otrzymał tytułdoktora honoris causanaUniwersytecie Oksfordzkim,gdzie w przeszłości studiował[1].

5 listopada 1996 roku w wynikuwyborówuzyskał reelekcję, zdobywając 49% w wyborach powszechnych i większość głosów elektorskich, a jego główny kontrkandydatBob Dolezdobył 41% głosów powszechnych[1].

Polityka społeczna

edytuj

Jedną z pierwszych decyzji Clintona po przejęciu prezydentury, było wydanie 22 stycznia 1992 rokurozporządzenia wykonawczegoznoszącego ograniczeńaborcjiwprowadzonych w ciągu poprzednich 12 lat[1].Odwiesił też zakaz pomocy krajom, które realizują programy planowania rodziny[1].

16 kwietnia 1993 roku jako pierwszy prezydent w historiiStanów Zjednoczonychprzyjął wBiałym Domudelegacjęhomoseksualistów[1].W lipcu, w celu zniesienia zakazusłużby wojskowej dla homoseksualistów,wypracował kompromis ze zdominowaną przez opozycyjnąPartię RepublikańskąIzbą Reprezentantów,godząc się na wprowadzenie politykidon’t ask, don’t tell[1].

5 lipca 1993 roku podpisał ustawę umożliwiającą pracownikom uzyskanie do 12 tygodni bezpłatnego urlopu w celu uregulowania trudnej sytuacji rodzinnej[1].

9 listopada 1997 roku jako pierwszyprezydent Stanów Zjednoczonychwziął udział w imprezie publicznej zorganizowanej przez stowarzyszeniahomoseksualistów[1].

28 maja 1998 roku wydałrozporządzenie wykonawczechroniącegejówilesbijkiprzeddyskryminacjąw miejscach pracy[1].

Polityka zdrowotna

edytuj
Bill Clinton na obchodachŚwiatowego Dnia AIDSnaUniwersytecie HowardawWaszyngtoniew 2000 roku

W 1993 roku Clinton zwiększył środki pieniężne na walkę zAIDSi powołał pierwszegokoordynatora polityki rządu do walki z AIDS[1].Została niąKristine Gebbie[1].

25 stycznia 1993 roku powierzył swojej żonieHillary Clintonprzewodnictwo nad specjalną grupą zadaniową do spraw reformy opieki zdrowotnej[1].We wrześniu prezydent przyjął opracowany plan[1].Przewidywał on powszechną opiekę zdrowotną dla wszystkich obywateli i legalnie przebywających cudzoziemców[1].Pracodawcy mieli pokrywać 80% kosztów leczenia pracowników[1].Według sondażu przeprowadzonego dla tygodnikaTime,propozycje popierało 57% Amerykanów[1].Plan został wyceniony na 350 miliardówdolaróww ciągu siedmiu lat, a środki na niego miały pochodzić między innymi z opodatkowanegotytoniuoraz ograniczenia wydatków naMedicareiMedicaid[1].19 lipca 1994 roku zadeklarował, że przyjmie każdy kompromis zparlamentem,który zapewni 95% Amerykanów dostęp do opieki medycznej[1].Dlatego zrezygnował ze swojego pierwotnego projektu reformy służby zdrowia na rzecz projektu ustawy senatoraGeorge Mitchella[1].Żaden z planów nie został jednak przedstawionyKongresowi,ponieważ nie udało się pozyskać większości wystarczającej do przegłosowania ustaw[1].

W 1998 roku zwrócił się doKongresuo uchwalenie karty praw pacjenta, rozszerzającej uprawnienia 150 milionów Amerykanów w dostępie do służby zdrowia[1].W odpowiedziPartia RepublikańskakontrolującaIzbę Reprezentantówprzedłożyła własny program, obejmujący 48 milionów obywateli[1].

