Przejdź do zawartości

Chrześcijaństwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ichthysorazkrzyż,
dwa najpopularniejsze symbole chrześcijańskie

Chrześcijaństwo(gr.Χριστιανισμóς,Christianismós,łac.Christianitas[1]),chrystianizm[2]religiamonoteistycznazaliczana do grupyabrahamicznej.Powstała w I wieku n.e. wJudei,wówczas podlegającejCesarstwu Rzymskiemu.Religię tę założyłJezus z Nazaretu,przez wyznawców nazwany Chrystusem, ponieważ uznano go zamesjaszaprzepowiedzianego wBiblii hebrajskiej,przez chrześcijan nazywanejStarym Testamentem.Życie i nauczanie Jezusa spisano wEwangeliach;te oraz inne pismaNowego Testamentuwłączono doBiblii.Przez chrześcijan jest uznawana zaSłowo Boże– jego główną część lub całość. Poszczególnewyznaniachrześcijańskie zwykle nazywają sięKościołami;różnią się poglądami m.in. nakanon Biblii– to, które pisma sąnatchnione,a które są jedynieapokryfami.

Większość wyznań chrześcijańskich wierzy w:

Obrzędem charakterystycznym dla chrześcijaństwa jestchrzest– podstawowy elementinicjacji,związany z użyciemwody,choć część wyznań używa tego pojęcia w szerszym znaczeniu. Kościoły mają różne zdania o warunkach ważności chrztu, np. kto może go udzielać i czy może go przyjąćdziecko.

Jezus z Nazaretu pierwotnie rozpowszechniał swoją religię w rodzinnejGalileii sąsiedniejJudei,głównie wśródŻydów.Najbliżsi uczniowie Jezusa –apostołowie– kontynuowali to dzieło zwaneewangelizacją,także wśródprzedstawicieli innych narodowości oraz wyznań,czasem nazywanychpogańskimi.Część apostołów współtworzyła Nowy Testament; razem ze swoimi następcami znaleźli wyznawców w Cesarstwie i innych krajach jakArmenia,Aksum,IranczyIndie.W IV wieku w trzech pierwszych państwach chrześcijaństwo stało się religią dominującą; wyparło tak wcześniejszepoliteizmynaturalne, jednak nie zastąpiło całkiemjudaizmu.Wśredniowieczuchrzest przyjmowały kolejne ludyEuropy– m.in.germańskie,celtyckie,słowiańskieibałtyckie,na co miały wpływCesarstwo BizantyńskieiPierwsza Rzesza Niemiecka.W tej samej epoce pojawił się inspirowany chrześcijaństwemislam,który wyparł tę religię zBliskiego Wschodu,Afryki Północneji częściPółwyspu Iberyjskiego.Ten ostatni państwa chrześcijańskie odzyskały w ramachrekonkwisty;próbowały też zdobyć Palestynę w ramachkrucjat,co udało się tylko tymczasowo. W czasachnowożytnychchrześcijaństwo rozpowszechniło się na nowych terenach za sprawąwielkich odkryć geograficznych,ekspansji terytorialnejRosji,innych formkolonializmui pokojowegomisjonarstwa.Religia ta oprócz Europy iEtiopiizdominowała:

Oprócz tego wKorei Południowejchrześcijaństwo stała się religią najpopularniejszą, choć nie większościową. Próbychrystianizacji Japoniinie powiodły się przezpaństwowe prześladowaniatrwające do XIX wieku.

Z drugiej strony nowożytność przyniosła krytykę chrześcijaństwa z pozycjideistycznychiateistycznych– najpóźniej w XVII wieku w krajach chrześcijańskich pojawili się zdeklarowani ateiści[a]i postulatytolerancji dla nich[b].XVIII-wieczneoświecenieto czas nasilonej krytyki chrześcijaństwa, która w czasachrewolucji francuskiejdoprowadziła do krwawych starć. XIX i XX wiek to czasysekularyzacji,szczególnie silnej w krajachsocjalistycznychjakbolszewickaRosja, powstały z niejZwiązek Radzieckiorazjego państwa satelickie i sojusznicze.Pojesieni ludówi końcuzimnej wojnypaństwowa walka z religią ustała w części krajów historycznie chrześcijańskich, jednak nie we wszystkich –ateizm państwowyostał się naKubie.Pojawiły się też oddolne ruchy krytyczne jakNowy ateizm.Krytyce poddano nie tylko wierzeniahistoryczneimetafizycznechrześcijaństwa, ale też poglądyetycznewiększości Kościołów i autorów Biblii. Powstał szereg ruchówfeministycznych,na rzeczemancypacjiosóbqueer(LGBTQ+) izwierząt nieludzkich;część tych ruchów krytykuje najpopularniejsze wyznania chrześcijańskie, Biblię i samego Jezusa zaseksizm,patriarchalizm,homofobię,transfobięigatunkizm.Stosunek do chrześcijaństwa stał się jedną z głównych osi sporówpolitycznychmiędzyprawicąalewicą.Niektóre kraje historycznie chrześcijańskie jakCzechyiEstoniastały się w większościniereligijne.

W latach 20. XXI wieku chrześcijaństwo pozostaje największą religią świata, skupiającą 32% ludności, z czego ponad połowa tokatolicy,ponad jedna trzecia –protestanci,a większość pozostałychprawosławni[3].

