Irak

państwo w Azji

Irak, Republika Iraku(arab.‏العراق‎,trl.Al-'Irāq,trb.Al-Irak;‏جمهورية العراق‎,trb.Dżumhurijjat al-Irak,kurd.‏كۆماری عێراق‎,trl.Komarî 'Êraq,trb.Komari Erak;asyr.‏ܩܘܛܢܝܘܬܐ ܕܥܝܪܐܩ‎) – państwoarabskienaBliskim Wschodzie,leżące nadZatoką Perską.

Republika Iraku
‏جمهورية العراق‎
Dżumhurijjat al-Irak
كۆماری عێراق
Komarî 'Êraq
Godło Flaga
Godło Flaga
Dewiza:‏لله أكبر‎
trb. Allāhu Akbar
(Allah jest wielki)
Hymn:‏موطني‎
trb. Mawtini
(Moja ojczyzno)

Ustrój polityczny

republika federalna

Konstytucja

Konstytucja Iraku

Stolica

Bagdad

Prezydent

Abdul Latif Raszid

Premier

Muhammad Szija as-Sudani

Powierzchnia

438 317[a]km²

Populacja(2017)
• liczba ludności


38 858 000[1]

• gęstość

69,54 os./km²

Kod ISO 3166

IQ

Waluta

dinar iracki(IQD)

Telefoniczny nr kierunkowy

+964

Domena internetowa

.iq

Kod samochodowy

IRQ

Kod samolotowy

YI

Strefa czasowa

UTC+3

Język urzędowy

arabski,kurdyjski[2]

Religiadominująca

islamszyicki

Terytoria autonomiczne

Region Kurdystanu

PKB(2023)
• całkowite
• na osobę


267,89 mld[1]USD
6 181[1]USD

PKB(PSN) (2023)
• całkowite
• na osobę


560,31 mld[1]dolarów międzynar.
12 927[1]dolarów międzynar.

Mapa opisywanego kraju
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Region Iraku
Zdjęcie satelitarne Iraku

Etymologia

edytuj

Nazwa wjęzyku arabskim‏العراق‎(al-ʿIrāq) poświadczona została już w VI wieku. Spośród kilkunastu etymologii, jedna odnosi się do starożytnego miastaUrukw południowejMezopotamii(sum.unug/unuki;akad.Uruk;bibl.Erech), inna zaś do arabskiego słowa’araqa,„spocony, głęboko zakorzeniony, dobrze podlany” (dobrze nawodniony obszar mógł robić wrażenie naArabachpochodzących z pustynnych terenówPółwyspu Arabskiego)[3].

Arabski podróżnikAl-Masudi(zm. 956) twierdził, że nazwa pochodzi od arabskiego określenia „żurawia studziennego” i zwracał uwagę na wielkie rzeki przepływające przez Irak. We wczesnych wiekachislamuterminem „Al-Irakani” („dwa Iraki” ) określano miastaAl-BasraiAl-Kufa.Zdaniem J. Głodka najbardziej uzasadnione jest wyprowadzenie nazwy kraju z języka akadyjskiego, w którym słowoirakoznacza „kraj nasłoneczniony, słońca”[4].

Historia

edytuj
Osobny artykuł:historia Iraku.

Na terenach zajmowanych przez dzisiejszy Irak, około 3500 roku p.n.e. rozwinęła się starożytna cywilizacjaSumerów(Mezopotamia), później narodziły się tam cywilizacjebabilońskaiasyryjska,podbite w pierwszej połowieVI w. p.n.e.przez perską dynastięAchemenidów.Po podbojachAleksandra Macedońskiegow latach 334–321 p.n.e. tereny te weszły w skład jego imperium, a następnie były najważniejszą prowincjąimperium Seleucydów.Następnie władali tamPartowieiSasanidzi.W VII wieku n.e. tereny te zostały opanowane przezArabówi stanowiły centrumarabskiego kalifatu.Od XVI wieku panowali tamTurcy osmańscy,walcząc o te ziemie zPersją.W 1917 terytorium Iraku zostałozajęte przez wojska brytyjskiepod dowództwem gen.Stanleya Maude’a(cytat:Przychodzimy jako wyzwoliciele, nie zdobywcy). Od 1918 Irak stał się brytyjskim terytorium mandatowymLigi Narodów.Antybrytyjskie powstaniestłumiono. Brytyjczycy osadzili na tronie emira Abd Allaha Fajsala.

Irak kolonialny

edytuj

W 1921 w Iraku proklamowano monarchię konstytucyjną[5][6],z dwuizbowym parlamentem, pod panowaniemHaszymidówa królem Iraku został obranyAbdullah,jednak funkcję tę objął jego bratFajsal[7],który rządził pod brytyjskim protektoratem (w charakterze odszkodowania Abdullahowi powierzono władzę wJordanii). Faktyczna władza w Iraku należała do urzędników brytyjskich[8].

Osobny artykuł:zamieszki w Iraku (1931).

