Przejdź do zawartości

Andaluzja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andaluzja
Comunidad Autónoma de Andalucía
wspólnota autonomiczna
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Hymn:La bandera blanca y verde
Dewiza:Andalucía por sí, para España y la humanidad (Andaluzja dla siebie, dla Hiszpanii i dla rodzaju ludzkiego)
Państwo

Hiszpania

Siedziba

Sewilla

Data powstania

11 stycznia1982

KodISO 3166-2

ES-AN

Prezydent

Juan Manuel Moreno(PP)

Powierzchnia

87 268 km²[1]

Populacja(2018)
• liczba ludności


8 384 408

• gęstość

96,38 os./km²

Języki urzędowe

hiszpański

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba senatorów

40

Liczba posłów

62

Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Andaluzja(hiszp.Andalucía,zarab.Al-Andalus,pierwotnie od plemieniaWandalów) – najludniejsza i druga pod względem powierzchniwspólnota autonomicznapołożona w południowejHiszpanii,obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie oraz pasmo górskie na północySierra Morena.Graniczy na północy zEstremadurąiKastylią-La Manchą,na wschodzieMurcją,a na zachodzie zPortugalią.

Jest to region rolniczo-przemysłowy, z rozwiniętym górnictwem, uprawamioliwek,bawełny,dębu korkowego,cytrusów,palm daktylowych.

Stolicą Andaluzji jestSewilla.Ważniejsze miasta toGrenada,KordobaiMalaga.Andaluzja jest ojczyzną tańcaflamenco.

Znajduje się tu najwyższy w kontynentalnej Hiszpanii łańcuch górSierra Nevada.

Historia[edytuj|edytuj kod]

Kartagińczycy i Rzymianie

Wraz z upadkiemfenickichmiast,Kartaginazdominowała zachodnią częśćMorza Śródziemnegoi stała się najważniejszym partnerem handlowym dla małych miasteczek semickich wzdłuż wybrzeża andaluzyjskiego. Pomiędzypierwsząidrugą wojną punickąKartagina powiększyła swoją kontrolę poza Andaluzję i przyłączyła całąIberięz wyjątkiemKraju Basków.Andaluzja była głównym polem bitwy, gdzie toczyły się walki przeciwkoRzymowiprowadzone przezHannibala.Kiedy Rzymianie pokonali Kartagińczyków i opanowali Andaluzję, region został przemianowany naBaetica.

Wandalowie i Wizygoci

WV wiekun.e.Wandalowieszybko przemieszczali się po tym obszarze zanim osiedlili się wAfryce Północnej,następnie region ten wpadł w ręce KrólestwaWizygotów,które musiało zmierzyć się z wpływamibizantyńskimina tym obszarze.

Okres muzułmański

Podboje KalifatuUmajjadóww latach711-718oznaczały upadek rządów Wizygotów na Półwyspie Iberyjskim.Tariq bin Ziyadznany w hiszpańskiej historii i legendach jako Tariq El Tuerto (Tariq Jednooki) był muzułmaninem afrykańskiego pochodzenia i wodzem, który z polecenia kalifaAl-Walidapodbił Hiszpanię Wizygotów w 711 roku. Znawca historiiIbn Khaldountwierdził, iż Tariq Ibn Ziyad pochodził z algierskiego plemienia barbarzyńców. Jest on uważany za jednego z najważniejszych przywódców wojskowych w iberyjskiej historii. Początkowo był zastępcą Musy ibn Nusaira w Północnej Afryce i został wysłany przez przełożonego, aby przypuścić pierwszy atak na Królestwo Hiszpanii (w którego skład wchodziły Nowa Hiszpania i Portugalia). Pewne roszczenia sprowokowały go do interwencji wobec spadkobierców władcy Wizygotów,Wittizyi wizygockiej wojny domowej.

29 kwietnia711 roku armie Tariqa znalazły się naGibraltarze(nazwa Gibraltar pochodzi od arabskiej nazwy Gibr al Tariq – skała Tariq). W XVII w. muzułmański historyk Al Maggari napisał, że po wylądowaniu na lądzie Tariq nakazał spalić wszystkie okręty, a potem przemówił do swoich żołnierzy następującymi słowami:

Och moi wojownicy, umierać czy uciekać? Za wami jest morze, przed wami jest wróg. Pozostała jedynie wiara w waszą odwagę i lojalność.