Pierwotna doktryna

[edytuj|edytuj kod]

Zgodnie z najstarszymiCredo(IV w. n.e) Jezus jest współistotny zBogiemjudaizmui nosi boski tytuł –Pan(Kyrios,Adonai), którego to rzeczownikażydzii zdecydowana większość chrześcijan używają jako zamiennikaimienia własnegosamegoStwórcy.

Wyznawaniewiaryw Jezusa, wyrażające się w uważaniu go zamesjaszai syna Bożego, wiary w jegoodkupieńcząśmierćizmartwychwstanie,jest dla chrześcijan podstawową drogązbawienia(por.Rz10,9)[4].

Przekazywanie depozytu wiary chrześcijaństwo urzeczywistniało najpierw poprzez ustne przepowiadaniekerygmatuoraz przezpisma apostolskie,spisane za życiaapostołów,czyli pierwszych dwunastu uczniów Jezusa, których wybrał jako nowych patriarchów Kościoła – Ludu Bożego Nowego Przymierza, na wzór 12 pokoleńJakuba.Odczytywano je razem zBibliąhebrajską (na początku głównieProroków) na uroczystych zebraniach niedzielnych.

Po śmierci apostołów i po długim procesie rozeznawania, ustalonokanon pism apostolskich[5]uznanych za autentyczne. Według niektórych wyznań (prawosławny i rzymskokatolicki) dalszy przekaz wiary dokonuje się przezTradycję– która wyjaśnia pismaNowego Testamentu,i której podstawowe prawdy zostały sformułowane na pierwszych czterechsoborach powszechnychchrześcijaństwa niepodzielonego.

Świętem, obchodzonym jako pierwsze w chrześcijaństwie oraz uznawanym za najważniejsze przez większość chrześcijan, jestWielkanoc (Pascha),obchodzona w niedzielę na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – ukoronowania obiektywnego dzieła Zbawienia[6].

Nazwa i symbolika

[edytuj|edytuj kod]

Zgodnie zDziejami Apostolskimi(11,26) „WAntiochiipo raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami” (gr. Χριστιανός). Określenie to pochodziło prawdopodobnie z kręgów pogańskich i miało początkowo negatywny wydźwięk. Z czasem zaczęło wyrażać odrębność wierzących w Jezusa Chrystusa (wcześniejsze terminy to „wierzący”, „uczniowie” ).

Pierwsze użycie terminuchrześcijaństwo(gr. Χριστιανισμός) w tekście biblijnym odnotowano wDziejach Apostolskich(Dz 26,28)[7].Pojawia się ono również uTertuliana,Grzegorza z Nyssyi u innych pisarzy wczesnochrześcijańskich.

Pierwotniesymbolemchrześcijaństwa, a właściwie znakiem rozpoznawczym była ryba[8],jako graficzne przedstawienieakrostychuICHTYS(po grec. Ichtys oznacza rybę), w którym każda z jego pięciu liter początkuje najbardziej istotne określenia Boga Człowieka: Jesus ChristosTheu Hijos Sóter (Jezus, Chrystus, Syn Boga, Zbawiciel)[9][10].

Dopiero w IV w. poKonstantynie Wielkimz chrześcijaństwem łączono symbolkrzyża[10].Nawiązano w ten sposób do dwóch pierwszychliter greckichsłowaChristos(Χ –chii Ρ –ro), a następnie również doukrzyżowaniaJezusa.

Podstawy wiary

[edytuj|edytuj kod]

Chrześcijaństwo jestobjawionąreligiąmonoteistyczną[11],która bierze swój początek odJezusa z Nazaretu.Wedługwiarychrześcijańskiej,Bógobjawiał się ludzkości stopniowo w historiiIzraelaiKościoła.Proces ten swą pełnię osiągnął w Jezusie Chrystusie. Wraz zjudaizmemchrześcijanie wyznają, że Bóg jest jeden i że jest Stwórcą świata widzialnego i niewidzialnego, duchowego, i jesttranscendentnywobec niego[12].Człowiek jest koroną stworzenia,obrazem Boga,ukazującym umysł Twórcy. Jednak obecna egzystencja człowieka jest w konflikcie z pierwotnym zamiarem stwórczym Boga. Konflikt ten nie może być usunięty ludzkimi siłami, z powodugrzechu pierworodnego,który sprawił, że człowiek żyje w alienacji, łamiąc Prawo Boże i sprawiedliwość i jest poddany grzechowi i śmierci. Bóg odpowiedział na ten stan poprzezWcielenieswego Syna,Słowo, które stało się ciałem(J1, 14). Przynajmniej odsoboru nicejskiego(325) częścią chrześcijańskiej ortodoksji jest wiara, że Jezus Chrystus jest odwiecznym Synem Bożym, równym co do istoty Bogu Ojcu, a zatem Bóg jest jeden wistocie,troisty wosobach(hipostazach): jakoBóg Ojciec,Syn Boży(Jezus) iDuch Święty.W ciągu wieków istnienia chrześcijaństwa kanon wiary był różnie definiowany przez teologów. Jednak absolutne minimum, którego już nie można zredukować, by nie wyjść poza chrześcijaństwo, jest wiara w to, że poprzez życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Bóg przyniósł światu zbawienie[13].

