Przejdź do zawartości

Brakteat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brakteat „hebrajski” Mieszka Starego datowany na XII/XIII w.
Brakteat z Vadstena(znalezisko ze Szwecji, 1774)

Brakteat(nummus bracteatus,odłac.bractea, brattea– blaszka) – średniowiecznamonetasrebrna wybijana jednostronnie z cienkiej blaszkikruszcowejna miękkim podkładzie.

W postaci brakteatów bito przede wszystkim w XII–XIV wieku w środkowej Europie niskowartościowedenary.Stempel odciśnięty wypukło naawersiepojawiał się jako wklęsły (negatyw) na rewersie. Tym sposobem przy ograniczonych możliwościach emisyjnych władcy (król,książę) spowodowanych brakiem kruszcu (srebra), wprowadzano do obiegu nawet duże ilości bezwartościowego pieniądza.

Pomysł wypuszczania taniego, niskowartościowego pieniądza powstał w krajach niemieckich. Za najstarsze monety tego rodzaju uważane są emisje z początków XII wieku, jakie wyszły z mennicymiśnieńskiejnależącej do Henryka z Eilenburga (1103-1027), będącego prawdopodobnie inicjatorem tej praktyki. Z tego czasu pochodzą również brakteaty z innych mennic kościelnych:magdeburskiegoarcybiskupa Konrada (1134-1142),hersfeldzkiegoopataHenryka II (1127-1155) ikwedlinburskiejopatki Beatrycze z Winzenburga (1138-1180), które wagą początkowo nie różniły się od ówczesnychdenarów.Dopiero jego postępującadeprecjacjaspowodowała szkodliwą różnicę w zawartości srebra w monecie lub w gorszej jegopróbie[1].

W PolsceMieszko Staryoprócz takich praktyk redukcji kruszcu w masowo bitych brakteatach, stosował (nawet trzykrotnie w ciągu roku) przymusową wymianę monet (renovatio monetae), co doprowadzało do znacznego drenażu rynku[2].Na zachodzie (zaOdrą) brakteaty „słowiańskie” z wyjątkowąinskrypcjąCNESbił m.in. książęJaksa z Kopanicy(Köpenick)[3].

Typową praktyką była częsta wymiana brakteatów (z reguły 2 razy w roku), podczas której redukowano liczbę monet, np. za 13 starych otrzymać można było jedynie 12 nowej emisji, przy czym dopuszczano do obrotu jedynie nowe monety. W ten sposób zapobiegano tendencji gromadzenia pieniędzy i wymuszano ich szybki obrót, co prowadziło do stabilnego rozkwitu gospodarczego w średniowieczu[potrzebny przypis].Czeski kronikarzKosmas z Pragioceniał to rozwiązanie bardzo negatywnie, twierdząc, że jest ono "gorsze niż dżuma, bardziej niszczycielskie niż napad wrogów, głód i inne plagi"[potrzebny przypis].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Andrzej Mikołajczyk:Monety stare i nowe.Warszawa: Arkady, 1988, s. 14.
  2. Henryk Cywiński:Dziesięć wieków pieniądza polskiego.Warszawa:LSW,1987, s. 18-20.
  3. Henryk Cywiński:Dziesięć wieków pieniądza polskiego,dz. cyt., s. 29.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]