Przejdź do zawartości

Almorawidzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Almorawidzi(arab.المرابطونal-Murabitun) – ruch religijny, późniejdynastiaberberyjskazSahary.Nazwaal-Murabitunoznaczamieszkańcy klasztoru(ribatklasztor).

W roku 1048 na czele berberyjskiego plemieniaLamtuna,które przyjęło islam w X wieku, stanąłJahja ibn Umarz plemieniaGodalów.Podczas pielgrzymki doMekkiJahja spotkał wKairuaniearabskiego uczonegoAbu Imrana.Jahja i jego towarzysze poprosili mędrca, aby oddał im jednego ze swoich uczniów, który pomógłby oświecić ich rodaków w zasadach islamu. Wybór padł naAbdullaha ibn Jasina(Abd Allāh Ibn Yāsīn). Po śmierci Jahji ibn Umara, wśród Berberów Lamtuna wybuchł bunt przeciwko zbyt surowym wymogom nauk Ibn Jasina. Wypędzony kaznodzieja wraz z grupą wyznawców schronił się na pustyni, następnie u wybrzeży dzisiejszejMauretaniina wyspieTidrazbudował pierwszyribat.Ibn Jasin zginął w 1059 w jednej z pierwszych potyczek rozpętanej przez siebie wojny przeciw niewiernym –dżihadu.Zastąpił goAbu Bakr ibn Umar– założycielMarrakeszu.Przywódca ten w krótkim czasie uformował karną armię neofitów, po czym w 1070 roku wyruszył tłumić powstania naSaharze.W Maroku zastąpił go stryjJusuf ibn Taszfin,który jednak wykorzystał nieobecność bratanka do umocnienia swojej władzy. Kiedy Abu Bakr wrócił do kraju, nie mógł już z powrotem objąć przywództwa. Zrezygnował jednak z walki przeciw stryjowi i wycofał się z powrotem na Saharę. Tam walczył przeciw pogańskim plemionom, a w roku 1076 zaatakował królestwoGhanyze stolicą wKumbi Salih.Tak zaczęła się islamizacja plemion znadNigru.

Pod rządami Jusufa ibn Taszfina, założyciela nowego rodu Taszfinidów,Marokoi zachodniaAlgieriapołączyły się, tworząc królestwoTilimsan(1080), a Almorawidzi podbili znaczną częśćAfryki północneji południowąHiszpanię.W roku 1086, Ibn Taszfin został zaproszony przez arabskich książąt rządzących w południowejHiszpanii,do walki przeciwAlfonsowi VI Kastylijskiemu.Po przybyciu na kontynent 30 czerwca tego samego roku, wojsko Ibn Taszfina połączyło się z armiami książątSewilli,Granady,MalagiiBadajozu,żeby 23 października zadać sromotną klęskęAlfonsowi VI Kastylijskiemuwbitwie pod SagrajasniedalekoBadajozu.Następnie Ibn Taszfin powrócił do północnej Afryki, aby uporządkować sprawy własnego państwa.

W roku 1089 został ponownie wezwany na południePółwyspu Iberyjskiego.Widząc nieporadność i niezgodę pośród przywódców arabskich, wykorzystał sytuację i między 1090 a 1094 zajął Andaluzję. Nie odniósł jednak wielkich sukcesów w walce z wojskami chrześcijańskimi. Ibn Taszfin umarł w 1106, w wieku 97 lat.

Po nim na tron wstąpiłAli ibn Jusuf.Choć początkowo udało mu się umocnić, a nawet poszerzyć granice państwa, natrafił w Hiszpanii na silny opór książąt chrześcijańskich, zaś w granicach własnego państwa doszło do konfliktów z innym plemieniem berberyjskim –Almohadów,wrogich doktryniemalikitów,którzy głosili świętą wojnę przeciw Almorawidom. W 1142, kiedy umarł Ibn Jusuf, tumulty wzniecane przez Almohadów osiągnęły punkt kulminacyjny. W 1145, jego następca,Taszfin ibn Alizginął spadając z konia podczas ucieczki z pola bitwy niedalekoOranu.W następnych latach panowało jeszcze dwóch władców z dynastii Almorawidów, ale nie posiadali oni już wcześniejszych wpływów. Wraz z podbiciem Marrakeszu w 1147 dobiegła końca dominacja Almorawidów w północnej Afryce.

Almorawidzi przyczynili się znacząco do krzewienia w północnej Afryce tzw. wysokiej cywilizacji muzułmańskiej, w tym m.in. rozkwitu stylu andaluzyjskiego w architekturze i rzemiośle.

Władcy z dynastii Almorawidów[edytuj|edytuj kod]

Taszfinidzi[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

  • Wielka Historia Świata,tom 4:Kształtowanie średniowiecza.Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 225.ISBN83-85719-85-7.
  • Ulrich Haarmann:Geschichte der Arabischen Welt.C.H. Beck München, 2001ISBN3-406-38113-8
  • Stephan und Nandy Ronart:Lexikon der Arabischen Welt.Artemis Verlag, 1972ISBN3-7608-0138-2