Każda z osób Bożych ma tę samą, jedną boską istotę (naturę) i pozostaje we wzajemnej relacji osobowej na zasadzie pochodzeń: Bóg Ojciec stanowi zasadę pochodzenia dla Syna, a razem z nim (wspólnie – łac.filioque– w tradycji zachodniej, przez Syna – łac. per filium – w tradycji wschodniej) dla Ducha Świętego[14].

W III w. n.e. w łonie chrześcijaństwa w ramach dyskusji chrystologicznych pojawiła się naukaarianizmu,głosząca, że Jezus Chrystus, Syn Boży, nie jest równy Ojcu i jest jemu podporządkowany[15].Pogląd ten został przez autorytetapostolskiKościołaodrzuconyjakoherezjajuż na soborze w Nicei w 325 r., co zostało zapisane wsymbolu nicejskim,a następnie potwierdzone przezsobór konstantynopolitański I(381 r.) wNicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary[16].

Jednorodzony Syn Ojca, który „stał się człowiekiem” w Jezusie Chrystusie, przez swą śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła odkupienia człowieka i świata, dając ludziom, którzy wierzą,zbawienieiżycie wieczne[17].Chrześcijanie oczekują powszechnego zmartwychwstania orazsądu ostatecznego,na którym nastąpi podział na zbawionych i potępionych[18].

W najbardziej elementarnej postaci doktryna ta została wyrażona wsymbolach wiary:nicejsko-konstantynopolitańskim,apostolskimiatanazjańskim.Wyznacznikiem wiary chrześcijańskiej są orzeczenia siedmiusoborów powszechnych,na których sformułowano podstawowe dogmaty: o boskości Syna Bożego (sobór nicejski I– 325 rok), o boskości Ducha Świętego (sobór konstantynopolitański I– 381 rok), o godności Marii jako „Theotokos, Matce Bożej”(sobór efeski– 431 rok)[19]i o dwóch naturach Chrystusa (sobór chalcedoński– 451 rok). Ostatniego ze wspomnianych dogmatów nie przyjmują Kościoły tzw.monofizyckie[20].

Podstawowym przykazaniem etycznym chrześcijan oprócz przykazańDekalogujest przykazanie miłości Boga oraz bliźniego (w tym nieprzyjaciół)[21][22].Miłość polega nie na akceptacji grzechu, ale nieżywieniu negatywnych uczuć względem źle czyniących, krzywdzących, nieszukaniu odwetu, ale pozostawieniu człowiekowi prawa do wyboru własnej drogi, do wolności, którą każdy powinien szanować, podobnie jak Bóg to czyni względem każdego człowieka[23].

W myśl nauczania, w żadnym wypadku nie oznacza to wspierania drugiego człowieka w czynieniu zła. Jeżeli jednak zechce czynić dobro, jest bratem, któremu chrześcijanin winien nieść podstawową pomoc w zależności od możliwości, nie zaniedbując własnego zbawienia. To dobro każdy chrześcijanin ma mnożyć w codziennym życiu, w każdym miejscu, w każdym czasie, dając przykład życia uczciwego, mówiąc prawdę, na zło odpowiadającżyczliwąstanowczością, pokonując własny lęk, słabość, doskonaląc się w dobroci i życzliwości, odcinając się odważnie od wszelkich złych zachowań, nawet gdyby to miało kosztowaćwiele[24].

Statystyki

[edytuj|edytuj kod]
Kraje z większością chrześcijańską
Chrześcijaństwo na świecie
Katolicyzm na świecie
Protestantyzm na świecie (2010)
Chrześcijaństwo wschodnie na świecie

Chrześcijaństwo jest obecnie najliczniej reprezentowaną religią na świecie[25].

Dziś istnieje już 41 tys. odłamów i wspólnot kościelnych[26].Liczbę tę zawyżają liczne niezależnie działające, choć pokrewne wspólnoty protestanckie; często wymienia się 21 nurtów (tradycji) protestanckich[27].

Bardzo trudno jest szacować dokładną liczebność wyznawców chrześcijaństwa, ponieważ wiele z odłamów prowadzi w różny sposób statystyki członkostwa, które często nie pokrywają się z liczbą praktykujących. Na przykładkatolicyzm,gdzie się praktykujechrzestniemowląt, uważa każdego ochrzczonego za swojego wyznawcę, nawet jeżeli został on członkiem innego wyznania bądź religii, a niekiedy nawet gdy dokonał oficjalnejapostazji[28][29][30].W Europie Północnej, gdzie protestantyzm jest wciąż religią państwową lub zachował się zwyczaj płacenia podatku kościelnego, praktykuje zaledwie kilka procent z nominalnych członków Kościoła[31].W wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Filipin obserwuje się też wzajemne podbieranie konwertytów i częste zmiany wyznań, co skutkuje bardzo niskim poziomem wierności nowemu odłamowi (na poziomie 20–30% w skali roku)[32].

