Przejdź do zawartości

Aragorn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aragorn II
Estel, Elessar, Obieżyświat, Thorongil, Dúnadan,
XVI wódz Dúnedainów, dziedzic Isildura, król Zjednoczonego Królestwa
Postać zmitologii Śródziemia
Ilustracja
Wyobrażenie Aragorna II
Wystąpienia

Władca Pierścieni

Grany przez

Viggo Mortensen(Władca Pierścieni)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Eriador,późniejMinas Tirith

Przynależność

człowiek,Dúnadan

Data urodzenia

1 marca 2931rokuTE

Data śmierci

1 marca 120CE

Rodzina

Arathorn II(ojciec)
Gilraena(matka)
Eldarioni kilka córek (potomstwo)

Viggo Mortensen,odtwórca roli Aragorna z trylogii Petera Jacksona (2010)

Aragorn(ur. 1 marca 2931Trzeciej Ery,zm. 1 marca 120Czwartej Ery) – postać ze stworzonej przezJ.R.R. Tolkienamitologii Śródziemia,jeden z głównych bohaterów powieści TolkienaWładca Pierścieni.W filmowej trylogiiPetera Jacksonawcielił się w niegoViggo Mortensen.

ByłDúnadanem,Strażnikiem Północy,synemArathorna IIiGilraeny.Był trzydziestym dziewiątym w linii prostej potomkiemIsildura,synaElendila,założycieli dynastii królówGondoruiArnoru.Nazwany został po swym przodku,Aragornie I.Jako że w jego żyłach płynęła krew trzech ras:ludzi,elfówiMajarów(przezMelianęiElwego,LúthieniBerenaorazIdriliTuora), żył znacznie dłużej niż zwykli ludzie.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość

[edytuj|edytuj kod]

Gdy Aragorn miał dwa lata, jego ojciec zginął od strzałyorka,która trafiła go w oko. Ponieważ był ostatnim żyjącym potomkiem Elendila, w celu ochrony został zabrany wraz z matką doRivendellna dwórElronda.Tam został wychowany pod zmienionym imieniem Estel (wsin.Nadzieja)[1],by utrzymać w tajemnicy przed szpiegami Saurona fakt istnienia dziedzica Isildura.

W wieku 20 lat, gdy osiągnął pełnoletniość, Estel dowiedział się od Elronda o swoim prawdziwym imieniu i pochodzeniu, a także otrzymałpierścień Barahiraoraz szczątkiNarsila,mieczaElendila.

Następnego dnia Aragorn poznał i zakochał się wArwenie,córce Elronda[1].

Jako Strażnik

[edytuj|edytuj kod]

Jako Aragorn II został szesnastymWodzem Dúnedainów Północy.W latach 2950–3017 Aragorn wiele podróżował. W roku 2956 poznałGandalfa,z którym się zaprzyjaźnił. W latach 2957–2980 odbywał dalekie wędrówki, służył w armiachThengla,królaRohanu,iEctheliona II,namiestnika Gondoru[2].Znany był tam jako Thorongil (w sin. Orzeł Gwiazdy). Zdając sobie sprawę ze strategicznego zagrożenia, jakie stanowiła flotakorsarzy z Umbaru,poprowadził wojsko Gondoru do ataku, w którym zniszczono większość floty[3].

W roku 2980 wLothlórienponownie spotkał Arwenę, wtedy też naCerin Amrothprzyrzekli sobie miłość. Elrond nie godził się jednak wydać córki za człowieka, chyba że byłby królemArnoruiGondoru[4].

Przed rokiem 3000 Gandalf zwrócił uwagę Aragorna naShire;od tej pory Strażnicy pilnowali granic tego kraiku[5].Okoliczni mieszkańcy nie wiedzieli o pochodzeniu ani roli Strażników; wBreeAragorn był znany jako Obieżyświat[6].W roku 3009, na prośbę Gandalfa, Aragorn udał się na poszukiwanieGolluma.Schwytał go w 3017 naMartwych Bagnachi przywiódł jako jeńca do siedziby królaThranduilawLeśnym Królestwie[7].

Wojna o Pierścień

[edytuj|edytuj kod]

30 września 3018 roku Aragorn spotkał w gospodzie Pod Rozbrykanym Kucykiem w BreeFroda Bagginsai do niego dołączył. Poprowadził go do Rivendell. W trakcie tej wyprawy leczył Froda po jego zranieniu przezCzarnoksiężnika z AngmarunaAmon Sûl.Ponaradzie u Elrondazostał jednym z Dziewięciu Towarzyszy. Poprowadził Drużynę Pierścienia po upadku Gandalfa wMorii.

Pod wodogrzmotamiRauroswyprawił w ostatnią podróż ciałoBoromirai ruszył wraz zLegolasemiGimlimw pościg za orkamiSarumana.Dotarł do Rohanu, był jednym z dowódców wbitwie o Rogaty Gród.W towarzystwie swoich kompanów – Legolasa, Gimliego orazSzarej Drużyny– przeszedłŚcieżką Umarłych,by z pomocąUmarłych z DunharrowpokonaćkorsarzywPelargirze.Poprowadził też liczny oddział żołnierzy Gondoru dobitwy na Polach Pelennoru,gdzie odwrócił jej przebieg. Ostatnią bitwę w czasiewojny o Pierścieństoczył podMorannonem,by odwrócić uwagęSauronaod wnętrza Mordoru, gdzie Frodo wykonywał ostatni etap swojego zadania.

Od chwili przekucia szczątków Narsila wAndúrilaAragorn zawsze nosił go przy sobie.

Panowanie

[edytuj|edytuj kod]

Po pokonaniu Saurona w wojnie o Pierścień Aragorn koronowany został na króla Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru jako Elessar (wqya.Kamień Elfów) oraz poślubił Arwenę. Założył ród królewski Telcontar (w qya. Obieżyświat).

Zmarł w 120 roku Czwartej Ery, po 210 latach życia. Tron objął po nim jego synEldarion.Aragorn i Arwena mieli również kilka córek, jednak ich imiona nie zostały wymienione[8].

W pierwszych wersjach początkowych rozdziałówWładcy Pierścieni,w Bree czwórka hobbitów spotyka Strażnika imieniem Trotter. Już wówczas przebieg spotkania i kluczowe wydarzenia tego rozdziału (ale niekoniecznie jego bohaterowie) dość dokładnie odpowiadały wersji opublikowanej; Trotter był jednak wówczas jeszcze smagłym, długowłosym hobbitem, odznaczającym się m.in. noszeniem drewnianych butów. W miarę jak fabuła rozwijała się, Trotter okazał się być krewnymBilba,który w 2970 r. TE ruszył na włóczęgę. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Peregrin Boffin (późniejszyhobbit o tym imieniunazywał się w tym czasie Odo Bolger, Odo Took, a wreszcie Faramond Took), był przyjacielem Gandalfa i rezydentem Rivendell. Podobnie jak późniejszy Aragorn, na prośbę Gandalfa Trotter tropiłGolluma,ale naMartwych Bagnachtrafił do niewoli i był torturowany, w wyniku czego między innymi stracił stopy (stąd drewniane protezy, udające buty). Mniej więcej na tym etapie rozwoju postaci Tolkien zaczął zmieniać koncepcję i stwierdził, że lepiej będzie uczynić Trottera człowiekiem. Wówczas także doszedł do wniosku, że Strażnicy powinni być potomkamiNumenorejczyków[9].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abJ.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 430.
  2. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 480.
  3. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 426.
  4. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 435.
  5. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 481.
  6. W tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego: Łazik.
  7. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 482.
  8. J.R.R. Tolkien:Władca Pierścieni: Powrót króla,s. 438, 495.
  9. J.R.R. Tolkien:The History of Middle-Earth,t. 6:The Return of The Shadow

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]