Przejdź do zawartości

Alfred Eisenstaedt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Alfred Eisenstaedt(ur.6 grudnia1898wTczewie,zm.24 sierpnia1995) – niemiecki i amerykański fotograf, ojciec „fotożurnalizmu”. Był pionieremfotografii reportażowej.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Urodził się wTczewie(wówczasPrusy Zachodnie). W 1906 roku rodzina Eisenstaedta (rodzice Alfreda wraz z trzema synami) opuściła Tczew i przeprowadziła się do Berlina.

Od młodości fascynował się fotografią. Pierwszy aparat firmyKodakotrzymał od swojego wujka. Jego kariera szybko się rozwijała. W roku 1931 uzyskał nagrodę agencji „Associated Press”.Rosnący w siłęnarodowy socjalizmw Niemczech stał się przyczyną emigracji Eisenstaedta. W 1935 r. wyemigrował doStanów Zjednoczonych,gdzie mieszkał aż do śmierci.

Wykonywał fotografieMediolanu,Florencji, Wenecji,ParyżaiLondynu.Fotografował znane postacie polityki i kultury m.in.:Marlene Dietrich,Sophię LorenczyMarilyn Monroe,Ernesta Hemingwaya,Alberta Einsteina,a takżeW. Churchilla,J.F. Kennedy’egoczyF.D. Roosevelta.Wykonywał także fotograficzne reportaże historyczne.

W latach 1936–1972 pracował jako fotograf dla magazynuLife.Był autorem 92 okładek tego magazynu i 2500 ilustracji. Najsłynniejsze zdjęcie Eisenstaedta to para całująca się na wieść o poddaniu sięJaponiii zakończeniuII wojny światowej– marynarz i pielęgniarka naTimes Squarew Nowym Jorku, 14 sierpnia 1945 roku, znanym jakoVictory over Japan Day(V-J Day).

Zmarł w wieku 97 lat w swoim domu na ulubionej wyspieMartha’s Vineyard,gdzie od 50 lat spędzał lato.

W Tczewie upamiętniono Alfreda Eisenstaedta w trakcie sesji historycznej pt. „Śladami nieznanych postaci Tczewa i okolic” w dniu 26 czerwca 2009 roku. Referat na temat słynnego fotografa wygłosiła Ewa Żywiecka. Organizatorzy sesji –Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie– przygotowują publikację materiałów z sesji, zawierającą obszerny biogram Alfreda Eisenstaedta[1].W Tczewie znajduje się również mural, na którym widnieje słynne zdjęcie fotografa.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Kaszubi.pl[online], kaszubi.pl[dostęp 2021-03-09](pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]