Przejdź do zawartości

Żywienie człowieka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reguła połowy talerza to najnowsza metoda kompozycji zrównoważonych posiłków, zastępująca przestarzałe piramidy żywienia. Obiad i kolację porcjuje się tak, by ¼ talerza zajmowały pokarmy bogate w skrobię (grains, np.makaron,ryż,ziemniaki,kukurydza), ¼ źródła białka (proteins, np.jajka,strączkowe,mięso) i połowę talerza inne, niskokaloryczne warzywa (vegetables). Obok talerza powinna stać szklankamleka,jogurtu,pół filiżanki budyniu, lodów lubowoców.

Żywienie człowieka– dostarczanieludzkiemuorganizmowiodpowiednichpokarmówzapewniających utrzymanie jego podstawowychprocesów życiowych.Pokarmy te mogą być pobierane w stanie naturalnym lub w postaci różnorodnychpotrawczynapojów.Racjonalne żywienie człowieka jest dostosowane do jego wieku,płci,zapotrzebowania energetycznego, rodzaju wykonywanej pracy, stanu zdrowotnego,klimatuw którym żyje oraz innych czynników.

Ze względu na rolę w organizmie wyróżnia się 3 podstawowe grupy składników odżywczych pokarmu:

Warto jest wspomnieć o pełnowartościowości pokarmu pochodzeniazwierzęcego.Za pełnowartościowe pożywienie uznaje się:jaja,mięso,rybyimleko.Białkaroślinne (niepełnowartościowe) nie zawierają niektórych niezbędnych dla organizmuaminokwasów(tzw.aminokwasów egzogennych). Brak tych składników (jak również i brak witamin) prowadzi do powstawania niedoborów żywnościowych (np.awitaminoza,kwashiorkor), z kolei nadmiar lub niewłaściwe proporcje składników żywnościowych są przyczyną powstawaniachorób cywilizacyjnych(tj.:choroby układu krążenia,miażdżyca,nowotwory złośliwe,cukrzyca,otyłość,osteoporoza,kamica żółciowa,marskość wątroby,próchnica zębów,niedokrwistość,wole).

W wielu rejonachAfryki,AzjiiAmeryki Łacińskiejludność cierpi z powodu stałego, masowo występującego zjawiskaniedożywieniaorazgłodu.

Żywienie człowieka w zależności od wieku

[edytuj|edytuj kod]

Zapotrzebowanie żywnościowe człowieka jest różne w zależności od jego wieku. Zmiana ta wynika ze zmieniającej się dynamiki i równowagimetabolizmu.Okres dzieciństwa i rozwoju jest okresem wyraźnej przewagianabolizmunadkatabolizmem.U zdrowego dorosłego człowieka występuje zaś względna równowaga metaboliczna, zmieniająca się wraz z wiekiem w kierunku zwiększenia efektywności anabolizmu na rzecz katabolizmu. Tempo zmian tendencji tych przemian jest bardziej związane zwiekiem biologicznym,niżkalendarzowym.

Celem prawidłowego odżywiania zdrowego, dorosłego człowieka powinno być spożywanie takiej ilości określonych pokarmów, które zapewnią równowagę metaboliczną. Według danychOrganizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa(FAO) w1983rokuwartość energetycznadziennie spożywanych pokarmów wPolscewynosiła 14 351kJ(3425kcal). Wraz z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się o około 5% w ciągu 10 lat. Przykładowo: jeżeli mężczyzna w wieku 25 lat, o wadze 70 kg potrzebuje dziennie 2900 kcal, to w wieku 45 lat będzie potrzebował 2600 kcal, zaś w wieku 65 lat już tylko 2200 kcal.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze

[edytuj|edytuj kod]

Do dziś dobowe zapotrzebowanie nabiałkojest przedmiotem sporówdietetyków.Przyjmuje się, iż w przedziale wiekowym 25–60 lat zapotrzebowanie na ten budulec wynosi u człowieka (niezależnie od płci) ok. 1gna kilogram masy ciała. U osób ciężko pracujących zapotrzebowanie to może być nieznacznie wyższe.

Tłuszcze

[edytuj|edytuj kod]

Wyższe zapotrzebowanie energetyczne powinno być pokrywane przez zwiększone spożyciewęglowodanów,a nietłuszczów,które powinny dostarczać maksymalnie 30% dobowej energii. W rzeczywistości jest jednak inaczej. WPolsceilość energii pozyskiwanej z tłuszczów w przeciętnej diecie dochodzi nawet do 50%. Zaleca się także ograniczanie spożywania pokarmów zawierającychnasycone kwasy tłuszczoweoraz tłuszcze typutransna rzecznienasyconych kwasów tłuszczowych.

Woda, witaminy i sole mineralne

[edytuj|edytuj kod]

Podstawowym źródłemwitamini minerałów dla organizmu sąwarzywaiowoce.Najzdrowsze są spożywane na surowo (mrożenie może spowodować 50% straty tych składników odżywczych). Jedną z równie ważnych potrzeb jest zaopatrzenie organizmu w wodę, które powinno wynosić ok. 1 ml na kilokalorię pożywienia. Zapotrzebowanie to może jednak znacznie wzrosnąć przy sporym wysiłku fizycznym lub wysokiejtemperaturzeotoczenia.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]