Elity brytyjskiego Iraku składały się głównie z sunnitów[9].W 1930, z inicjatywy premieraNuri as-Sa’ida,podpisano traktat brytyjsko-iracki regulujący wzajemnie relacje na okres dwudziestu lat. Na mocy traktatu iracki monarcha przejął kontrolę nad sprawami wewnętrznymi i obronnością kraju. Wielka Brytania zachowała w Iraku swoje bazy wojskowe i zastrzegła sobie prawo do korzystania z infrastruktury militarnej kraju na wypadek wybuchu wojny[10].Traktat został odrzucony przez irackie społeczeństwo jako niewystarczający. Wpływy brytyjskie umocniły się, gdy w 1931 rząd zgodził się na udzielenie brytyjskiejIraq Petroleum Companywyłącznej koncesji na poszukiwania i eksploatację ropy w Iraku północno-wschodnim[11][12].Probrytyjska polityka rządu spowodowała niezadowolenie opozycji skupionej wPartii Bractwa Narodowegopowodując stłumione przez rząd i Brytyjczykówzamieszkii strajki. Niezależnie od protestów Bractwa Narodowego trwały wystąpieniakurdyjskie,które również zostały stłumione z pomocą sił kolonialnych[13].Po upadku wystąpień coraz większe wpływy w opozycji uzyskiwałaIracka Partia Komunistyczna[8].

Królestwo Iraku

edytuj

3 października 1932 proklamowano formalną niepodległość[5][6]Królestwa Iraku,które wstąpiło też zaraz doLigi Narodów.Mimo to Irak wciąż pozostawał zależny od Wielkiej Brytanii[6].W 1933 (zaledwie rok po ogłoszeniu niepodległości) zmarł król Fajsal[7]a następcą został jego synGhazi I,który rządził tylko do 1939, kiedy to umarł, a nowym królem został jego synFajsal II,mający wówczas 4 lata[7].Dopóki nie uzyskał pełnoletniości, władzę regencką sprawował jego stryj'Abd al-Ilah.W 1933 miejsce miał nieudany buntAsyryjczyków,zakończonyzmasakrowaniem tysięcy cywilnych mieszkańców[14][15].W 1935 premierem kraju zostałJasin al-Haszimibędący zwolennikiempanarabizmu.Jego rządy związane były z dalszym ignorowaniem mniejszości etnicznych, represjami opozycji, zwiększeniem siły służb bezpieczeństwa i stłumieniem rebelii szyickiej z 1936 oraz powstaniajezydówwDżabal as-Sindżar[16][17].Rządy al-Haszimiego zakończył wojskowyzamach stanu z 1936.Przywódca puczuBakr Sidkimisję sformowania rządu przekazałHikmatowi Sulajmanowi.Rządy Sulajmana charakteryzowały się odrzuceniem panarabizmu i chęcią modernizacji kraju[18].Liberalne obietnice gabinetu nie zostały jednak spełnione, a opozycja i związki zawodowe zostały poddane represjom[19].Krótkie rządy Sulajmana przerwała interwencja panarabskich wojskowych w 1937[20].

W ciągu kolejnych kilku lat największe wpływy w irackiej polityce mieli wojskowi, w szczególności tzw.złoty czworoboktworzony przez pułkowników o panarabskich i antybrytyjskich poglądach, zSalah ad-Dinem as-Sabbaghemna czele. Sytuacja na irackiej scenie politycznej skomplikowała się po śmierci królaGhaziegow kwietniu 1939 i nominowaniu regenta (w imieniu małoletniegoFajsala II)Abd al-Ilaha,zwolennika ścisłej współpracy Iraku z Wielką Brytanią. Panarabskie i proniemieckie stronnictwo oficerów i popierających ich polityków, z których najważniejszym byłRaszid Ali al-Kilani,rywalizowało ze zwolennikami orientacji probrytyjskiej (regent, Nuri as-Sa’id). Kulminacją konfliktu stronnictw był zamach stanu zorganizowany przez złoty czworobok[21][22].Odpowiedzią Wielkiej Brytanii byłazbrojna interwencja,w wyniku której Irak czasowo trafił pod okupację armii brytyjskiej, a w 1943 dołączył do koalicjialiantów[8].Po zakończeniu wojny Irak wziął udział wI wojnie izraelsko-arabskiej(po zakończeniu której z Iraku wyjechało około 130 tysięcy Żydów)[8][23].W 1953 królFajsal IIuzyskał pełnoletniość, ale jego stryj-regent nadal starał się wpływać na politykę kraju[7].

W latach 1948–1958 miało miejsce mnóstwo demonstracji i niepokojów. W ostatnich latach istnienia monarchii irackiej rząd poszerzył w kraju brytyjskie i amerykańskie interesy gospodarcze, przyznając tamtejszym firmom koncesje na wydobycie ropy naftowej. W 1955 Irak podpisałPakt Bagdadzki[6],a w 1958 połączył się z Jordanią, tworzącFederację Arabską[8].

Rewolucje w 1958 i 1963

edytuj
Abd as-Salam ArifiAbd al-Karim Kasim

W 1958 odbył sięrepublikański przewrót wojskowy,w czasie którego na pałacowym podwórzu zastrzelono króla i księcia regenta. Nowy rząd rewolucyjny zniósł instytucje tzw.ancien régime(monarchię i parlament) oraz proklamował republikę i rozwiązał federację z Jordanią[6].Ustanowiono dyktaturę generałaAbd al-Karim Kasimastojącego na czele puczu. Pucz doprowadził do izolacji politycznej Iraku w regionie, co skłoniło kraj do poszukiwaniu nowych sojuszników wbloku wschodnim[24].W porewolucyjnym rządzie doszło do rozłamu na skutek sporów w kursie polityki zagranicznej Iraku – Kasim opowiadał się za pełną niezależnością kraju, w wojsku istniała natomiast silna sympatyzująca zbaasizmemfrakcja zwolenników zjednoczenia świata arabskiego pod egidąEgiptu[25].

