Maria Gaetana Agnesi

włoska lingwistka, matematyk i filozof

Maria Gaetana Agnesi(ur.16 maja1718wMediolanie,zm.9 stycznia1799tamże[1]) –włoskauczona:lingwistka,matematyczkaifilozofka.Jako pierwsza napisała publikację poświęconąrachunkowi różniczkowemu i całkowemu.Była członkiem honorowym fakultetu naUniwersytecie w Bolonii.

Maria Gaetana Agnesi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 maja1718
Mediolan

Data i miejsce śmierci

9 stycznia1799
Mediolan

Życiorys

edytuj

„Cudowne dziecko”

edytuj

Była córką zamożnego profesora matematykiPietro Agnesiego.Już jako dziecko miała nadzwyczajne zdolności do nauki: w wieku 5 lat biegle mówiła wjęzyku francuskim.W wieku 9 lat napisała wjęzyku łacińskimgodzinną przemowę, którą wygłosiła na zebraniu akademickim. Tematem tej mowy była obrona praw kobiet do zdobywaniaedukacji.Jako 13-latka nauczyła się wielu języków, m.in.greckiego,hebrajskiego,hiszpańskiegoiniemieckiego,dzięki czemu zyskała miano „chodzącejpoliglotki”.Była nauczycielką swoich młodszych braci. Gdy miała 15 lat jej ojciec zaczął zapraszać do domu uczonych, przed którymi odczytywała, a następnie broniła tez dotyczących zawiłych kwestii filozoficznych. Te zebrania zostały opisane w dzieleCharlesa de BrossesLettres sur l’Italie(Listy o Włoszech) i w książce jej ojcaPropositiones Philosophicae(Tezy Filozoficzne) z 1738.

Życie dla nauki i wiary

edytuj

Z powodu swej nieśmiałości, w wieku około 20 lat zaprzestała uczestnictwa w tych zebraniach, a nawet miała zamiar wstąpienia doklasztoru.Chociaż w tamtym czasie nie zrealizowała tego zamiaru, to żyła w prawie klasztornym odosobnieniu, nie widując prawie nikogo i poświęcając się wyłącznie studiom matematycznym. Gdy w 1750 zachorował jej ojciec, papieżBenedykt XIVprzekazał jej katedrę matematyki ifilozofii naturalnejna Uniwersytecie w Bolonii. Była drugą kobietą-wykładowcą na tej uczelni (pierwszą była wybitna fizykLaura Bassi).

Po śmierci ojca w 1752 zrealizowała swoje marzenie o poświęceniu się studiomteologicznym(w szczególnościOjców Kościoła) i podjęła się opieki nad chorymi, biednymi i bezdomnymi. W 1762 opracowała przegląd prac naukowychJosepha Louisa Lagrange’a.Przez kilka lat kierowała przytułkiem dla ubogich „Trivulzio” wMediolanie,a następnie wstąpiła do zakonuszarytek,w którym zmarła.

Osiągnięcia naukowe

edytuj
Krzywa zwana lokiem Agnesi
Sposób konstrukcji krzywej

Najcenniejszym dziełem tej uczonej jest:Instituzioni analitiche ad uso della gioventu italiana(Zasady analizy [matematycznej] dla młodzieży włoskiej) z 1748, uważane za najlepszy wstęp analityczny do dziełLeonharda Eulera.W pierwszym tomie zajmuje się analiząelementów skończonych,a w drugim tomie – analiząelementów nieskończonych.Na język francuski przetłumaczył tom drugi i wydał wParyżuP. T. d'Antelmyw 1775;angielskietłumaczenie całości przezJohna Colsonaukazało się w 1801.

Kolejne dzieło – komentarz pt.Traité analytique des sections coniques du marquis de l’Hôpital(Traktat analityczny okrzywych stożkowychmarkiza de l’Hôpitala) nigdy nie zostało opublikowane.

W 1748 badałakrzywą(„versiera” ), nazwaną od jej nazwiskalok Agnesi.Krzywą tę można opisaćrównaniem:

gdzieajeststałąniezerową. Równanie

jest najprostsze.

Ta krzywa była wcześniej badana przezPierre de Fermata.

Przypisy

edytuj

Bibliografia

edytuj
  • Larson, Ron; Hostetler, Robert P.; i Edwards, Bruce H. (2003).Calculus of a Single Variable: Early Transcendental Functions(wydanie 3). Houghton Mifflin Company.

Linki zewnętrzne

edytuj