Przejdź do zawartości

Berło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Berło caraBorysa III

Berło(gr.sképtron,łac.sceptrumkij) – ozdobna pałka będąca jednym z trzech najczęściej spotykanych symboli władzykrólewskiej,obokkoronyijabłka.

Berło togodłoi symbol najwyższej władzykrólalubcesarza.Znane było wstarożytnościjako laski osób starszych ipasterzy.Motyw króla-pasterza obecny był już uSumerów- przedstawia się tak choćbyGudea,władcaLagasz[1].Wokresie nowoasyryjskimsymbolem władzy była maczuga z okrągłą głowicą[1].Tenarchetypprzejął judaizm, a następnie chrześcijaństwo. Dało to początek pastorałowibiskupiemujako symbolowi obrony „owieczek” (wiernych), a w kontekście świeckim - poddanych.

U ludów pozaeuropejskich bywał obrzędowym atrybutem określającym pozycję społeczną. W Europie było zazwyczaj zwieńczone u góry okrągłą gałką (symbol świata), a u dołu zakończone kwiatemirysa(symbol światła i oczyszczenia), głowąorła(w berłach rzymskich ibuławachwojskowych)[2].

Berła jakobrońbojowa były znane i stosowane w starożytności w formie metalowejmaczugiz kulą wyodrębnioną poniżej wierzchołka i z drewnianym uchwytem. Wśredniowieczupełniły już raczej tylko rolę jednego z insygniów władzysuwerena.Władca mógł używać berła do ułaskawiania więźniów i skazańców.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abEnricoAscalone,Mezopotamia,2009.
  2. PaolaRapelli,Symbole władzy i wielkie dynastie,AnnaWieczorek-Niebielska(tłum.), Warszawa:Arkady,2008, s. 28,ISBN978-83-213-4518-5,OCLC749568154.