Nancy Reagan

żona Ronalda, aktorka amerykańska

Nancy Davis Reagan(ur. jakoAnne Frances Robbins6 lipca1921wNowym Jorku,zm.6 marca2016wLos Angeles) – amerykańska aktorka ipierwsza dama,żona byłego prezydentaUSARonalda Reaganaurzędującego w latach 1981–1989.

Nancy Reagan
Ilustracja
Nancy Reagan (1983)
Pełne imię i nazwisko

Nancy Davis Reagan

Imię i nazwisko po urodzeniu

Anne Frances Robbins

Data i miejsce urodzenia

6 lipca 1921
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

6 marca 2016
Los Angeles

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 20 stycznia 1981
do 20 stycznia 1989

Poprzedniczka

Rosalynn Carter

Następczyni

Barbara Bush

Faksymile
Odznaczenia
Congressional Gold Medal
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Życiorys

edytuj

Anne Frances Robbins urodziła się 6 lipca 1921 roku[a]w Nowym Jorku, jako córka sprzedawcy samochodów i aktorki[1].Jej ojciec opuścił rodzinę zaraz po narodzinach Anne[1].Nancy została oddana pod opiekę ciotce, mieszkającej w stanieMaryland[1].W 1929 jej matka, Edith Luckett, poślubiłaneurochirurgaLoyala Davisa, który zapewnił dostatnie warunki życia swojej pasierbicy[2].Mieszkali wChicago,gdzie przyszła pierwsza dama uczęszczała do szkoły Girls Latin School[2].W 1939 roku zaczęła studia z zakresu dramaturgii na Smith College wNorthampton[2].

Po zakończeniu studiów w 1943 roku, pracowała jako sprzedawczyni, a następnie dostała angaż w teatrze wDetroit[2].Była w tym czasie związana z Kimem White, jednak związek zakończył się, gdyż Nancy chciała się skupić naaktorstwie[2].Wkrótce potem pojechała do Nowego Jorku, gdzie poznała Benny’ego Haua, wiceprezydentaMetro-Goldwyn-Mayer[3].W 1949 wyjechała doHollywood,gdzie podpisała kontrakt z MGM i wystąpiła w kilku rolach drugoplanowych, jakShadow on the WalliLekarz i dziewczyna[3].Dwa lata później poznała swojego przyszłego męża,Ronalda Reagana[3].Wkrótce potem zaczęli się spotykać, a w międzyczasie Nancy dostała główną rolę wThe Next Voice You Hear...[4].W filmieHellcats of the Navywystąpiła razem z Reaganem[5].Po występie wTalk about a Strangerodeszła ze studia MGM[5].Ronalda Reagana poślubiła 4 marca 1952 roku, a w podróż poślubną nowożeńcy udali się doPhoenix[5].

Po ślubie zamieszkali w domu Nancy wWestwood,jednak Ronald zatrzymał swoje mieszkanie w innej częściLos Angeles[5].Jeszcze w 1952 przeprowadzili się doPacific Palisades[6].Gdy Reagan zostałgubernatorem Kalifornii,oboje zamieszkali wSacramento,lecz nie w oficjalnej rezydencji gubernatorskiej, ale w prywatnym, wynajętym domu[7].Nancy oprócz prowadzenia domu, wizytowała szpitale i spotykała się z weteranamiwojny wietnamskiej[8].Gdy jej mąż postanowił ubiegać się o prezydenturę, przyszła pierwsza dama postanowiła napisać biografię Reaganów[8].Wynajęła do tego zadania publicystę Billa Libby’ego[8].Książka ostatecznie była wielokrotnie cenzurowana przez Nancy – pominięto w niej m.in. informacje o jej życiu osobistym oraz datę urodzin pierwszego dziecka[8].W czasie kampanii przedwyborami prezydenckimi w 1980,popełniła gafę, która zaowocowała oskarżeniami ouprzedzenia rasowe[9].Mimo to Ronald wygrał wybory i zostałprezydentem[9].

Jako nowa pierwsza dama, Nancy chciała prezentować styl, podobny doJacqueline Kennedyi w tym celu zaprosiła do współpracy Letitię Baldrige[10].Zaraz po wprowadzeniu doBiałego Domu,zamierzała go urządzić od nowa[11].Jak każda pierwsza rodzina, Reaganowie otrzymali 50 tysięcy dolarów na ten cel, jednak dla Nancy ta kwota była niewystarczająca[11].Przyzwyczajona do luksusu i dostatku, zebrała ponad 800 tysięcy dolarów na renowację siedziby prezydenckiej[11].W ciągu pierwszego roku pobytu w Białym Domu przeprowadziła renowację pierwszego i drugiego piętra, co niekorzystnie wpłynęło na opinię społeczeństwa o pierwszej damie[11].Zarzucano jej, że zbyt mało interesuje się problemami ubogich, żyjąc w przepychu[11].Gdy dowiedziała się o wynikach badań opinii publicznej, wynajęła Landona Parrina, który miał przygotować jej przemówienia i zadbać o lepszy wizerunek[12].Jej drogie stroje uformowały jednocześnie nowy trend wmodzie[13].