Kasima obalono w wyniku przewrotu w 1963. Buntownicy kierowali się panarabizmem orazantykomunizmem(oskarżając Kasima o zbyt dobre relacje z lokalnym ruchem komunistycznym)[8].Na czele puczu stanął jeden z puczystów z 1958,Abd as-Salam Arif.Za organizację puczu odpowiedzialne były panarabskie skrzydło wojska i partia Baas[26].Wojsko wkrótce pozbyło się z rządu radykalnych baasistów[27]a rząd składał się głównie ze zwolennikównaseryzmu[28].W okresie rządów wojskowych trwała walka z partyzantami kurdyjskimi[29].W 1966, po śmierci Abd as-Salama Arifa w wypadku, władzę objął jego brat, generałAbd ar-Rahman Arif[30],który, aby uspokoić partię Baas tekę premiera powierzył należącemu do niej gen.Tahirowi Jahji.W 1967 kraj przystąpił dowojny izraelsko-arabskiej[31].

Rządy Baas

edytuj
W okresie al-Bakra
edytuj

Rządy Jahji i Arifa nie spełniły jednak oczekiwań partii Baas. Baasiści zorganizowali w 1968 kolejny zamach stanu, w następstwie którego przejęli pełnię władzy[32].Faktycznym liderem państwa irackiego stał sięAhmad Hasan al-Bakr,który został prezydentem, premierem, dowódcą armii oraz przewodniczącym nowo utworzonej Rady Dowództwa Rewolucji. W skład rządu al-Bakra oprócz przedstawicieli partii Baas weszło 9 niezależnych nacjonalistów oraz trzech ministrów kurdyjskich[33]a elita państwa została zdominowana przez świeckich sunnitów[34].Nowy rząd natychmiast przystąpił do walki z opozycją – represje dotknęły głównie komunistów i inne grupy lewicowe niesprzymierzone z baasizmem w wydaniu al-Bakra[35].Prześladowania, przy entuzjazmie Irakijczyków, dotknęły też nieliczną społeczność żydowską po wykryciu przez rząd rzekomegosyjonistycznegospisku[36].

Do 1971 r. al-Bakr i jego kuzynSaddam Husajnpozbyli się wewnątrzpartyjnej konkurencji[37]co umożliwiło im przeprowadzenie serii wewnętrznych reform obejmujących między innymireformę rolnąinacjonalizacjęzłóż ropy naftowej i własności zachodnich firm paliwowych[38].Reformy utrzymane w lewicowym stylu i wprowadzenie Karty Narodowej definiującej system Iraku jakosocjalistycznynie doprowadziły jednak do większego przeobrażenia gospodarki irackiej, w której wciąż przeważałwolny rynek.Rząd dzięki zwiększonym przychodom z ropy zmechanizował rolnictwo, utworzył nowe zakłady pracy oraz rozbudował infrastrukturę doprowadzając do wzrostu poziomu życia obywateli[8][39].

W pierwszej fazie rządów al-Bakr doprowadził do pogorszenia i w konsekwencji zerwania stosunków dyplomatycznych z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Coraz trudniejsze relacje łączyły przez to Irak z prozachodnimi rządami regionu[40]oraz sąsiedniąSyrią(mimo faktu, że rządził w niejinny odłampartii Baas)[41].Skrajnie negatywne relacje pozostawały natomiast na linii Irak-Izrael, które pozostawały szczególnie wrogie po tym gdy w 1973 w trakciewojny Jom KipurIrak wysłał jednostki pancerne walczące z izraelską armią[42],a w 1978 al-Bakr potępił egipsko-izraelskie rozmowy pokojowe[8].Coraz lepsze były natomiast relacje iracko-radzieckie[43].Układy z ZSRR spowodowały pogorszenie relacji z USA, które zdecydowały się m.in. finansować w latach 1973–1975 kurdyjskich rebeliantów walczących z rządem[44].Pod wpływem al-Bakra, Irak z czasem oddalił się od ZSRR i rozpoczął proces poprawy stosunków z USA[45].Po niemalże całkowitym zdystansowaniu się od ZSRR (dzięki szybkiemu wzbogaceniu się Irak nie potrzebował już radzieckiej pomocy gospodarczej) kraj prowadził niezależną politykę opierając się głównie na współpracy z Arabią Saudyjską iKuwejtem,nie rezygnując przy tym z agresywnej retoryki antyizraelskiej[46].

Najpoważniejszym problemem wewnętrznym Iraku pod rządami al-Bakra w latach 1973–1974 pozostawała kwestia kurdyjska, którym przewodziłMustafa Barzani.Walki trwały one do 1975, gdy Iran wycofał się z udzielania Kurdom pomocy[47]na mocyporozumienia w Algierze.Iran w zamian za zrzeczenie się przez Irak prawa do części szlaku wodnego w Szatt al Arab wycofał swoje wsparcie dla Kurdów[48].

