Przejdź do zawartości

Baba Jaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baba Jaga,Iwan Bilibin,1902
Chata śmierci/Изба смерти,1905,Nikołaj Roerich

Baba Jaga– postać występująca wsłowiańskichwierzeniach ifolklorze.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Postać Baby Jagi, pierwotnie prawdopodobnie ważna wsłowiańskiej mitologii,przetrwała jedynie w zdegradowanej formie jako elementfolkloru.Występuje tam jako stara, odrażającawiedźma(obwisłe piersi, jedna kościana noga, ślepa lub niedowidząca), mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi lasu[1].Babie Jadze często towarzyszyły czarny kot, kruk, sowa lub wąż. Porywała błąkających się po lesie ludzi (zwłaszcza dzieci), a następnie ich mordowała i zjadała. Przypisywano jej też zsyłanie chorób i innych dolegliwości[2].Na końcu opowieści zazwyczaj staczała walkę z bohaterem pozytywnym i ginęła. Sporadycznie występuje w folklorze motyw łaskawej Baby Jagi, pomagającej ludziom[1].

Etymologia

[edytuj|edytuj kod]

Etymologięsłowajagawywodzi się odprasłowiańskiego*(j)ęga(por.pol.jędza), oznaczającego „męka”, „męczarnia”, „groza”, „niebezpieczny”[3].

Baba Jaga w innych wierzeniach

[edytuj|edytuj kod]

Postać Baby Jagi ma liczne odpowiedniki w wierzeniach ludów europejskich i ich bliskich sąsiadów, jak np.niemieckaFrau Holle,rumuńskaVîjbaba,węgierskawiedźma Bogorkań, mongolska Ałmas,włoskaBefanalub Betunia, uAdygówNaszguszidza czy Naguczica (Нашгушидза, Нагучица), uKetówChosedem (Хосэдэм),kirgisko-kazachskaŻałmauyz Kempir (Жалмауыз Кемпир) w wierzeniach Kirgizów jej odmianą jestdemonmiteo wyglądzie staruchy ubranej w łachmany, żyjącej w górach, w lesie, z dala od ludzkich siedzib, która porywa dziewczynki do swego szałasu, wysysa z nich krew a na końcu zjada. Bliski tej postaci jest demonżałmauyzuTatarówkazańskich,podobne istoty znaleźć można też uUjgurów,Baszkirów,UzbekówiNogajcówczyAlbańczyków,gdzie jej odpowiednikiem była Syqenëza. Wskazuje się także na podobieństwo do greckiejKirke[3].

Interpretacja naukowa

[edytuj|edytuj kod]

Badacze próbują rekonstruować pierwotną funkcję Baby Jagi jako władczyni zwierząt leśnych i postać związaną ze światem zmarłych, być może zdegradowane bóstwo żeńskie lub demona[4].Możliwa jest także pierwotna funkcja Baby Jagi jako kapłanki odpowiedzialnej za obrzędową inicjację młodzieży (stąd motyw pożerania dzieci)[3]. Według profesoraZygmunta KrzakazInstytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Naukchodzi tu o zohydzoną postać dawnej bogini, charakterystykę stworzoną przez męskie elity religijne i świeckie, zwalczające religięmatriarchalną[5].

Kultura masowa

[edytuj|edytuj kod]

Postać w literaturze i filmie

[edytuj|edytuj kod]
  • W rosyjskiej baśniWasylisa Pięknolica(lubDzielna Wasylisa i Baba Jaga) Baba Jaga jest przedstawiana jakobogini.
  • W dzieleSzlachcic Zawalnia czyli Białoruś w fantastycznych opowiadaniach,wydanym w języku polskim w latach 1844-1846, autor –Jan Barszczewski– opisuje jezioro w okolicachPołocka(Białoruś), nad którym „...przed wprowadzeniem Chrystusowej wiary nad tem jeziorem stały świątynie Pioruna i Baby-Yahi”.
  • Baba Jaga występuje w powieścifantasyOczarowanieOrsona Scotta Carda.
  • W filmieJohn Wicktytułowy bohater (Keanu Reeves) jest nazywany w kręgu rosyjskiej mafii Babą Jagą, ze względu na strach, który wywołuje wśród mafiozów i płatnych zabójców.
  • Baba Jaga występuje jako postać w serii komiksowejBaśnie.
  • Postać Baby Jagi pojawia się kilkakrotnie w serii komiksowejHellboy.
  • Postać Baby Jagi została wykorzystana w fabularnym dodatku do gryRise of the Tomb Raider.
  • Postać Baby Jagi pojawia się w polskim filmie krótkometrażowym z serii „Legendy Polskie”pod tytułem„Jaga”.Film ukazał się w 2016 roku, a przedstawiona w nim Jaga to piękna młoda kobieta, która uciekła z piekła i sieje spustoszenie.
  • W horrorze „Baba Jaga” („Don't Knock Twice” ) produkcji brytyjskiej z 2016 roku, pojawia się postać Baby Jagi, przedstawionej jako „wschodni demon”.

Postać w muzyce

[edytuj|edytuj kod]

W muzyce najbardziej znanym przedstawieniem postaci Baby Jagi jestChatka na Kurzej StopcezObrazków z wystawyModesta Musorgskiego.Popularna jest również miniatura orkiestrowaAnatolija Ladowapt.Baba Jaga.


Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abJerzy Strzelczyk:Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian.Poznań: Rebis, 2007, s. 47.ISBN978-83-7301-973-7.
  2. Barbara i Adam Podgórscy:Wielka Księga Demonów Polskich – leksykon i antologia demonologii ludowej.Katowice: Wydawnictwo KOS, 2005, s. 34.ISBN83-89375-40-0.
  3. abcAndrzej Kempiński:Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich.Warszawa: Iskry, 2001, s. 63.ISBN83-207-1629-2.
  4. Andrzej Szyjewski:Religia Słowian.Kraków: Wydawnictwo WAM, 2004, s.181.ISBN83-7318-205-5.
  5. Zygmunt Krzak,Baba Jaga[w:]Od matriarchatu do patriarchatu,Warszawa 2007, s. 371-373,ISBN978-83-7436-136-1