Przejdź do zawartości

Abrakadabra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Abrakadabra(Abracadabra, Abraxas, Abrasax) – pochodzący prawdopodobnie zjęzyka aramejskiego(Abəra kaDavəra) wyraz niemającyznaczenia.Od schyłku starożytności, w średniowieczu i we wczesnej nowożytności posługiwano się nim jako formułąmagiczną,tj. wyrazem, który (odpowiednio) wypowiedziany ma rzekomą moc wpływania na rzeczywistość. Obecnie słowo "abrakadabra" stosuje się jako (żartobliwe) określenie wypowiedzi pozbawionej sensu, niezrozumiałej, zagmatwanej.

Siedem liter imienia АΒΡΑΣΑΞ mawartość liczbową365 (Α = 1, Β = 2, Ρ = 100, Α = 1, Σ = 200, Α = 1, Ξ = 60). Słowo to znajduje się jako magiczny znak i symbol pełni (m.in. zapewne także w odniesieniu do liczby siedem) whellenistycznychpapirusachmagicznych, również na starożytnych i średniowiecznychamuletachz kamienia, najczęściej w połączeniu z postacią o ludzkim tułowiu z głową koguta, ludzkimi rękami i wężami zamiast nóg[1].

Pierwszy raz słowo ABRACADABRA pojawiło się wDe Medicina PraeceptaQuintusa Sammonicusa Serenusa-gnostycznegolekarza cesarzaKarakalli.Sammonicus przepisał cesarzowi amulet do walki z malarią, na którym wyryte było słowo ABRACADABRA w formie trójkąta.

Słowo z reguły było zapisywane w jeden z następujących sposobów:

A - B - R - A - C - A - D - A - B - R - A
A - B - R - A - C - A - D - A - B - R
A - B - R - A - C - A - D - A - B
A - B - R - A - C - A - D - A
A - B - R - A - C - A - D
A - B - R - A - C - A
A - B - R - A - C
A - B - R - A
A - B - R
A - B
A

lub

A - B - R - A - C - A - D - A - B - R - A
B - R - A - C - A - D - A - B - R
R - A - C - A - D - A - B
A - C - A - D - A
C - A - D
A

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Marianne Oesterreicher-Mollwo,Jerzy Prokopiuk:Leksykon symboli.Warszawa: ROK Corporation, 1992.ISBN83-85344-23-3.(pol.).

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

  • A. Dieterich, Abraxas, Leipzig 1905.