Bezpieczeństwo

edytuj

Decyzją Billa Clintona sędziaLouis FreehzastąpiłWilliama Sessionsana stanowiskudyrektora FBI[1].Początkowo jego kandydatką naprokuratora generalnegobyłaZoë Baird,ale wycofał jej kandydaturę po ujawnieniu skandalu z zatrudnianiem nielegalnych imigrantów[1].Kolejna kandydatkaKimba Woodspotkała się z podobnymi oskarżeniami[1].Ostatecznie Clinton powierzył to stanowiskoJanet Reno[1].Powołał też dwóch sędziów doSądu Najwyższego:Ruth Bader GinsburgiStephena Breyera[1].

Clinton poparł ustawę wymagającą 5-dniowego oczekiwania przez nabywców broni palnej[1].W sierpniu 1993 roku przedstawił pakiet propozycji przeznaczenia 1,4 miliardadolarówna zatrudnienie 50 tysięcy policjantów i budowęwięzień[1].

Finanse

edytuj
Zobacz też:Clintonomika.

17 lutego 1993 roku Bill Clinton przedstawił pakiet propozycji podnoszących podatki i redukujących wydatki, co miałoby zwiększyć wpływy doskarbu państwao 493 miliardydolarów[1].Podatkami miałyby zostać obciążone głównie korporacje i osoby o wysokich dochodach[1].Dodatkowo opodatkowana miała zostaćenergia elektryczna[1].W zamian obiecał zmniejszyć deficyt budżetowy i zwiększyć wydatki na edukację, roboty publiczne, świadczenia społeczne oraz tworzenie miejsc pracy[1].Projekt ten wielokrotnie upadał, ponieważPartia Republikańskazastosowałataktykę obstrukcji parlamentarnej[1].Ostatecznie jednak, w wyniku negocjacji,Izba Reprezentantówzaakceptowała dwoma głosami ustawę zwiększającą podatki o 241 miliardówdolarówi zmniejszającą wydatki o 255 miliardów dolarów[1].WSenacieosiągnięto remis w głosowaniu, więc zgodnie z prawem, wiceprezydentAl Goreoddał głos decydujący za ustawą[1].

30 września 1998 roku Clinton oświadczył, że rok zakończy się nadwyżką budżetową w wysokości 70 miliardówdolarów[1].Po raz pierwszy od 1969 roku w Stanach Zjednoczonych nie zanotowanodeficytu budżetowego[1].

Polityka zagraniczna

edytuj
Od prawej: prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton i prezydentRosjiBorys Jelcyn

3 i 4 kwietnia 1993 roku spotkał się z prezydentemRosjiBorysem JelcynemwVancouverwKanadzie[1].Uzgodniono plan zwiększenia pomocy gospodarczej Stanów Zjednoczonych dla Rosji w wysokości 1,6 miliardadolarów[1].11 września przewodniczył odbywającemu się wBiałym Dompodpisaniu porozumienia międzyIzraelem,aOrganizacją Wyzwolenia Palestyny,reprezentowanym kolejno przezIcchaka RabinaiJasira Arafata[1].14 września podpisał porozumienia zmniejszające negatywne jego zdaniem skutki układuNAFTA[1].

W styczniu 1994 roku spotkał się wPradzez prezydentamiPolski,Czech,WęgieriSłowacji,wyrażając zainteresowanie współpracy tych państw zNATO[1].3 lutego zakończył embargo na handel zWietnamem[1].Zobowiązał się zwiększyć do końca marca 1994 roku liczbę amerykańskich żołnierzy wSomaliiz ok. 5 do ok. 20 tysięcy w celu uregulowaniakonfliktu[1].19 września wysłał wojsko doHaiti,czego skutkiem było przywrócenie obalonego przezjuntęprezydentaJean-Bertranda Aristide'a[1].

30 kwietnia 1995 roku nałożył embargo na handel zIranem,jako powód podając popieranie przez ten kraj terroryzmu i plany budowybroni nuklearnej[1].W sierpniu zawetował uchwalone przezkongreszniesienie embarga na dostawy broni doBośni[1].14 grudnia w jego obecności podpisano porozumienie wParyżumiędzySerbią,ChorwacjąiBośnią[1].

