Przejdź do zawartości

Barrakudowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barrakudowate
Sphyraenidae[1]
Ilustracja
Przedstawiciel rodziny -Sphyraena borealis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

makrelowce

Rodzina

barrakudowate

Barrakudowate[2][3],barakudowate[4](Sphyraenidae) –monotypowarodzinadrapieżnych,morskich rybokoniokształtnych(Perciformes). Są uważane za potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Na niewielką skalę poławia się je gospodarczo dla smacznego mięsa, ale w mięśniach dużych, starszych osobników niektórych gatunków gromadzi się toksyczna dla ludziciguatoksyna.

Występowanie

[edytuj|edytuj kod]

Tropikalne i subtropikalne wodymórzioceanów.Zasiedlają wodypelagialnei przybrzeżne. Młode czasami wpływają doestuariów.

Budowa ciała

[edytuj|edytuj kod]

Są to średniej wielkości i duże, drapieżne ryby, kształtem przypominająceszczupaka.

Głowa barakudy

Mają wydłużone, niemal cylindryczne ciało, długą głowę i takiż pysk, silne szczęki z dużymi, ostrymi zębami podobnymi dokłów.Dolna szczęka jest wysunięta do przodu, co nadaje rybie groźnego wyglądu i przyczyniło się do uznania barakud za potencjalnie niebezpieczne dla ludzi. Brak jednak potwierdzonych doniesień o dokonywanych przez barakudy atakach na ludzi[5].

Powierzchnia ciała pokryta jest małymiłuskamicykloidalnymi.Linia bocznajest wyraźna, dobrze rozwinięta. Cechą charakterystyczną barakud są dwiepłetwygrzbietowe położone daleko od siebie. Ubarwienie ciała srebrzyste, stalowoszare lub brązowe, brzuch biały. Na ciele, w dolnej jego części, widoczne są ciemne plamki.Dymorfizm płciowynie jest uwidoczniony. Długość ciała poszczególnych gatunków mieści się w przedziale od 0,3 m do 3 m, masa ciała największych osobników dochodzi do kilkudziesięciu kilogramów[5].

Najmniejsze z barakud toSphyraena chrysotaeniawystępująca w obszarze indo-pacyficznym,Sphyraena pinguisz północno-zachodniego Pacyfiku iSphyraena waitiiz Oceanu Indyjskiego i zachodniego Pacyfiku.

Największe gatunki toSphyraena barracuda(tropikalna i subtropikalna strefa Atlantyku oraz Indo-Pacyfik z wyjątkiem wschodniej części Pacyfiku),Sphyraena guachancho(Atlantyk) orazSphyraena afra(atlantyckie wybrzeże Afryki).

Rozmnażanie

[edytuj|edytuj kod]

Biologia rozrodu tych ryb jest słabo poznana. Do końca nie wiadomo, kiedy się zaczyna i jak długo trwa sezon rozrodczy, niektórzy mówią o wiośnie, niektórzy o lecie a inni twierdzą, że jest to cały rok z wyjątkiem zimy. W każdym razie ikra barakud jest pelagiczna, tzn. unosi się wtoni wodnej.Ryby nie opiekują się ikrą. Larwy, po wylęgnięciu się, znajdują schronienie w płytkich wodach przybrzeżnych, np. przy ujściach rzecznych (estuariach). W miarę wzrostu stopniowo wpływają na otwarte wody. Zamieszkują płytkie rafy.

Klasyfikacja

[edytuj|edytuj kod]

Do rodziny zaliczany jestrodzaj[6]:

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Sphyraenidae,[w:] Integrated Taxonomic Information System(ang.).
  2. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina RolikMały słownik zoologiczny, Ryby,Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  3. Stanislav Frank:Wielki atlas ryb.Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  4. Stanisław Rutkowicz:Encyklopedia ryb morskich.Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982.ISBN83-215-2103-7.
  5. abWłodzimierz Załachowski:Ryby.Warszawa:Wydawnictwo Naukowe PWN,1997.ISBN83-01-12286-2.
  6. RonFricke,William NeilEschmeyer,Richard van derLaan(red.),SEARCH,[w:]Eschmeyer’s Catalog of Fishes,California Academy of Sciences,7 sierpnia 2012[dostęp 2012-08-16](ang.).