Przejdź do zawartości

Aminokwasy egzogenne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aminokwasy egzogenne(gr.éksō,czyli „na zewnątrz”[1]),aminokwasy niezbędneaminokwasy,którychorganizmnie może syntetyzować samodzielnie, więc muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie doaminokwasów endogennych.

U różnych organizmów różne aminokwasy można zaliczyć do jednej z tych dwóch grup, ale u większościkręgowcówsą to aminokwasy te same co u człowieka. Dla roślin podziału takiego nie ma, gdyż wszystkie aminokwasy są przez nie wytwarzane wewnątrz organizmu. Dostępne w literaturze zestawienia aminokwasów endogennych różnią się między sobą. Jedne uwzględniają tylko aminokwasy wchodzące w skład białek (aminokwasy białkowe), a inne również te funkcjonujące w ustroju jako samodzielnezwiązki chemicznebiorące udział w rozmaitych procesachmetabolizmu.Rozbieżności dotyczą także tego, czy zaliczać do aminokwasów endogennych te z nich, które wprawdzie mogą być syntetyzowane wewnątrz organizmu, ale tylko w wyniku przekształcenia aminokwasów egzogennych.

Aminokwasy egzogenne dla dorosłego człowieka to[2][3]:

Nazwa pełna Skrót trzyliterowy Skrót jednoliterowy
arginina* Arg R
fenyloalanina Phe F
histydyna* His H
izoleucyna Ile I
leucyna Leu L
lizyna Lys K
metionina Met M
treonina Thr T
tryptofan Trp W
walina Val V

* Arginina i histydyna toaminokwasy względnie egzogenne(aminokwasy warunkowo egzogenne) – są wytwarzane w ilości wystarczającej dla człowieka dorosłego, ale zbyt małej dla organizmu rozwijającego się[2][4].Arginina jest wytwarzana zornitynywcyklu ornitynowym,jednak jej większość jest wykorzystywana dalej w tym cyklu, gdzie jest rozkładana do ornityny[4].

Żywienie pokarmami ubogimi w niezbędne aminokwasy egzogenne może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. U innychssakówzestaw aminokwasów egzogennych może być w części odmienny, na przykład dla kotów niezbędnym aminokwasem jesttauryna.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Władysław Kopaliński:EGZO.[w:]Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych[on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2018-11-09]. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-07-02)].
  2. abLubert Stryer:Biochemia.Wyd. 1. Warszawa:PWN,1986, s. 505.ISBN83-01-00140-2.
  3. Robert Kincaid Murray, Daryl K. Granner, Victor W. Rodwell:Biochemia Harpera ilustrowana.Wyd. VI uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s.295–300.ISBN978-83-200-3573-5.
  4. abMary K. Campbell, Shawn O. Farrell:Biochemistry.Wyd. 7. Cengage Learning, 2013, s.666–670.ISBN0-8400-6858-1.