Nurty i denominacje

[edytuj|edytuj kod]

Według badań PEW Forum, z chrześcijaństwem identyfikuje się blisko 32% ludności świata (według raportu z 2011 r.[33]). Według sprawozdania organizacji spośród blisko 2,2 miliarda chrześcijan wyróżnia się:

Należy wziąć pod uwagę, że 305 mln chrześcijan należy do różnych ruchów charyzmatycznych wewnątrz swoich odłamów (np.ruch Odnowy w Duchu Świętymwewnątrz katolicyzmu), stąd często można spotkać wyższe wartości chrześcijan charyzmatycznych[33].

Najwięcej chrześcijan (36,8%) żyje w obu Amerykach, z tym że dystrybucja jest różna dla każdej grupy odłamów. Najwięcej chrześcijan żyje w Stanach Zjednoczonych (246,8 mln), Brazylii (175,8 mln) i Meksyku (107,8 mln). Krajami posiadającymi najliczniejszą mniejszość chrześcijańską są Chiny (67 mln), Indie (31,9 mln) i Indonezja (21,2 mln)[33].

Katolicyzm jest najbardziej na świecie rozpowszechnionym odłamem chrześcijaństwa, obecnym przede wszystkim w Ameryce (47,5% wszystkich katolików), Europie (23,9%), Afryce Subsaharyjskiej (16,1%) i w niektórych krajach Azji (przede wszystkim Filipiny, Timor Wschodni i Liban, duże mniejszości także w Chinach, Wietnamie, Korei i Indonezji)[33].Ponad 12% populacji katolików mieszka w Brazylii (3/4 miejscowych chrześcijan). Polska jest ósmym na świecie i trzecim w Europie krajem pod względem populacji katolickiej.

Jeden na pięciu protestantów mieszka w Stanach Zjednoczonych (blisko 160 mln), jeden na trzech w Afryce Subsaharyjskiej (najwięcej w Nigerii – 59,7 mln). Historycznie odłamy protestantyzmu dominują także w Europie Północnej. W Ameryce Łacińskiej i Azji można spotkać spore mniejszości protestanckie (największe w Chinach, Brazylii i Indiach)[33].

Wyznawcykościołów wschodnichdominują w Europie Wschodniej, Azji północnej, w Etiopii, i są najliczniejszą grupą chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Ponad 100 mlnprawosławnychmieszka w Rosji. Krajem z największą liczbą wyznawcówKościołów orientalnychjest Etiopia (36 mln). Jedynie jeszcze w Erytrei i Armenii wyznawcy Kościołów orientalnych są największą grupą religijną[33].

Według Międzynarodowego Biuletynu Badań Misyjnych (International Bullettin of Missionary Research) dziennie przybywa 80 tysięcy chrześcijan[40].

Kryteria przynależności

[edytuj|edytuj kod]

Pierwsze wieki

[edytuj|edytuj kod]

Historycznie w ciągu pierwszych sześciu wieków istnienia chrześcijaństwaprzekazwiary był podstawowym kryterium przynależności. Czystość wiary,kerygmat,był strzeżony bardzo ściśle jako wyraz jedności uczniów Chrystusa i Kościołów lokalnych w całej «oikumene» – w całymKościele powszechnym[41].Chrześcijanie przekazywali swoim uczniom dokładnie to, co przejęli od tych, którzy im głosili wiarę. Tak rozumiał swoją misję apostolskąśw. Paweł:

(1) Przypominam, bracia,Ewangelię,którą wam głosiłem, którąście przyjęli i w której też trwacie. (2) Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem... Chyba żebyście uwierzyli na próżno. (3) Przekazałem wam na początku to, co przejąłem; że Chrystus umarł – zgodnie zPismem– za nasze grzechy, (4) że został pogrzebany, żezmartwychwstałtrzeciego dnia, zgodnie z Pismem; (5) i że ukazał sięKefasowi,a potemDwunastu,(6) później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. (7) Potem ukazał sięJakubowi,później wszystkim apostołom. (8) W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi. (9) Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. (10) Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną. (11) Tak więc czy to ja, czy inni, tak nauczamy i tak wyście uwierzyli. (12) Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? (13) Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. (14) A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. (15) Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa (1 Kor15, 1-15; tł.BT).

Chrześcijaństwo rozumiało samo siebie jako wspólnotę wyznającą tę samą wiarę, jako Kościół mający następujące cechy:jedność, świętość, katolickość (powszechność) i apostolskość (Sukcesja apostolska)ecclesia una, sancta, catholica, apostolica(Credo Nicejsko-konstantynopolitańskie, 381 r.)[42].

W odniesieniu do osób i grup wyznających wiarę w sposób uznany przez Kościół zaheterodoksalnystosowanoanatemę,która oznaczała usunięcie z Kościoła, równoznaczne z utratą prawa do używania nazwy „chrześcijański” przez owe osoby czy wspólnoty[43]. Podstawowe prawdydogmatycznena temat tajemnicy Chrystusa i Osób Trójcy Świętej zostały zdefiniowane na pierwszych czterechsoborach powszechnych:nicejskim I(325),konstantynopolitańskim I(381),efeskim(431) ichalcedońskim(451)[44].

Sobory te, niektórewyznania,które współcześnie zalicza się do chrześcijańskich, uznały za niechrześcijańskie, jako zaprzeczające jakiejś istotnej prawdzie wiary chrześcijańskiej.Arianiezostali wyłączeni z chrześcijaństwa przezsobór nicejski I,pelagianieprzez synody wKartaginie,a następnie razem zNestorianamiprzezsobór efeski.

