Przejdź do zawartości

Atman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Atman(dewanagariआत्मātman,sanskr.oddech,आत्मा) – whinduizmieokreślenieduszyrozumianej jako indywidualnajaźń,obecna w każdej żywej istocie. Atman wciela się w kolejnych żywotach (ideareinkarnacji) w kolejne ciała, podlegając prawukarmy.Pierwsze wzmianki oatmanieznaleźć można już wUpaniszadach

Hinduizm

[edytuj|edytuj kod]

Atman to dusza w swej czystej postaci, w odróżnieniu od uwikłanej w świecie duszy nazywanej terminemdźiwa[1].

Mahawakja

[edytuj|edytuj kod]

W koncepcji wyrażonej przez sformułowania (mahawakja):

  • Aham brahma asmi(„Jestem Brahmanem” ) i
  • Tat twam asi(„Ty jesteś Tym” ),

atmanjest tożsamy z całym wszechświatem, „wszystkim co jest” (Brahmanem). Jest to afirmacja boskości w człowieku (duszy), łączącej go z boskością otaczającego kosmosu. Jest to więc wyrażenie koncepcjiMikro- i Makrokosmosuna gruncie hinduizmu – wskazanie, że skoro człowiek podlega temu samemu porządkowi co wszechświat, to poznanie przez akt autorefleksji istoty samego siebie prowadzi do poznania istoty wszechświata –wyzwolenia.

Według Upaniszadatmanjest więc kluczem do wyzwolenia, jedyną drogą poznania Brahmana – prawdziwej rzeczywistości i najwyższej, transcendentnej zasady bytu. Poznanieatmana-brahmanajest możliwe przez wgląd w siebie, przy czym należy posłużyć sięintuicją,by obejść przesłaniająceatmanaosobowe, związane z bieżącą inkarnacjąego,które omamionemająulega iluzji oddzielenia od Absolutu oraz od reszty istot.

Sposobem podążania drogą ku poznaniuatmanajest równieżjoga– zdyscyplinowany wysiłek odwrócenia się od świata zmysłów. Nagrodą jest wyzwolenie zsamsary– cyklu reinkarnacji, co wyrażone jest wPraśnopaniszadsłowami:

„Szukającyatmanaprzez prostotę życia, czystość, wiarę i wiedzę już nie wracają”.
  • Wedługbuddyzmunie ma czegoś takiego jak atman. Buddyści nazywają tę koncepcjęanatman(tzn. nie-atman).
  • Nieistniejąca dziś szkoła buddyjskaPudgalavāda,powróciła do koncepcji duszy, i określała ją terminempudgala.
  • Ken Wilberpraktykujący medytację buddyjską w nurcie buddyzmumadhjamaka,wskazuje[2]na analogię hinduistycznych i buddyjskich znaczeń terminów:
tathagatagarbha--- atman
dharmadhatu--- brahman.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Byt szczególny – człowiek. W: Małgorzata Ruchel:Ramakriszna. Filozof – mistyk – święty.Wyd. 1. Kraków: Zakład Wydawniczy „Nomos”, 2003, s. 76–77.ISBN83-88508-40-7.
  2. Ken Wilber,Spektrum świadomości,Ewolucja / Czas’Wieczność,Przestrzeń’Nieskończoność, s. 116,W istocie Tathagatagarbha dotyczy jednostki, lecz jest tożsama z dharmadhatu, tak samo jak w hinduizmie Atman dotyczy jednostki, lecz jest tożsamy z Brahmanem.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]