W okresie Saddama Husajna

edytuj

W 1979 r. prezydentem zostałSaddam Husajn.Przeprowadził on czystkę w szeregach Rady Dowództwa Rewolucji, przeprowadził pogrom komunistów (co doprowadziło do utworzenia komunistycznej partyzantkiAl-Ansar) oraz znacząco poprawił relacje Iraku ze światem zachodnim[8][49].Rok po przejęciu władzy przez Saddama Husajna odbyły się pierwsze powszechne wybory, w których kobiety zyskały prawo głosu. W tym samym czasie doszło do znacznego pogorszenia się relacji z Iranem ogarniętymrewolucją islamską[8].

Osobny artykuł:wojna iracko-irańska.

Iran, chcąc rozszerzyć rewolucję islamską, rozpoczął zaopatrywanie w broń radykalnych organizacji szyickich, takich jakZew Islamu.Przez kraj przetoczyła się fala rebelii szyickich i fali zamachów terrorystycznych[50].W 1980 Saddam Husajn przypuścił atak zbrojny na Iran. Podejmując tę decyzję, zamierzał na trwałe rozwiązać na korzyść Iraku długotrwały spór graniczny oraz zawładnąć bogatymi złożami ropy w rejonie Szatt al-Arab[5][6],przyłączyć do IrakuChuzestan,czyniąc tym samym swój kraj nie tylko potęgą regionalną, ale i państwem przewodzącym całemu światu arabskiemu. Zamierzał również położyć kres rewolucji islamskiej i ingerencji Iranu w sprawy wewnętrzne Iraku[51].Saddam Husajn spodziewał się błyskawicznego zwycięstwa[52],jednak zamiast tego wojna przeciągnęła się do 1988 i zakończyła brakiem rozstrzygnięcia, przynosząc Irakowi wiele strat i długów[53].

W trakcie wojny z Iranem Irak korzystał z pomocy Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu iZjednoczonych Emiratów Arabskich,co oznaczało częściowe wyrzeczenie się dotychczasowego laicyzmu państwa[54].Również w 1988 wojsko irackie przeprowadziło przeciwko Kurdomoperację Al-Anfal,której ofiarą padło, według różnych źródeł, od 50 tys. do 200 tys. osób[55][56][57].

Próbę zdobycia nowych terenów roponośnych Irak ponowił w sierpniu 1990, kiedy to przypuścił agresję naKuwejti początkowo utworzył zależnąRepublikę Kuwejtu,a następnie włączył państwo do Iraku jako prowincję. Choć większość rodaków i przedstawicieli innych Arabów uznała atak za sukces rządu, to interwencja nie spodobała się rządom europejskim, a także niektórym rządom arabskim[58].Na podstawie decyzjiONZwojska z USA, Wielkiej Brytanii i innych państw wyparły latem 1991 siły irackie z Kuwejtu. W odwecie za atak w trakcie wojny rząd Iraku zbombardował kilka miast izraelskich. Na Irak nałożono surowe gospodarczeembargo,a kraj znalazł się w dyplomatycznej i ekonomicznej izolacji[59].Husajn czując, że zagrożone były jego rządy, na nowo wdrożył kampanię terroru i inwigilacji społeczeństwa. Stłumił takżepowstania szyitów i Kurdów,które wybuchły wiosną 1991[60],nie zatrzymał jednak ogłoszenia w 1992 utworzenia na terenie irackiegoKurdystanuautonomicznego tworu państwowego[8].

Wraz z międzynarodową blokadą Irak zaczął coraz bardziej popadać w kryzys. W 1993 i 1996 lotnictwo amerykańskie zbombardowało irackie wyrzutnie rakietowe na północy kraju, tereny na południu i okolice Bagdadu z powodu nierespektowania przez Irak ustaleń ONZ dotyczących zakazu prowadzenia badań jądrowych i kontroli zbrojeń. Co prawda w 1996 ONZ zezwoliła na eksport ograniczonej ilości ropy naftowej (program „ropa za żywność” ) jednak już w 1997 i 1998 Irak uniemożliwił pracę zespołom komisji ONZ ds. rozbrojenia[8].U progu XXI wiek doszło do liberalizacji systemu politycznego, przeprowadzono reformy konstytucji oraz wprowadzonoamnestiędla więźniów[61].

XXI wiek (wojna w Iraku)

edytuj

W 2003 r., po długich dyskusjach i pod pretekstem naruszenia przez Irak rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 687 i późniejszych umów ONZ w sprawie zawieszenia broni w 1991 r., kraj ten zaatakowała kierowana przez USA koalicja niemająca mandatu ONZ, której celem było obalenie Saddama Husajna. Głównym argumentem koalicji usprawiedliwiającym atak było twierdzenie, że Irak posiada broń chemiczną i biologiczną, a także wspiera terroryzm[8].13 lipca 2003 amerykański cywilny administrator IrakuPaul BremerutworzyłIracką Radę Zarządzającą,do której weszli przedstawiciele najważniejszych żyjących w kraju grup wyznaniowych i etnicznych[62].Skład Rady nie został wyłoniony w wyborach, lecz ustalony po konsultacjach między Amerykanami i wybranymi formacjami opozycyjnymi[63].W marcu 2004 Tymczasowa Rada Zarządzająca przyjęła tymczasową konstytucję, a w czerwcu 2004 władza w kraju została teoretycznie przekazana Irakijczykom. Rada została rozwiązana, ale wojska koalicji pozostały w Iraku bezterminowo. W Iraku najważniejszą siłą polityczną stali się szyici, wśród których ukształtowały się dwie frakcje: umiarkowaną pod przywództwemajatollahaAli as-Sistaniego,który z entuzjazmem przyjął amerykańską interwencję i określa się jako demokratę[64],oraz skrajnie antyamerykańskaMuktady as-Sadra[8][65].

