Przejdź do zawartości

Impeachment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Proceduraimpeachmentu Prezydenta USA Andrew JohnsonawSenacie USA(1868)
Prezydent BrazyliiDilma Rousseffi prezydent Korei Pd.Park Geun-hye– obie postawione w stan oskarżenia (impeachment) w drugiej dekadzie XXI wieku

Impeachment(/ɪmˈpimənt/, dosł.ang.„postawienie w stan oskarżenia”[1]) – procedura pochodząca z anglosaskiej tradycji parlamentarnej, służąca realizacji odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta, wiceprezydenta i funkcjonariuszy cywilnych m.in. w USA[2][3].Procedura wszczynana jest przezparlamentlub inne ciała legislacyjne państwa.

Procedura polega zwykle na powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, która przesłuchuje świadków oraz bada materiały źródłowe. Po ogłoszeniu wyników dochodzenia parlament podejmuje decyzję o ewentualnym pozbawieniu oskarżonego urzędu iimmunitetu.To umożliwia postawienie oskarżonego przed sądem.

Impeachment dotyczy osób, które zostały powołane na stanowisko w wyniku demokratycznych procedur. Procedura powinna być więc stosowana tylko w sytuacji, gdy istnieją potwierdzone zarzuty, że dana osoba poważnie naruszyła prawo.

Usunięciefunkcjonariusza publicznegoz urzędu ma swoje źródło wbrytyjskiejtradycji prawnej, jednak przyjęło się także w innych krajach, m.in. w:USA,Australii,Brazylii(Dilma Rousseff),Irlandii,Filipinach,Korei Południowej(Park Geun-hye),Litwie(Rolandas Paksas),Rumunii(Traian Băsescu) iIndonezji(Abdurrahman Wahid).

Jedną z najbardziej znanych sytuacji zastosowania procedury, były wydarzenia dotyczące prezydenta Stanów ZjednoczonychRicharda Nixona,w związku z podejrzeniem o nielegalne praktyki podczas wyborów prezydenckich, znanych jakoAfera Watergate.Od początku 1974,Izba Reprezentantówwszczęła procedurę impeachmentu prezydenta. Do postawienia prezydenta w stan oskarżenia nie doszło, gdyż Nixon 9 sierpnia 1974 sam ustąpił z urzędu. Jego następcą zostałGerald Ford,który w miesiąc po rezygnacji Nixona, 8 września, wydał szeroki akt ułaskawienia, zamykając tym samym możliwość pociągnięcia Nixona do odpowiedzialności prawnej za jego nielegalne działania podczas prezydentury. Nixon przyznał się do popełnionych błędów w trakcie wywiadu przeprowadzanego przezDavida Frosta[4].

W PolsceTrybunał Stanujest sądem, który – po procedurze parlamentarnej – rozstrzyga kwestie naruszeń prawa przez osoby piastujące najwyższe urzędy[2].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Wielki słownik angielsko-polski.Warszawa: PWN Oxford, 2002, s. 591.ISBN83-01-13708-8.
  2. abWIEM: darmowa encyklopedia.[dostęp 2016-11-29]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-11-30)].
  3. Słownik Wyrazów Obcych.[dostęp 2013-11-03]. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-11-03)].
  4. Philip Jenkins:Historia Stanów Zjednoczonych.Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Kazimierz Baran,Impeachment a początki odpowiedzialności politycznej ministrów w Anglii,„Zeszyty Naukowe UJ. Prace Prawnicze” 1971, z. 51, s. 7–30.
  • Philip Jenkins:Historia Stanów Zjednoczonych.Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]