Przejdź do zawartości

Bas-baryton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bas-baryton– rodzaj głosu łączący w sobie cechybasuibarytonu.Często są to śpiewacy o niezwykle rozległejskali głosuumożliwiającej im śpiewanie zarówno partii barytonowych jak i basowych. Skala bas-barytonu obejmuje ponad dwieoktawyi sięga od F (czasem E) wielkiego do g razkreślnego.

Bas-baryton powinna cechować siła i głębia basu oraz blask barytonu (zwłaszcza w górnym rejestrze). Partii na bas-baryton jest wiele, jednak rzadko są to partie pierwszoplanowe. Bas-barytony często wykonują muzykę dawną, gdyż posiadając skalę basową posiadają również ruchliwość i blask, a także miękkość barytonu (głosu, którego nie wyróżniano w muzyce dawnej). Bas-barytony wykonują też partie przeznaczone dla basów buffo. W obrębie tego rodzaju głosu można wyróżnić kilka kategorii:

Bas-baryton liryczny

[edytuj|edytuj kod]

Bas-baryton dramatyczny

[edytuj|edytuj kod]

Najsłynniejszymi bas-barytonami w XX wieku byli:George London,José van Dam,Bryn Terfel,Simon Estes,Ian Curtis,Ferruccio Furlanetto,a ze śpiewaków wykonujących muzykę dawnąPeter Kooyi David Thomas. Wśród Polaków należy wymienić przede wszystkimAdama Didura,Edwarda ReszkeorazBernarda Ładysza.Ten ostatni to powojenny król basów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.