Konsekwencje Wielkiej schizmy i reformacji

[edytuj|edytuj kod]

W związku zpodziałem chrześcijaństwanaprawosławieikatolicyzm,które w 1054 r. wzajemnie obłożyły się anatemami, a następnie wskutek rozbicia Kościoła katolickiego w czasiereformacjiw XVI w., autorytetMagisterium Kościoław obrębie całego chrześcijaństwa uległ dewaluacji. Odtąd poszczególne Kościoły i wspólnoty wyznaniowe strzegły własnej ortodoksji w ramach własnejjurysdykcjikościelnej.

Współcześnie wszystkie trzy wielkie nurty chrześcijaństwa:katolicyzm,prawosławiei tradycyjne wyznaniaprotestanckie,jakluteranizm,kalwinizmianglikanizm,przyjmują nauczanie chrystologiczne i trynitarne pierwszych czterech soborów powszechnych za wyznacznik przynależności do chrześcijaństwa. Chodzi przede wszystkim o wiarę w dwie natury Chrystusa: boską i ludzką, oraz o uznanie współistotności trzech Osób Boskich: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wiarę tę wyznaje się przychrzcie.

Religioznawcy i eklezjolodzy stosują tu najczęściej następujące kryteria:

  • dogmatykę, czyli naukę danego Kościoła;
  • kryteria historyczne;
  • obrządek(który wiąże się z tradycjąliturgiczną);
  • stosunek do innych Kościołów (pozostawanie wunii,wschizmie).

Związki wyznaniowe nie uznające soborów powszechnych

[edytuj|edytuj kod]

Wobeczwiązków wyznaniowych,które nie uznają ustaleń soborów powszechnych, powyższe kryteria są niemożliwe do zastosowania. Dotyczy to zwłaszcza powstałych w XIX w. z nurtu protestanckiego takich grup religijnych, jakmormoniorazŚwiadkowie Jehowyi inne wyznania wywodzące się zBadaczy Pisma Świętego.Uznają synostwo Boże Jezusa Chrystusa, lecz nie uznają dogmatu oTrójcy Świętej.

Nie wszystkie wyznania uznające się za chrześcijańskie mają ramy organizacyjne czy choćby sprecyzowaną doktrynę, wobec czego ich klasyfikacja nie może być doskonała i w pełni obiektywna. Stosuje się podziały na podstawie stosunku danego wyznania do konkretnej kwestii teologicznej (typu „a – nie-a”, np.monofizytyzmdiofizytyzm,trynitaryzmantytrynitaryzmitd.), ale żaden taki podział nie jest wyczerpujący, ponieważ pozostawia wiele wyznań, dla których dana kwestia jest obojętna. Istnieją również poglądy teologiczne, które wymykają się wszelkim klasyfikacjom, ponieważ zajmują pozycję całkowicie autonomiczną. Dlatego w klasyfikacji wyznań chrześcijańskich często stosowany jest podział oparty na tradycji.

Podobny problem odrzucenia klasycznych kryteriów przynależności do chrześcijaństwa występuje w nowych,synkretycznychruchach religijnych, które też uważają się za chrześcijańskie.

Klasyfikacja wyznań chrześcijańskich

[edytuj|edytuj kod]

Chrześcijanie wierzą w jedenKościółpowszechny ustanowiony przez Jezusa, jako wspólnotę ludzi wierzących i dążących do zbawienia. Część z nich uważa, że owym Kościołem jest zgromadzenie, do którego należą (chrześcijanie ekskluzywni), a inna część, że Kościołem tym jest niewidzialna wspólnota ludzi połączonych wspólną wiarą, należących do różnych wyznań (chrześcijanie inkluzywni). W skrajnym ujęciu pierwsze podejście skłania do odmawiania innym wyznaniom prawa do nazywania się chrześcijańskimi orazprozelityzmu– nakłaniania innowierców do przyjęcia swoich wyznawanych wartości i wynikających z nich zasad moralnych. Drugie skłania do prawidłowo pojmowanegoekumenizmuoraz dostrzegania w innych wyznaniach inspirujących wartości. Ponieważ w ramach chrześcijaństwa funkcjonuje wielewyznań,te wewnętrzne podziały mogą być przez wiernych traktowane albo jako największa rana współczesnego chrześcijaństwa, albo jako jego bogactwo i wartość.

Klasyczny podział dzieli chrześcijaństwo na trzy główne odłamy:

Ponadto często wyróżnia się jeszcze:

Ze względu na mnogość istniejących wyznań chrześcijańskich nie można mówić o jednolitym przywództwie wśród chrześcijan.

Inne wspólnoty wywodzące się z chrześcijaństwa

[edytuj|edytuj kod]

Na świecie istnieje również wiele religii wywodzących się historycznie z chrześcijaństwa (założycielami byli członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich), ale częściowo lub całkowicie odchodzących od podstawowych doktryn, właściwych chrześcijaństwu.

Przykładem może byćantropozofiaRudolfa Steinera,przyjmująca reinkarnację. Z kolei w Stanach Zjednoczonych powstałKościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich,którego wyznawcy nazywani sąmormonami,gdyż obok Biblii uznają jeszczeKsięgę Mormona– według wyznawców tej religii jej autorami są Żydzi, którzy wywędrowali z Jerozolimy do Ameryki w VI wieku przed Chrystusem[46].