Po obaleniu rządu Saddama Husajna w kraju wybuchła antyamerykańska wojna partyzancka. Główną osią oporu były tereny sunnickie[8].Na czele powstania stali głównie byli baasiści, którzy za swój cel uznali obronę islamu w wydaniu sunnickim[66].Do powstania przyłączyły się antyamerykańskie formacje szyickie (Armia Mahdiego) sympatyzujące z as-Sadrem[65].Wkrótce wojna przeciwko Amerykanom przerodziła się w walki pomiędzy grupami sunnickimi i szyickimi, w łonie których także dochodziło do animozji[8][65].

W styczniu 2005 odbyły się wybory parlamentarnezbojkotowane przez większość sunnitów. Wybory wygrał popierany przez as-Sistaniego szyickiZjednoczony Sojusz Iracki,który zdobył 48% głosów. W kolejnych miesiącach Irak został przekształcony w republikę federacyjną. W nowym państwie sunnici zostali zmarginalizowani politycznie na skutekdebasyfikacjioraz padli ofiarą represji ze strony szyitów[67].Wybory parlamentarne w Iraku w 2010potwierdziły dominację szyitów, po raz kolejny doszło w nich do wykluczenia ze startu wielu działaczy sunnickich[68][69].

Po wycofaniu się amerykańskich sił okupacyjnych w grudniu 2011 sytuacja w kraju była daleka od stabilnej, a głównym problemem były spory na tle religijnym, które targały krajem. Konflikt religijny był obecny także na najwyższych szczeblach władz. Dzień po wycofaniu się ostatniego amerykańskiego żołnierza z Iraku, 19 grudnia 2011, szyickie władze wydały nakaz aresztowania sunnickiego wiceprezydenta IrakuTarika al-Haszimiegopod zarzutem planowanych zamachów bombowych na rządNuri al-Malikiego[70].Konflikt religijny w Iraku napędzany był ponadto przezwojnę domową w Syrii,gdzie przeciwko rządzącym alawitom walczyli sunnici, w tym radykalne grupy dżihadystyczne z ugrupowaniemIslamskie Państwo w Iraku i Lewanciena czele[71].Dżihadyści z Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie wykorzystali walki sunnickich plemion przeciwko rządowi w 2013 do ataku na tereny irackie[72].Oddziały dżihadystów opanowały szerokie obszary kraju, a poataku na Mosul,premier Iraku próbował nieudolnie ogłosićstan wyjątkowy[73].W wyniku ofensywy Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie Irak de facto rozpadł się na trzy części kontrolowane przez sunnickich dżihadystów, Kurdów i szyickie władze centralne. Sukcesy dżihadystów w Iraku doprowadziły do interwencji w kraju międzynarodowej koalicji przeciwników Państwa Islamskiego.

Geografia

edytuj
Osobny artykuł:geografia Iraku.

Terytorium Iraku dzieli się na cztery główne strefy geograficzno-klimatyczne. Środkową i południową część kraju zajmuje płaska i rozległaNizina Mezopotamska.Jest to najżyźniejszy i najbardziej zaludniony obszar Iraku. Na północnym zachodzie przechodzi ona wpółpustynnąi płaską wyżynęAl-Dżazira,urozmaiconą pasmami wzniesień. Na zachodzie i południowym zachodzie od Niziny Mezopotamskiej rozciąga się wyżynny i pustynny obszar, który łączy się na zachodzie zPustynią Syryjską,a na południowym zachodzie z pustyniąWielki Nefud.Północną i północno-wschodnią część Iraku stanowi górzysta kraina (Kurdystan) z najwyższym w kraju szczytemCheekha Dar(3611 m) w paśmieZagros.

Terytorium kraju przecinają dwie wielkie rzeki zachodniej Azji:EufratiTygrys,które na południu łączą się w rzekęSzatt al-Arabi uchodzą doZatoki Perskiej.Obie rzeki mogą być przyczyną znacznych powodzi, zwłaszcza od marca do maja, kiedy poziom wód przekracza nawet czterdziestokrotnie najniższe wartości z września-października. Na obszarach pustynnych występują liczne zbiorniki wodne. Na południu od Niziny Mezopotamskiej występują płytkie jeziora i rozlewiska oraz liczne bagna. W miejscu, gdzie Eufrat łączy się z Tygrysem, do lat 90. istniało ok. 20 tys. km² jezior, stawów,trzcinowiski bagien, z których w wyniku celowego osuszania zniknęło około 95%[74].

Podział administracyjny

edytuj

Irak dzieli się na 18 prowincji nazywanychmuhafazami(w nawiasach podano stolice prowincji):

  1. Bagdad(Bagdad)
  2. Salah Ad-Din(Tikrit)
  3. Dijala(Bakuba)
  4. Wasit(Al-Kut)
  5. Majsan(Al-Amara)
  6. Basra(Basra)
  7. Zi Kar(An-Nasirijja)
  8. Al-Musanna(As-Samawa)
  9. Al-Kadisijja(Ad-Diwanijja)
  1. Babilon(Al-Hilla)
  2. Karbala(Karbala)
  3. An-Nadżaf(An-Nadżaf)
  4. Al-Anbar(Ar-Ramadi)
  5. Niniwa(Mosul)
  6. Dahuk(Dahuk)
  7. Irbil(Irbil)
  8. Kirkuk(Kirkuk)
  9. As-Sulajmanijja(As-Sulajmanijja)

Trzy północno-wschodnie prowincje:As-Sulajmanijja,DahukiIrbil,tworzą autonomicznyRegion Kurdystanu.

Demografia

edytuj

Podział etniczny

edytuj

Statystyki demograficzne

edytuj
lipiec 2016[a]
Liczba ludności 38 146 025
Współczynnik urbanizacji 69,5%(2015)
Ludność według wieku
0 – 14 lat 39,88%(mężczyzn 7 766 832; kobiet 7 445 633)
15 – 24 lat 19,07%(mężczyzn 3 703 302; kobiet 3 572 702)
25 – 54 lat 33,7%(mężczyzn 6 499 345; kobiet 6 354 506)
55 – 64 lat 3,96%(mężczyzn 720 976; kobiet 720 976)
ponad 64 lata 3,39%(mężczyzn 574 521; kobiet 717 907)
Średni wiek
W całej populacji 19,9lat
Mężczyzn 19,6lat
Kobiet 20,2lat
Przyrost naturalny 2,87%
Współczynnik urodzeń 30,9urodzeń/1000 mieszkańców
Współczynnik zgonów 3,8zgonów/1000 mieszkańców
Współczynnik migracji 1,5migrantów/1000 mieszkańców
Umieralność niemowląt
W całej populacji 37,5śmiertelnych/1000 żywych
płci męskiej 40,6śmiertelnych/1000 żywych
płci żeńskiej 34,2śmiertelnych/1000 żywych
Oczekiwana długość życia
W całej populacji 74,9lat
Mężczyzn 72,6lat
Kobiet 77,2lat
Rozrodczość 4,06urodzeń/kobietę

Wzrost liczby ludności

edytuj

DaneBanku Światowego[75]

Ludność (tys.) Rok
7290 1960
9918 1970
13 653 1980
17 478 1990
23 575 2000
27 018 2005
30 868 2010
36 423 2015

Podział religijny

edytuj

Struktura religijna kraju w 2014 roku[76]:

Zobacz też:Świadkowie Jehowy w Iraku

Ustrój polityczny

edytuj
Osobny artykuł:Ustrój polityczny Iraku.

Gospodarka

edytuj

Bogactwa naturalne

edytuj

Największym bogactwem naturalnym Iraku są bogate złożaropy naftowejigazu ziemnego.Pod koniec lat 80. XX wieku roczne wydobycie plasowało Irak na drugim miejscu wśród bliskowschodnich producentów ropy naftowej. Dzięki dochodom uzyskiwanym z jej sprzedaży w XX wieku kraj systematycznie unowocześniał się, rozwijając swą infrastrukturę i tworząc nowe gałęzie przemysłu. Poza ropą naftową i gazem ziemnym Irak posiada bogate złoża siarki (Miszrak),fosforytów(Akaszot) imetali kolorowych.

Rolnictwo

edytuj

W rolnictwie jest zatrudnionych 13% ludności zawodowo czynnej, która dostarcza taką samą część produktu krajowego brutto. Ponieważ kraj nie jest samowystarczalny pod względem żywnościowym, produkty rolne są głównym towarem sprowadzanym z zagranicy. Do głównych roślin uprawnych należądaktyle,bawełna,ryż,pszenica,jęczmień,proso.W okolicach wielkich miast rozwijają się warzywnictwo i uprawa owoców. Irak należy, obok Egiptu, do głównych światowych producentów daktyli. Największe plantacjepalm daktylowychznajdują się w delcie Tygrysu i Eufratu.

Infrastruktura i transport

edytuj

Transport kolejowy

edytuj

Historia

edytuj

Budowie kolei w Iraku, w początkach XX wieku, towarzyszyły zabiegi dyplomatyczne i sieć intryg co najmniej kilku państw, przede wszystkim Wielkiej Brytanii, Turcji, Rosji, Niemiec i Austrii. Rodziło to znaczące napięcia międzynarodowe. Ostatecznie pierwszą linięKarbala–Bagdad–Irbilotwarto w 1912. Miała onarozstaw szyn1000 mm. Linia ta przetrwała do 1988, kiedy to została zamknięta. Najważniejszą linię kraju stanowi obecnie normalnotorowy trakt, zbudowany w latach 1939–1940 prowadzący od styku granicy Syrii i Turcji wYurubiyahdo Bagdadu. Przedłużenie doBasryoddano do użytku w 1964. W 1968 przedłużono ją do portu wUmm KasrnadZatoką Perską.W latach 80. XX w. zbudowano linię z Bagdadu do granicy syryjskiej wAl-Ka’im,przede wszystkim z zamysłem transportowania fosforatów. Normalnotorowe połączenie doKirkukuotwarto natomiast w 1982. Sześć lat po tym wydarzeniu zaczęto zamykać wspomnianą na wstępie pierwszą linię wąskotorową. Mimo niewielkiego natężenia ruchu na wszystkich liniach, w 1983 rozpoczęto budowę towarowo-pasażerskiej obwodnicy Bagdadu. Kolejowe przejście graniczne w Basrze (z Iranem) nie jest użytkowane. Po 1991 (wojna) plany budowy połączeń zKuwejtemiArabią Saudyjskązostały zarzucone i nie wiadomo, czy zostaną kiedykolwiek zrealizowane. Główna linia z Umm Kasr do Bagdadu uległa w latach 1999–2003 znaczącej degradacji. Dodatkowych zniszczeń przysporzyły ataki amerykańskie, które obróciły w ruinę pozostałą część ocalałych urządzeń zabezpieczenia ruchu. W 2003 otwarto ponownie połączenie z Umm Kasr w kierunku stolicy (część do Basry) przy pomocy anglo-amerykańskich batalionów kolejowo-inżynieryjnych.