W epoceśredniowieczakultura andaluzyjska była pod silnym wpływem muzułmańskim przez prawie 800 lat.Kordobastała się największym i najbogatszym miastem w Europie Zachodniej i jednym z największych na świecie. Maurowie zakładali na tym terenie uniwersytety rozwijając naukę i sztukę, sprowadzając największe osiągnięcia cywilizacyjne, jakie napotkali. W zachodniej Europie wiedza Maurów iŻydówprzyczyniła się do ożywienia i rozwoju dziedzin takich, jak:astronomia,medycyna,filozofiaimatematyka.

Za czasów muzułmańskich nazwa „Al-Andalus”była używana jako określenie obszaru o wiele większego niż obecny region i w pewnych okresach odwoływała się do prawie całego Półwyspu Iberyjskiego, gdzie muzułmańskie zasady i kultura utrzymały się najdłużej.

Podział administracyjny[edytuj|edytuj kod]

Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, które zostały utworzone w 1833 roku w ramach reformy administracyjnej. Historycznie prowincja dzieli się na Andaluzję Wschodnią (Andalucía Oriental) oraz Andaluzję Zachodnią (Andalucía Occidental).

Prowincja Stolica Liczba ludności (2018[2]) Powierzchnia Liczbacomarc Liczba gmin
Almería Almería 709 340 72,5 km² 7 102
Kadyks Kadyks 1 238 714 158,8 km² 6 44
Kordoba Kordoba 785 240 72,4 km² 8 75
Grenada Grenada 912 075 68,7 km² 10 170
Huelva Huelva 519 932 47,7 km² 6 79
Jaén Jaén 638 099 49,1 km² 10 97
Malaga Malaga 1 641 121 204,1 km² 6 102
Sewilla Sewilla 1 939 887 129,2 km² 9 105

Klimat[edytuj|edytuj kod]

W Andaluzji panujeklimat podzwrotnikowymorski, z rosnącym ku wschodowi stopniem kontynentalizmu. Zimy są ciepłe i deszczowe, suche i gorące lata zaczynają się w Maladze na początku maja. Średnia temperatura stycznia i sierpnia w Sewilli wynosi 10,5 °C i 28,1 °C, a w Maladze 12,5 °C i 27,6 °C.

Ukształtowanie powierzchni[edytuj|edytuj kod]

Lokalizacja głównych form rzeźby powierzchni ziemi w Andaluzji.

Pasma górskie Andaluzji mają wpływ na klimat, sieć rzeczną, gleby, bioregiony i gospodarkę człowieka, gdyż jest ona uzależniona od zasobów naturalnych. Około 15% terenu jest położone powyżej 1000 m n.p.m. i około 15% poniżej 100 m n.p.m. Główne rzeki toGwadalkiwiriGenil.

Na północy Andaluzji znajdują się górySierra Morena,570-kilometrowy łańcuch górski. Góry te urwiście opadają ku dolinieGwadalkiwiru.Z północy na południe przecina je głęboki wąwózDespenaperros.Dalej, ku zachodowi, góry obniżają się, a ich łańcuchy rozszerzają się, zajmując północ prowincjiSevillaiHuelva.Dolina Gwadalkiwiru na południe od gór była kiedyś cieśniną morską łączącąOcean AtlantyckizMorzem Śródziemnym.Glebę tworzą tu osady rzeczne. Płaska, nisko położona dolina jest najgęściej zaludnioną częścią Andaluzji. Wschód i południe Andaluzji wypełniają górySierra Nevada,najwyższe pasmo kontynentalnej Hiszpanii, z najwyższym szczytemMulhacén(3478 m n.p.m.). W stronę ujścia Gwadalkiwiru iCieśniny Gibraltarskiejciągną się niewysokie łańcuchySerrania de Ronda.

Hydrografia[edytuj|edytuj kod]

Andaluzja ma rzeki wpadające zarówno do Atlantyku jak do Morza Śródziemnego. Do Atlantyku wpadają:Guadiana,Odiel-Tinto,Gwadalkiwir,Guadalete,iBarbate.Do Morza Śródziemnego wpadająGuadiaro,Guadalhorce,Guadalmedina,Guadalfeo,AndaraxiAlmanzora.Spośród nich, Gwadalkiwir, jest najdłuższą rzeką w Andaluzji i piątą najdłuższą na Półwyspie Iberyjskim (657 km) oraz przepływa przez Kordobę.