Chrześcijaństwo a masoneria

[edytuj|edytuj kod]

Nauka chrześcijańska, w której Jezus Chrystus jest sprawcą zbawienia[47],jest nie do pogodzenia z deistyczną masońską koncepcją samozbawienia[48].Kościół katolicki, Kościoły wschodnie i konserwatywne Kościoły protestanckie mają do wolnomularstwa stosunek negatywny[49].W praktyce zakazy przynależności są często łamane. Wśród duchownych Kościołów liberalnych zdarzają się masoni. Zarzuca się im chęć zatarcia różnic między chrześcijaństwem a innymi religiami oraz zniszczenia tradycyjnych Kościołów. Istnieje pogląd, żemormonizmzrodził się z inspiracji masońskiej. Według jednej z legend masońskich sam Jezus miałby być masonem[50].

Prześladowania chrześcijan

[edytuj|edytuj kod]

Współcześnie w wielu krajach świata dochodzi do prześladowań chrześcijan z powodu wyznawanej przez nich wiary. Według raportu[51]organizacjiPomoc Kościołowi w Potrzebiechrześcijanie są dyskryminowani w ponad 70 krajach świata. Według tego opracowania prześladowania dotyczą ok. 200 mln osób, zaś rocznie ginie ok. 170 tys. osób. Najtrudniejsze warunki panują w takich krajach, jakAfganistan,Erytrea,Chińska Republika Ludowa,Korea Północna,Mjanma,Pakistan,Nigeria[52],Sudan,WietnamiZimbabwe[53].Przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie twierdzą, że obecnie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie[52][54][55].

W 2011 roku – według agencji informacyjnej Idea oraz Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors” – na całym świecie jest prześladowanych 100 mln chrześcijan[56].Takie same dane podał w 2010 rokuFrankfurter Allgemeine Zeitung,dodając, że sytuacja chrześcijan jest najtrudniejsza w krajach takich jakIran,Arabia Saudyjska,Somalia,Malediwy,Afganistan,Jemen,Mauretania,LaosiUzbekistan[57].Zjawisko spotkało się m.in. z odpowiedziąUnii Europejskiejw postaci rezolucjiParlamentu Europejskiego,która potępiła akty przemocy wobec wyznawców wszelkich religii[58].

W 2011 rokuObserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europieopublikowało raport na temat dyskryminacji chrześcijan w Europie w latach 2005–2010[59][60][61].Tematyka współczesnych prześladowań poruszana jest w audycji Kirche in Not[62].

Swoją opinię o dyskryminacji chrześcijan (głównie katolików) w Polsce przygotował dla ONZ Instytut Ordo Iuris[63].

Kobiety w chrześcijaństwie

[edytuj|edytuj kod]
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,rozbuduj ją.

Podstawowa chrześcijańska wizja kobiety, jej ról w rodzinie, społeczeństwie i Kościele, podkreśla jej równość z mężczyzną w odniesieniu do godności ludzkiej i zbawienia. Według Biblii zarówno mężczyzna, jak i kobieta zostali stworzeni na Boży obraz, mieli udział w relacji z Bogiem, a także współdzielili odpowiedzialność za dar życia i wychowywanie potomstwa oraz panowanie nad stworzeniem:

A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi

/Księga Rodzaju 1,26-28/[64]

Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę "ludzie", wtedy gdy ich stworzył./Księga Rodzaju 5, 1-2/[65]

Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie./List do Galatów 3, 28/[66]

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa" *. I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła siępomoc odpowiedniadla mężczyzny/Księga Rodzaju 2, 18-20/[67]