Koleje irackie, w najlepszym swoim okresie, eksploatowały 380 lokomotyw spalinowych (trakcji elektrycznej nie było w Iraku), z czego, w wyniku sankcji ekonomicznych poI wojnie w Zatocepozostało w ruchu tylko 20 (1991). Dostawy 200 chińskich lokomotyw w 2002 częściowo poprawiły sytuację. Park pasażerski składał się z 430 wagonów, a towarowy z 12 400 jednostek, przeważnie w złym stanie technicznym.

Siły zbrojne

edytuj

Irak dysponuje trzemarodzajami sił zbrojnych:wojskami lądowymi,marynarką wojennąorazsiłami powietrznymi[78].Uzbrojenie sił lądowych Iraku składało się w 2014 z: 357 czołgów, 4,1 tys. opancerzonych pojazdów bojowych, 49dział samobieżnych,242 zestawów artylerii holowanej oraz 36wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych[78].W 2014 marynarka wojenna Iraku dysponowała 57 okrętami obrony przybrzeża[78].Irackie siły powietrzne z kolei posiadały w 2014 uzbrojenie w postaci m.in. 127samolotów transportowych,52samolotów szkolno-bojowych,137 śmigłowców oraz 4śmigłowców szturmowych[78].Wojska irackie w 2014 liczyły 271,5 tys. żołnierzy zawodowych oraz 528,5 tys. rezerwistów. Według rankinguGlobal Firepower(2014) irackie siły zbrojne stanowią 68. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 6,1 mld dolarów (USD)[78].

  1. abDane szacunkowe na lipiec 2016, podane zaCIAThe World Factbook(źródło:CIA)(ang.).

Przypisy

edytuj
  1. abcdeDane dotyczące PKB na podstawie szacunkówMiędzynarodowego Funduszu Walutowegona rok 2023:International Monetary Fund:World Economic Outlook Database, April 2023.[dostęp 2023-05-21].(ang.).
  2. Iraq.[w:]The World Factbook[on-line]. Cia.gov, 2024-03-06. [zarchiwizowane ztego adresu(2024-03-30)].(ang.).
  3. Online Etymology Dictionary.Etymonline. [dostęp 2017-02-25].(ang.).
  4. Dziekan M.:Historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2002, s. 9.ISBN978-83-89899-82-8.
  5. abcPraca zbiorowa, Encyklopedia popularna, PWN Warszawa 1982, s. 299.
  6. abcdefPraca zbiorowa red. naczelny Jan Łysek,Polityczny Atlas świata Nowe czasy,RSW „Prasa-Książka_Ruch” Wydawnictwo Współczesne, Warszawa 1990, s. 128.
  7. abcdPraca zbiorowa, Encyklopedia popularna, PWN Warszawa 1982, s. 202.
  8. abcdefghijklmnopIrak. Historia,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2016-05-04].
  9. Tripp 2009 ↓,s. 72–73.
  10. Tripp 2009 ↓,s. 91 i 93-95.
  11. Tripp 2009 ↓,s. 96–97.
  12. Tripp 2009 ↓,s. 100.
  13. Tripp 2009 ↓,s. 101–103.
  14. International Federation for Human Rights –„Displaced persons in Iraqi Kurdistan and Iraqi refugees in Iran”,2003.
  15. Joseph Yacoub,La question assyro-chaldéenne, les Puissances européennes et la SDN (1908–1938),4 cz., thèse Lyon, 1985, s. 156.
  16. Dziekan M.:Historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2002, s. 158.ISBN978-83-89899-82-8.
  17. Tripp 2009 ↓,s. 117.
  18. CharlesTripp,Historia Iraku,KatarzynaPachniak(tłum.), Warszawa: Książka i Wiedza, 2009, s. 119–121,ISBN978-83-05-13567-2,OCLC751411083.
  19. Tripp 2009 ↓,s. 122–123.
  20. Tripp 2009 ↓,s. 124–125.
  21. Tripp 2009 ↓,s. 130 i 134-137.
  22. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 16.
  23. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 284, 285.ISBN978-83-04-05039-6.
  24. Jamsheer H. A.:Współczesna historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2007, s. 99–103.ISBN978-83-89899-82-8.
  25. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 285–286.ISBN978-83-04-05039-6.
  26. Tripp 2009 ↓,s. 207–208.
  27. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 290–291.ISBN978-83-04-05039-6.
  28. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 189.ISBN978-83-04-05039-6.
  29. Jamsheer H. A.:Współczesna historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2007, s. 106.ISBN978-83-89899-82-8.
  30. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 291–293.ISBN978-83-04-05039-6.
  31. Tripp 2009 ↓,s. 227–229.
  32. Jamsheer H. A.:Współczesna historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2007, s. 108.ISBN978-83-89899-82-8.
  33. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 116.
  34. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 134.
  35. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 118.
  36. Саддам Хуссейн: на вершине власти[online], webcitation.org[dostęp 2016-03-15].
  37. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 135.
  38. Malik s. 43–44.
  39. Malik s. 43.
  40. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 144.
  41. Tripp 2009 ↓,s. 249.
  42. Malik s. 92–93.
  43. Smolansky, Oleg; Smolansky, Bettie (1991).The USSR and Iraq: The Soviet Quest for Influence.Duke University Press. s. 25.ISBN978-0-8223-1116-4.
  44. Tripp, Charles (2010).A History of Iraq.Cambridge University Press. s. 203.ISBN978-0-521-87823-4.
  45. Maliks. 44.
  46. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 201–203.
  47. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 169–170.
  48. Malik s. 74–75.
  49. Ismael, Tareq Y.The Rise and Fall of the Communist Party of Iraq.Cambridge/New York: Cambridge University Press, 2008. s. 184 i 294.
  50. Malik s. 75.
  51. JarosławDobrzelewski,Wojna iracko-irańska 1980-1988,Zabrze: Inforteditions, 2014, s. 22,ISBN978-83-64023-33-0,OCLC879536991.
  52. J. Dobrzelewski,Wojna...,s. 294.
  53. Praca zbiorowa red. naczelny Jan Łysek,Polityczny Atlas świata Nowe czasy,RSW „Prasa-Książka_Ruch” Wydawnictwo Współczesne, Warszawa 1990.
  54. Malik s. 76–77.
  55. Farouk-Sluglett i Sluglett 2003 ↓,s. 269–270.
  56. Jamsheer H. A.:Współczesna historia Iraku.Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2007, s. 117–118.ISBN978-83-89899-82-8.
  57. Zdanowski J.:Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2010, s. 478.ISBN978-83-04-05039-6.
  58. Malik s. 100–104.
  59. Malik s. 61–62.
  60. Tripp 2009 ↓,s. 296–297.
  61. Malik s. 119.
  62. Hassan AliJamsheer,Współczesna historia Iraku,Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Dialog”, 2007, s. 139–141,ISBN978-83-89899-82-8,OCLC749822044.
  63. Dodge 2012 ↓,s. 42.
  64. Coming to terms with Sistani[online], 10 sierpnia 2007[dostęp 2015-12-04][zarchiwizowane zadresu2007-08-10].
  65. abcMuqtada al-Sadr,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2016-01-01](ang.).
  66. Dodge 2012 ↓,s. 55–56.
  67. Dodge 2012 ↓,s. 62.
  68. Grzegorz Mazurczak:Trudne wybory 2010.PSZ, 2010-03-06. [dostęp 2010-03-07].
  69. Irak: Wczesne głosowanie w wyborach parlamentarnych.PSZ, 2010-03-04. [dostęp 2010-03-05].
  70. Iraq VP Tariq al-Hashemi sentenced to death[online], BBC News, 9 września 2012[dostęp 2014-06-13](ang.).
  71. Irak na krawędzi wojny domowej – kraj znów utonie we krwi?[online], wp.pl, 11 stycznia 2014[dostęp 2014-06-13][zarchiwizowane zadresu2014-01-14].
  72. Iraq Update 2014 #1: Showdown in Anbar[online], Institute for the Study of War, 5 stycznia 2014[dostęp 2014-06-13](ang.).
  73. Obama’s Iraq dilemma: Fighting the ISIL puts US and Iran on the same side.[dostęp 2014-06-13].
  74. Działanie to miało związek z tłumieniem przezSaddama Husajnaszyickiego powstania na południu kraju. Iraccy inżynierowie – na jego rozkaz – zbudowali system kanałów, powodując osuszanie terenu Szatt al-Arab. Szacuje się, że wskutek systematycznego osuszania przez 10 lat zniszczono ok. 95% naturalnych rozlewisk;Krzysztof Korzeniewski:Irak (Polish Edition).Wyd. Akademickie „Dialog”, s. 101–102.ISBN83-88938-66-5.
  75. Iraq.World Bank. [dostęp 2017-02-25].(ang.).
  76. http://gulf2000.columbia.edu/images/maps/Iraq_Religions_2014_lg.png
  77. W kościele zginęło 10 zakładników – chrześcijan.tvn24.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-11-02)]..
  78. abcdeIraq.Global Firepower. [dostęp 2014-08-27].(ang.).

Bibliografia

edytuj
  • T. Dodge:Iraq: from war to a new authoritarianism.London & New York: The International Institute for Strategic Studies, 2012.ISBN978-0-415-83485-8.OCLC824827947.(ang.).
  • M. Farouk-Sluglett, P. Sluglett:Iraq Since 1958. From Revolution to Dictatorship.London & New York: I. B. Tauris, 2003.ISBN1-86064-622-0.OCLC55896079.(ang.).
  • Mariusz Zawadzki:Nowy wspaniały Irak.Warszawa: W.A.B, 2012.ISBN978-83-7747-658-1.
  • Piotr Kumelowski,Wokół Bagdadu,w:Tygodnik Kolejarza Nowe Sygnały,nr 26/2003, s. 19, Warszawa, 2003
  • Ryszard Malik:Gangster z Tikritu.Kraków: Assimil, 2004ISBN83-87564-42-7.
  • Ch. Tripp:Historia Iraku.Warszawa: Książka i Wiedza, 2009.ISBN978-83-05-13567-2.OCLC751411083.