W 1981 roku był członkinią oficjalnej delegacji amerykańskiej, goszczącej na ślubie brytyjskiego następcy tronu,księcia Karolazksiężną Dianą[13].W ramach ocieplenia wizerunku angażowała się w akcji dobroczynne – popularyzację adopcji czy współpracę z weteranami wojny wietnamskiej[12].Rozpoczęła także program walki z alkoholizmem i narkomanią, zwłaszcza wśród młodzieży[14].W 1985 zorganizowała nawet międzynarodową konferencję, na którą zaprosiła siedemnaście pierwszych dam z innych krajów[14].

Według badańInstytutu Gallupa,większość Amerykanów uważała, że Nancy miała duży wpływ na politykę męża[15].Ona sama częściowo potwierdziła te informacje w 1987 roku[15].Miała znaczący wpływ na politykę kadrową: po ogłoszeniu wniosków z raportu komisjiTowera,powołanej w wynikuafery irańskiej,domagała się zwolnieniaszefa personelu Białego Domu,Donalda Regana[16].Oprócz tego, doprowadziła do dymisjisekretarza stanuAlexandra Haiga,sekretarza zasobów wewnętrznychJamesa Watta,doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego,Richarda Allenai szefowąEnvironmental Protection AgencyAnne Burford[16].Te działania spotkały się ze zdecydowaną krytyką opinii publicznej[16].Oprócz nadmiernej ingerencji w politykę personalną, pierwszej damie zarzucano kontakty zastrolog,Joan Quingley[17].Nancy zapewniała, że konsultowała się z Quingley, jednak nie miało to żadnego wpływu na działania prezydenta[17].

Po zakończeniu kadencji prezydenckiej, Reaganowie zamieszkali w bogatej dzielnicy Los Angeles,Bel Air[18].W 1989 roku Nancy opublikowała swoje pamiętniki pt. „My Turn”, w których częściowo odpowiadała na krytykę, którą była obarczona, mieszkając wWaszyngtonie[19].Ponownie zaangażowała się także w walkę z narkomanią i alkoholizmem[20].W 1990 roku zorganizowała pierwszy, doroczny turniej tenisowy, z którego dochód przeznaczany jest na Fundację im. Nancy Reagan[20].27 lipca 2000 – w uznaniu za służbę dla narodu – została uhonorowanaZłotym Medalem Kongresu[21],a w 2001 roku za swoją działalność otrzymałaPrezydencki Medal Wolności[22].

Gdy w 1994 roku Ronald Reagan ogłosił, że cierpi nachorobę Alzheimera,Nancy skupiła się na opiece nad nim[20].Sytuacja ta doprowadziła także do znacznego polepszenia kontaktów Reaganów z ich dziećmi, z którymi nie byli w najlepszych stosunkach[20].W 2002 roku Nancy opublikowała korespondencję pomiędzy nią a Ronaldem zatytułowaną „Kocham Cię Ronnie. Listy Ronalda Reagana do Nancy Reagan”[23].Były prezydent zmarł 5 czerwca 2004 roku[22].

Pierwsza dama miała konserwatywne poglądy – sprzeciwiała się poprawce doKonstytucjimówiącej orównouprawnieniu kobiet,aborcjiczy ograniczeniu dostępu do broni[14].W 1994 roku zmieniła zdanie w sprawie aborcji i ogłosiła, że popiera jej legalizację[20].Popierała także badaniekomórek macierzystych,upatrując w tym nadziei na znalezienie lekarstw na choroby Alzheimera,Parkinsonaczycukrzycy[22].

Choroba, śmierć i pogrzeb

edytuj

Kłopoty ze zdrowiem Nancy Reagan zaczęły być widoczne w 2008. 4 lata później doznała upadku w swoim domu w Bel Air i została przewieziona do Centrum Zdrowia Świętego Jana w Santa Monica w Kalifornii[24].Lekarze poinformowali, że nie odniosła znaczniejszych obrażeń. Zmarła 6 marca 2016 w swoim domu z powoduniewydolności serca[25].Dzień później prezydent USABarack Obama,w związku ze śmiercią byłej pierwszej damy, nakazał opuścić flagi do połowy masztu[26].Pogrzeb Nancy Reagan odbył się 11 marca 2016, została pochowana na wzgórzu koło Biblioteki Prezydenckiej imienia Ronalda Reagana wSimi Valley[27][28].W uroczystościach oprócz najbliżej rodziny wzięła udział m.in. ówczesna pierwsza dama USAMichelle Obama,były prezydentGeorge W. Bushz małżonkąLaurą Bush,żony poprzednich prezydentówRosalynn CarteriHillary Clinton,były premier KanadyBrian Mulroneyi były gubernator KaliforniiArnold Schwarzenegger,a takżeCaroline Kennedy,córka prezydenta Johna F. Kennedy’ego oraz dzieci prezydentów Lyndona B. Johnsona, Richarda Nixona oraz Gerarda Forda[27].

Życie prywatne

edytuj

Przed poślubieniem Reagana, Nancy Davis spotykała się z aktoramiRobertem Walkerem,Robertem Stackiem,a także zescenarzystąLeonardem Spigelgassem[5].Ronalda Reagana poślubiła 4 marca 1952 roku wSan Fernando Valley[5].Mieli dwoje dzieci: córkęPatricię(ur. 22 października 1952)[29]oraz syna Ronalda Prescotta (ur. 20 maja 1958)[6].Pomiędzy rokiem 1952 a 1958 Nancy kilkakrotnieporoniła[6].

  1. Podpisując kontrakt z MGM odmłodziła się o dwa lata, podając swoją datę urodzenia 6 lipca 1923[1].

Przypisy

edytuj

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj