Przejdź do zawartości

Arka Noego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwierzęta wchodzące do arki, obraz Edwarda Hicksa.

Arka Noego(hebr. תֵבָהtebah,łac.arcaskrzynia) – wedługBibliipływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazamireligii abrahamowychzbudowana została na polecenieJahweprzezNoego,by mógł on ocalić siebie, swoją rodzinę (w sumie 8 osób) i przedstawicieli wszystkich rodzajówzwierzątprzedPotopem.Najbardziej znany opis arki znajduje się wbiblijnejKsiędze Rodzaju(6,14–8,19).

Opowieść zawarta w Księdze Rodzaju była i jest tematem rozległych opracowań w różnych religiach abrahamowych, których treścią były zarówno teoretyczne rozwiązania kwestii (np. jak Noe mógł zmieścić wszystkie rodzaje zwierząt do arki) jak i alegoryczne interpretacje (np. uznanie arki za prekursoraKościoła,niosącego zbawienie ludzkości).

Począwszy od XIX wieku, w związku z rozwojemgeologiiibiogeografiijako dziedzin nauki, badaczehistorii naturalnejzaczęli podważać dosłowność tekstu biblijnego[1],a krytyka biblijna zwracała uwagę na korzenie i cele opowieści. Pomimo tego zwolennicy dosłownej interpretacjiBibliido dzisiaj kontynuują poszukiwania dowodów tej opowieści biblijnej i przeczesują region pasma górAraratw dzisiejszejTurcji(na pograniczu zArmenią), gdzie według Księgi Rodzaju miała osiąść Arka Noego.

Biblijna opowieść o arce

[edytuj|edytuj kod]
Michelangelo Buonarroti,Potop,fresk na suficiekaplicy SykstyńskiejwWatykanie

Hebrajska nazwatebah(skrzynia) poza opisem arki występuje w Piśmie Świętym tylko wKsiędze Wyjścia(2,3), gdzie oznacza papirusowy kosz płynący po wodachNilu,w którym złożonoMojżesza,by go ocalić. Biblia określa ją jako skrzynię (bez steru i kadłuba), pomimo tego później arka błędnie rozpowszechniła się wikonografiijako łódź, szczegóły opisu budowy pozwalają jednak sądzić, że miała ona raczej przypominać wielki dom (skrzynię) niż łódź.

Opowieść o arce Noego, podana w rozdziałach 6–9 Księgi Rodzaju, zaczyna się Bożą obserwacją złego postępowania ludzi i decyzją, by zesłać na ziemię potop i zniszczyć wszelkie życie. Jednakże Bóg znalazł jednego dobrego człowieka, Noego,„człowieka prawego, wyróżniającego się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi; w przyjaźni z Bogiem żyłNoe(Rdz 6,9) i zdecydował, że poprzez niego zachowa rodzaj ludzki przy istnieniu. Bóg nakazał Noemu zbudować arkę i schronić się w niej ze swoją żoną, synami,Semem,ChamemiJafetem,oraz ich żonami. Dodatkowo nakazał wziąć na jej pokład wszystkie zwierzęta,samceisamice(po siedem samców i samic spośród zwierząt czystych, i po samcu i samicy spośród zwierząt nieczystych[2]) a także pokarm.

Noe, jego rodzina wraz ze zwierzętami weszli do arki.W roku sześćsetnym życia Noego, w drugim miesiącu roku, siedemnastego dnia miesiąca, w tym właśnie dniu trysnęły z hukiem wszystkie źródła Wielkiej Otchłani i otworzyły się upusty nieba; przez czterdzieści dni i przez czterdzieści nocy padał deszcz na ziemię. I właśnie owego dnia Noe oraz jego synowie, Sem, Cham i Jafet, żona Noego i trzy żony jego synów weszli do arki, a wraz z nim wszelkie gatunki zwierząt, bydła, zwierzątek naziemnych i wszelkiego ptactwa skrzydlatego; wszelkie istoty, w których było tchnienie życia, weszła po parze do Noego do arki. Gdy już weszły do arki samiec i samica każdej istoty żywej, jak Bóg rozkazał Noemu,Jahwezamknął za nim [drzwi]” (Rdz 7, 10-15). Woda przykryła nawet szczyty najwyższych gór na wysokość 15łokci[3]i wszystkie stworzenia na Ziemi, poza tymi, które znalazły schronienie w arce, zginęły.

Po 150 dniach arka osiadła na górachArarat.Poziom wody obniżał się dalej i po około 70 dniach ukazały się szczyty gór. Noe wypuściłkruka,który „wylatywał i zaraz wracał, dopóki nie wyschła woda na ziemi” (Rdz 8,7). Potem Noe wypuściłgołębicę,która jednak wróciła, gdyż nie znalazła suchego lądu. Po siedmiu dniach Noe znowu wypuścił gołębicę, a ona wróciła niosąc w dziobie świeży listekoliwny;był to znak, że wody opadły. Noe poczekał następne siedem dni i wypuścił gołębicę raz jeszcze, a ona już nie wróciła. Wtedy Noe „zdjąwszy dach arki, zobaczył, że powierzchnia ziemi jest już prawie sucha” (Rdz 8,13) i po około sześćdziesięciu dniach opuścił arkę wraz z rodziną i zwierzętami, po czym złożyłofiaręBogu „ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych” (Rdz 8,20); a Bóg postanowił, że nie będzie „więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości” (Rdz 8,21) i że nigdy już nie zniszczy wszystkiego, co żyje.

Dla potwierdzenia swej obietnicy Bóg uczyniłtęczęi powiedział: „Gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, patrząc na niego, wspomnę na przymierze wieczne między mną a wszelką istotą żyjącą w każdym ciele, które jest na ziemi” (Rdz 9,16).

Budowa arki

[edytuj|edytuj kod]

Arka Noego miała być zgodnie z przekazem biblijnym pływającym obiektem wykonanym z drzewa żywicznego[4]nieokreślonego gatunku o długości 300 łokci[3],szerokości 50 łokci i wysokości 30 łokci. Jeśli przyjąć, że łokieć miał 44,5 cm, to wymiary arki wynosiły 133,5 × 22,3 × 13,4 m.

Od góry arka przykryta miała być przepuszczającą światło konstrukcją (hebr.sohar) zwisającą na jeden łokieć ze wszystkich stron arki – konstrukcja ta mogła być dachem lub otworem wpuszczającym światło[5].Arka miała mieć wejście w bocznej ścianie. Wewnątrz była wzmocniona jeszcze dwoma dodatkowymi kondygnacjami, a łączna powierzchnia trzech pokładów wynosiła ok. 8900 m². Zgodnie z przekazem podzielona była w sumie na trzy piętra. Od wewnątrz i zewnątrz powleczona była smołą.

Arka w późniejszej tradycji

[edytuj|edytuj kod]

Tradycja rabiniczna

[edytuj|edytuj kod]

Opowieść o Noem i arce była tematem wielu dyskusji wliteraturze rabinicznejpóźnegojudaizmu.Klęska Noego w staraniach, by ostrzec innych przed nadciągającą powodzią, była powodem podawania w wątpliwość jego prawości i pytań, czy był on prawy jedynie w kontekście zła jego pokolenia. Według jednej z tradycji Noe w istocie przekazywał Boże ostrzeżenie, sadząccedry120 lat przed potopem, więc grzesznicy powinni to zobaczyć i zmienić swe postępowanie. W celu ochrony Noego i jego rodziny Bóg ustanowiłlwyi inne dzikie zwierzęta strażnikami przed niegodziwcami, którzy wyśmiewali go i próbowali użyć przeciwko niemu przemocy. Według jednego zmidraszyto Bóg lubaniołzgromadził zwierzęta wraz z pokarmem dla nich. Nie było wtedy potrzeby, by odróżniać zwierzęta czyste od nieczystych, czyste rozpoznawano po tym, że klękały przed Noem, gdy ten otworzył arkę. Według innych już wówczas istniała różnica pomiędzy zwierzętami czystymi a nieczystymi – pierwsze zabrano na pokład po siedem, drugie po parze.

Noe był dniem i nocą zajęty karmieniem zwierząt i opieką nad nimi, i na pokładzie arki nie spał cały rok. Zwierzęta były najdoskonalszymi przedstawicielami swoich gatunków i zachowywały się najlepiej, jak mogły. Wstrzymały rozmnażanie się na czas rejsu, więc ich liczba nie uległa zmianie. Lew okulawił Noego, czyniąc go niezdolnym do złożenia ofiary, dlatego została ona złożona przez Sema. Kruk stwarzał problemy, nie chcąc odlecieć, gdy Noe wypuścił go z arki i oskarżał patriarchę o chęć zniszczenia jego gatunku. Mimo tego, z punktu widzenia komentatorów, Bóg zadbał o przetrwanie kruków, by mogły przynosić jedzenie prorokowiEliaszowi.

Odpadki gromadzone były na najniższym z trzech poziomów Arki, ludzie i czyste zwierzęta na drugim poziomie, a nieczyste zwierzęta oraz ptaki na najwyższym. Inne opinie umiejscawiają odpadki na najwyższym poziomie, skąd miały być usuwane przez drzwi w ścianie bocznej. Szlachetne kamienie dostarczały światła jasnego jak w południe, a Bóg chronił żywność przed zepsuciem. GigantOg,królBaszanu,był pomiędzy ocalonymi – musiał być, skoro następne księgiTorywspominają o jego potomkach – ale z powodu swoich rozmiarów musiał pozostać na zewnątrz, a Noe dostarczał mu żywność poprzez otwór w ścianach arki[6][7][8].

Tradycja chrześcijańska

[edytuj|edytuj kod]
Budowa Arki,Kronika norymberska(1493)

Pisarze wczesnochrześcijańscy tworzyli alegoryczne interpretacje opowieści o Noem i arce. Arka jako miotana przez fale potopu jest symbolemKościoła walczącego,jako jedyny środek ocalenia symbolem dogmatu, że „poza Kościołem nie ma zbawienia”. WPierwszym Liście św. Piotraporównane są wybawienie pasażerów Arki przed wodami potopu i zbawieniechrześcijanprzez chrzest (1P 3,20-21); nawiązanie do Arki wciąż jest zawarte wanglikańskimporządku liturgicznymchrztu,gdzie prosi się Boga, „który w swym wielkim miłosierdziu wybawił Noego”, by włączył do Kościoła dzieci, które będą ochrzczone[9].

Św.Augustyn z Hippony(354–430), w dzieleO Państwie Bożym,demonstruje pogląd, że wymiary Arki korespondują z wymiarami ludzkiego ciała, które jest ciałemChrystusaprzebywającego w Kościele[10].Św.Hieronim(ok. 347–420) nazywa kruka, który odleciał i nie powrócił, „okropnym ptakiem nikczemności” wygnanym przez chrzest[11];bardziej wytrwała gołębica i niesiony przez nią listek oliwny miały symbolizowaćDucha Świętego,nadziejęzbawieniai, ostatecznie, pokój.

Według św. Hipolita Rzymskiego (zm. 235), „arka była symbolem Chrystusa, który był spodziewany”. Uważał, że składała się z trzech poziomów, najniższego dla dzikich zwierząt, środkowego dla ptaków i udomowionych zwierząt oraz najwyższego przeznaczonego dla ludzi, a samce oddzielone były od samic ostrymi palami, aby zapobiec kopulacji na pokładzie. Dodawał, że drzwi zostały wzniesione z wschodniej strony, z której spoczywały kościAdamawraz zezłotem,kadzidłemimirrą,a trasa arki, która pływała tam i z powrotem po powierzchni wody, utworzyła znak krzyża, zanim statek ostatecznie osiadł na górze Kardu „na wschodzie, w kraju synów Rabana, którą mieszkańcy wschodu nazywają górą Godasz;ArabowieiPersowienazywają ją Ararat”[12].

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne,Orygenes(ok. 182–251) odpowiadał krytykom, którzy powątpiewali, by w arce mogły zmieścić się wszystkie gatunki zwierząt; uważał, żeMojżesz,według tradycji autor Księgi Rodzaju, używał jako jednostki miary łokcia egipskiego, dłuższego od hebrajskiego. Uważał też, iż arka miała kształt ściętej piramidy, o prostokątnej podstawie i spiczastym dachu o wysokości jednego łokcia; nie był jedynym, według którego arka miała kształt prostopadłościanu uwieńczonego spadzistym dachem[13].

Tradycja islamska

[edytuj|edytuj kod]
Ibn Battuta,1304–77, Marokański podróżnik, który wspiął się na górę Al-Dżudi (niedalekoMosulu), na której, według tradycji islamskiej, osiadła arka.

Noe (Nuh) jest jednym z pięciu głównych prorokówislamu,przytaczanym jako przykład różnicy losu tych, którzy uwierzą Słowu i tych, którzy tego nie uczynią. Odniesienia są rozrzucone po Koranie, najpełniejsze znajduje się wsurze11,27-51, zatytułowanejHud.

Inaczej niż ma to miejsce w tradycji żydowskiej, która używa na określenie arki słowa, które można przetłumaczyć jako „skrzynia”, sura 29,14 nazywa ją słowemsafina,które oznacza zwykły statek, a sura 54,13 jako coś, „co zostało zrobione z desek i włókien palmy”[14].Sura 11,44 mówi o opadnięciu na górę Al-Dżudi, identyfikowaną przez tradycję z wzgórzem nieopodal miasta Dżazirat ibn Umar na wschodnim brzeguTygrysuw prowincjiNiniwa(północnyIrak), aAl-Masudi(zm. 956) twierdził, że w jego czasach wciąż można było zobaczyć punkt w miejscu, gdzie osiadła. Al-Masudi mówił także, że arka zaczęła swą podróż z miejsca, gdzie obecnie leży miastoAl Kufaw środkowym Iraku, i popłynęła nadMekkę,gdzie zatoczyła nadKaaba,by ostatecznie spocząć na górze Al-Dżudi. Sura 11,41 podaje słowa Noego: „I on powiedział: „Wsiadajcie na statek! Niech on płynie W Imię Boga i niech przybija do portu!”[15]Al-Baidawi napisał w XIII wieku, że Noe użył słów „W Imię Boga!” zarówno wtedy, gdy chciał, by odpłynęła, jak i wtedy, gdy chciał, by się zatrzymała.

Potop został zesłany przezAllahaw odpowiedzi na modlitwę Noego, który prosił o zniszczenie tego złego pokolenia; Noe był prawy i kontynuował pracę kaznodziejską, która zaowocowała nawróceniem siedemdziesięciubałwochwalców;zostali oni zabrani do arki wraz z nim, przez co na pokładzie było 78 ludzi (siedemdziesięciu nawróconych i ośmiu członków rodziny Noego). Byli bałwochwalcy nie mieli dzieci, przez co cała ludzkość wywodzi się od dzieci Noego. Czwarty syn (lub według innych wnuk), Kanaan, był bałwochwalcą i utonął w potopie wraz z innymi grzesznikami.

Al-Baidawi podaje wymiary arki jako 300 na 50 na 30 łokci, uważał też, że na najniższy poziom przeznaczony był dla zwierząt (zarówno dzikich, jak i udomowionych), drugi dla ludzi a trzeci dla ptaków. Na każdej desce było imię proroka. Trzy utracone deski, symbolizujące trzech proroków, były zabrane do Egiptu przez Oga, syna Anaka, jedynego giganta, który przeżył potop. Do środka zostało zabrane ciało Adama, by oddzielić kobiety od mężczyzn.

Noe spędził na pokładzie arki pięć lub sześć miesięcy, a po ich upłynięciu wypuścił kruka. Jednak kruk zatrzymał się, by jeśćpadlinę,więc Noe przeklął go i wypuścił gołębicę, która miała być odtąd uważana za największą przyjaciółkę ludzkości. Al-Masudi pisał, że Bóg nakazał ziemi wchłonąć wodę, a te tereny, które czyniły to wolno, musiały wchłonąć za karę słoną wodę, przez co zostały wypalone i suche. Wody, które nie zostały wchłonięte, utworzyły morza, przez co wody potopu wciąż istnieją.

Noe opuścił arkę dziesiątego dnia miesiąca muharram, a następnie wraz z rodziną i towarzyszami zbudował u stóp góry Al-Dżudi miasto nazwane, dla wyrażenia liczby uratowanych, Thamanin („osiemdziesiąt” ). Następnie Noe zamknął arkę i przekazał klucze Semowi.Jakut al-Hamawi(1179–1229) wspomina, żemeczetzbudowany przez Noego można było zobaczyć jeszcze w jego czasach, aMuhammad Ibn Battutazdobył górę Al-Dżudi w XIV wieku. Współcześni muzułmanie, chociaż nie są aktywni w poszukiwaniu arki, wierzą, że wciąż spoczywa na wysokogórskich łąkach[6][7].

Inne tradycje

[edytuj|edytuj kod]

Bahaizm,religia założona w XIX-wiecznejPersjiprzezBahá'u'lláha,stoi na straży poglądu, że arka i potop w Biblii i Koranie to symbole[16].Według bahaizmu, towarzysze Noego byli duchowo żywi, chroniąc się w arce jego nauki, a inni byli duchowo martwi[17][18].Święta księga bahaizmu,Kitab-i-Aqdas,popiera twierdzenie islamu, że Noe zabrał do Arki oprócz rodziny więcej towarzyszy, 40 lub 72, naucza też, że wiek Noego wynosił nie 950 lat słonecznych, lecz mają one znaczenie symboliczne[19].

Jezydzi,Kurdowieżyjący w okolicachMosulu,wyznają charakterystyczną, synkretyczną wiarę łączącą elementy islamu i innych religii. WedługCzarnej księgi jezydówpotop nie nastąpił raz, lecz dwa razy. Pierwszy potop przeżył Na'umi, ojciec Chama, którego arka spoczęła w miejscu Ain Sifni, w okolicach Mosulu. Nieco później nastąpił drugi potop, który dotknął jedynie jezydów, ocalał Noe; jego statek został uszkodzony przez skałę pływającą niedaleko góry Sindżar, a następnie osiadła na górze Al-Dżudi, o czym mówi tradycja islamska.

Mandejczycy,żyjący w południowym Iraku, odnoszą się do Noego jako proroka, choć odrzucająAbrahama(iJezusa) jako fałszywych proroków. Według wersji podanej w ich pismach arka była zbudowana z drewnadrzewa sandałowegoz góryHori miała kształt sześcianu, o długości, szerokości i wysokości 30gama(długości ręki); ostatecznie osiadła w Egipcie.

Spojrzenie naukowców i krytycznej biblistyki

[edytuj|edytuj kod]

Analiza opowieści

[edytuj|edytuj kod]
Wraz z odkryciami geograficznymi zaczęto zadawać pytania:Jak kangury mogły być zabrane do arki Noego, skoro wtedy nawet nie znano Australii?lubDlaczego różne niezwykłe zwierzęta nie są wspomniane w opowieści o potopie?

W epocerenesansukontynuowano spekulacje na temat arki, które mogą wydawać się niezrozumiałe w czasach współczesnych: pytano między innymi w jaki sposóbFeniks,który był jedynie jeden, mógł utworzyć parę (według popularnego wyjaśnienia był dwupłciowy, a przez to liczony jako para), lub czy na pokład zabrano niosące zagładę żeglarzomsyreny(odpowiedź brzmiała nie, pływały poza statkiem). Mniej więcej w tym samym czasie powstała nowa klasa uczonych, która, choć nigdy nie negowała prawdy dosłownie odczytywanej opowieści o arce, zaczęła rozważać kwestie praktyczne związane ze statkiem w oparciu o obserwacje natury. Dlatego w XV wieku Alfonso Tostada podawał szczegóły dotyczące logistyki arki, rozważając kwestie usuwania odpadków zwierzęcych oraz wentylacji, a XVI-wieczny geometra Johannes Buteo obliczył wewnętrzne wymiary arki, uważał też, że pokój Noego był zaopatrzony w żarna i bezdymny piec; model ten został zaadaptowany przez innych komentatorów[13].

Od XVII wieku stało się niezbędne pogodzenie eksploracjiNowego Świataz zauważaniem wielkiej różnorodności, oraz nierównomiernego rozmieszczenia gatunków, ze starą wiarą, że pochodzą one z jednego punktu, góry Ararat, na której osiadła arka. Wyjaśniano to tym, że ludzie, rozchodząc się po zaniechaniu budowywieży Babel,zabierali ze sobą różne zwierzęta tak, że efekty były charakterystyczne:dlaczego przodkowie mieszkańców Ameryki Północnej zabrali z sobą grzechotniki, ale nie konie?– zastanawiał się sirThomas Brownew 1646 – „To, że Ameryka obfituje w drapieżne i niebezpieczne zwierzęta, a nie zamieszkuje jej koń, jedno z najbardziej niezbędnych stworzeń, jest bardzo dziwne”[13].

Browne, który jako jeden z pierwszych zaczął podawać w wątpliwośćsamorództwo,był doktorem medycyny i naukowcem amatorem obserwującym świat podczas podróży. Również bibliści z tego okresu, tacy jakJustus Lipsius(1547–1606) iAthanasius Kircher(ok. 1601–1680) zaczęli poddawać opowieść o arce dogłębnym analizom, by pogodzić treść Biblii z wiedzą na temathistorii naturalnej.Wynikiem ich hipotez było znaczne przyspieszenie badań nad geograficznym rozmieszczeniem roślin i zwierząt, czego owocem było pojawienie się w XVII wieku nowej nauki –biogeografii.Badacze historii naturalnej zaczęli analizować związki pomiędzy klimatem a przystosowaniami roślin i zwierząt. Jedną z teorii powstałych w wyniku tego było twierdzenie, że okolice biblijnych gór Ararat były podzielone na wiele stref klimatycznych, a po zmianie klimatu zgromadzone dotąd w jednym miejscu zwierzęta rozeszły się, ostatecznie rozprzestrzeniając się na cały glob. Istniał także odwieczny problem – rosnąca liczba znanych gatunków: dla Kirchera i wczesnych badaczy historii naturalnej nie istniał duży problem ze znalezieniem miejsca na arce dla wszystkich znanych gatunków, ale w czasach pracyJohna Raya(1627–1705), tylko kilka dekad po Kircherze, ich liczba gwałtownie wzrosła. Pomieszczenie przedstawicieli wszystkich gatunków zaczęto uznawać za bardzo trudne i od około 1700 roku kilku historyków naturalnych zaczęło podważać dosłowność opowieści o arce[1].

Nowożytna krytyka biblijna

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Teoria źródeł.
Zwój tory, początek 15 rozdziałuKsięgi Wyjścia:British Library Add. MS. 4707

Według żydowskiej i chrześcijańskiej tradycjiTora,której częścią jest Księga Rodzaju i opowieść o arce, była napisana przezMojżeszai jest natchniona przez Boga, i przez wiele stuleci kwestionowanie tego poglądu wiązało się z ryzykiemostracyzmulub jeszcze gorszego losu. Jednakracjonalistycznarewolucja w XVII i XVIII wieku (epokaoświecenia) zaowocowała powstaniem krytycznej biblistyki, która traktowała Biblię jako dzieło ludzkich autorów. Kompilacja ich poglądów została zebrana w 1886 roku przezJuliusa Wellhausenaw dzieleProlegomena zur Geschichte Israels[Prolegomena do historii Izraela], książce, która była tym dla biblistyki, czym dziełoKarola DarwinaO pochodzeniu gatunkówbyło dla biologii. Jądremteorii źródełWellhausena, której założenia są także dzisiaj ważnym elementem biblistyki, było zbiorowe autorstwo Pięcioksięgu, który miał być ostatecznie skompilowany w około połowy I tysiąclecia p.n.e.

Wellhausen wyróżniał cztery niezależne źródła tekstu, zwanych J, E, D i P. Złączenie tekstów miało przypadać na okresniewoli babilońskiej.Dwóch spośród autorów tekstu, J (skrót odJahwista) i P (skrót odźródło kapłańskie), wzniosło swój wkład w opowieść o arce, a kompilacja wyjaśnia wiele niejasności i sprzeczności[20],które wprawiały w zakłopotanie komentatorów biblijnych już od średniowiecza; przykładowo odpowiada na pytania:

  • Dlaczego Biblia dwukrotnie wspomina o występkach ludzkości (Rdz 6,5 i 6,8-13)?
  • Dlaczego według jednego tekstu Noe miał wprowadzić parę czystych zwierząt (Rdz 6,19-20) a według innego siedem par (Rdz 7,2-3)?
  • Dlaczego według jednego wersetu wody podnosiły się 40 dni (Rdz 7,17) a według innego 150 (Rdz 7,24)?
  • Dlaczego opowieść posiada dwa logiczne zakończenia (Rdz 8,20-22 i 9,1-17)?[21]

Jahwista jest autorem wcześniejszego tekstu, skomponowanego wkrólestwie Judyz tekstów jeszcze wcześniejszych, powstałych przed podziałem na Izraela i Judę ok. 930 p.n.e. Ta opowieść jest prostsza: Bóg zesłał potop (który trwał czterdzieści dni), Noe i jego rodzina oraz zwierzęta zostały uratowane (siedem par wszelkich czystych zwierząt, po jednej parze nieczystych), Noe zbudował arkę i złożył ofiarę, a Pan postanowił, że już nigdy nie zniszczy życia na ziemi za pomocą potopu. Jahwista nie wspomina o przymierzu pomiędzy Bogiem a Noem[22].

Tekst kapłański ma być skomponowany przez kapłanówŚwiątyni Jerozolimskiejz rodu Aarona po upadku północnegokrólestwa Izraelaw 722 p.n.e., z zamiarem odpowiedzenia na niektóre punkty tekstu Jahwisty. Tekst kapłański zawiera więcej szczegółów niż Jahwisty – na przykład początkowy opis budowy arki i szczegóły dotyczące chronologii – a dodatkowo dodaje teologiczne jądro historii, przymierze między Bogiem a Noem w Rdz 9,1-17, którego opis następuje po opisie Jahwisty dotyczącym ofiary i informacji złożeniu przez Boga w zamian za to obietnicy, że nie zniszczy więcej życia na ziemi. To tekst kapłański podaje informacje o kruku (Jahwista pisze o gołębicy) i tęczy oraz zaczyna się otworzeniem upustów nieba i tryśnięciu źródeł Wielkiej Otchłani (Jahwista mówi po prostu o deszczu). Wszystkie teksty Pięcioksięgu zostały zredagowane po powrocie zniewoli babilońskiejw V wieku p.n.e.[21]

Na szczeblu teologicznym temat decyzjiJahwe,by ukarać ludzi za ich występki i późniejszej obietnicy, że nie będzie już więcej karał ludzi w taki sposób, jest typowy dla Jahwisty, który ukazuje Boga jako istotęantropomorficzną,która objawia się w tekście jako osoba. Dla kontrastu źródło kapłańskie prezentuje Boga jako istotę transcendentną, o nieprzekraczalnym dystansie do ludzi, tak jak o tym uczyli kapłani. W rezultacie Jahwista mówi o ofierze złożonej przez Noego, co wymaga zabrania siedmiu par czystych zwierząt, natomiast źródło kapłańskie redukuje tę liczbę do jednej pary, przeciwstawiając się możliwości składania ofiar przed życiemAarona,pierwszego kapłana, pojawiającego się wKsiędze Wyjścia.

W późniejszych dekadach teoria źródeł spotkała się ze sprzeciwem biblistów, którzy byli zwolennikami późniejszego powstania tekstów biblijnych, niż było to zakładane przez starszą generację biblistów i przeciwstawiali się widzeniu w tekstach jakiejkolwiek wartości. Ci minimalistyczni bibliści podkreślali silne związki mitów mezopotamskich i historii ostworzeniu,wieży Babel,oraz pojedynczych elementów wielu innych opowieści; uważali, że opowieść o arce została napisana wBabilonie,po zniszczeniu królestwa Judy przez Babilończyków w 587 p.n.e. Według nich, opierając się na historiach o babilońskich bogach stwarzających i kontrolujących świat (włączając to w historię o uratowaniu człowieka przed powodzią przez bogów), wygnani kapłani żydowscy napisali nowe ich wersje dla potwierdzenia prymatu Boga Jahwe, skutecznie zmniejszając siłę oddziaływania babilońskich mitów i kultów[23].Umberto Cassuto, E. Nielsen i F.I. Andersen bronili spójności opowieści o potopie, a Gordon Wenham (1978) uważał, że tekst jest pojedynczą figurą retoryczną,strukturą chiastyczną,która mogła być skomponowana jedynie jako jedność[24].

Potop w opowieściach mezopotamskich

[edytuj|edytuj kod]

Większość współczesnych biblistów akceptuje tezę, że biblijna opowieść o potopie jest powiązana z mitologią mezopotamską i posiada wiele podobnych cech. Mezopotamski mit o potopie jest bardzo stary – jego korzenie sięgają III tysiąclecia p.n.e. Duża liczba oryginalnychsumeryjskich,akadyjskichiasyryjskichtekstów, zapisanychpismem klinowym,została odkryta przez archeologów, lecz wciąż znajdowane są nowe, trwa także ich tłumaczenie.

Najwcześniejszy z ocalałych tekstów, poematAtrahasis,datowany jest wedługkolofonuna okres panowania wnukaHammurabiego,Ammi-saduqa(1646-1626 p.n.e.). Napisane wjęzyku akadyjskimdzieło mówi o tym, jak bógEnkiostrzegł herosa Atrahasisa z miasta Szuruppak, by opuścił swój dom (zrobiony z trzciny) i zbudował łódź, by uchronić się przed powodzią zesłaną przez bogaEnlila,zdenerwowanego hałasem miast, planującego zniszczyć ludzkość. Łódź miała dach „przypominającyAbzu”(podziemny, słodkowodny ocean, którego panem był Enki), niższy i wyższy poziom oraz była powleczonasmołą.Atrahasis schronił się w łodzi wraz z rodziną i zwierzętami, a następnie zamknął drzwi. Zaczęły się burza i powódź. Nawet bogowie byli przestraszeni. „Rzeki były pełne ludzkich ciał jak ważek”. Po siedmiu dniach powódź skończyła się a Atrahasis złożył ofiarę. Enlil wpadł w furię, ale Enki, przyjaciel rodzaju ludzkiego, przeciwstawił się mu mówiąc „Uznałem za słuszne, by życie przetrwało” i ostatecznie Enki oraz Enlil zgodzili się w inny sposób kontrolować ludzką populację. Historia istnieje także w późniejszej, asyryjskiej wersji[25].

Historia Ziusudry spisana jest wjęzyku sumeryjskimwe fragmentarycznym dziele zwanymGenesis z Eridu,którego powstanie szacowane jest po kroju pisma na drugą połowę XVII wieku p.n.e. Opowiada o tym, jak Enki ostrzegł Ziusudrę (którego imię znaczy „ten, który zobaczył życie”, co odnosi się do danej mu przez bogów nieśmiertelności), króla Szuruppaku, przed boską decyzją zniszczenia rodzaju ludzkiego przez powódź – fragment mówiący o przyczynach decyzji nie zachował się. Enki nakazuje Ziusudrze zbudować dużą łódź – wstęp do tego również przepadł. Po trwającej siedem dniu powodzi, Ziusudra złożył ofiarę boguAnu(bogu nieba) oraz wykonałprostracjęprzed nim, a Enlil (wódz bogów) dał mu życie wieczne wDilmunie,sumeryjskim raju[26].

HistoriaUtnapisztima(tłumaczenie imienia „Ziusudra” na język akadyjski), epizod babilońskiegoEposu o Gilgameszu,jest znana z kopii z pierwszego tysiąclecia p.n.e. i prawdopodobnie zaczerpnięta jest z historii Atrahasisa[27][28].Ellil, (odpowiednik Enlila), wódz bogów, postanowił zniszczyć ludzkość za pomocą powodzi. Utnapisztim, król Szurrupaku, został ostrzeżony przez bogaEa(odpowiednika Enkiego) by opuścił swój dom z trzcin, użył materiałów z niego do budowy statku i załadował na niego złoto, srebro, i nasienie wszystkich istot żyjących oraz wszystkich swoich rzemieślników. Po trwającej siedem dni burzy i dalszych dwunastu dniach pozostawania wody, statek osiadł na górze Nizir; po następnych siedmiu dniach Utnapisztim wypuścił gołębicę, która wróciła, później jaskółkę, która również wróciła, a ostatecznie kruka, który już nie powrócił. Utnapisztim złożył ofiarę bogom, a bogowie poczuli zapach palonego mięsa. Ellil był zły, że człowiek ocalał, ale Ea zganił go, mówiąc: „Jak mogłeś bez zastanowienia zesłać potop? Na grzesznika spadnie jego grzech, na krzywdziciela zadana przez niego krzywda. Powstrzymaj się, nic nie rób, bądź miłosierny.” Utnapisztim i jego żona zostali obdarzeni nieśmiertelnością i nakazano im zamieszkać „daleko stąd, u ujścia rzek”[29].

W III wieku p.n.e.Berossos,arcykapłan w świątyniMardukaw Babilonie, spisał (po grecku) historięMezopotamiidla królaAntiocha I Sotera(ok. 324-261 p.n.e.). Dzieło Berossosa o tytuleBabylonikanie ocalało, ale na przełomie III i IV wieku chrześcijański historykEuzebiusz z Cezareiwspomniał o legendzie o Ksisutrusie (grecka wersja imienia „Ziusudra” ), historii, która brzmiała tak samo. Euzebiusz konkludował, że statek był wciąż obecny „w górach Korkyreńskich w Armenii; a ludzie zdrapywali smołę, którym był powleczony, i robili z niej odtrutki i amulety”[30].

Dosłowna interpretacja Biblii

[edytuj|edytuj kod]
John Everett Millais:Powrót gołębicy do arki(1851)

Wielu ortodoksyjnych żydów i konserwatywnych chrześcijan wierzy w bezbłędność Biblii, koncepcję, że Biblia, jako słowo Boga, jest pozbawione błędów, lecz musi być odpowiednio interpretowana. Są także zwolennikami tradycyjnej koncepcji autorstwa ksiąg biblijnych. Biblię interpretują przy pomocy tradycyjnych metodhermeneutykii metody historyczno-gramatycznej, odrzucając metodę historyczno-krytyczną. Akceptują tradycyjne twierdzenie Żydów, że Księga Rodzaju została spisana przez Mojżesza. Są mniej zgodni, jeśli chodzi o kwestię, kiedy Mojżesz żył i opowieść o arce została spisana – padają tu różne daty, począwszy od XVI a kończąc na XIII wieku p.n.e.

Co do daty potopu,literaliściopierają się na genealogiach podanych w 5 i 11 rozdziale Księgi Rodzaju. ArcybiskupJames Ussher,używając w XVII wieku tej metody, określił datę potopu na 2349 p.n.e., i ta data wciąż jest przez wielu akceptowana. Jednak bardziej współczesnyfundamentalista biblijny,Gerhard F. Hasel, w świetle różnych manuskryptów biblijnych (tekstu masoreckiego wjęzyku hebrajskim,różnych manuskryptów greckiejSeptuaginty) i mając inną opinię w kwestii prawidłowej interpretacji, uważa, że potop musiał nastąpić pomiędzy 3402 a 2462 rokiem p.n.e.[31]Inne opinie, bazując na innych źródłach, nawet naapokryficznejKsiędze Jubileuszów,podają datę na 2309 rok p.n.e.

Literaliści uważają, że niejasności w opowieści o arce wynikają ze stosowania metod stylistycznych charakterystycznych dla starożytnych tekstów: w odpowiedzi na pytanie, czy Noe wprowadził do arki po siedem par czystych zwierząt czy jedynie po parze wyjaśniają, że Biblia najpierw podaje, iż zwierzęta były wprowadzane parami, a następnie precyzuje liczbę zwierząt czystych (istnieje też pogląd, że Noe wprowadził siedem sztuk zwierząt czystych – po trzy pary zwierząt i jednej sztuce przeznaczonej na ofiarę[32]). Literaliści nie widzą żadnych sprzeczności w odniesieniu do kruka, uważając, że Noe mógł zwolnić kruka z jego zadania, oraz nie dostrzegają dwóch alternatywnych zakończeń.

Oprócz kwestii dotyczących daty, autorstwa i integralności tekstu, literaliści przykładają dużą wagę do wyjaśniania kwestii technicznych, jak identyfikacja „drzewa żywicznego” i szczegółów konstrukcji Arki. Oto popularne twierdzenia w często omawianych tematach:

  • Drzewo żywiczne:Rdz 6,14 podaje, że Noe zbudował arkę z drzewa גפר (gofer); słowo to nie występuje w innych miejscach Biblii ani w języku hebrajskim.Jewish Encyclopedia(„Żydowska Encyklopedia” ) podaje, że mogło być to tłumaczenie babilońskiego wyrażenia „gushure iş erini” (belki cedrowe), lub asyryjskiego wyrażenia „giparu” (trzcina)[33].Septuaginta(III–I wiek p.n.e.) tłumaczy to jako ξύλων τετραγώνων („xylon tetragonon”), „kwadratowe drewno”[34].PodobnieWulgata(V wiek) tłumaczy to jako „lignis levigatis”,„gładkie drewno”. Starsze przekłady angielskie, między innymiKing James Version(XVII wiek), a w języku polskimBiblia gdańskaiBiblia poznańska,nie tłumaczą tego wyrażenia. Wiele współczesnych przekładów tłumaczy to jakocyprys(chociaż w biblijnym hebrajskim słowo „cyprys” toerez), a inne tłumaczą to jakososnalub cedr. Według innych sugestii chodzi o drzewo laminowane, obecnie wymarły gatunek drzewa, lub błędną transkrypcję słowakopherczyli żywica (większość polskich przekładów tłumaczy wyrażenie jako „drzewo żywiczne” )[35].
  • Pływalność:długość arki jest podawana jako 300 łokci, wymiarem łokcia była odległość od łokcia do końców palców. W starożytności używano wielu różnych łokci, jednak w istocie były one podobne, i literaliści zgadzają się, że długość arki wynosiła około 135 metrów. Byłby to najprawdopodobniej największy drewniany statek zbudowany kiedykolwiek w historii: według niektórych źródeł, żyjący na początku XV wieku chiński admirałZheng Heużywał dżonek długości około 122 metrów, ale najdłuższy udokumentowany statek drewniany, szkuner Wyoming, miał długość jedynie 329,5 stóp (100 m) i wymagał żelaznego usztywnienia dla zapobiegania wyginaniu się drewna oraz pompy parowej z powodu nieszczelności. „Konstrukcja i historia użycia tych [drewnianych, pochodzących z końca XIX wieku, europejskich] statków wskazują, że istnieją techniczne limity maksymalnej wielkości statków drewnianych”[36].Niektórzy literalistyczni bibliści twierdzą, że Noe musiał używać zaawansowanych technik, jakie zaczęto powszechnie używać po XIX wieku, takich jak rama przestrzenna.
  • Pojemność i logistyka:Arka miała mieć kubaturę 40 000i powierzchnię podłóg około 9300[37].Kwestia, czy Arka mogła zmieścić po parze (lub więcej) przedstawicieli wszystkich gatunków (włączając w to obecnie wymarłe) oraz żywność i słodką wodę, jest kwestią debaty, a nawet ostrych sporów, pomiędzy literalistami i ich oponentami. Chociaż niektórzy literaliści twierdzą, że do arki zabrano przedstawicieli wszystkich gatunków (nauka współczesna zna 1 milion gatunków zwierząt), obecnie bardziej rozpowszechnione jest twierdzenie, że na pokład zabrano raczej przedstawicieli „stworzonych rodzajów” (baraminów) niż gatunków – na przykład, samiec i samica rodzaju „kot” reprezentowała tygrysy, lwy, pumy itd.[38]Do wielu innych rozważanych kwestii należą pytania, jak ośmiu ludzi mogło zapewnić opiekę wszystkim zwierzętom na arce (zwłaszcza, że równocześnie ich ciała musiałyby być gospodarzami ok. 50 gatunkówpasożytówczłowieka), jak zapewniono pokarm zwierzętom wymagającym specjalnej żywności, jak zwierzęta były chronione przed atakiem innych, a także kwestie oświetlenia, wentylacji, kontroli temperatury,hibernacji,przetrwaniem i kiełkowaniem nasion, pozycji słodkiej wody i ryb słonowodnych, co jadły zwierzęta zaraz po wyjściu z arki, jak dotarły (lub zostały dostarczone) do arki ze wszystkich zakątków ziemi, jak powróciły do swych rodzimych siedlisk przez ogołocone, spustoszone przez potop tereny, i jak ośmiu ludzi mogło zapewnić niezbędną dla dobrego zdrowia genetyczną różnorodność rodzajowi ludzkiemu. Literaliści, choć zgadzają się, że są to zarzuty do obalenia, dają różne odpowiedzi na te pytania.

Ograniczony zasięg potopu

[edytuj|edytuj kod]

Niektórzy apologeci historyczności opowieści o arce uważają, że potop miał jedynie lokalny zasięg; twierdzą, że hebrajski terminkol-ha’arec– „cała ziemia” – nie musi wcale oznaczać wcale całego globu, ale jedynie cały określony obszar. Zmniejszałoby to trudności w pogodzeniu opowieści z wiedzą historyczną oraz przyrodniczą. Teza taka nie cieszy się jednak popularnością wśród literalistów biblijnych, którzy pytają np.: „Dlaczego więc Bóg nakazał Noemu zbudować arkę, a nie nakazał udać się w daleką podróż?”[39]

Poszukiwania arki Noego

[edytuj|edytuj kod]
Przez wieki góraArarat(na zdjęciu) była miejscem poszukiwań arki. Ostatnio obiektem badań stała się góra Sabalan w Iranie, ponad 300 kilometrów dalej

Wierzący w historyczność Księgi Rodzaju nie ustają w poszukiwaniach arki, której odkrycie miałoby potwierdzić ich poglądy dotyczące geologii i ewolucji. Twierdzą: „Jeśli istotnie potop Noego unicestwił ludzkość i cywilizację, jak o tym uczy Biblia, arka zostanie ważnym źródłem wiedzy o przedpotopowym świecie. Żadne inne ważne znalezisko nie może być bardziej starożytne i ważne, o potencjalnie olbrzymim znaczeniu dla dyskusji między zwolennikami kreacjonizmu i ewolucji (wliczając ewolucję teistyczną)”[40].

Poszukiwania koncentrują się na górzeArarat,chociaż Księga Rodzaju wspomina jedynie o„górach Ararat”.FormacjaNuh’un Gemisi,niedaleko góry, jednak nie na niej samej, dużo bardziej dostępna, skupiała uwagę w latach 80. i 90. XX w.; na początku 2004 roku pewien biznesmen zHonoluluprzybył doWaszyngtonuby rozgłosić o ekspedycji planowanej w celu zbadania miejsca, które nazywałanomalią Ararat,lecz czasopismoNational Geographicstwierdziło później, że był to nieefektywny„popis”mający na celu „przekonanie rządu tureckiego do wyrażenia pozwolenia”,które„kilka ekspedycji ostatecznie otrzymało”[41];natomiast w 2006 zainteresowanie wzbudził raport pewnej ekspedycji o potencjalnym miejscu spoczynku arki w Iranie. Istnieje wiele, sięgających starożytności, relacji o znajdowaniu w pobliżu masywu Ararat drewnianych fragmentów z arki, a nawet o oglądaniu jej pozostałości. Jednak nie sposób jednoznacznie potwierdzić tych doniesień.

Arka Noego w sztuce

[edytuj|edytuj kod]
Paolo Uccello, malowidło z Santa Maria Novella we Florencji, 1446-1448

Przedstawienia arki występują we wszystkich okresach sztuki chrześcijańskiej. W sztuce wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej wyobrażenia arki odnoszą się przeważnie do treści teologicznych i symbolicznych opowieści, które wyrażane są najczęściej za pomocą alegorii – np. zwierzęta czyste i nieczyste to alegoria sprawiedliwych i grzeszników, bezpieczna arka na spiętrzonych wodach potopu to alegoria Kościoła walczącego, arka jako jedyny środek wybawienia to alegoria dogmatu katolickiego, że „poza Kościołem nie ma zbawienia”. W sztuce wczesnochrześcijańskiej arkę przedstawiano jako otwartą, prostokątną skrzynię pływającą po wodach, z której do połowy wysokości ciała wynurza się samotna figura modlącego się Noego (typ oranta) – arka jest tu symbolem ocalenia, Noe zaś symbolem duszy ocalonej przez Boga. Przykładem tego typu przedstawienia motywu arki mogą być sarkofag Julianny (III w.), malowidła z katakumb Pryscylli (II w.) oraz malowidła z katakumb Domicylli (III w.). W bliskowschodnim malarstwie synagogalnym o charakterze monumentalnym rozpowszechnił się wywodzący się z hellenistycznej literatury biblijnej typ arki jako skrzyni pełnej ludzi i zwierząt – przykładami mogą być cykle narracyjne zsynagogi w Dura Europos(obecnie znajdujące się wDamaszku) lub zachowane tylko częściowo cykle z synagogi wGerazie.Przykładem wyzyskania eklezjologicznej symboliki Arki w sztuce średniowiecza mogą być XI-wieczne iluminacje do przechowywanego wOksfordzierękopisu Juniusza zawierające poematy przypisywaneCedmonowi– arka ma na nich kształt piramidy schodkowej, co wyobrażać ma hierarchiczny porządek Kościoła.

W sztuce nowożytnej i współczesnej najczęstsze ujęcia motywu arki to rozległe cykle i sceny narracyjne, które można podzielić na kilka typów – budowa arki (np. obrazRafaelaw Galerii Watykańskiej), wejście do arki Noego i zwierząt (np. brązowe drzwi kościoła św. Zenona w Weronie, XVI-wieczne obrazyJacopo BassanowPradoi w muzeum wDijon,XX-wieczny obrazOskara Laske), przedstawienie arki płynącej po wodach potopu (np. XV-wieczny obrazPaola Ucellawe florenckim klasztorze S. M. Novella, dziełoHansa Baldungaw rezydencji biskupówBambergu), wypuszczenie przez Noegokrukai gołębia (np. litografiaMarca Chagallaz 1947), wyjście z arki (np. obrazBoschaz muzeumrotterdamskiego,dzieło Rafaela z GaleriiWatykańskiej– 1516). Do najbardziej znanych polskich wyobrażeń arki należą XVI-wiecznearrasy wawelskiewedług kartonówMichiela Coxie– sceny arrasów wawelskich z cykluDzieje Noegoprzedstawiają budowę arki, wejście do arki, potop i wyjście z arki.

