Jeanne Antoinette Poisson, markiza de Pompadour,po mężuJeanne Antoinette Le Normant d'Étiolles,zwanaMadame de Pompadour(ur.29 grudnia1721wParyżu,zm.15 kwietnia1764wWersalu) – markiza (czylimargrabina),metresakrólaFrancjiLudwika XV.Organizatorka rautów i balów na dworze królewskim wWersalu,protektorka artystów, pisarzy i filozofów (m.in.Woltera,Monteskiusza,Diderota). Wywierała duży wpływ na awanse na dworze królewskim. Z jej inicjatywy powstała szkoła wojskowa w Paryżu ifabryka porcelanywSèvres.

Jeanne Antoinette Poisson
Ilustracja
Portret Madame Pompadour autorstwaFrançois Bouchera
Herb
Herb Pompadour
Data i miejsce urodzenia

29 grudnia1721
Paryż

Data i miejsce śmierci

15 kwietnia1764
Wersal

Ojciec

François Poisson

Matka

Louise-Madeleine de La Motte

Mąż

Karol Wilhelm Le Normant d'Etiolles

Dzieci

Alexandrine-Jeanne (Fanfan)

W roku 1741 (w wieku 19 lat) poślubiłaKarola Wilhelma Le Normant d'Etiolles.Miała z nim dwoje dzieci: chłopca, który zmarł w rok po urodzeniu i córkę Alexandrine-Jeanne (10 sierpnia 1744 – 15 czerwca 1754), zwanąFanfan.Po jej śmierci de Pompadour załamała się i nigdy się nie podniosła.

Królewska faworyta

edytuj

Miłość, a potem szczere przywiązanie Ludwika XV do markizy de Pompadour, trwało od pierwszego ich spotkania w 1745 roku, kiedy to rezolutna 24-latka wdarła się na bal maskowy wWersalu[1],aż do jej śmierci. Skandalem dworskim było jej niskie pochodzenie (mimo którego otrzymała solidne wykształcenie), ale dla króla nie miało to znaczenia.

Natychmiast oczarowała Ludwika urodą i urokiem osobistym. Hrabia Dufort du Cheverny pisał o niej:

Nie było takiego mężczyzny, który nie zechciałby mieć jej za kochankę, gdyby leżało to w jego mocy. Była wysoka, lecz niezbyt wielka; jej twarz była okrągła, a rysy miała regularne i wspaniałą cerę; śliczne dłonie i ramiona; oczy nie za duże, lecz nigdy nie widziałem drugich tak świetlistych, rozmigotanych i pełnych humoru. Cechowała ją krągłość gestów jak i figury. W jej obecności gasły wszystkie kobiety, nawet te najpiękniejsze[1].

Z czasem markiza straciła urok młodej kobiety o gładkiej skórze, kasztanowych włosach i zielono-brązowych oczach. Razem z urodą odeszło zainteresowanie króla, zwłaszcza że nie zadowalała już jego seksualnych wymagań. Utratę dawnego wdzięku pani de Pompadour rekompensowała bogatymi strojami imakijażem.Pewnego wieczoru pokazała się na salonach w sukni wartości 22 500 liwrów, za co można było kupić posiadłość ziemską[2].

Była znaną bywalczynią salonów paryskich, gdzie poznała między innymiWoltera,DuclosaorazMonteskiusza.Markiza tworzyła przedstawienia teatralne i organizowała festyny i bale. Zakupiła kilka niewielkich pałacyków, które namiętnie remontowała i przebudowywała, dając zatrudnienie artystom, którzy wypełniali je dziełami sztuki. Każda z tych rezydencji była małym arcydziełem odznaczającym się kameralnością, co pozwalało odpocząć od blichtru Wersalu (zobaczrokoko)[2].

By zadowolić króla, organizowała w swych apartamentach przedstawienia teatralne i operowe, w których sama brała udział. Po jej pierwszym występie monarcha podszedł do niej i wyznał:Jesteś najbardziej czarującą kobietą we Francji![3].

Zbudowała też w podwersalskimTrianonoranżerięi system szklarni, by król miał codziennie świeże warzywa i cytrusy, jakich nie mogła zaoferować mu kuchnia dworska[1].

Ostatnie lata

edytuj

Rola królewskiej faworyty nie była łatwa. Opinia francuska obwiniała ją za klęski oręża i dyplomacji francuskiej[4],stała się obiektem satyr i kąśliwych paszkwili. Najcięższym ciosem była dla niej śmierć niespełna dziesięcioletniej córkiFanfan.

W okresie, kiedy markiza nie była już kochanką króla, został utworzony Jeleni Park. Było to miejsce, do którego sprowadzano młode dziewczynki.

Zmarła w 1764 po przebyciu choroby płuc, ku radości córek króla nazywanychMesdames Tantes:Adelajdy,WiktoriiiZofii[5].

Za życia markiza de Pompadour mawiała:żyjmy hucznie i wesoło, a po nas choćby potop!(fr.aprés nous le déluge). Załamany śmiercią Madame de Pompadour Ludwik XV dopiero po czterech latach, w roku 1768, wziął kolejnąmaîtresse-en-titre,kurtyzanęMadame du Barry[6][7].

Portret markizy pędzlaFrançois-Huberta Drouais

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj

Bibliografia

edytuj
  • Jan Baszkiewicz,Historia Francji,Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1978.
  • Eleanor Herman,W łóżku z królem: 500 lat cudzołóstwa, władzy, rywalizacji i zemsty: Historia metres królewskich,Warszawa: Jeden Świat, 2006,ISBN83-89632-26-8.

Linki zewnętrzne

edytuj