57. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
57.Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannesodbył się w dniach 12–23 maja 2004 roku. Imprezę otworzył pokaz hiszpańskiego filmuZłe wychowaniew reżyseriiPedro Almodóvara[1].W konkursie głównym zaprezentowanych zostało 19 filmów pochodzących z 12 różnych krajów.
Jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżyseraQuentina Tarantinoprzyznało nagrodę główną festiwalu,Złotą Palmę,amerykańskiemu filmowi dokumentalnemuFahrenheit 9.11w reżyseriiMichaela Moore’a.Drugą nagrodę w konkursie głównym,Grand Prix,przyznano koreańskiemu obrazowiOldboyw reżyseriiPark Chan-wooka[2][3].
Oficjalny plakat promocyjny festiwalu przedstawiał oryginalną ilustrację wykonaną przez Alerte Orange nawiązującą do klasycznego filmuSłomiany wdowiec(1955)Billy’ego WilderazMarilyn Monroew roli głównej. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła włoska aktorkaLaura Morante[4].
Członkowie jury[edytuj|edytuj kod]
Konkurs główny[edytuj|edytuj kod]
- Quentin Tarantino,amerykański reżyser – przewodniczący jury[5]
- Emmanuelle Béart,francuska aktorka
- Edwidge Danticat,haitańska pisarka
- Tsui Hark,hongkoński reżyser
- Benoît Poelvoorde,belgijski aktor
- Jerry Schatzberg,amerykański reżyser
- Tilda Swinton,brytyjska aktorka
- Kathleen Turner,amerykańska aktorka
- Peter von Bagh,fiński historyk filmu
Sekcja „Un Certain Regard”[edytuj|edytuj kod]
- Jeremy Thomas,brytyjski producent filmowy – przewodniczący jury
- Michel Demopoulos,grecki krytyk filmowy
- Carlos Gomez,hiszpański krytyk filmowy
- Eric Libiot,francuski krytyk filmowy
- Baba Richerme,włoski dziennikarz
- Eva Zaoralova,dyrektor artystycznaMFF w Karlowych Warach
Cinéfondation i filmy krótkometrażowe[edytuj|edytuj kod]
- Nikita Michałkow,rosyjski reżyser – przewodniczący jury
- Nuri Bilge Ceylan,turecki reżyser
- Nicole Garcia,francuska aktorka i reżyserka
- Marisa Paredes,hiszpańska aktorka
- Pablo Trapero,argentyński reżyser
Złota Kamera – debiuty reżyserskie[edytuj|edytuj kod]
- Tim Roth,brytyjski aktor – przewodniczący jury
- Alberto Barbera,dyrektorMuseo Nazionale del CinemawTurynie
- N.T. Binh,francuski reżyser
- Alain Choquart,francuski operator filmowy
- Isabelle Frillay,przedstawicielka FICAM
- Diego Galan,hiszpański krytyk filmowy
- Laure Protat,miłośniczka kina
- Aldo Tassone,włoski krytyk filmowy
- Anne Théron,francuska reżyserka
Selekcja oficjalna[edytuj|edytuj kod]
Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj|edytuj kod]
Tytuł | Reżyseria | Kraj produkcji | |
---|---|---|---|
Otwierający | Złe wychowanie | Pedro Almodóvar | Hiszpania |
Zamykający | De-Lovely | Irwin Winkler | Stany Zjednoczone |
Konkurs główny[edytuj|edytuj kod]
Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym oZłotą Palmę[6]:
Pokazy pozakonkursowe[edytuj|edytuj kod]
Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:
Sekcja „Un Certain Regard”[edytuj|edytuj kod]
Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji „Un Certain Regard”:
Laureaci nagród[edytuj|edytuj kod]
Konkurs główny[edytuj|edytuj kod]
- Oldboy,reż.Park Chan-wook
- Nagroda Jury
- Choroba tropikalna,reż.Apichatpong Weerasethakul
- Irma P. Hallza rolę w filmieLadykillers, czyli zabójczy kwintet
Sekcja „Un Certain Regard”[edytuj|edytuj kod]
- Nagroda Główna
- Nagroda za oryginalność przekazu
- Nagroda dla twórcy obiecującego na przyszłość
Konkurs filmów krótkometrażowych[edytuj|edytuj kod]
- Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
- Nagroda Jury dla najlepszego filmu krótkometrażowego
- Nagroda Cinéfondation dla najlepszej etiudy studenckiej
- I miejsce:Happy Now,reż.Frederikke Aspöck
- II miejsce:99 vuotta elämästäni,reż.Marja Mikkonen/Wycieczka do miasta,reż.Corneliu Porumboiu
- III miejsce:Fajnie, że jesteś,reż.Jan Komasa
- Nagroda Kodaka dla najlepszego filmu krótkometrażowego
- Ryan,reż.Chris Landreth
Wybrane pozostałe nagrody[edytuj|edytuj kod]
- Złota Kameraza najlepszy debiut reżyserski
- Or,reż.Keren Yedaya
- Wyróżnienie Specjalne:Gorzki sen,reż.Mohsen Amiryoussefi/Uciec!,reż.Yang Chao
- Nagroda Główna w sekcji „Międzynarodowy Tydzień Krytyki”
- Nagroda Główna w sekcji „Quinzaine des Réalisateurs” – CICAE Award
- NagrodaFIPRESCI
- Konkurs główny:Fahrenheit 9.11,reż.Michael Moore
- Sekcja „Un Certain Regard”:Whisky,reż.Juan Pablo RebellaiPablo Stoll
- Sekcja „Międzynarodowy Tydzień Krytyki”:Pragnienie,reż.Tawfik Abu Wael
- Nagroda Jury Ekumenicznego
- Dzienniki motocyklowe,reż.Walter Salles
- Wyróżnienie:Moolaadé,reż.Ousmane Sembène
- Nagroda Jury Ekumenicznego na 30-lecie jej istnienia za całokształt twórczości artystycznej
- Nagroda Vulcan dla artysty technicznego
- Éric Gautierza zdjęcia do filmówCzystaiDzienniki motocyklowe
- Nagroda Młodych
- Nagroda im. François Chalais dla filmu propagującego znaczenie dziennikarstwa
- NagrodaPalm Dogdla najlepszego psiego występu na festiwalu
Przypisy[edytuj|edytuj kod]
- ↑Jennifer Green:Cannes to open with Almodovar’s Bad Education.Screen Daily, 2004-02-22. [dostęp 2020-05-15].(ang.).
- ↑Patrick Barkham:Moore scoops Palme d’Or with attack on US president.„The Guardian”,2004-05-24. [dostęp 2020-05-15].(ang.).
- ↑Ron Holloway:Cannes 2004 Report.„Kinema”. [dostęp 2020-06-27].(ang.).
- ↑Morante named as mistress of Cannes ceremonies.Screen Daily, 2004-04-06. [dostęp 2020-05-15].(ang.).
- ↑2004 Members of the Feature Film Jury.Festival de Cannes. [dostęp 2020-05-15].(ang.).
- ↑Nancy Tartaglione:A crowded field at Cannes.„Los Angeles Times”,2004-04-22. [dostęp 2020-06-27].(ang.).