Do motywu arki Noego nawiązują piosenkiArka NoegoiArka Noego IIpolskiego piosenkarzaJacka Kaczmarskiego[42].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abJanet Browne:The Secular Ark: Studies in the History of Biogeography.New Haven & London: Yale University Press, 1983.ISBN0-300-02460-6.
  2. Rdz 7,2; według Rdz 6,20 „po parze”; różne interpretacje nieścisłości w sekcjachNowożytna krytyka biblijnaiDosłowna interpretacja Biblii.
    Podział na zwierzęta czyste i nieczyste podajeKpł11; do pierwszej grupy należy większość zwierzątparzystokopytnych(pozawielbłądem,świniąidzikiem) iptakóworazryby(oprócz gatunków nieposiadających łusek), natomiast do drugiej należąssakinieparzystokopytneoraz nie posiadające kopyt, część ptaków,gady,płazyibezkręgowce(poza niektórymi gatunkamiowadów,np.szarańczą).
  3. abBiblijny łokieć jest różnie szacowany np. na 44,5 cm[1],45 cm (przypisBiblii Tysiącleciado1 Krl 6,2) czy 52 cm[2]
  4. Dosłowniegofer;zobaczinne propozycje tłumaczenia wyrażenia
  5. Rdz 6,16 wedługBiblii Tysiąclecia;według niektórych przekładów, np.Biblii gdańskiejlubwarszawskiejchodzi tu nie o dach, lecz okno
  6. abMcCurdy, JF, Bacher, W, Seligsohn, M, Hirsch, EG, & Montgomery, MW:Jewish Encyclopedia: Noah.JewishEncyclopedia.com, 2002. [dostęp 2007-07-21].(ang.).
  7. abJastrow, M, McCurdy, JF, Jastrow, M, Ginzberg, L & McDonald, DB:Jewish Encyclopedia: Ark of Noah.JewishEncyclopedia.com, 2002. [dostęp 2007-07-21].(ang.).
  8. Hirsch, EG, Muss-Arnolt, W & Hirschfeld, H:Jewish Encyclopedia: The Flood.JewishEncyclopedia.com, 2002. [dostęp 2007-07-20].(ang.).
  9. The Ministration of Publick Baptism of Infants, To be Used in the Church.[w:]The 1662 Book of Common Prayer Website[on-line]. [dostęp 2007-07-24].(ang.).
  10. Schaff, P:St. Augustin's City of God and Christian Doctrine, Chapter 26.–That the Ark Which Noah Was Ordered to Make Figures In Every Respect Christ and the Church.The Christian Literature Publishing Company, 1890. [dostęp 2007-07-20].
  11. Schaff, P:Jerome: The Principal Works of St. Jerome, Letter LXIX. To Oceanus..The Christian Literature Publishing Company, 1892. [dostęp 2007-07-20].
  12. Knight, K:Fragments from Commentaries on Various Books of Scripture.New Advent,2007. [dostęp 2007-07-20].(ang.).
  13. abcNorman Cohn:Noah's Flood: The Genesis Story in Western Thought.New Haven & London: Yale University Press, 1996.ISBN0-300-06823-9.
  14. Bielawski, Józef(tłumacz):Koran (Al-Kur'an).Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986.ISBN83-06-01168-6.
  15. Bielawski, Józef (tłumacz):Koran (Al-Kur'an).Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986.ISBN83-06-01168-6.
  16. Z listu napisanego w imieniu Shoghi Effendiego, 28 października 1959: Bahá'í News, nr 228, luty 1950, str. 4. publikowanego ponownie w:Autor zbiorowy; edytor: Hornby, Helen (Ed.):Lights of Guidance: A Bahá'í Reference File.Bahá'í Publishing Trust, Nowe Delhi, India, 1983, s. 508.ISBN81-85091-46-3.
  17. Brent Poirier:The Kitab-i-Iqan: The key to unsealing the mysteries of the Holy Bible.[dostęp 2007-07-21].(ang.).
  18. Shoghi Effendi:Messages to the Bahá'í World, 1950-1957.Wilmette, Illinois, USA: Bahá'í Publishing Trust, 1971, s. 104.ISBN0-87743-036-5.
  19. Z listu napisanego w imieniu Shoghi Effendiego do an indywidualnych wiernych, 25 listopada 1950. Opublikowany w:Autor zbiorowy; edytor: Hornby, Helen (Ed.):Lights of Guidance: A Bahá'í Reference File.Bahá'í Publishing Trust, Nowe Delhi, India, 1983, s. 494.ISBN81-85091-46-3.
  20. Zdaniem apologetów bezbłędności tekstu, pozornych
  21. abRichard Elliot Friedman:The Bible with Sources Revealed: A new view into the five books of Moses.New York: Harper SanFrancisco, 2003.ISBN0-06-073065-X.
  22. Neufeld, HE:The Two Flood Stories--A comparison of theJandPaccounts.Energion, 1998. [dostęp 2007-07-22]. [zarchiwizowane ztego adresu(9 lipca 2007)].(ang.).
  23. Przentacja poglądów minimalistów, włączając w to ich spojrzenie na kwestię arki:Athas, G:'Minimalism' The Copenhagen School of Thought in Biblical Studies.John Mark Ministries, 1999. [dostęp 2007-07-22].(ang.).
  24. Gordon Wenham, "The Coherence of the Flood Narrative",Vestus Testamentum,1978.Zobacz przypisy Wenhama odnoszące się do Cassuta i pozostałych.
  25. Webster, M:The Story of Atrahasis.Grand Valley State University, 2005. [dostęp 2007-07-22].(ang.).
  26. Kramer, SN:Sumerian Mythology: Chapter IV. Miscellaneous Myths.The internet sacred text archive,1961. [dostęp 2007-07-22].(ang.).
  27. Overview of Mesopotamian flood myths.University of Tennessee, Frank H. McClung Museum. [dostęp 2007-07-22]. [zarchiwizowane ztego adresu(10 maja 2008)].(ang.).
  28. Tigay, Jeffrey H.:The Evolution of the Gilgamesh Epic.University of Pennsylvania Press, Philadelphia, 1982.ISBN0-8122-7805-4.
  29. Anonymous:The Epic of Gilgamesh: An English Verison with an Introduction.Penguin Classics, 1960.ISBN978-0-14-044100-0.
  30. Best, RM:Noah's Ark and the Ziusudra Epic: Sumerian Origins of the Flood Myth.Eisenbrauns.ISBN978-0-9667840-1-5.
  31. Hasel, GF.THE MEANING OF THE CHRONOGENEALOGIES OF GENESIS 5 AND 11.„Origins”. 7. 2, s. 53-70, 1980.
  32. Arka Noego – zwierzęta.Świecki Ruch Misyjny Epifania.[dostęp 2007-07-23]. [zarchiwizowane ztego adresu(27 września 2007)].(pol.).
  33. Hirsch, EG & Hyvernat, H:The Jewish Encyclopedia: Goper-Wood.The Jewish Encyclopedia, 2002. [dostęp 2007-07-22].(ang.).
  34. Sir Lancelot C.L. Brenton:The Septuagint with Apocrypha: Greek and English (wydanie wznowione).Peabody: Hendrickson Publishers, [1851] 1986.ISBN0-913573-44-2.
  35. Taylor, Paul:What is “Gopher Wood”?.Eden Communications, 2001. [dostęp 2007-07-22].(ang.).
  36. Gould, R:Asia's Undersea Archeology.Public Broadcasting System, 2001. [dostęp 2007-07-23].
  37. Mendez, AC:How Big was Noah's Ark.biblestudy.org.[dostęp 2007-07-23]. [zarchiwizowane ztego adresu(8 kwietnia 2006)].(ang.).
  38. Sarfati, J:Variation and natural selection versus evolution.Answers in Genesis,23 lipca 2007.(ang.).
  39. Jan Lewandowski:Czy potop biblijny jest niemożliwy?.Trynitarianie,Kwiecień 2005. [dostęp 2007-07-23]. [zarchiwizowane ztego adresu(8 marca 2007)].
  40. Morris, John:Noah's Ark the Search Goes On.Institute for Creation Research, 2007. [dostęp 2007-07-21].(ang.).
  41. Lovgren, S:Noah's Ark Quest Dead in Water--Was It a Stunt?.National Geographic, 2004. [dostęp 2007-07-21]. [zarchiwizowane ztego adresu(2018-05-15)].(ang.).
  42. www.kaczmarski.art.pl – Jacek Kaczmarski[online], kaczmarski.art.pl[dostęp 2017-11-22][zarchiwizowane zadresu2006-04-21](pol.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Lloyd R. Bailey:Noah, the Person and the Story.South Carolina: University of South Carolina Press, 1989.ISBN0-87249-637-6.
  • Robert M. Best:Noah's Ark and the Ziusudra Epic.Fort Myers, Florida: Enlil Press, 1999.ISBN0-9667840-1-4.
  • Sir Lancelot C.L. Brenton:The Septuagint with Apocrypha: Greek and English (reprint).Peabody: Hendrickson Publishers, [1851] 1986.ISBN0-913573-44-2.
  • Tigay, Jeffrey H.:The Evolution of the Gilgamesh Epic.University of Pennsylvania Press, Philadelphia, 1982.ISBN0-8122-7805-4.
  • John Woodmorappe:Noah's Ark: A Feasibility Study.El Cajon, CA: Institute for Creation Research, 1996.ISBN0-932766-41-2.
  • Davis A. Young:The Biblical Flood.Grand Rapids, MI: Eerdmans Publishing Co., 1995.ISBN0-8028-0719-4.
  • Księga Rodzaju (roz. 6-9). W: ks. Jakubiec, Czesław (tłumacz):Biblia Tysiąclecia,wydanie czwarte.Poznań:Wydawnictwo Pallottinum, 1983.ISBN83-7014-218-4.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]