Rzeki zlewiska Atlantyku są długie, biegną przez głównie płaskie tereny i mają szerokie doliny rzeczne. W rezultacie, ich ujścia to delty, jak bagnaDonanaw ujściu Gwadalkiwiru, lub bagnaOdiel.W przeciwieństwie do rzek zlewiska Atlantyku, rzeki zlewiska Morza Śródziemnego są krótkie, często okresowe, i mają duży spadek zGór Betyckich.Ich ujścia są małe, a ich doliny są mniej odpowiednie dla rolnictwa. Poza tym, położenie w cieniu opadowym Gór Betyckich powoduje, że rzeki te otrzymują mniej wody.

W Andaluzji można wyróżnić następujące dorzecza: po stronie Atlantyku dorzecze Gwadalkiwiru, dorzecza rzek przybrzeżnych i dorzecze Guadiana, a po stronie Morza Śródziemnego dorzecza rzek przybrzeżnych i dorzecze Segury.

Demografia[edytuj|edytuj kod]

Andaluzja jest najbardziej zaludnioną z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Szacowana populacja na rok 2018 wynosiła 8 384 408 osób[3].Ludność jest skoncentrowana w stolicach prowincji i wzdłuż wybrzeży. Poziom urbanizacji jest dosyć wysoki. Połowa ludności jest skoncentrowana w 28 miastach powyżej 50 000 mieszkańców. Populacja starzeje się, pomimo procesu imigracji.

Gospodarka[edytuj|edytuj kod]

Andaluzja jest regionem rolniczym, ale przeważa sektor usług (głównie turystyka, handel detaliczny i transport). Sektor budowlany, ciężko uderzony recesją 2009 roku, był również ważny dla gospodarki regionu. Sektor przemysłowy jest mniej rozwinięty niż w większości regionów Hiszpanii. Według Instituto Nacional de Estadística (INE), w latach 2000-2006 PKB na osobę w Andaluzji pozostawało drugie najniższe w Hiszpanii, poEstremadurze.

W Andaluzji w oparciu o sztuczne nawadnianie uprawia się oliwki (75% zbioru krajowego), bawełnę, zboża, winorośle, tytoń, daktyle, dąb korkowy, buraki cukrowe, drzewa cytrusowe i ostnicy esparto. Hoduje się tu owce i kozy. Wydobywane są również rudy żelaza, miedzi, manganu, uranu i pirytów. Rozwinięty jest także przemysł metalurgiczny, stoczniowy, włókienniczy, chemiczny, spożywczy, rafineryjny. Dużą rolę w gospodarce regionu mają porty morskie.

Turystyka[edytuj|edytuj kod]

Historyczne miastoAntequera.

Andaluzja to najbardziej na południe wysunięty region Hiszpanii a tym samym najcieplejszy na kontynencie europejskim, który od wybrzeża Afryki oddziela zaledwie 15 kilometrów. To tutaj, od wybrzeża Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical i Costa Almeria znajdują się jedne z piękniejszych hiszpańskich plaż odwiedzanych co roku przez miliony turystów[4].

  • Costa del Sol– wybrzeże słońca – znajdują się tu zabytki kultury Maurów. Na Costa del Sol znajduje się ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie. Niebywałą atrakcją turystyczną jest również znajdujący się w pobliżuGibraltar,który znajduje się zaledwie krok od Maroka. W Andaluzji narodziło sięflamenco,stąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów,corrida.
  • Costa de la Luz– wybrzeże światła
  • Sierra Nevada– region narciarski
  • W pobliżu ujścia Gwadalkiwiru do oceanu znajduje się park narodowyDoñana
  • Costa Tropical– tropikalne wybrzeże, na którym z uwagi na klimat uprawia się owoce tropikalne.
  • Costa Almeria – wybrzeże będące morskim przedłużeniem surowego pustynnego klimatu
    plaża w Benalmadenie na Costa del Sol (Andaluzja)[5]

Prezydenci Andaluzji[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Gazetteer: Andalusia.
  2. Instituto Nacional de Estadística.[online], www.ine.es[dostęp 2019-02-20][zarchiwizowane zadresu2019-02-21].
  3. Instituto Nacional de Estadística.[online], www.ine.es[dostęp 2019-02-20][zarchiwizowane zadresu2019-02-21].
  4. Atrakcje Costa del Sol i Andaluzji – parki krajobrazowe, plaże, pola golfowe[online], Andaluzja zwiedzanie[dostęp 2020-12-07](pol.).
  5. PLAŻE W ANDALUZJI – Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Tropical i Almeria[online], Andaluzja zwiedzanie[dostęp 2020-12-07](pol.).
  6. Rulers: Spain: Autonomous communities.rulers.org. [dostęp 2016-09-29].(ang.).

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]