Meromiksja
Meromiksja– częściowe mieszanie się wody wjeziorze.
W typowym układzie w jeziorze istnieją trzy warstwy składające się na jegostratyfikację:
- przypowierzchniową (epilimnion),
- środkową (metalimnion),
- denną (hypolimnion)
W zależności odtypu miktycznego jeziora,warstwy te są odseparowane przez pewien czas (stagnacja), po czym następuje ich mieszanie. Wjeziorach holomiktycznychcyrkulacji ulega cała masa wód. Jeziora meromiktyczne wyłamują się z tej zasady, gdyż ich wody mieszają się tylko wewnątrz warstw, a praktycznie nigdy pomiędzy warstwami.
W jeziorze meromiktycznym stosunkowo intensywne mieszanie się wód zachodzi tylko wepilimnionie,nazywanym wtedymiksolimnionem,oddzielonymchemoklinąod dolnej warstwy niemieszanej wody –monimolimnionu.
Taki stan może być skutkiem zbyt małej siływiatruniewystarczającej do wymieszania mas wód całego jeziora. Powodem tego może być górzysta, zarośnięta lub zabudowanazlewniabezpośrednia jeziora.
Główną przyczyną niepełnego mieszania się wód w jeziorach meromiktycznych jest silne stężenie rozpuszczonych substancji. Skutkiem tego jest tak dużagęstośćwód dolnej warstwy, że nie dorównują jej zmiany gęstości związane z sezonową zmianą temperatury, więc nigdy nie dochodzi do wyrównania gęstości i swobodnego mieszania wód. Tak duży i nierównomierny dopływ substancji rozpuszczonych może mieć różne przyczyny, które pozwalają wyróżnić następujące typy meromiksji:
- krenogenna (wody głębinowe zasilane przez zasolone źródła)
- ektogenna (zasolone wody dopływają z zewnętrznego zbiornika, np. morza)
- biogenna (substancje rozpuszczone uwalniane są z wody lubosaduprzy udzialeorganizmów)
Przykłady jezior meromiktycznych
[edytuj|edytuj kod]Bibliografia
[edytuj|edytuj kod]Winfried Lampert, Ulrich Sommer:Ekologia wód śródlądowych.Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001.ISBN83-01-13387-2.