27 maja 1997 roku podpisał z prezydentemRosjiBorysem Jelcynemporozumienie tworząceRadę NATO-Rosja,dając Rosji wpływ na niektóre sprawy sojuszuNATO[1].Clinton był zwolennikiem rozszerzenia NATO, a utworzenie rady miało być formą kompromisu z nieprzychylną temu pomysłowiRosją[1].W lipcu publicznie wyraził zainteresowanie przyjęciem do sojuszuPolski,CzechiWęgier[1].Wszystkie trzy państwa zostały ostatecznie przyjęte w wyniku zatwierdzenia tej decyzji przezKongres3 kwietnia 1998 roku[1].

26 maja 1998 roku nałożył naIndiesankcje w związku z przeprowadzaniem przez ten kraj prób zbronią nuklearną[1].20 sierpnia oświadczył, że wydał rozkaz zbombardowania bazy terrorystów wAfganistaniei fabryki wSudanie,w której miały być produkowane komponentybroni chemicznej[1].Administracja Clintonawiązała działalność tych obiektów ze wcześniejszymizamachamiterrorystycznymina ambasady Stanów Zjednoczonych wKeniiiTanzanii[1].

1 września 1998 roku odwiedziłMoskwęw celu podpisania porozumienia o redukcji przezStany ZjednoczoneiRosjęo 50 ton zapasówplutonuwykorzystywanego do produkcjibroni jądrowej[1].

23 marca 1999 rokuNATOrozpoczęło bombardowanieSerbii[1].Bill Clinton ogłosił, że celem nalotów jest zniechęcenie prezydentaSlobodana Miloševićado eskalacji ataków wKosowie[1].W swojej przemowie nazwałMiloševićaostatnim dyktatorem w Europie[1].

Whitewater

edytuj

Pod koniec 1993 roku prezydent Bill Clinton,pierwsza damaHillary Clintoni przedsiębiorcaJames McDougalzostali powiązani przez media zaferą Whitewater[1].Wszyscy troje w połowie lat 70. XX wieku mieli być współwłaścicielami firmyWhitewater Development Co.,która miała kontrolować działki pod zabudowę wArkansas[1].Później Clintonowie mieli odsprzedać swoje udziały Dougalowi[1].Departament Sprawiedliwościwszczął dochodzenie w celu ustalenia czy McDougal nie przekazywał nielegalnie pieniędzy na kampanie wyborcze Clintona, gdy ten ubiegał się kilkukrotnie o urządgubernatora Arkansas[1].W trakcie dochodzenia ustalono, że jeden z doradców prezydenta,Bernard Nussbaum,usunął zBiałego Domuwszystkie dokumenty dotyczące Whitewater przed pojawieniem się grupy dochodzeniowej[1].Sprawą zajmował się mianowany przezprokurator generalnąJanet RenoprokuratorRobert Fiske,który w połowie czerwca 1994 roku stwierdził, że nie znalazł poważniejszych dowodów[1].5 sierpnia 1994 rokusądy federalnepodjęły decyzję o zmianie prokuratora powołanego przezadministrację Clintonana prokuratora specjalnegoKennetha Starra[1].Przesłuchiwania odbywały się wBiałym Domuoraz publicznie przedkongresem[1].Na początku maja 1998 roku powołana przezKennetha Starraława przysięgłych wLittle RockwArkansaszostała rozwiązana po czterech latach bez uznania winy Clintonów[1].We wrześniu 2000 roku śledztwo zostało umorzone[1].

Pozew Pauli Jones

edytuj

W maju 1994 roku była urzędniczkaPaula Jonesoskarżyła prezydenta, że w czasie pełnienia urzędugubernatora Arkansaszłożył jej propozycję o charakterze seksualnym w zamian za awans[1].28 grudnia sąd uznał, że proces musi zostać odroczony do końca prezydentury Clintona[1].W 1998 roku pozew został oddalony[1].

Impeachment

edytuj
Od lewej: Bill Clinton iMonica Lewinsky28 lutego 1997 roku

21 stycznia 1998 roku w prasie pojawiła się informacja, żeprezydentBill Clinton utrzymywał kontakty seksualne z byłą stażystką wBiałym DomuMonicą Lewinskyw latach 1995-1996[1].Koleżanka kobiety,Linda Trippwiedziała o romansie i za wiedząFederalnego Biura Śledczegonagrała siedemnaście taśm, zawierających 20 godzin rozmów z Lewinsky, z których wynikało, że Clinton i jego doradcaVernon Jordandoradzali stażystce kłamanie w sprawie relacji z prezydentem[1].ProkuratorKenneth Starroskarżył Clintona okrzywoprzysięstwo[1].Prezydent zaprzeczył wszystkim zarzutom[1].Monika Lewinsky zaprzeczyła pod przysięgą, jakoby miała mieć romans z Clintonem[1].

Później w 1998 roku wolontariuszka wBiałym DomuKathleen Willeyoskarżyła Clintona omolestowanie seksualnepo tym jak przyszła do niego z prośbą o stałe zatrudnienie[1].Prezydent zaprzeczył[1].Przyznał się natomiast do pojedynczego stosunku seksualnego zJennifer Flowers[1].W trakcie dochodzenia wznowiono przesłuchiwaniePauli Jones,która już wcześniej oskarżyła Clintona o propozycje seksualne w zamian za awans[1].Żona prezydentaHillary Clintonnazwała skandal zMonicą Lewinskyszerokim spiskiem skrajnej prawicy[1].

17 sierpnia Clinton wygłosił oświadczenie, w którym przyznał się do stosunków zMoniką Lewinsky,ale zaprzeczył oskarżeniom okrzywoprzysięstwoi namawianie kobiety do kłamstwa oraz oskarżył prokuratora badającego sprawę,Kennetha Starra,o niemoralne metody prowadzenia śledztwa[1].W trakcie kolejnych przesłuchań Clinton przedstawił swoją wersję wydarzeń[1].Z czasemMonica Lewinskyrównież przyznała, że doszło do relacji seksualnych między nią, a prezydentem[1].20 sierpnia złożyła zeznania, według których te relacje miały być intymniejsze, niż przedstawia to Bill Clinton[1].Badania laboratoryjneFBIwykazały również, że na sukience kobiety znajdowały się plamyspermynależącej do prezydenta[1].

11 września 1998 roku zespółKennetha Starraopublikował wInternecieraport, który zarzucał Billowi Clintonowi wielokrotne kłamanie pod przysięgą w sprawiePauli JonesiMoniki Lewinsky,okłamywanie opinii publicznej ikongresu,utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości oraz nakłanianie Moniki Lewinsky do fałszywych zeznań i zatajania faktów[1].5 październikaKomisja SądowniczazleciłaIzbie Reprezentantówwstępne śledztwo w sprawie oskarżenia Billa Clintona[1].17 grudniaIzba Reprezentantów Stanów Zjednoczonychzagłosowała za procedurąimpeachmentugłosami 228 za i 206 przeciw[1].

14 stycznia 1999 roku o godzinie 13:05prezes Sądu NajwyższegoWilliam Rehnquistotworzył posiedzenie, które rozpoczęło proces przeciwkoprezydentowi USA[1].Był to drugiimpeachmentprezydenta w historii tego państwa[1].12 lutegoSenatoddalił proces głosami 55 przeciw impeachmentowi do 45 za[1].

Pomimo upadku impeachmentu, sprawy przeciwko Billowi Clintonowi w związku z aferami seksualnymi ikrzywoprzysięstwembyły toczone dalej w sądach niższej instancji[1].

Życie prywatne

edytuj
Od prawej: Bill Clinton, jego córkaChelsea Clintoni jego żonaHillary Clintonokoło 1993 roku

Swoją żonęHillary Clintonz domu Rodham poznał w bibliotece uniwersyteckiej w 1970 roku[1].Pobrali się 11 października 1975 roku[1].W podróż poślubną pojechali doAcapulcowMeksyku[1].Ich córkaChelsea Victoria Clintonurodziła się 17 lutego 1980 roku[1].

Ma młodszego brata Rogera[1].

Umie grać nasaksofonie,czego nauczył się w czasach szkolnych[1].W 1963 rokuUniwersytet Stanu Luizjanadocenił jego talent muzyczny i zaoferował stypendium na studiamuzykologiczne[1].

Odznaczenia

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. abcdefghijklmnopqrstuvwxyzaaabacadaeafagahaiajakalamanaoapaqarasatauavawaxayazbabbbcbdbebfbgbhbibjbkblbmbnbobpbqbrbsbtbubvbwbxbybzcacbcccdcecfcgchcicjckclcmcncocpcqcrcsctcucvcwcxcyczdadbdcdddedfdgdhdidjdkdldmdndodpdqdrdsdtdudvdwdxdydzeaebecedeeefegeheiejekelemeneoepeqereseteuevewexeyezfafbfcfdfeLonginPastusiak,Prezydenci Stanów Zjednoczonych: Jimmy Carter – Donald Trump: 1977-...,Czwarte wydanie uzupełnione i poprawione, Warszawa: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna i Reklamowo-Handlowa "Adam"., 2018, s. 210-319,ISBN978-83-64614-30-9,OCLC1055629426[dostęp 2021-04-27](pol.).
  2. CLINTON BIOGRAPHIES[online], William J. Clinton Presidential Library and Museum[dostęp 2023-12-25](ang.).
  3. Office of Attorney General[online], Encyclopedia of Arkansas[dostęp 2023-12-25](ang.).
  4. Clinton inaugurated January 9,„Baxter Bulletin”, Mountain Home, Arkansas, 11 stycznia 1979, s. 1[dostęp 2023-12-25].
  5. White inaugurated January 13,„The Commercial Appeal”, Memphis, Tennessee, 14 stycznia 1981, s. 3[dostęp 2023-12-25].
  6. Clinton inaugurated January 11,„The Times”, Shreveport, Louisiana, 12 stycznia 1983, s. 5[dostęp 2023-12-25].
  7. Tucker succeeds Clinton December 12,„The Commercial Appeal”, Memphis, Tennessee, 13 grudnia 1992, s. 18[dostęp 2023-12-25].
  8. Secretary Cohen presents the Department of Defense Medal for Distinguished Public Service to President Clinton at Fort Myer.[online], U.S. Department of Defense[dostęp 2023-12-25](ang.).
  9. Liberty Medal[online], National Constitution Center[dostęp 2023-12-25](ang.).
  10. Order of the White Lion[online], Pražský hrad – Prezident České republiky[dostęp 2023-12-25].
  11. 1998 National Orders awards[online], South African Government[dostęp 2023-12-25](ang.).
  12. Ameerika kodanikud, kes on saanud Eesti Vabariigi teenetemärgid[online], U.S. Embassy in Estonia(est.).
  13. SIR MICHAEL'S STATEMENT WHEN AWARDING FORMER UNITED STATES PRESIDENT, BILL CLINTON WITH A 'LOGOHU MEDAL' UNDER THE PAPUA NEW GUINEA ORDERS OF LOGOHU DURING HIS RECENT VISIT TO PNG[online], Official Web Site of the Prime Minister of Papua New Guinea, 5 grudnia 2006[dostęp 2023-12-25][zarchiwizowane zadresu2008-03-18](ang.).
  14. Seznam vyznamenaných[online], hrad.cz[dostęp 2024-10-04].

Linki zewnętrzne

edytuj