Adam nie znajduje odpowiedniej pomocy w zwierzętach, staje się nią kobieta. Według R. Davida Freedmana etymologiczne tłumaczenie zwrotu z Rdz 2, 20 „pomoc odpowiednia” (hebr.ezer kenegdo) powinno brzmieć "moc/siła odpowiadająca" mężczyźnie, co uwypukla równość i stosowność kobiety, dzięki którym uśmierzy ona samotność mężczyzny[68].Jednocześnie chrześcijaństwo wskazuje oczywisty fakt, że obiepłcienie są identyczne. Różnice dają możliwość wzajemnego uzupełniania się, komplementarności[69].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Chrześcijaństwo,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2021-07-29].
  2. Jerzy Pilikowski:Podróż w świat filozofii.Kraków:WAM,2008, s. 115.ISBN978-83-7505-095-0.
  3. Pew Research Center
  4. Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem (Kyrios), i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie.
  5. Por.K. Rahner,Bible – B. Theology,w:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ, Cornelius Ernst, K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 1. Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 172.ISBN0-85532-142-3.
  6. Pascha Pana sercem chrześcijaństwa.[w:]Chrześcijaństwo ponownie odkrywane[on-line]. mateusz.pl. [dostęp 2012-07-25].
  7. Dz 26, 28.biblia.deon.pl.[dostęp 2015-04-27].(pol.).
  8. Zrozumieć mowę symboli chrześcijańskich.[w:]Przewodnik Katolicki[on-line]. rakowiecka.jezuici.pl. [dostęp 2012-07-25]. [zarchiwizowane ztego adresu].
  9. Dlaczego ryba jest symbolem chrześcijan?[online], l24.lt[dostęp 2022-09-10](pol.).
  10. abŻarnowiecki, K. (1949).Chrystus w symbolach chrześcijańskich.Ruch Biblijny i Liturgiczny,2(4).
  11. Christianity’s status as monotheistic is affirmed in, amongst other sources, the Catholic Encyclopedia (article„Monotheism”); William F. Albright, From the Stone Age to Christianity; H. Richard Niebuhr; About.com,Monotheistic Religion resources;Kirsch, God Against the Gods; Woodhead, An Introduction to Christianity; The Columbia Electronic Encyclopedia Monotheism; The New Dictionary of Cultural Literacy, monotheism; New Dictionary of Theology, Paul, s. 496–499; Meconi. „Pagan Monotheism in Late Antiquity”. p. 111f.
  12. Biblia„nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić” (Mt 11,27) „niezbadane Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi […], albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego [jest] wszystko” (Rz 11,33–36).
  13. Por.Christianity. W:Encyclopaedia Britannica.T. 5. s. 693 i 698-699.
  14. Tajemnica Trójcy Przenajświętszej.teologia.pl. [dostęp 2001-08-12].(pol.).
  15. Por. W. Myszor: Arianizm. W: Religia. Encyklopedia PWN. T. 1. s. 327.
  16. Por. M. Schmaus, Holy Spirit, w: Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology. K. Rahner SJ, C. Ernst OP, K. Smyth (red.), A. Darlap (red. odp.). Wyd. 4. T. 3. Londyn: Burns & Oats, 1973, s. 53–61.ISBN0-85532-144-X.
  17. Syn Boży stał się człowiekiem – Katechizm Kościoła Katolickiego.opoka.org.pl.[dostęp 2013-12-15].
  18. o tym, co po drugiej stronie.opoka.org.pl.[dostęp 2013-12-15].
  19. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.liturgia.wiara.pl. [dostęp 2010-09-26].
  20. Religie świata. Encyklopedia, red. J. Rawicz i in., Kraków [s.a.].ISBN83-89651-96-3.ISBN84-9819-221-8.
  21. BibliaMt 22,37-40Będziesz miłował Pana Boga twego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.
  22. Zbliżył się także jeden z uczonych w Piśmie, który im się przysłuchiwał, gdy rozprawiali ze sobą. Widząc, że Jezus dobrze im odpowiedział zapytał Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań? Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych(Mk 12, 28–31).
  23. BibliaKpł 19,18Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego.
  24. Czego uczy mnie krzyż?.wiara.pl.[dostęp 2010-02-19].
  25. CIA – The World Factbook – Religions.cia.gov,2007. [dostęp 2010-09-09]. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-04-24)].(ang.).
  26. Christianity Today – General Statistics and Facts of Christianity.
  27. Is the Protestant Church Fragmented? A Response to Pastor Doug Wilson (2 of 2).
  28. Kościół podaje 7% ochrzczonych z kapelusza![online], wystap.pl, 29 grudnia 2014[dostęp 2021-04-17][zarchiwizowane zadresu2014-12-29].
  29. Wyznania religijne w Polsce 2006-2008.stat.gov.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2012-09-24)].,s. 9–10, 16-17, GUS, Warszawa 2010.
  30. Konrad Sawicki:Czy apostazja wyklucza z Kościoła.deon.pl,2013-05-09. [dostęp 2013-05-10].
  31. Church of Sweden’s Nonbelievers.livingchurch.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-06-15)]..
  32. Salt Lake Tribune: Keeping members a challenge for LDS church.sltrib.com. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-05-19)]..
  33. abcdefPEW Forum: Global Christianity. A Report on the Size and Distribution of the World’s Christian Population.pewforum.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-08-05)]..
  34. CNNLibrary,Episcopal Church Fast Facts,„CNN”[dostęp 2018-09-20].
  35. How many Christians are Calvinists? – Quora[online], quora.com[dostęp 2018-09-20](ang.).
  36. Krótka informacja o Kościele Baptystycznym[online], 2 października 2008[dostęp 2014-07-07][zarchiwizowane zadresu2016-03-06].
  37. Seventh-day Adventist World Church Statistics 2016, 2017[online], adventist.org, 12 stycznia 2018[dostęp 2018-09-19](ang.).
