Przejdź do zawartości

Bitwa pod Krasnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Krasnym
Inwazja na Rosję
Ilustracja
ObrazPetera von HessaBitwa pod Krasnym
Czas

od 15 do 18 listopada 1812

Miejsce

Krasny

Terytorium

Rosja

Przyczyna

odwrót wojsk Napoleona I

Wynik

kontynuacja odwrotu wojsk Napoleona I

Strony konfliktu
I Cesarstwo Francuskie Imperium Rosyjskie
Dowódcy
Napoleon I Michaił Kutuzow
Siły
60 tys. żołnierzy 70 tys. żołnierzy
Straty
5 tys. poległych i 15 tys. wziętych do niewoli 4–5 tys. zabitych i rannych.
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
54°33′36″N31°25′48″E/54,56000031,430000

Bitwa pod Krasnymbitwa,która rozegrała się w dniach od15 listopadado18 listopada1812pomiędzy wycofującą się zRosjiWielką Armią cesarzaNapoleona I(60 tys. żołnierzy) i rosyjskimi oddziałami generała marszałka polnegoMichaiła Kutuzowa(70 tys. żołnierzy).

Krasny,małe miasto 48 km na południowy zachód odSmoleńska,przy dawnej głównej drodze z Rosji doPolski,zajęte było przez kawalerię rosyjską. 15 listopada czołowa kolumna wojsk Napoleona I, składająca się z oddziałów polskich i VIII Korpusufrancuskiego,wypędziła jazdę rosyjską z miasteczka i otworzyła przez to drogę odwrotu. Następnego dnia Napoleon I, który przybył tam z trzecią kolumną swej armii, składającą się z kawalerii i pułkówgwardyjskich,dowiedział się, że wojsko rosyjskie stoi na południe od planowanej drogi przemarszu i zatrzymał się czekając na swą drugą kolumnę. IV Korpus francuski przedarł się wprawdzie przez pozycje rosyjskie, ale stracił całą artylerię i wielu zabitych i rannych. Chcąc umożliwić reszcie drugiej kolumny połączenie się z armią Napoleon I postanowił atakować17 listopada.Także Kutuzow postanowił przejść do akcji ofensywnej i zająćOrszę,by zatarasować drogę wojskom napoleońskim. Wczesnym rankiem 17 listopada Napoleon I ruszył z gwardią, kawalerią i dywizją piechoty do ataku i zdobył miejscowość Uwarowa na zachód od Krasnego, po czym Kutuzow porzucił plan zajęcia Orszy pełnymi siłami i wysłał tam tylko swą kawalerię. Napoleonowi I udało się za cenę wielkich strat w ludziach i materiale kontynuować odwrót: najpierw przedostał się przez Krasny I Korpus francuski, potem sam cesarz z głównym trzonem armii, natomiast III Korpus pod dowództwem marszałkaNeya,pozostający jeszcze w Smoleńsku, nie zdążył się połączyć z Napoleonem I i przedostać się przez Krasny. Przybywszy tam 18 listopada Ney zastał w miasteczku wielkie siły rosyjskie; po daremnych walkach i wielkich stratach marszałkowi udało się sforsować zamarzniętyDniepr,przedrzeć się przez liniekozackiei połączyć się z Napoleonem I koło Orszy (21 listopada). Z korpusu Neya pozostało tylko 1000 ludzi.

StratyWielkiej Armiiwyniosły 20 tysięcy żołnierzy (około 5000 poległych i 15 000 wziętych do niewoli), straty rosyjskie 4–5 tysięcy zabitych i rannych.

Potyczka pod Krasnymodbyła się parę miesięcy wcześniej:14 sierpniaodbyły się tam walki między częścią cofającej sięrosyjskiej armiigenerałaBagrationa(12 batalionów i 12 armat) i kawalerią francuską pod dowództwem marszałkówMuratai Neya. Francuzi zadali Rosjanom niewielkie straty, po czym Rosjanie kontynuowali swój odwrót.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Georg von Alten:Handbuch für Heer und Flotte,Band V,Berlin1913.
  • Rafał KowalczykZapomniana bitwa Napoleona. Krasne 14-21 listopada 1812,Wydawnictwo: TRIO, 2015