Przejdź do zawartości

Ankajos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ankajos
mityczny królTegei
Dane biograficzne
Ojciec

Likurg(lubPosejdon)

Matka

Kleofyle (lub Euronyme)

Rodzeństwo

Epochos,Amfidamas,Iasos

Dzieci

Agapenor

AnkajosalboWielki Ankajos[a](gr.ἈγκαῖοςAnkajos) – królTegeiwArkadii;jeden zArgonautów.Postać zmitologii greckiej.

Ankajos był synemPosejdona[1]lubLikurga,władcy Tegei. Jego matką była Kleofyle (lub Euronyme)[2].Wziął udział w wyprawie Argonautów, występuje zarówno na liścieApolloniusza Rodyjskiego,jak iApollodora[3].Po śmierci Tifysa, sternika „Argo”, zgłosił się wraz z Erginosem, Naupliosem i Eufemosem, by poprowadzić okręt. Ostatecznie to on został wybrany nowym sternikiem i dobrze wywiązał się z powierzonego mu zadania[4].

Istnieją dwie wersje śmierci Ankajosa, w obydwu sprawcą śmierci jest dzik. Pierwsza wiąże się z wątkiem powrotu Argonautów. Ankajos powrócił do swego pałacu, gdzie przed wyprawą wieszczek przepowiedział mu, że nie skosztuje nigdy wina z winorośli, którą przed wyprawą zasadził. W dniu powrotu zawiadomiono Ankajosa, że jego marszałek zebrał właśnie pierwsze owoce z tego krzewu. Ankajos napełnił puchar i z wyrzutem przypomniał wieszczkowi, że fałszywie prorokował. Ten jednak odparł:Panie niejedno jeszcze może się wydarzyć między ustami a brzegiem pucharu!.W tej chwili wpadł sługa z wiadomością, że dzik wdarł się do winnicy i tratuje ją. Ankajos odstawił puchar, chwycił broń i wybiegł z pałacu. Dzik jednak ukrył się w winnicy, wypadł na Ankajosa z ukrycia i go zabił[b][5].

Druga opowieść umieszcza Ankajosa wśród myśliwych zebranych nałowy kalidońskiewraz zKefeusem,który uchodzi w niej za jego brata, i siostrzenicąAtalantą.Początkowo Kefeus i Ankajos nie chcieli się zgodzić na udział w łowach, w których uczestniczyć będzie również kobieta.Meleager,który w międzyczasie zakochał się w Atalancie, oznajmił jednak w imieniu królaOjneusa,że jeśli Atalanta nie będzie mogła wziąć udziału w łowach, odwoła je. Kiedy rozpoczęły się łowy, Ankajos, widząc kłopoty innych, zaczął z nich drwić, wołając:Spójrzcie na mnie.Wyrzucił w stronę dzika topór, nie trafił weń jednak i po chwili leżał martwy z wyprutymi wnętrznościami[6].

Mit o śmierci Ankajosa jest przypowieścią moralną mówiącą o niebezpieczeństwach związanych ze zbyt wielką sławą, bogactwem lub dumą. Królewska śmierć od kłów dzika nawiązuje do śmierciAdonisa,a wcześniej syryjskiego Tammuza czy Zeusa kreteńskiego[7].

  1. W odróżnieniu od Małego Ankajosa,LelegijczykazSamos(R. Graves,Mity greckie,s. 526)
  2. Historię tą przynoszą Scholia do Apolloniusza Rodyjskiego I 185 (R. Graves,Mity greckie,s. 561)

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]