  38. Ilu świadków Jehowy jest na całym świecie?[online], jw.org[dostęp 2021-07-03].
  39. J. Gründler,Sects, Christian,w:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology,K. RahnerSJ,CorneliusErnst,K.Smyth(red.), tom 6, Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 51–61,ISBN0-223-97683-0.
  40. Fronda: Ubywa ateistów. Chrześcijanie rozwijają się najszybciej.fronda.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2015-06-15)]..
  41. Por. M.-J. le Guillou,Church – I-History of Ecclesiology,w:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ,C. Ernst, K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 1. Londyn: Burns & Oats, 1973, s. 314.ISBN0-85532-142-3.
  42. Por. H. Küng,Council – I-Theology,w:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ,Cornelius Ernst, K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 2. Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 9.ISBN0-85532-142-3.
  43. Por. J.N. Gignac,Anatema,w:Catholic Encyclopedia (1913):...anatema była głównie ogłaszana przeciwko heretykom. Wszystkie synody i sobory, odsoboru nicejskiego IdoWatykańskiego I,formułowały swoje kanony dogmatyczne następująco: „Jeśli ktoś mówi... niech będzie «anatema»(wyłączony ze społeczności wierzących)”.Jednak, chociaż w ciągu pierwszych wieków anatema zdawała się nie być czymś różnym od orzeczenia o ekskomunice, na początku VI w. zrobiono rozróżnienie pomiędzy jednym a drugim.
  44. O. Engels,Council – II. History,w:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ,Cornelius Ernst, K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 2. Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 12.ISBN0-85532-142-3.
  45. O nas[online], Chrześcijanie[dostęp 2022-09-10](pol.).
  46. Craig S. Campbell:Images of the New Jerusalem: Latter Day Saint Faction Interpretations of Independence, Missouri.Knoxville: University of Tennessee Press, 2004, s. 30.ISBN1-57233-312-X.
  47. List do Hebrajczyków 7, 22-25,BIBLIJNI.pl - Hbr, 7, 11-28[online], BIBLIJNI.pl[dostęp 2022-02-05].
  48. MichaBrumlik,Gnostycy: marzenie o samozbawieniu człowieka,Gdynia: Uraeus, 1999,ISBN83-85732-63-2,OCLC749464512[dostęp 2022-02-05].
  49. Dołączenie do nich to ekskomunika. Dlaczego Kościół ostrzega przed masonerią?[online], Średniowieczny.pl, 16 kwietnia 2018[dostęp 2022-02-05](pol.).
  50. Christopher Knight, Robert Lomas,Klucz Hirama,rozdziałChrystus wolnomularz,Constanti, 2006.
  51. Raport dotyczy okresu 2009–2010.
  52. abMasakry Chrześcijan.przeglad-tygodnik.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2013-11-09)].Przegląd,Nr 11/2010.ISSN1509-3115.
  53. 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę.rp.pl, 2011-01-27. [dostęp 2011-01-27]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-08-08)].
  54. Ewa K. Czaczkowska:Giną za wiarę w Chrystusa.rp.pl, 2008-11-21. [dostęp 2011-01-27].
  55. Ewa K. Czaczkowska:Egipt – plaża i gwałty na chrześcijankach.rp.pl, 2012-11-10. [dostęp 2012-11-10].
  56. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną świata – Onet Wiadomości.wiadomosci.onet.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2011-11-16)]..
  57. FAZ: chrześcijanie są prześladowani.rp.pl, 2010-01-24. [dostęp 2011-01-27]. [zarchiwizowane ztego adresu(2017-04-27)].
  58. Anna Słojewska, Wojciech Lorenz:UE broni nękanych za wiarę.rp.pl, 2010-01-22. [dostęp 2011-01-27].
  59. Jacek Dziedzina.Sól w oku.„Gość Niedzielny”. nr 5 rok LXXXVIII, s. 32–34, 6 lutego 2011.ISSN0137-7604.
  60. Strona z raportem/.
  61. Chrześcijanie dyskryminowani w Europie.2011-02-07. [dostęp 2011-02-09].
  62. Podstrona audycji Kirche in Not.
  63. Liczne akty nienawiści wobec chrześcijan. Opinia Ordo Iuris dla ONZ
  64. Rdz 1,26-28 - wBiblii.pl[online], wBiblii[dostęp 2022-02-05](pol.).
  65. Rdz 5,1-2 - wBiblii.pl[online], wBiblii[dostęp 2022-02-05](pol.).
  66. Ga 3,28 - wBiblii.pl[online], wBiblii[dostęp 2022-02-05](pol.).
  67. Biblii.pl,Rdz 2,18-20 - wBiblii.pl[online], wBiblii[dostęp 2022-02-05](pol.).
  68. ezer kenegdo[online], godswordtowomen.org[dostęp 2022-02-05].
  69. Por.Bristow P.:Sexuality, Gender and Feminism.s. 294–384.ISBN978-1-871217-98-8.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Gründler J.: Sects, Christian. W:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ,Cornelius Ernst, K. Smyth (red.). T. 6. Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 51–61.ISBN0-223-97683-0.
  • Christianity. W:Encyclopaedia Britannica.T. 5. Londyn-Chicago-Genewa-Sydney-Toronto: 1964, s. 693–700.
  • K. Rahner:Bible – B. Theology. W:Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology.K. Rahner SJ, Cornelius Ernst, K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 1. Londyn: Burns & Oats, 1970, s. 172.ISBN0-85532-142-3.
  • Religie świata,BartłomiejKaczorowski(red.), Warszawa: PWN, 2006,ISBN83-01-14645-1,ISBN978-83-01-14645-0,OCLC69272298.
  • Bristow P.: Sexuality, Gender and Feminism. W: Tenże:Christian Ethics and the Human Person. Truth end Relativism in Contemporary Moral Theology.Oxford: Family Publications – Maryvale Institute, 2009, s. 384.ISBN978-1-871217-98-8.
  • Stein E.: The Significance of Woman’s Intrinsic Value in National Life. W:Tenże:Pisma Zebrane.T. 2. Washington: ICS Publications, 1996, s. 255–258.