Przejdź do zawartości

Bojowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozprzestrzenienie plemion celtyckich Europie
Możliwe drogi migracji Bojów

Bojowie– dużeceltyckieplemię zasiedlające wokresie lateńskimterytorium dzisiejszychCzech,Bawarii,zachodniejSłowacjiiWęgier,później północnejItaliii wschodniejFrancji.Ich język nie jest znany.

Od nazwy Bojów wywodzi się łacińska nazwaCzechBoiohaemum(łac.Ziemia Bojów),Bohemia.

Bojowie w Czechach

[edytuj|edytuj kod]

Jedna z grup Bojów osiedliła się w IV w. p.n.e. w środkowych i północno-zachodnichCzechach.Ich kultura różniła się od kultury Celtów z południowych Czech. Dla Celtów typowe było budowaniekurhanów,podczas gdy Bojowie dokonywalipochówków szkieletowych.Najważniejsze osady Bojów (łac.oppida) dały początek późniejszym miastom. Były to przede wszystkimoppidumwStradonicach(niedalekoBerouna), gdzie bito złote monety,oppidum ZávistkołoZbraslavi(na południuPragi),Staré Hradisko na Moravě(międzyBoskovicamiaProściejowem), a naSłowacjiBratysława.Swą potęgę zawdzięczali eksploatacji bogactw mineralnych. Ich najpotężniejszeoppidumzlokalizowane było w miejscowości Závist nadWełtawą.W II i I w. p.n.e. ziemie czeskie stały się celem najazdów plemiongermańskich,przez co część Bojów przeniosła się na obszar dzisiejszej południowo-zachodniejSłowacjiiAustrii.Na początku naszej ery w Czechach więcej było Germanów niż Celtów. W końcu koło10 p.n.e.Bojowie zostali podbici przezMarkomanówpod wodząMarboda.Na Słowacji przetrwali nieco dłużej.

Bojowie na Śląsku

[edytuj|edytuj kod]

Pod koniec IV w. p.n.e. grupy Bojów napłynęły z obszaru Czech (łac.Boiohaemum), przezPrzełęcz Kłodzką,po czym osiedliły się naDolnym Śląsku,w okolicach dzisiejszegoWrocławia,OławyiStrzelina[1].

Zespół trzech gór:Ślęży,RaduniiWieżycy,z centrum na górze Ślęża, stanowił celtycki ośrodekkultu solarnego[2].

Bojowie w Italii

[edytuj|edytuj kod]

W390 p.n.e.Bojowie wraz z innymi plemionami celtyckimi napadli na północnąItalię.Część plemienia w IV-III w. p.n.e. osiadła wGalii Przedalpejskiej,w jej centralnej części, na prawym brzeguPadu.Bojowie wypędzili część mieszkających tam wcześniejEtruskówiUmbrów,a resztę zasymilowali. Najważniejszym miastem Bojów byłaFelsina,dzisiejszaBolonia.Ze związków z podbitą ludnością wytworzyła się nowa cywilizacja galijsko-etruska.

Galia Przedalpejska została w latach225 p.n.e.-192 p.n.e.podbita przezRzymian.Pobitwie pod Telamonem(225 p.n.e.) oraz bitwie pod Mutiną (Modeną), Bojowie popadli w zależność odRzymu.W czasieII wojny punickiej,jak inni Galowie, pomogliHannibalowi.KlęskaKartaginyoznaczała koniec niepodległości Bojów. Rzymianie zniszczyli wiele miejscowości w okolicy i zdobyli miasto Bolonię (192 p.n.e.). Część Bojów opuściła wtedy Italię.

Bojowie w Grecji i Azji Mniejszej

[edytuj|edytuj kod]

Z Galii Bojowie napadli naGrecję.W279 p.n.e.jakaś grupa Bojów pod wodząBrennusawzięła udział w najeździe naGrecję,łupiącIllirię,Epir,Macedonię,Tesalię.Część wzięła udział w wyprawie doAzji Mniejszej,gdzie w275 p.n.e.została pobita przez wojskaAntiocha Ii osiadła wGalacji.

Bojowie w Panonii

[edytuj|edytuj kod]

W II w. p.n.e. Bojowie, którzy uciekli z Italii przed Rzymianami, zasiedlili ziemie nad środkowymDunajemPanonię.Według innej wersji Bojowie przybyli tam wcześniej, bezpośrednio z ziem czeskich. W roku113 p.n.e.Bojowie odparli najazdgermańskichCymbrówiTeutonów.Później zaatakowaliNoreę– miasto w dzisiejszejAustrii.Około60 p.n.e.Bojowiepanońscyzostali pobici przezDaków.Ich władcaBurebistazdobył i zniszczył obecnąBratysławę.Część niedobitków uszła do dzisiejszejSzwajcarii,gdzie połączyła się z plemionamiHelwetówiHaedów.Razem wyruszyli doGalii,chcąc osiedlić się w dorzeczuGaronny.Drogę zastąpił imGajusz Juliusz Cezarna czele sześciurzymskichlegionów.Zaatakował ich podczas przeprawy przez rzekęArar,a później pobił wbitwie pod Bibracte.Po zwycięstwie osiedlił ich na ziemiachEduów,na prośbę tego sprzymierzonego z Rzymem plemienia[3].Około10 p.n.e.Bojowie mieszkający nadal w okolicach Bratysławy i w Panonii zostali podbici przezMarkomanówpod wodząMarboda.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Barry Cunliffe,Starożytni Celtowie,PIW, Warszawa 2003, s.109
  2. Janina Rosen-Przeworska,Tradycje celtyckie w obrzędowości Protosłowian,Ossolineum, Wrocław 1964
  3. Gajusz Juliusz Cezar,Wojna gallicka,[w:]Corpus Caesarianum,przekł. i oprac. E. Konik, W. Nowosielska, Wrocław 2006, I, 28.